saç dökülmesi -- çare burada üzülmeyin...

Konusu 'Kişisel Bakım' forumundadır ve thranduil tarafından 22 Ocak 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
 1. thranduil
  Offline

  thranduil Üye

  Katılım:
  14 Nisan 2006
  Mesajlar:
  49
  Beğenileri:
  6
  Ödül Puanları:
  0
  öncelikle moderatör arkadaslara belirteyim konuyla ile ilgili önceden acılmıs baslıkları inceledim, kısmen güzel bilgiler verilmis ama bunları derli toplu ve daha da açık ve etkili sekilde belirtmek için bu baslıgı acma ihtiyacı hissettim, maksat magdur arkadaslar ne yapacaklarını tam olarak bilsinler..

  öncelikle saç dökülmesi hakkında kısa bi bilgi verelim, nedir neden sac dökülmesi yasanır:

  saç dinamik bi yapı oldugundan normal saglıklı bi insanın günde 100 tel sacı dökülür, fakat bunların yerine yenisi gelir.. çesitli nedenlerden dolayı dökülen saçların yerine gelmememsi alopesi ye yani kellige neden olabiliyor.. bu sebepleri 2 baslık altında inceliyelim
  a) androjenik alopesi ye neden olan ( erkeklerde görülen dökülmelerin %95 i hormonal kaynaklı ) hormonal nedenler : testesteron hormonunun saç diplerinde dht adlı baska bi hormona dönüsmesi hormonal kaynaklı dedigimiz androjenik alopesi ye neden oluyor..şöyle ki dht denen bu hormon saç köklerinin beslenmesini engelliyor saçı önce belirgin bi sekilde inceltiyor inceltiyor en sonunda saç kökü yeni saç üretemiyor ve dökülen yere yeni saç gelmiyor.. bu dökülmede alnın her iki yanı açılmaya baslıyor öncelikle ayrıca tepe bölgesi de seyreliyor bu arada saçlar da epey incelip cansızlasıyor en son ense ve tan alt kısmlar hariç saçlar gidiyor ... norwood dökülme semasında n heng aşamada oldugunuza bakabilirsiniz
  http://www.regrowth.com/hairloss-guide/norwood_scale.cfm

  hormonal kökenli dökülmeyi engellemek ve yeni saç çıkışı saglamak mümkün.. bunun için etkinligi dünya üzerinde kanıtlanmmıs iki ilacı kullanıcaz..ayrıca bu ilaçlar FDA ( amerikan ilaç ve gıda dairesi)
  onayını alan tek iki ilaç...

  1) finasterid içerikli ilaçlar ( propecia proscar prosterit..) : finasterid testesteron hormonunun saç diplerin de dht denen saç katiliine dönüşmesini büyük ölçüde engelliyor. bu etken maddeyi içeren ilaçların saç üzerindeki etkisi tamamen tesadüf eseri farkedilmis söyle ki prostat hastaların da kullanılırken bu ilaç ( prostatı engelleyip küçültücü etkisinden dolayı ) görülmüş ki yaslı amcalarımda saç cıkıyor hem de gözle görünür bi miktarda, daha sonra piyasaya saç çıkarıcı etiketini de üstüne alarak sunuluyor ki gayet de saç çıkardıgı hiç olmadı en azından varolan saçları koruyup güçlendirdigi bilinen bi gercek artık tüm dünyada.. ha küçük bi oranda olsa (%1 gibi) cinsel iktidarsızlık libido düşüklügü gibi yan etkiler bildirilmiş ama korkmayın ilacı bıraktıktan sonra bu etkiler yokoluyormus.. sizde esek sansı yoksa gelip sizi bulmaz heralde bu yan etki ;) suraya bi gözatılabiir :

  http://www.regrowth.com/hairloss-polls/proscar_propecia_survey_results.cfm

  bu finasterid içerikli ilaçların 1 mg ı günlük yeterli oluyor, fazlasının saç üzerinde bi etkisi olmadıgı gözlenmiş, üstelik bu sekilde yan etkisinden kacılabiliyor ilacın .. bu ilacın ticari formlarına bakalım:

  propecia : 1 mg finasterid içeriyor fiyatı 72 milyon 28 kapsül var size 28 gün yetecek yani.. finasterid in bu ticari sekli görüldügü gibi biraz tuzlu. biz bunu tercih etmeyecegiz

