sadece dumbell ve barlarla kanat geliştirmek istesem...?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve saratoga tarafından 25 Şubat 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 13 üye.
  1. saratoga

saratoga Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    0
    hangi hareketleri yapmalıyım, MAKİNEDE çalışmak istemiyorum, barfixde çok yaptım artık sıkıldım, yardımcı olursanız sevinirim, amacım sadece free weights kullanarak kanat ve sırtımı geliştirmek

2. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    -Free weights ten kastını anlayamadım. Free wieghts bana ağırlıksız (vücut ağırlığıyla çalışmak) çalışmayı anımsattı ama bu da sorunla çelişkili duruyor.
    -Bana sorarsan barfiksden sıkılmak iyi birşey değil. Sayıyı artırdığını,artık kolay geldiğini düşünüyorsan beline ağırlık bağlayarak deneyebilirsin.
    -Dambel ve barları; yanlara açmaktan ziyade kalınlaştırmak için kullanabilirsin. Örn;dambel ya da barbel rowing gibi....
    -Bence; yanlara genişletmek için barfiks ve pulldownlar olmazsa olmaz...

3. saratoga

saratoga Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    0
    free weights den kastım dumbell ve barbell idi, body weight vücut ağırlığı demek, yani illaki ağırlığı göğsümüze çekicez veya kendimizi çeneye kadar kaldırıcaz ( barfix )

4. coder

coder Üye

Beğenileri:
    138
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Yazılımcı
    Yer:
    istanbul
    kanat kaslarını bele doğru uzatmak için en iyi hareketler hangisi ?

5. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    sadece serbest ağırlıkla komple göğüs çalışılabilir ama sadece serbest ağırlıkla komple sırt geliştirmek zor...
    zira kanatlara genişlik veren yana doğru açan hareketler yukardan çektiğiniz hareketlerdir (lat pull down,barfiks vs)

kalınlık için ise
    karşıdan ve aşağıdan çekmeler kullanılır..(barbell row,db.row gibi,seated row) ilk bahsettiğim ile 2.si mutlaka kombine edilmeli..

muho444, zoparrat, alpztrk ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  6. hasjay

hasjay Üye

Beğenileri:
    72
    Ödül Puanları:
    0
    saratoga barfixten sıkıldım ne anlama geliyor?gerçekten sıkıldın mı yoksa hareketi yapamıyormusun?çünkü bu hareketi sevmeyenler çoktur ve hemen pulldown a koşarlar.ama şunu bilki her bölgenin temel hareketi vardır.sırt ve kanatın temel hareketi barfix.bence olmazsa olmazı... bu arada sana bi sorum olucaktı kaç set barfix yapıyorsun ve de kaç tekrar?

7. saratoga

saratoga Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    0
    dostum kendi ağırlığımla 2x8 çıkıyo sonra benzin bitiyo :) tabi 2 set ama tam aşağıya kadar sarkıp yukarı çekerek kendimi.

ilk set kollar açık avuç içleri öne doğru bakarak
    2.setde avuçiçleri bana bakıyo ve dar tutuşla
    sonrada barbell row ve 1 arm dumbell row yapıyorum

row hareketlerinde kullandığım kg=20 :) kol başına

8. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    genelde sporcuya ağır bastığını görmek ve elinde ağırlık tutuyor olmak motivasyon katar..
    zannedersem senin de problemin bu, elinde dumbell olmadan ve ağırlığı hissetmeden motive olmakta zorluk çekiyorsun..

Barfiks hareketi ilk başlarda gerçekten oldukça zorlayıcı ve bıktıran bir hareket olarak gözükebilir..

