Sakatlıktan Sonra, VG ile Tanışmak İstiyorum

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve artcrimes tarafından 1 Mayıs 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. artcrimes

artcrimes Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Evet arkadaşlar geçen sene bu yukarıdaki mesajı yazmıştım. Azmettim ameliyat oldum 1 yılı devirdim. Evde günlük omuz egzersizlerimi yaptım. 1Kg dambıl ile eğilip kolumu boşta salladım. Yazın yüzmeye gittim birazda o iyi geldi. Şimdi evde kendi başıma birşeyler yapabilirmiyim? 5KG dambıl alayım diyorum. Mekik çekmek istiyorum. Göbeğim değilde göbek yanlarım aşırı çıktı. Göbek yok ama yan taraflarımdan rahatsız oluyorum artık. Bu kısımları nasıl eritirim? Ameliyat olalı 1 yıl 2 ay geçti.

Ameliyattan bahsedeyim, omzum 4 kere çıkmıştı. Artık tekrarlayan omuz çıkığı vardı. Ameliyatta omzuma 5 adet delik açıp girmişler, sağlı sollu içerdeki rotatorcuffları dikmişler... Ameliyattan çıkınca inanılmaz bir yanma hissettim omzumda. İlk gece hastanede kaldım uyutmadı ağrısı. Sonra 1-2 hafta baş ağrısı gibi ağrıyla evde yatıyorsunuz. Yaklaşık 40 gün vücudunuzun sol kol dışarıda olmak suretiyle heryeri sarılıyor. Sağ kolunu göbeğinize yapışacak gibi oluyor, tavisyem sık sık sargınızı hastaneye veya kliniğe gidip yenileyiniz. Çünkü kolunu vücudunuzda ister isteme hareket ediyor ve içerisindeki pamuklar kayıyor. Pamuk kayıncada resmen kolunuz vücudunuza yapışıyor. Ben 3 günde bir vücut sargısını yeniliyordum. 1 Ay evde istiraat ettim.

Ardından sargılarım çıktı 15 gün kol askısıyla gezdim. 15 gün sonra fizik tedavi verdiler. Tabi bu süreç içinde kol askısıda çıkınca anladımki sağ kolumu hiç havaya kaldıramıyorum. 45gündür hareket etmemişim bırakın havaya kaldırmayı göbek hizama bile getiremiyordum kolumu. O derece güçsüzleşmiş kaslar zayıflamış oluyor. Fizik tedaviye gittiğim günlerde yavaş yavaş kolumu kaldırmaya başladım. Şimdi Allaha şükür kolumu tam olarak havaya kaldırabiliyorum :)

Heyecanlı ve karmaşık yazmış olabilirim kusura bakmayın. O günlere geri döndüm biran...

Asıl soruma tekrar dönecek olursak. Evde ben egzersiz yapabilirmiyim sizce üstadlar? Mekik, 5KG Dambıl vs... Omuzu geliştirmek istiyorum. Birde göbeğim yok fakat göbeğimin yanları resmen şişti yağ topladı. Bu yan bölgeleri nasıl inceltebilirim?

Bana ev programı yazabilecek üstadlardan yardım diliyorum.

Bu arada boyum 1.81 kilom 71 fakat dediğim gibi yan taraflarım kilo aldı kollarım güçsüzleşti.

Saygılarımla

Son düzenleme: 1 Mayıs 2011
  2. Bodysoft

Bodysoft Üye

Beğenileri:
    469
    Ödül Puanları:
    73
    Sorunuzu üstad'lara hitaben sormuşsunuz, ben üstad değilim ancak kısaca şunu söyleyebilirim ki bu tip bir ameliyat'dan sonra ağırlık kaldırma şeklinde yapılan spor'lar omuzunuzda ciddi sorunlara yol açabilir veya var olan sorunu daha da kronikleştirebilir.

Sizi ameliyat eden doktor'a bu soruyu niye yöneltmediniz en doğru yanıtı doktorunuz verebilir.

Doktorunuz belki 3-5 ay sonra hafif ağırlıklarla başlayabilirsiniz diyecek yani öncelikli olarak bu konuyu doktorunuz ve fizik tedavi bölümünde ki ilgili uzmanlarla değerlendirmeniz gerekir.

Daha önce de bir başka konu da belirtmiştim; "hiç bir spor sağlık'dan daha önemli değildir."

Kaldı ki sizin öncelikli sorununuz belirttiğinize göre yan bölgenizde ki yağlanma, bunu da çeşitli abdominal egzersizlerle çözebilirsiniz. Ancak abdominal egzersizleri bile şu aşamada doktorunuzla görüşerek yapmaya başlamanız daha doğru olur. Ayrıca şu aşama da yapabileceğiniz en iyi spor "yürüme"dir.

Her gün 45-50 dakikalık hafif tempolu yürüyüşleri kural haline getirir ve diyetinize de özen gösterirseniz göbek ve yan bölgelerinizde ki yağlanmanın azaldığına şahit olabilirsiniz... Ama kesinlikle diyete özen göstermelisiniz.

Geçmiş olsun...

3. artcrimes

artcrimes Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Merhaba BodySoft,

Öncelikle mesajın için teşekkür ederim. Doktorum ameliyattan 1 yıl sonra hafifce spora başlayabileceğimi söylemişti. Bende buna uyarak başlamak istiyorum. Kendimi riske atacak hareketlerden ve ağırlıklardan uzak duruyorum.

Bodysoft bunu beğendi.
  4. Bodysoft

Bodysoft Üye

Beğenileri:
    469
    Ödül Puanları:
    73
    Ameliyat olalı 1 yıl olmuş... Doktorunuz önerdiğine göre bazı hareketleri yapmanızda bir sakınca yok sanırım, ama omuzunuzda ki sorunu her zaman aklınızda tutarak hareketleri yapmaya çalışın...

Bu arada kilonuz çok yüksek değil ama bölgesel yağlanma sözkonusu, bir önce ki mesajımda da belirttiğim gibi diyetinize özen göstererek ve hareketlerinizi arttırarak (yürümek, koşmak, bisiklete binmek, yüzmek, karın egzersizleri gibi...) aktivitelerde bulunmak bel çevrenizi eritecek ve fit bir görünüm kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Ama ağırlık kaldırmak (hafif de olsa) karar sizin. :)

Son düzenleme: 1 Mayıs 2011
  5. artcrimes

artcrimes Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    BodySoft tekrar merhaba,

3kg dambıllardamı kaldırmayayım? Korkuttun bak şimdi :) Bu arada evde yapabileceğim karın egzersizleri nelerdir bu yan bölgeler için?

Saygılarımla

6. Bodysoft

Bodysoft Üye

Beğenileri:
    469
    Ödül Puanları:
    73
    Sizi zorlamayacak (omuzunuzda yüksek baskı oluşturmayacak) şekilde volümü düşük ağırlıklarla elbette hafif egzersizler yapılabilir...

Çok çeşitli karın agzersizleri var; Cross-Body Crunch, Decline Crunch ve Crunch - Hands Overhead gibi egzersizler karın ve yan bölgelerinizi toparlamanıza yardımcı olabilir.

Daha farklı egzersizleri şuradan Abdominals bölümünü işaretleyerek inceleyebilirsiniz.

Sayfayı Paylaş