  proscar: propecia yı sunan aynı firmanın finasterid içerikli diger bi ilacı bu..tek farkı 5 mg lık haplar halinde piyasaya sunulması ... biz bunu kullanacagız bu ilacı alıp 4 e bölüyoruz ver her sabah bu ceyregi alıyoruz.. fiyatı 45 milyon bize 4*28= 112 gün yetecek yani günlük 40 ykr gibi cüzi bi rakama karsılık geliyor

  sunu da belirteyim yapılan arastırmalarda ilaca 4 e bölmenin etkisini belki cok az azaltabilecegi söylenmiş fakat bu etki azalması önemli diil.... eger cok zenginim param bol diyorsanız proscar yerine 1 mg lık propecia da alabilirsiniz ama dedigim gibi gerek yok tüm dünyada ceyrek proscar kullanılıyor

  bir de avodart diye bi ilac var bu da finasterid le benzer etki gösteren dutasterid etken maddesi içeriyor 0,5 mg kapsül halinde satılıyor.. yakın zamana kadar bu ilacın finasterid den daha etkili ve üstelik daha az yean etki gösterdigi söyleniyordu fakat son arastırmalar günde 5 kapsül yani 2.5 mg avodart ın 1 mg propecia ya (ya da 1/4 proscar a) denk oldugu gözlenmiş .. bu yüzden biz proscar ı tercih edelim derim...


  2) minoxidil etken maddeli rogaine :
  minoxidil in de saç üzerindeki etkisi tesadüfen bulunuyor..bu ilaç yüksek tansiyon hastalarında tansiyonu dengelemek amacıyla saça sürülürken görülüyor ki hastalarda saç çıkısı oluyor bu ilaç da saç çıkarıcı etiketiyle piyasalarda daha genis kitleye ulasıyor... tavsiye ediilen kullanım ölçüsü sabah aksam 1 ml saç çıkması istenen ve dökülen yerlere sürülmesi bu ialacın etkinligini artırmak için genellile tedavi ye retinoik (a vitamini) içeren kremler dahil ediliyor yani saç cıkısı istediginiz bölgeye günde bir kere retinoik etken maddeli kremei sürüp yediriyorsunuz..

  bu ilacın yan etkisi çok az, nadiren de olsa tansiyonda hafif degisiklik yasayabilirsiniz ama dedigim gibi mazur görülebilir....bir de bu ilacı alna ya da sakaklara degdirmeyin oralarda istenmeyen tüyler cıkabilir bunun için sürdükten hemen sonra alnınızı ve sakaklarınızı ıslak mendille silin arkadaslar

  bu ilacın talebi cok oldugundan uyanıklar tarafından sahtesi yapılıp piyasaya sürülüyor sürekli o yüzden
  amerika dan almanya dan ya da yurt dısında adamakıllı bi yerden getirtin... gittigidiyor .com daki ucuz fiyatlara kanmayın derim cünkü sahte cıkma ihtimali var, paranıza emeginize yazık olur..
  sahte ilacın herhangi bi yanetkisi gözlenmemis ama bi etkisi de olmuyo tabii...

  fiyatından tam emin degilim ben de yakın bi zamanda baslıcam rogaine e size bildiririm.. bu arada finasteridli ilaçlar bayanlara pek tavsiye edilmiyor malum hormonal nedenlerden dolayı ama bu ilacı bayanların da kullanmasında hiç bi sakınca yokk...yeri gelmisken söyleyeyim dedim..

  bu ilacın piyasada % 2 ve %5 lik formları mevcut hangisini kullanacagınıza doktorunuz karar verecek...