Ancak hareketi hakkını vererek yaptığında, ve bunu izleyen sonraki idmanlarda aynı tekrar sayısını çok daha rahat çıkardığını farkettiğinde, üstüne üstlük kısa vadede giydiğin tshirtin vücudunu sıkmasını ve uzun vadede kanatlarındaki gözle görülür gelişimi hissettiğinde barfiksten oldukça zevk almaya başlayacak ve sırt programının ayrılmaz parçası haline getireceksin..

o nedenle sırt gelişiminin olmassa olmazı olan barfiks konusunda hoca desteği alarak hem programını düzenlemeli (1 set göğüse, diğer set enseye barfiks gibi değişik yöntemler uygulamadan), hem de hareketi tekrar sayısı ne kadar az olursa olsun doğru yapmayı öğrenmelisin.. uzun vadede yararlarını anlayacaksın

Alperto, Bench Press ve qiwert bunu beğendi.
  9. hasjay

hasjay Üye

Beğenileri:
    72
    Ödül Puanları:
    0
    Saratoga ben derdini anladım dostum sen 2 set ten sonra benzin bitiyo ve artık hiç canım barfix yapmak istemiyo demişsin.bizim sporda zorlamadan bi şey elde edemezsin bunu da söyleyeyim..haa tabiki bu senin paşa gönlüne kalmış birşey bizlerin amacı sadece fikir vermek o yüzden forum da birbirimize yardımcı oluyoruz...sırt için hareket çok.barbell row+t bar row vb.ağırlıklar serbesttir...ancak bonatschi nin de dediği gibi barfixi hakkını vererek yaparsan sırtta tek geçilecek harekettir.değişik tutuş yapmana gerek yok sabit tutuş yani klasik sistem geçerli...hakkını vermek ne anlama geliyor dersen bu da 4 x max olur.ha sen ilerki zamanlarda 4 x 20 tekrar yaparsın bu da seni kesmez o zaman sana kocaman bi helal olsun denir.ardından yapacağın şey barfix i bırakmadan ayağına ağırlık alarak yapmaktır...aslında ben senin ifadeni bide şuna benzettim ''ben iri ve yapılı bir göğüs istiyorum ama bench press yapmadan başka hangi hareketlerle yapabilirim '' gibi.sakın yanlış anlaşılma olmasın amaç sadece barfixin önemini vurgulamak...kolay gelsin.

muho444 ve qiwert bunu beğendi.
  10. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Kişiler genelde evde tek çalıştıklarında barfiks gibi bir harekkette yapıyorlarsa çoğu zaman antremanı kanepeye oturup barfiks demirine bakarak yaparlar :)

Barfiks Kanadın genelini oluştururken kişinin çatısınıda açar En önemlisi sırttaki bozukluğu dengeleyen mükemmel bir harekettir.

Barfiks hareketinde en büyük payı latismus dediğimiz en büyük sırt kasımız alır sonra sırası ile teresler ve infraspinatus kası etkilenir. Buradan anladığımızda rotator gurubununda en sevdiği hareketlerden biridir. çekici kuveti es geçmemiz itici kuvette başarısız olmamıza sebeb verir çünkü kaslar tek yönlü çalışmaz.

Barfikste önemli bir noktada kişiye hocanın ' bunu 4x8 yapacaksın'' demesi Kişi 1. setten sonra 2. ve 3. sette aynı sayıyı çıkaramaz Çünkü kasların yapısı ve hareket şekli vucudun zorlandığı ve çabuk toparlanamadığı bir pozisyondadır.

Oysaki bunu sevdirmek alıştırmak bir hocanın Elindedir ben öğrencilerime 4 set barfiks yapacaksın her set ne çıkarabilirsen kardır aslanım derim. oda çıkarabildiğini çıkarır. Barfiksten soğumaz ve kanat kasları mükemmel çalışır. çünkü ilk set 8 tekrarda maxsimum zorlanma yaşayan adele 2. sette 6 tekrarda maxsimuma ulaşır 3. settede 5 tekrarda sanki 8 yapmış gibi adele doyuma ulaşır.

