Salona Yazılmakta kararsızım

Konusu 'Dertleşme' forumundadır ve joe.valachi tarafından 29 Kasım 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. joe.valachi

joe.valachi Yeni Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba.. Göztepe'de oturuyorum..

Suadiye'de Kaya Arslantepe'nin Champion Gym salonuna gitmeyi düşünüyorum.
    Fiyatlarıda uygun geldi.

Ama şöyle bir sorun var.. 1.74 Boyunda ve 61 Kiloyum.. Yaşım 23.
    Vücudum eski yüzücü olduğum için o kadar da cılız durmuyor ama buradaki
    arkadaşların vücutlarını görünce kendimden utanmaya başladım.

İşte sırf bu yüzden salona gittiğimde kesin herkes bana gülecek alay konusu olabilirim gibi düşünceler kafamı doldurdu.
    Sırf bu yüzden 2 aydır salona başvuramıyorum..

Birde ortam hakkında da bir bilgim yok. Yani acaba Champion Gym'de hocaların ilgisi nasıl olur? Bana çok büyük yardımları dokunabilir mi? Pek bir bilgim yok.
    Açıkçası tek başımada bu antrenmanlardan hiçbirini yapamam.

Kısacası önümde yaza kadar 7 ay var. 7 ayda en azından farkedilecek boyutta bir değişim sağlamak için haftanın tüm günleri hiç bir işim yok.
    Yani bir başvurabilsem 8.30'da salonda olabilirim..
    Sizce 7 ay az bir zaman mı? Tabiki yazın kısa bir aradan sonra tekrar geri döneceğim.

Sizce ne yapmalıyım biraz fikir verebilir misiniz?

2. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.261
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul
    Kaya hocanın salonu olan Champion gayet kaliteli ve bence kalitesine göre hesaplı bir salon. Alay etme konusunda ya yanlış düşünüyorsun ya da yanlış yönlendirilmişsin, ben zaten hiç bir salonda öyle genel bir kanı olduğunu düşünmem, ama her zaman 1-2 kişi çıkabilir - bunlarda tamamen izole olaylardır, bütün bir salonun düşüncesini yansıtmaz. Sabah gitmeyi düşünüyorsan Tanju hoca gözetiminde çalışacaksın, Tanju hoca varken zaten istesende bir hareketi yanlış yapamazsın, anında olaya müdahele eder - tanıyan bilir, kesinlikle abartmıyorum. Tabii bu akşam gidersen o zaman hocalar senle ilgilenmez demek değil, ama akşam saatleri doğal olarak kalabalık olur, malum iş çıkışı, o yüzden eğer mümkünse 17:00'den önce gitmeye bak.

2 aydır sırf alay edecekler diye salona başlamaman tamamen ayrı boyutta ele alınması gereken bir konu.

3. joe.valachi

joe.valachi Yeni Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap için teşekkürler hocam.. Bende akşam kalabalık olacağı düşüncesiyle sabah 9,10 arası bir saatte gitmeyi düşünüyorum..

Peki diyelim ki 9'da orada oldum Tanju hoca'da sanırım o saatte oradadır..
    Peki idman kaç saat sürer acaba?

Birde 7 ay benim düşüncemle az bir zaman değil. Sizce hiç aksatmadan her gün gitsem aslında hafta sonları bile gidebilirim, gerçi haftada 4 gün çalışmak yeterli denilmiş forumda ama ben durumu abartabilirim..

Sizce büyük bir gelişme kaydedebilir miyim? Yani aslında istediğim şey göğüsler, bacak ve karın kasları ama çok iri yapılı olmakta istemiyorum.
    Ama hissedilebilecek bir etki ..

Yorumunuzu bekliyorum..

4. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.261
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul
    Tanju hoca sabahları orada derken sadece "sabah" orada değil, 18:00-19:00 civarı salondan ayrılıyor yanılmıyorsam. İdmanın kaç saat süreceği bir çok değişkene bağlı, zaten adaptasyon programı ile başlayacağını düşünürsek, ısınma+ağırlık kaldırma 1:15-1:30 civarı sürer.

Her gün gitmenin faydası değil zararı olur. Vücuduna dinlenmesi ve kendini toparlaması için zaman tanımalısın. İleride kondüsyonun arttıkça, limitlerini daha fazla zorlayacak varyasyonlar deneyebilirsin. Yeni başlayanlar için haftada 3-4 günün yeterli olacağı kanatindeyim.