  buraya kadar anlatılanlar genetik saç dökülmesi ile ilgili arastırdıklarım ve tecrübelerime dayanıyor simdi de genetik olmayan cevresel sebeplerden kaynaklanan dökülmelere bakalım :

  doktora gittiginizde zaten size büyük ihtimalle sizden kan tahlili falan isteyecek orada bakılan su:

  cinko eksikligi var mı yetersiz beslenmeden dolayı eger sadece bu sebeptense tedavi kolay çinko içerikli ilaçlar la düzeltilebiliyor (medobiotin gibi)

  protein eksikligi var mı : proteinli bi diyetle hallolur zaten bu da kel bırakmaz

  demir eksikligi : bu da demir içerikli ilaçlarla düzeltilr

  bazı ilaçların yan etkilerinden ötürü dökülme: roaccutane gibi ilaçların az da olsa saç dökebilecegi gözlenmiş kullanmazsınız olur biter ( roaccutane akne tedavisinde kullanılan bi ilaç bu arada ..akne sacıcnzdan önemli mi siz karar verin )

  tiroid testi isteyin: nadiren de olsa tiroid bezinin eksik ya da fazla calısması sac dökebilyor

  bayanlarda dogumdan sonra görülebilir .. geçicidir..

  atesli hastalıklaradn olabilir gecicidir kel olmazsınız merak etmeyin


  STRES: stres saç dökülmesine yol actıgı bilinen bi gercek aman diyim stresten uzak durun..su da var tabi günlük is stresinin saçı pek dökmeyecegi ama yogun stresin ya da psikolojik çöküntünün ( depresyon ) saç kaybına belirgin bi sekilde sebep olabilecegi belirtiliyor ... eger depresyon durumunuz varsa psikiyatriye gidp antidepresan tedavisi almanızı önerebilirim durumunuz gercekten kötüyse ama kendi basınıza iş yapmayın psikiyatrist karar versin ...

  bazı saç hastalıkları sackıran gibi hastalıklarda saç döker hemen bi dermatologa gidin derim...

  ŞİMDİ DE yapmanız gerekenleri özetleyelim :

  - önce paraya kıyıp adamakıllı bi özel hastane mi olur artık poliklinik mi olur bilemem bi özel dermatologa görünüyosunuz devlet hastanelerinde size uyduruk bisey veriolar ve baslarından savıyolar genelde sanki saç dökülmesi önemli bisey değilmiscesine (BEn florence nightingale e gitmistim, gayet memnunum doktorumdan)

  - doktorla muhabbet havasına girip bu tıbbi terimleri ilaçları belirtirseniz sizle daha iyi ilgileniolar.biseyler bildiginizi hissettirin doktora yani, dedigim testleri isteyin ( kan testi,tiroid testi)

  -seboreik dermatitiniz olabilir ( asırı yaglanma) bu da saç döklülmenizi hızlandırabilir, doktor saçlı deriye bakarken anlar zaten bunu.. saclı deride asırı yaglanma kasınma ve kızarıklıkla kendini gösterir.
  uygun sampunlar losyonlar bunun için ,,doktorunuz bilir...

  tedaviye baslayın fakat kısa vadede bisey beklemeyin en az bi üç ay sabır, saç çıkısı içinse 12 aya kadar tam bi yorum yapmayın.. sabır önemli..

  banyoda dökülen telleri saymayın, saçınızı cok fönlemeyin mümkünse jöle sprey kullanmayın derim en önemlisi stres yapmayın hayatınızı bu illet için mahvetmeyin..

  3 ay sonra falan doktora tekrar kontrole gidin...

  benden bu kadar,elimden geldigince yardımcı oldum.. hep dedim yine diyorum stres yapmayın saçıınız dökülüyor diye hayatınıızı karartmayın çözümü var büyük ölçüde...su sitedeki doktor bu konuda cok yardımcı oluyor ona da sorabilirsiniz merak ettiginiz bisey varsa, ayrıca orada sacı cıkıp mesaj atanları görünce moraliniz de düzelecek...

  bisey merak ediorsanız bana ö.m da atabilirsiniz
  allah yardımcınız olsun..

  en son bahsettigim sitenin ismini yazmaya unutmusum :

  www.cilthekimi.com (dr habibullah aktas )
   
  VENGEANCE, Azi, umutn ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
 2. izzet
  Offline

  izzet Üye

  Katılım:
  28 Aralık 2005
  Mesajlar:
  508
  Beğenileri:
  26
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  ogrenci
  Yer:
  Body_Land
  yazi icin tesekkurler ama bence oyle herkesin onerdigi seyler kullanmayin kel olmayacaksaniz bile olursunuz kullanilan ilaclardan dolayi

  buda yukardaki sitedeki doktor arkadas

  [​IMG]
   
