Sağ Kol, Sol Kol farkının sebebi nedir?

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Burak Can tarafından 15 Şubat 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. Burak Can

Burak Can Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    28
    Ön kol kaslarını çalıştırmak için sağ elime 4 kg+bar ağırlığı, sol elime 4kg+bar ağırlığı eşitliğinde ağırlık alıyorum.2 kolumu da 100 tekrar yapıyorum.Bu hareketi 2 günde bir yapıyorum.Yanlız şöyle bir durum var ve profesyonellerin mutlaka bu konuda bir bilgisi ve tavsiyeleri olacağını düşünüyorum.

50 ye yaklaştığımda sağ kolum halen daha formundayken sol kolum kesiliyor ve 4 kilo 40 kilo gibi gelmeye başlıyor.60 ı geçince artık kolum resmen benden çıkıyor vucudumdan destek alıyorum.Ama sağ kolum la 100 ü çok rahat yapabiliyorum hatta zorlasam 120-130 ları görürüm.Sağ kol gayet rahatken sol kolumun gücünün kesilmesinin sebebi nedir ve bunu nasıl yenebilirim?Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim.

2. Burak Can

Burak Can Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    28
    Mccurry
    arkadaşım 20 yaşında ergen değilim 33 yaşındayım sağlıklı bir cinsel hayatım var ima etmek istediğin buysa.Ama ben arabayı kullanırken bile sol kolumu kolay kolay kullanmam.Benim buradaki amacım birilerinden proefesyonel cevaplar almak, abuk sabuk değil.

Eagle 45, sadece tek kol ağırlık çalışırken yaşadığım birşey bu.Şınav halter yada revoflexle çalışırken böyle bir sıkıntı yok.Veyahut yazın kullandığım sırta takılan tırpan motorunu sabah 8 akşam 6 1 saatlik dinlenmeyle ve sürekli sol kolumla kullandığım halde bu ağrı olmuyor.Eğer dediğin gibi yapısal birşeyse doktor arkadaşlarım var onlara da bir danışayım o zaman.Bu forumda da mutlaka yaşayan yada bu sorunu yaşayanı bilen ve çözüm üreten vardır diye düşündüm bakalım başka arkadaşlar da var mı aynı sorunu yaşayan.
    --- Mesaj birleştirildi, 16 Şubat 2014 ---
    Benim hakkımda hiç bir fikri olmadığı halde gereksiz ve ciddiyetsiz bir cevaba takılan arkadaşlar.Ben bu foruma ciddi, profesyonel ve saygı seviyesinde cevaplar alabileceğimi düşünerek üye oldum.Ne ben burada kimin ne olduğunu biliyorum, ne de kimse benim kim olduğumu biliyor.Hatta pek çok kişi birbirini tanımıyor.Ben gayet ciddi ve saygılı bir biçimde burada birşeyler yazıyorum ve ciddi ve profesyonel cevaplar arıyorum.Abuk sabuk işlere gerek yok.

Son düzenleme: 16 Şubat 2014
  3. eagle45

eagle45 Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    38
    Bu konuyla ilgili mesajların veya başlıkların olduğunu biliyorum. Yazın ben de spora başlamış ve burayı keşfetmiştim, o sıralar okumuştum. Tecrübeli hocalar geçer diyorlardı bu duruma ama bizim için iş işten geçti galiba yaş itibariyle. Daha küçükken müdahale etsek farklı olurdu sanki. Yaşımız yakın sayılır. Benim 29. Bu yaşıma kadar spor hayatım olmadı. Herhangi bir şeyi - ağır veya hafif - hep sağ kolumla taşımaktan sağ kol ister istemez diğerine göre epey değil çok çok gelişti. Bunu kas açısından değil güç açısından söylüyorum. Yoksa spordan önce ince bir kolum vardı: 26 cm. Ama ben aynı zamanda solağım. Bilek hareketi isteyen durumlarda - yazı, yemek - sol elimi kullanıyorum. Sol elim daha güçlü, kolum değil. Gel gelelim top oynarken hep sağı kullanmaktan dolayı sağ bacağım daha güçlü. Solla pası bile zor atarım. Böyle bir gariplikler silsilesi var bende. :) Bana benzeyenlerde vardır elbette. Seninle durumumuz biraz farklı.

Arada kollar boştayken sıkmaya, kasmaya çalışırsın ya işte onu yapmaya çalışıyorum. Sanki sol kolum yok, sağ tarafı ise kemiğine kadar hissediyorum. Şimdi aklıma geldikçe taşımada sol kolumu, merdivenden çıkarken sol ayağımı özellikle kullanıyorum.