Gelişmede asıl önemli nokta popüler görüşün aksine ağırlık kaldırma seansı değil. Ağırlık kaldırmanın asıl amacı vücüda gerekli sinyali göndermek - asıl önemli olan düzenli ve dengeli beslenme+dinlenme. Forumda bu konularla ilgili bir çok makale ve başlık mevcut.

Kimse 7 ay sonra nasıl bir vücut kompozisyonuna sahip olacağını kesin olarak söyleyemez, ama genelde ilk 2 ayda sadece kendinin anlayacağı gelişmeler, 4. aydan sonra etraftan hafif yorum alma, 6-8. aydan sonrada cidden spor yaptığın belli olur. Bu dediklerimi saf kas kütlesi olarak düşünme, ama 7 ay düzenli sporun özellikle yeni başlayan birindeki etkisi dışardan çok rahat bir biçimde gözlemlenebilir.

joe.valachi bunu beğendi.
  5. joe.valachi

joe.valachi Yeni Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Hocam çok teşekkür ediyorum vakit ayırıp cevapladığınız için..
    Ayrıca cesaretlenmedim desem yalan olur..
    Kayıt olduğumda haber vermek isterim, hatta yine bir sıkıntı duyarsam yeniden danışırım size..

Çok teşekkürler. ..

6. Reddie

Reddie Üye

Beğenileri:
    388
    Ödül Puanları:
    93
    dusundugun salona referans olunmus uzun uzun yazilmis, anladigim kadariyla tanju hocanın tarzi da fundamental ogrenme acisindan senin icin bulunmaz bir firsat. (bravo kendisine) sosyallesip aralarina karistiktan bir sure sonra kendini evinde calisir gibi rahat hissedersin merak etme thums:

bir an once basla kaybetme motivasyonunu dumbelllls

7. joe.valachi

joe.valachi Yeni Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Teşekkürler cannabis.. Umarım iyi adapte olabilirim. ..

Sağol

8. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    -Cannabis neredeyse her mesajında bu ''fundamental'' kelimesini okuyorum. :)
    Takıntı olmuş galiba.

9. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    -Joe.valachi; sarc salona zayıf olduğun için gitmemek istemenin ayrı bir tartışma konusu olduğunu söylemiş ama ben bu konuda bir iki fikrimi belirtmek istiyorum.
    -Kimse annesinin karnından herkülvari çıkmadı. Her V.G cinin cılız olduğu bir dönem muhakkak vardı.
    -Senin dediğin alay etme konusunu yapacak kişiler karşına çıkabilir. Kesinlikle olmaz demiyorum (Bir dipnot* bunu yapacak kişinin de büyük ihtimalle ahım şahım bir vücudu olmayacak. Gerçek V.G. ciler bu tip şeyleri aşmış insanlardır.)
    Ki bu alaylar seni sindirmemeli daha da gayretlendirmeli,hırslandırmalı ancak o zaman başarı sağlayabilirsin. Bu iş azmedenlerin,iradesi kuvvetli olanların,zorluklar karşısında yılmayanların yapabileceği bir hadise...
    -Bir de 7 ay dikkatimi çekti. Kendini bu kadar çok bir zamana endekslemen pek doğru değil. Bu işi ölene kadar yapacaksın. 7 aya indirgemen yanlış olur. Sadece 7 ay yapmayı düşünüyorsan da hedefine ulaşamayacağını belirteyim.
    -Yazımın sert,seni soğutmak isteyen bir tarzda olduğunu zannedebilirsin. Anlatmak istediğim sadece kararlı olman gerektiği. Salona 1 ay gelip ardından devam edemeyenlerden olmaman için...

10. Reddie

Reddie Üye

Beğenileri:
    388
    Ödül Puanları:
    93
    lafin takintisi olmaz ancak dilime dolanmis olabilir, bir de tv de bu aralar nba & tim duncan cok rastliyorum ondandir belki :D

Son düzenleme: 30 Kasım 2007
  11. joe.valachi

joe.valachi Yeni Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Yok 7 aydan kastım yazın malum yazlığa geçiyoruz.. Sonrasında devam edeceğim tabiki. Ama 2 ay ister istemez salona gidemem yazın..

Onun yerine yine günlük antrenman olarak evde devam ederim, eylülde yeniden dönerim diye 7 aya endeksledim..

Teşekkürler ama görüşlerin için.. Muhakkak yardımı olacak . ..

Sayfayı Paylaş