 3. thranduil
  Offline

  thranduil Üye

  Katılım:
  14 Nisan 2006
  Mesajlar:
  49
  Beğenileri:
  6
  Ödül Puanları:
  0
  izzet, ben yazımda 2 ilaçtan bahsettim :Finasterid içerikli ilaçlar ve rogaine... eger bunları kastediyorsan bugüne kadar kimsede saç döktüğü görülmemiş amaaa aksine saç çıkardıgı çokça biliniyor ve bunun sayısız örnegi var.. eger bu ikisini kullanıp da bi de üstüne kel olan olursa saç ektirme masraflarına ben kefilim ;)

  rogaine kullanımı sırasında baslangıcta ilk haftalarda döklğlmede küçük bi artıs yasanabilior ama bu tesavide normal bi süreç ve sonra gecior zaten öyle önemli bi dökülme diil bu....

  söylediklerin piyasadaki bazı diger ürünler için olabilir, sonuçta bu piyasa çok büyük bi pazar haline geldi hergün uyduruk bi ton "mucize " formül çıkıyo piyasaya, inanmamak lazım.. ama benim tavsiye ettiklerimi doktora gittiginizde zaten doktorunuzda tavsiye alacaksınız...yukarda yazılanlar geniş bi araştırma + tecrübelerim sonucu

  merak ettikleriniz ve şüpheleriniz için elimden geleni yapmaya hazırım, çünkü bu illeti çeken bilir...
   
 4. diez
  Offline

  diez ADMIN Yönetici Admin

  Katılım:
  18 Ocak 2006
  Mesajlar:
  12.626
  Beğenileri:
  14.610
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  Çorum
  aslında thranduil haklı bir konu başlığı açmış..ki erkeklere has genetik saç dökülmesi üzerine durmak bence de en mantıklısı..zira %95 saç dökülmesinin genetik olduğu söyleniyor erkeklerde..

  hormonal dengenin buna yol açtığı aşikar..gördüğünüz her ilacı kullanacaksınız diye bir kaide yok..araştırın doktorunuza sorun..ben araştırmaya başladım şahsen..(birileri çözüm sunuyorsa ve 10 taneden 2 tanesi doğruysa bize sadece özgür irademizle araştırıp elemek düşer..hiç çözüm sunulmamasından iyidir..paylaşımı lütfen baştan kestirip sınırlamayalım..illa bunu yayınlayanın doktor olması da gerekmez..body yaptım yapalı doktorlara olan güvenimin %40ını kaybettim malesef buarada)..daha fazla saç kaybı olmadan yol yakınken kurtarmak en karlısı..tamamen döküldükten sonra ektirmekle uğraşmaktansa..genetik saç kaybı çok yavaş seyrettiği için insan farkedemiyor zaman içinde artık alışkanlık bile yapıyor..sonra amaaan kim uğraşacak diyorsunuz..şahsen ben bu konuda baya tembellik yapıyorum..

  emeğine sağlık thranduil..
   
 5. thranduil
  Offline

  thranduil Üye

  Katılım:
  14 Nisan 2006
  Mesajlar:
  49
  Beğenileri:
  6
  Ödül Puanları:
  0
  evet diez in de dedigi gibi burada yazılanları öncelikle bi araştırın, bununla ilgili birçok forum var,resmi siteler var,doktorların hizmet verdiği siteler var zaten bu iki tavsiye ettiğim ilacın dünya capında uygulandıgını, biraz sabırla da mükemmele yakın sonuçlar alınabildigini göreceksiniz...
  saç ektirme en son çare olmalı evet, çünkü istenen verim alınamayabiliyor ondan böyle bir ihtimal sözkonusu, ayrıca cok masraflı ve saçlarınıızın tamamen dökülmesini beklemezseniz şayet, ektirdikten sonra yeni dökülmeler olunca eskisinden kötü görünürsünüz.....yani enn son çare ektirmek olsun..

