Sağlığım hakkında

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve tet tarafından 17 Ekim 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. tet

tet Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Forumda bu konularla ilgili geniş bilgi mevcut ancak bunların benim yaşımdakiler için ne ölçüde doğru olduğunu bilmediğim için bu konuyu açıyorum. Forumdaki yetkili kişilere güveniyorum.
    Öncelikle sorularım sağlık üzerine:
    16 Yaşındayım(Nisanda 17ye giriyorum 1995 doğumluyum)
    Kilom:88-89kg
    Boyum:180.9 kilo verip fit görünmek istiyorum ve uygunsa biraz da kas yapmak istiyorum.

1) Barlı dumbell'ım var iki tane toplamda 12 kilo yüküm var (4*1kg,4*2kg) yaşıma uygun bir şekilde sağlığımı ve gelişimimi bozmadan, boyumun uzamasına engel olmadan çalışmak istiyorum. Bütün bunları göz önünde bulundurarak hangi hareketleri kaç defa hangi ağırlıklarla ne sıklıkla yapmalıyım? Yapmalı mıyım? Mekik, şınav gibi haretleri ne kadar ne zaman yapmalıyım? Yapmalı mıyım?

2)Her gün 35 dk kardio yapıyorum sağlığıma veya gelişimime zarar verir mi?

3)Beslenmemi de yaşıma göre düzenlemek istiyorum nasıl bir program yapmalıyım? Antrenmandan önce mi sonra mı protein vs. almalıyım?

4)Vücudumu şişirmekten ziyade forma girip kaslarımın sıkılaşmasını istiyorum bu mümkün mü? Mümkünse nasıl mümkün? Six pack,göğüs kası yapmak istiyorum omuzlarımın genişlemesini istiyorum? Bunları yapmam benim durumumdaki biri için uygun mu? Uygunsa bunun için neler yapmalıyım?

NOT:Bütün tavsiyeleriniz yaşıma uygun bir şekilde sağlığımı ve gelişimimi bozmadan, boyumun uzamasına engel olmadan boyumu kısaltmadan yapabileceğim şeyler olması en büyük önceliğim. Uzamak istiyorum kesinlikle kısalmak istemiyorum gelişimimin ve sağlığımın en yüksek seviyede ilerlemesini istiyorum bu konularda önerebileceğiniz şeyler varsa da tavsiyelerinizi bekliyorum.

Şimdiden teşekkürler sizlere güveniyorum. Bu konularda gerçekten yardıma çok ihtiyacım var. :)

2. Cyper

Cyper Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Şimdi öncelikle kısalmak istemiyorum yazmışssın bir kere bu sporda kısma gibi birşey mümkün değil boy uzaması sadece yavaşlar ,
    Vücüdunu forma sokman tabi ki mümkün
    kardio yapmak sağlığına ve gelişmene zarar vermez tam tersi iyi yönde etkiler
    boy uzamasını yavaşlatmak istemeden çalışacaksan oturarak dumbell çalış haraketleri forumda gezin flexor hocanın paylaştığı vardı omuriliğe baskı yapmadan çalışmak bende oturarak çalışıyorum daha bu hafta 1-2cm uzamışım.

forumda biraz gezinerek haraketleri ve kaç set yapacaklarını bulabilirsin.
    birde omuz genişletmek için omuriliğe baskı yapman gerekir diye biliyorum yani buda boy uzamanı yavaşlatır o yüzden bende omuz çalışmıyorum.

-yaş 17
    boy -173
    kilo 56

tet bunu beğendi.
  3. conicon

conicon Üye

Beğenileri:
    117
    Ödül Puanları:
    53
    * Spor hiç bir zaman (eğerki çok ciddi sağlık problemleriniz yoksa, kalp vs.. kaldı ki onda bile doktor kontrolünde spor verilir) sağlığı bozmaz, aksine sağlığa iyi gelir.
    *Yaşın daha ufak, boyuna oranla kas kitlenin çok fazla olmadığını varsayarsak yağlı bir vücuda sahipsin, ağırlıklar başlangıç için yeterli olabilir ancak ilerki zamanlarda sana yetmicektir, salona yazılmanı tavsiye ederim.
    *Gün içinde protein almalısın, ancak antrenman sonrası alınan proteinin kasların onarılması açısından fazla önem teşkil eder.
    *Vücudun şişmeden o dediğin kasların hiçbirisini göremezsin, şişmekten kastın hardbody ise zaten o kıvama gelmen çok zor, uzun yıllar gerektirir:)
    *Gelişim çağındasın; boyunun uzamasını istiyorsan basket oyna, yüz vs...

tet bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş