Sağlıksız Alafranga Tuvaletleri Kullanmayalım

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve S.Mirzabeyoğlu tarafından 14 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
 1. S.Mirzabeyoğlu
  Offline

  S.Mirzabeyoğlu Üye

  Katılım:
  11 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  38
  Beğenileri:
  48
  Ödül Puanları:
  28
  Cinsiyet:
  Bay
  tuvalet.jpg

  Alafranga tuvaletler mi daha sağlıklı yoksa alaturka olanlar mı? Prof. Dr. Dursun Buğra; alafranga tuvalet kullanımının, hemoroid , kabızlık , kalınbağırsak iltihabı , incebağırsak iltihabı , prostat hastalıkları, ileride dışkı kaçırma , jinekolojik bozukluklar, cinsel işlev bozuklukları apandis iltihabı , divertiküloz ve kolon kanserine neden olabiliyor. Kaynak : Health Benefits of the Natural Squatting Position

  Amerikan Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Dursun Buğra; alaturka tuvaletlerin sağlığımız için avantajlarını anlattı:


  Çömelmek neden daha sağlıklı?
  Anatomik olarak çömelerek tuvalet sistemi, bilinen en sağlıklı yöntemdir. Ayrıca yüksek klozetlerde harcanan efor, çömelmenin tam iki katıdır. Bu da günde iki-üç kat daha fazla efor harcamak anlamına geliyor. 67 sağlıklı kadın üzerinde yapılan araştırmanın sonuçlarına göre; kadınların yüzde 93'ü tuvaletini çömelerek yapmayı tercih ediyor. Ayrıca çömelerek idrar yapılınca, mesanede çok daha az miktarda idrar kalıyor. 61 sağlıklı erkek üzerinde yapılan araştırmanın sonuçlarına göre de; ayakta veya çömelerek idrar yapanların sayısı, oturarak yapanlardan daha fazla.


  Alaturka tuvaleti neden tercih etmemiz gerektiğini özetler misiniz?
  Alaturka tuvaletlerin; hem bağırsaklarımız, hem de hijyen açısından daha sağlıklı olduğu bilinen bir gerçek. Ancak alafranga tuvalet ile büyüyen yeni nesil bunu bilmiyor. Oysaki çağımızın en önemli hastalıklarından olan kabızlık, hemoroit, kolon kanseri, prostat rahatsızlıkları ve reflü çömelmeye bağlı olarak azalıyor. 28 kişi üzerinde yapılan bir başka çalışmanın sonucuna göre de; oturur durumda tatminkar bir bağırsak boşalması hissi elde etmek için, çömelir durumdakine göre iki-üç kat daha fazla güç harcamak gerekiyor. Bu da ıkınma ve zorlanmanın neden olabileceği sorunları beraberinde getiriyor.

  OKULDA ALATURKA TUVALET OLMALI
  Çoğumuz küçükken annelerimizden tuvalet eğitimimizi lazımlıklarda aldık. Yanlış mı eğitildik?
  Çocuklar ilk tuvalet eğitimlerini annelerinden alırlar. Biz küçükken alaturka tuvalet ile büyüdük ama sonrasında alafranga tuvalet modeli ile tanıştık. Ama bizim çocuklarımız yani şimdiki gençler; alaturka ile hiç tanışmadan, direkt alafranga tuvalet alışkanlığıyla büyüdüler. Anneler eğitim verirken şunu unutmamalı; çocuklar ömür boyu lazımlık üzerinde olmayacaklar. Onlara biraz büyüdüklerinde çömelme de öğretilmeli.

  Evinizde alaturka tuvalet yoksa aşağıdaki resim ve videodaki yolu izleyiniz kardeşlerim.
  laf.jpg
  ÇÖMELMEK KASIK FITIĞI VE KANSER RİSKİNİ AZALTIYOR
  Alaturka tuvaletlerde çömelmenin avantajları şunlar;
  Rektum ve kolonun daha hızlı ve daha etkili boşalması; kanserojen maddelerin kolon mukozası ile temasını azaltıyor.
  Tuvalette geçirilen zamanın kısalması, hemoroit hastalığı riskini azaltıyor. Alafranga tuvaletlerde kalma süresi kitap ve gazete okuma alışkanlığına bağlı olarak artıyor.
  Kasık fıtığını engelliyor.
  Uylukların, kolona yaptığı baskı, ıkınmayı azaltıyor.
  Uzun süre oturan, ıkınan ve zorlanan kişilerde karın içi basıncı artıyor. Çömelmek ise bu baskıyı ve reflüyü minimuma indiriyor.
  Puborektal kasın gevşemesini sağlıyor. Dışkının çıkmasıyla ilgili hastalıkların oluşmasını engelliyor.


  psivar.jpg


  Ayakta idrar yapma: Doğrudan prostat oluşumunda etkisi yoktur. Ancak ayakta idrar yapma sonucu idrarın bir kısmı idrar kesesinde (mesane) kalacağı için, bu artık idrara bağlı iltihap v.s gibi şikayetler gelişir. Bu nedenle mesanede idrar bırakmamak ve tam boşalmayı sağlamak için oturarak idrar yapmak gerekir.

  Ayakta İdrarın Zararları :

  mesanede kanser oluşumuna
  mesanede taş teşekkülüne
  mesane mukozası iltihabina
  mesanede üreyen mikroplar asandan yolla (aşağıdan yukarıya diffüze olarak)bobrek iltihabına
  prostat buyumesine


  Dinimizde ayakta hacet gidermeyi men etmektedir sevgili kardeşlerim . Çünki dinimiz tüm sağlıksız şeylerden bizleri men eder. Rabbim cümlemize sıhhatli nesiller yetiştirmemizi nasib ve müesser eylesin. Selam ve Sevgi ile ......
   
  PeNa, Aranel ve Yıldız70 bunu beğendi.
 2. Ge-Force
  Offline

  Ge-Force Üye

  Katılım:
  9 Ağustos 2013
  Mesajlar:
  155
  Beğenileri:
  112
  Ödül Puanları:
  38
  Cinsiyet:
  Bay
  Alaturka tuvaletler hem rahat değil hemde hijyenik değil . Modern alafranga he daha kullanışlı hemde daha hijyenik. Alaturka tuvaletlerde tuvalet kağıdı bile koymuyolar.
   
 3. S.Mirzabeyoğlu
  Offline

  S.Mirzabeyoğlu Üye

  Katılım:
  11 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  38
  Beğenileri:
  48
  Ödül Puanları:
  28
  Cinsiyet:
  Bay
  Sevgili kardeşim sana rahat gelmeyebilir ama alaturka tuvaletlerin daha sıhhatli olduğu bilim dünyası tarafından onaylanmış bir olgudur.
   

Sayfayı Paylaş