  arastırın dediklermi, sonra dediğim adımları uygulayın ya da yine yazın buraya yardımcı olayım

  dediklerimi araştırmak isteyenlere güzel bi link :
  http://sacrehberi.blogcu.com/

  bu aralar çokça duydugm henüz FDA onayı almamış başka bir ilaç daha var adı PROCERİN....dht yi dogal yollardan baskıladıgı iddia ediliyor ayrıca bunu yaparken testesteron seviyesine bi etkisi yokmuş dolayısıyla yan etkilerinin daha az oldugu iddia ediliyor..
  şurada procerin ile ilgili yapılan deneylerden sonuçları görebilirsiniz:
  http://www.askdocweb.com/procerinstudy.html

  http://www.askdocweb.com/procerinstudy.html
   
 6. [Zafer]
  Offline

  [Zafer] Üye

  Katılım:
  18 Aralık 2006
  Mesajlar:
  1.272
  Beğenileri:
  241
  Ödül Puanları:
  73
  Meslek:
  Üniversite öğrencisi
  Yer:
  İstanbul
  Procerin kendi web sitesinde androgenetik alopesi'ye karşı etkili olmadığını yazmış.Avodart ise proscar'dan hafif falan değil baya da daha etkili.Ben avodartla başladım sonradan proscar'a döndüm,avodart daha etkili kesinlikle,ama DHT yi aşırı baskıladığı için yan etki yapma riski daha fazla diye bıraktım nolur nolmaz.Ama bence kullanılacaksa ilk 3 ay avodart sonra proscar.Önemli bi nokta da bu ilaçların saçların daha çok tepe-arka-arka orta ve ön ortada etkili olduğu.Yani yanlarda pek bi etkisi yok ve azıcık yanları açılmış ama kendini kelliğe verip kullanan arkadaşlar boşuna kullanmayın,yanlarda etkili değil.Hem bazılarının sadece yanlar biraz yuvarlaklaşıp kalıyo öle 50 sine 60 ına kadar,onun için Norwood 3 sınıfında kullanmak en doğrusu bu ilaçları.
   
 7. [Zafer]
  Offline

  [Zafer] Üye

  Katılım:
  18 Aralık 2006
  Mesajlar:
  1.272
  Beğenileri:
  241
  Ödül Puanları:
  73
  Meslek:
  Üniversite öğrencisi
  Yer:
  İstanbul
  Pardon yaa afedersiniz ben priorinle bu ilacı karıştırdım,hani şu eczanelerde oluyo ya kocaman bi bayan resmi yanında gemi halatı yeşil bi kutuda,o ilaçla karıştırmışım :oops:
   
 8. thranduil
  Offline

  thranduil Üye

  Katılım:
  14 Nisan 2006
  Mesajlar:
  49
  Beğenileri:
  6
  Ödül Puanları:
  0
  avodart ile ilgili olarak ben cilthekimi.com daki doktorun ( habibullah aktaş) verdiği bilgiyi aktarmıştım..sitesinde yapılan son araştırmalarda avodart ın propecia ya eit oldugunu falan yazmış ben onun yalancısıyım aslında ;) belki de dediğin gibi daha etkilidir...

  evet ayrıca avodart ve proscar üst taraftaki saçlarda etkili eğer önlerde de etkili bişey istiyorsanız tedaviye rogaine eklemeniz tavsiye ediliyor sonuçlar da baya iç açıcı...
   
 9. [Zafer]
  Offline

  [Zafer] Üye

  Katılım:
  18 Aralık 2006
  Mesajlar:
  1.272
  Beğenileri:
  241
  Ödül Puanları:
  73
  Meslek:
  Üniversite öğrencisi
  Yer:
  İstanbul
  Avodart hem tip 1 hem de tip 2 alfa-5 redüktazı inhibe eder DHT blokesi yüzde 90-95 lerdedir.Proscar-propecia sadece tip 2 alfa-redüktazı inhibe eder DHT blokesi yüzde 35-40 lardadır.Yabancı ülkelerde de saç için kullanımı gayet yaygındır,ama DHT blokesi çok fazla olduğundan yan etki riski daha fazladır.Ve bu iki ilaç ta bariz etkisini tepede ve ön-ortada yapar,yanlardan fazla bişi beklemeyin demiştim.Rogaine ise FDA onayı almış ilk saç ilacıdır,losyon halindedir.Etkisi de avodart ve propecia ya benzer.Yani web sitesinde ve ilacın kutusunda ÖNLERE BARİZ ETKİSİ YOKTUR yazar.Ama avodart-propecia ve rogaine combo olarak yani ikisini beraber kullanırsanız alacağınız fayda yüzde 40-50 artar.Sağlık bakanlığının saçma politikası yüzünden yurtdışında çok ucuz olan rogaine losyon türkiyede aşırı pahalı 3 aylık kullanım seti 100-130 lira civarlarında eczanelerde.Bu yüzden sadece çeyrek proscar la idare ediyoruz,combo falan pahalıya geliyo :)
   