Bir diğer konuda çoğu kişi Bu harekete tersinden başlamasıdırÖrnek vermek gerekirse taş yerinde ağırdır.
    8 tekrar yapacağımız Bir ağırlığı ilk kaldırışta mesela d.rowingte ilk çekmede zorlanırız 2. çekişimizde daha kolay yaparız bu adelenin harekete adaptasyonudur. bu adaptasyona ulaşmak ağırlıklarda çabuk atlatılırken malesef barfikste çabuk atlatılamıyor fakat barfikse aşşağıdan kendimizi yukarı çekmekle başlamak yerine önce yukarıdan aşşağı düşerek başlarsak adelenin ilk kavrama adaptasyonu yukardan aşşağı başlamış olacakki buda bize harekette extra 1.2 tekrar kazandıracak. yukarda başlayıp aşşağı düşerken nefes alın ve kendinizi yukarı çekerken nefes verin.

Kolay gelsin :)

Son düzenleme: 26 Mart 2008
    WaterCity, cemil85, rgurcay ve diğer 13 kişi bunu beğendi.
  11. acaralıcan

acaralıcan Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ben barfix çekemiyorum kanat kaslarımı nasıl çalıştırabilirim barfix çekebilmek için nlr yapmalıyım yardımcı olursanız çok sevinirim

12. tatt

tatt Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    Benim sorunum da kanatları geliştirememiş olmam. Diğer kaslara göre kanatlarım az gelişti. 6 aydır çalışıyorum. Salonda alet sıkıntısı var barfiks çekecek bi yer yok. Tek sırt aleti lat pulldown aleti ve belimde sorun var. Yani kanat geliştirmemem için her türlü ortam hazır. Barbell row yapamıyorum belden dolayı, dumbell rowda da ağıra kaçamıyorum. Önerisi olan var mı :) zor bi durum..

13. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Ben salonda belinden sorunu olan kişilere d.row hareketini mutlaka inciline sehbasında yaptırıyorum çünkü çok önemli bir hareket %100 sırta vuran ve bele yük gelmiyen bir şekilde yaptığında eksik olan bölgelerin toplayacaktır. eğer hareketi anlamadıysanız resmini koyabilirim

muho444 ve tatt bunu beğendi.
  14. tatt

tatt Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    Hocam cevap verdiğinize çok sevindim bayadır bekliyordum bu konuda cevap. Salonda ayarlanabilen bir sehpamız var onu incline yapıp üzerine uzanıp dambılları çekerek doğru anladıysam d.row hareketini yapmaya çalışıyordum. Ancak sehpa uzun kalıyor suratım sehpanın üzerine geldiği için rahatsız oluyorum boynumu yukarda tutmaya çalışıyorum. İşimi zorlaştırıyor. En son o hareketi yapmaya çalıştığımda rahatsız olmuştum baya onu hatırlıyorum da tam nedenini hatırlayamadım şimdi. Yapmaya çalışacağım yine de.

15. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    yarın yinede resim koyayım sağlama alalım :)

Alperto ve muho444 bunu beğendi.
  16. fırtına

fırtına Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    FleXoR hocam benim de size bir sorum olacak suan barfiks 4 tane cekebiliyorum ama dar barfiks ama genis barfiks bir tane dahi cekemiyorum genis barfiks cekebilmem icin ne yapmam gerekiyor

17. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Barfiks Hareketlerinde sadece çekici güç değil dengeli olarak itici güçte yerinde ise kiloda boy kilo endiksindeyse çekme ve itme fonksiyonlarını daha rahat yaparsınız. barfiks çekemiyorum diye sadece aynada sırtın arkasına bakmak yanlıştır

tatt ve diez bunu beğendi.
  18. tatt

tatt Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    d. rowing hareketiyle ilgili: Hocam bench press sehpasında bara tutunarak kendimi çeksem acaba olur mu ki o hareket. biraz kısıtlı bir hareket menzili olur. bir de açı ne kadar olmalı eğer eğimli sehpada yapılacaksa?

19. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Yarın resim koyacağım açı ve hareketi daha iyi anlaman için

20. hasjay