4. Burak Can

Burak Can Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    28
    Eagle45, hem ticari hem siyasi kariyere sahip biri olduğum için işim hep masa başında yada araç içinde sürüyor.Bu nedenle spor aktivitelerini ünüversiteden sonra bıraktım.En son bir kişinin lafı üzerine arabamı satıp her yere yürüyerek gitmeye başladım.Alışverişe bile yürüyerek gidiyorum.Yaş 33 olunca da bir çok birikmiş hantallık ve yağ kitlesi var.Arabamı satmanın faydasını gördüm yürüyerek.Ama işte bu sol kol olayı biraz sıktı canımı.Çok daha ağır işler yaparken yapmayan bu sıkıntı ağırlık çalışmaya başlayınca çıktı.Sırta takılan tırpan motorunu yuotube de inceleyebilirsin, aşırı efor kaybettiren bir şey ve kullanırken tüm vucudunu kullanıyorsun.Uzun bir çubuğu var ve sürekli sağa sola sallayarak kullanıyorsun, tabi içinde sürekli dönen bir şaft ve kafasında sürekli dönen pervane şeklinde bir kafa, onu otlara vurdukça seni zorluyorkolunu geri itiyor. yürüyorsun yada bahçenin durumuna göre yokuş çıkıyorsun, ciddi anlamda bütün vucudu aynı anda kullanıyorsun.Yani bir spor salonunda sırayla yapcağın çok şeyi onda aynı anda yapıyorsun.Bir de tek silindir hava soğutmalı motorun sıcağı yaz sıcağıyla birleşip vucudunu ateşe çeviriyor.Ha, ben sırf spor amaçlı o makineyi aldım iyi de oldu diyebilirim.Keşke havalar güzel olsa her gün 2-3 saat onunla çalışabilsem.Ben bu makineyi bütün gün sol kolumla kullandığım halde ağırlık çalışmadaki güç kaybını hiç yaşamadım.Ama şu günlük yükleri bile sol kolla taşıma fikri güzel bende onu uygulayacağım.Çünkü iş hayatımda bile sürekli sağ kolumu çalıştıran sol kolumu destek amaçlı kullanan biriyim.CEvap için teşekkürler.

eagle45 bunu beğendi.
  5. eagle45

eagle45 Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    38
  6. fevzican

fevzican Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    İzmir
    sağ kolun gün içinde dağa sol koluna göre dağa aktif oldugundan dolayı oluyor

Burak Can bunu beğendi.
  7. Herogaki

Herogaki Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    38
    Sağ kolu genellikle tüm işlerde daha çok kullanırsın o yüzden sağ kolun sola oranla biraz daha güçlüdür.Bence biraz daha ağırlı kartır ve set başına 20 tekrar yapabileceğin bi dumbell kullan senin yaptığın şekilde bi gelişme beklemek saçma olur kasların overtraining olur kaybedersin...

Burak Can bunu beğendi.
  8. Burak Can

Burak Can Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    28
    Cevap için teşekkürler.Valla arkadaşım bir kaç konu açıp sordum her sette kaç tekrar yapayım diye ama kimse birşey söylemedi.Bir arkadaş cevap verdi o da benim gibi amatördü benim gibi yüksek tekrarlar yapıyordu.Eğer bir konuda daha cevap verirsen mutlu olurum.Şu anda 4kg+küçük bar ağırlığı ile tek kola yük veriyorum.Kaç kilo ile çalışmamı tavsiye edersin, kaç set yapmalıyım ve setler arasında kaç dakika ara vermemi tavsiye edersin?

9. Herogaki

Herogaki Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    38
    8 Kilo dumbell al kol için 3 hareket yap 4 set olarak toplam 12 set her sette 12-15 tekrar yap.
    Mesela ;
    Dumbell curl 4 set 12 tekrar
    Concertion Curl 4 set 12 tekrar
    Hammer Curl 4 set 12 tekrar
    Bu programı uygulayabilirsin kardeşim :)

umut6282 ve Burak Can bunu beğendi.
  10. Burak Can

Burak Can Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    28
    Tavsiyen için çok teşekkür ederim.Set aralarında ne kadar beklemeliyim?

11. Burak Can

Burak Can Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    28
    Bildiğin terzi mezuresiyle kollarımı ölçtüm, tam sıkılı haliyle.Şu anda sağ kol 40 küsür 5 cm yağların kalınlığı falan desek 37, sol kol 39 falan 5 cm de onun yağları için çıkarsak sanırım 34 falan gelir.Daha önce BB yapmadım spor geçmişim de yok.Ama kişisel BB ye başladığıktan sonra bir güç düşüşü olduğunu hissediyorum.Diyet yapıyorum sanırım diyetle birlikte yediklerimi kesmem ve beraberinde bu işlere girmem vucudu yordu.Ama zayıflamak ta zorundayım, yazın tişört giymem lazım.2 sene önce falandı iddia üzerine ağırlığını bilmeden 90 kiloluk bir mermer kütleyi yerden zorlanmadan kaldırıp tezgahın üstüne koymuştum.Meğerse arkadaşlarım beni sınıyormuş.Vucudmun ısındığında bütün gün sadece suyla yorulmadan ağır işler yapabiliyorum.Ama BB ye başladıktan sonraki güç düşüşünü diyetle birlikte başlamam bağlamaya başladım.Ama sol kolumda dediğim gibi sağa göre çok daha az güç hissediyorum, umarım zamanla onu da aşarım.Şimdi destek olarak L carnitin, CLA ve protein ve destek için BCAA ısmarladım.Üçünü birden kullanmayı düşünüyorum.BCAA da çok yoğun protein olmasa da amatör kapsamda vucuduma gerekli protein desteği vereceği söylendi.Şu anda amacım tamamen yağlarımdan kurtulmak ve 6-8 ay arası bir süre verdim kendime fayda etmezse dış müdahele düşüneceğim.Ama acele etmeyeceğim sabırla ilerleyeceğim.Saygılar.

12. Burak Can

Burak Can Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    28
    Arkadaşlar normal antreman dışında sol kolumu güçlendirebileceğim günlük rutin olarak uygulayacağım bir egzersiz şekli önerebilirmisiniz?KAsları deforme etmeden sağ kola eşitlemek amacıyla günlük bir egsersiz şekli.

13. mustafa088

mustafa088 Üye

Beğenileri:
    86
    Ödül Puanları:
    38
    Sağ elim ile sürekli bisiklet taşırdım pazar arabasını taşırdım sağ kanat ile sol kanat arasında eşitsizlik oldu arkadaşlar ne yaparsanız yapın yüksek ağırlıklar'da eşitliğe önem verin.

Sayfayı Paylaş