 10. diez
  Offline

  diez ADMIN Yönetici Admin

  Katılım:
  18 Ocak 2006
  Mesajlar:
  12.626
  Beğenileri:
  14.610
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  Çorum
  Norwood Ölçeği

  sitedeki tanım bu;
  Şahsen ben 3. sınıfa giriyorum ve yol yakınken bazı yöntemler denemek istiyorum..hernekadar proscar türü ilaçlar faydalı isede bu linkteki http://sacrehberi.blogcu.com/1077856/ yan etkilerde göz ardı edilecek gibi değil..en çok dikkatimi çeken cinsel istek ve ereksiyon azalması..bunu body ile beraber değerlendirirsek demekki ortada testosteronun genel olarak tutulması var ve kas kaybını tetikleyebilir..detaylı araştırmak ve danışmak lazım

  [​IMG]


  kaynak:
  http://sacrehberi.blogcu.com/822002/
   
 11. cherokee
  Offline

  cherokee Üye

  Katılım:
  5 Aralık 2006
  Mesajlar:
  328
  Beğenileri:
  123
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Yük.Müh.
  Yer:
  Niğde
  [​IMG]

  bir zaman seyrettiğim tv programını hatırladım. sağlıklı yaşamla ilgiliydi. programın sunucusu saç sorunlarıyla ilgili bir uzmanla karşılıklı diyalog içerisinde programı sürdürüyorlardı. uzman konuk saç hakkında her türlü bilgiyi veriyordu. ama dikkatimi çeken uzman konuğun saçsız olmasıydı :lol: :lol: :lol:
  şimdi bu yazıyı yazan doktor beyde çok sırma saçlı değil yanii , yanlardan ve alından epey açılmış hanii :lol: :lol:
   
 12. thranduil
  Offline

  thranduil Üye

  Katılım:
  14 Nisan 2006
  Mesajlar:
  49
  Beğenileri:
  6
  Ödül Puanları:
  0
  Re: Norwood Ölçeği


  diez selamlar... endişelerini dile getimişsin , bu endişeler bende de vardı proscar a başlamadan önce....acaba vg ye olumsuz bi etkisi olur mu ya da libido düşüklüğüne falan yol açar mı diyordum , sonra dermatologa gittim o bu yan etkilerin (libido düşüklüğü falan..) yüzde birlik kısımda görüldügünü , ilacı bırakınca da gectigini söyledi, bunu bi dermatologdan duymak da beni rahatlattı açıkçası... hani nette okuyoduk ama sonucta uzman bi kişiden dinlemek insana güven veriyor.... propecia ya da proscar testesteronun dht ye dönüşümünü engelliyor aslında kandaki testesteron seviyesinde bi azalma ve dolayısıyla vg ye olumsuz bi katkı yapacagını sanmam kaldı ki kür yapan kişiler bu kürlerin saç üzerine olumsuz etkisini engellemek için proscar falan kullanıyorlar, olumsuz bi etki olavak olsa ilk önce kür yapmayı göze alabilmiş ve daha da gelişmek isteyen kişiler kullanmazdı bence ;) ayrıca ben de yaklasık 6 aydır kullanıyorum 1\4 proscar ı ve olumsuz bi etkisini görmedim... .... rogaine diye bi ilaçtan daha bahsetmiştim onun bu tarz yan etkilerinin görülme ihtimali 0 mesela.. madem norwood ölçeğine göre 3. kademedesin bence proscar+rogaine kombinesini kullan .. ben de yakında rogane e başlamayı düşünüyorum parayı denkleştirebilirsem :roll: hala kararsızsan bence bi dermatologa görün onunla konuş istersen, sana daha ayrıntılı bilgi verecektir eminim....
   
