Saglikli Bronzlaşmanin Yollari

Konusu 'Kişisel Bakım' forumundadır ve saydam tarafından 22 Haziran 2006 başlatılmıştır.

 1. saydam
  Offline

  saydam Özel Üye

  Katılım:
  4 Eylül 2004
  Mesajlar:
  7.079
  Beğenileri:
  1.912
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  serbest
  Yer:
  Academic Sport Center
  Uzmanlar, her geçen gün artan sıcaklarla beraber havuzlara ve deniz kenarlarına akın eden vatandaşların, güneş yanıklarına maruz kalmamak için bronzlaşma önerilerine dikkat etmesi gerektiğini bildirdi.

  " www.medibul.com " adlı internet sitesinde, koyu bir tene kavuşmak isterken güneş yanıkları vakalarıyla karşı karşıya kalmamak için, zararlı ışınlara karşı koruyucu ürünler kullanılması gerektiği belirtiliyor. Uzmanlar, yeryüzüne ulaşan Ultraviyole A (UVA) ve Ultraviyole B (UVB) olmak üzere 2 çeşit zararlı güneş ışını bulunduğunu bildiriyor. Cildin daha alt tabakalarına ulaşan UVA ışınlarının, cilt hücrelerini bozarak dokuların esnekliğini kaybetmesine, dolayısıyla kırışıklıklara ve erken cilt yaşlanmalarına, UVB ışınlarının ise ciltte güneş yanığı meydana gelmesine sebep olduğunu ifade eden uzmanlar, 2 ışının da uzun vadede cilt kanserine yol açabildiğini kaydetti.

  Uzmanlar, herhangi bir güneş ürünü kullanmadan cildin doğal korunma süresi aşıldığı zaman yanma, sıcaklık ve kızarıklık gibi güneş yanığının ilk belirtilerinin ortaya çıktığını ve yanığın 6 saat sonra gözlemlenebilir hale geldiğini vurgulayarak, "Güneş altında korunmasız kalan cilt yanar, kızarır, su toplar ve sonra da soyulur. Küçük yaşlarda oluşan güneş yanıkları, uzun vadede cilt kanserine yol açabilir. Dolayısıyla küçük yaştan itibaren güneşten korunmalıdır. UVA ve UVB filtreleri içeren güneş ürünleriyle antioksidan özelliği taşıyan vitamin E'nin yer aldığı ürünler kullanılmalıdır.

  Ürün ambalajı üzerinde yazan Güneş Koruma Faktörü (GFK) numarasının, ürünün tehlikeli UVB ışınlarına karşı cilde hangi düzeyde koruma sağladığını gösterir. Örneğin, normal bir cilde sahip kişi genellikle güneşte 17 dakika kaldıktan sonra yanmaya ve kızarmaya başlıyorsa, GKF numarası 20 olan bir güneş ürünü kullandığı takdirde güneş altında 5 saat geçirebilir. Eğer GKF numarası 12 seçilirse, koruma süresi 3 saat olacaktır. GKF 20, UVB ışınlarını GFK 12'ye oranla sadece yüzde 5 daha fazla filtreler fakat güneşte kalınabilecek süreyi 2 saat uzatır. Kısacası yüksek koruma faktörlü ürün kullanmak bronzlaşmaya engel değildir ancak güneşte kalabilme süresini uzatır" önerisinde bulundu.
   
 2. konadabokar
  Offline

  konadabokar Üye

  Katılım:
  9 Mart 2006
  Mesajlar:
  105
  Beğenileri:
  8
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  borsa
  Yer:
  karşıyaka
  yaz geldi tabi bronz bir ten için nelerimi vermezdim dediğin gibi çok hassas bir konu olmasına karsın yeterince dikkat ediyormuyuz?ben etmiyorum güneşlenmeyi sigara içmeye benzetiyorum zararlı ama zararlı etkileri uzun vadede ortaya çıkacağı için bişiy olmaz mantığıyla sigara kullanmayı kesmiyoruz,güneşlenmekte aynı felsefe aman ne olcak ki dersek ileride ağır sonuçlarıyla karşılaşmamız içten bile değil ama olsun ben bu akşam çeşmeye kaçıyorum yarın şöle solemare'de güneşe yatıp biras kalori harcayayım(tabi korunarak)
   

Sayfayı Paylaş