 13. [Zafer]
  Offline

  [Zafer] Üye

  Katılım:
  18 Aralık 2006
  Mesajlar:
  1.272
  Beğenileri:
  241
  Ödül Puanları:
  73
  Meslek:
  Üniversite öğrencisi
  Yer:
  İstanbul
  Tr'nin saçma ilaç politikası yüzünden maalesef Rogaine çok pahalı,altın suyu mübarek :) Ben de avodartla başladım daha sonra ilaç sert geldiği için 1/4 proscarla değiştirdim.Gerçekten sonuçlar çok iyi.8 aydır kullanıyorum ve tepe-arka kısımlardaki seyreklikler kayboldu nerdeyse :D Bende de yan etki yapmadı,turp gibiyim.Bu ilaçta alacağın en kötü sonuç olan saçlarının dökülmemesidir,bu bile saç problemi çeken birisi için harika bi sonuç,piyasada o kadar etkisiz ürün varken.. Eğer saç dökülmesi genetikse yani Norwood ölçeğindeki gibiyse,eli kolu bağlı kelleşmeyi beklemektense denemekte fayda var..
   
 14. HGH
  Offline

  HGH Üye

  Katılım:
  11 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  76
  Beğenileri:
  13
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Reklam Yazarı
  Yer:
  İstanbul
  Propecia kullanmayın arkadaşlar, erkekliği öldürüyor, hemde hiç bir ilacın yapamayacağı kadar!
   
 15. saydam
  Offline

  saydam Özel Üye

  Katılım:
  4 Eylül 2004
  Mesajlar:
  7.079
  Beğenileri:
  1.912
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  serbest
  Yer:
  Academic Sport Center
  boyle bir seyi idda etmen yanlis olur, egerki saglam bir kaynagin yoksa.
   
 16. [Zafer]
  Offline

  [Zafer] Üye

  Katılım:
  18 Aralık 2006
  Mesajlar:
  1.272
  Beğenileri:
  241
  Ödül Puanları:
  73
  Meslek:
  Üniversite öğrencisi
  Yer:
  İstanbul
  Yan etki riski gayet az.Görülenlerde de ilacı kullanmaya devam edince ya da ilacı bırakınca yan etki kalmıyor.Bazılarında da bu yan etkiler psikolojik oluyor.Yani plasebo VS propecia deneylerinde plasebo alanlarda da çok az da olsa yan etkiler görüldü.Ben yaklaşık 8-9 aydır kullanmaktayım,süper faydasını gördüm.Cinsel hayatım da gayet yerinde :badgrin:
   
 17. eddie
  Offline

  eddie Üye

  Katılım:
  20 Eylül 2009
  Mesajlar:
  1
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  arkadaşlar, saç beslenmesini sağlayan şey kan dolaşımı yoluyla saçın beslenmesi olduğunu düşünüyorum. Bu da daha çok kafa derisine elle masaj yaparak sağlanabilir. Şimdi sorun şu: Saçları biraz seyrelmiş bir kişi olarak ben, masaj yaparken kalan saçımdanda olmak istemiyorum.

  Masaj yapmadan özellikle kafa derisinde kan dolaşımını arttırabilmek gerekir. Bunun nasıl sağlayabiliriz fikirlerinizi merak ediyorum...

  Senelerdir ağırlık çalışıyorum , basketbol oynadım, sporla içiçeyim ama saç dökülmesi spor dinlemiyor:)
   
 18. rodenward
  Offline

  rodenward Üye

  Katılım:
  6 Mart 2008
  Mesajlar:
  220
  Beğenileri:
  45
  Ödül Puanları:
  0
  duşta kafama bir sure tazzikli su tutup dolaştırıyorum. işe yarıyor
   
 19. rezzan
  Offline

  rezzan Üye

  Katılım:
  14 Haziran 2011
  Mesajlar:
  1
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  arkadaşlar bakıyorum hep umutsuzluk var..yeni bi ürün çıkmış saç çıkarma diye bende size onu tavsiye ediyorum.

  http://tinyurl.com/Sa-karma
   
 20. jarhead
  Offline

  jarhead Üye

  Katılım:
  1 Eylül 2008
  Mesajlar:
  1.066
  Beğenileri:
  1.142
  Ödül Puanları:
  123
  ilk mesajda site önerme inandırıcı olmamış rezzan:)
   
  Danny Boy bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş