sınıftaki çocuk

Konusu 'Dertleşme' forumundadır ve anll21 tarafından 22 Ekim 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 29 üye.
  1. anll21

anll21 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Öncelikle selamun aleyküm beyler.Ben lise son sınıf öğrencisiyim ve dershaneye gidiyorum.Size başımdan geçen bir olayı anlatacağım.Dershanedeki sınıfta bir çocuk var(çocuğu önceden tanıyorum 2 sene aynı sınıfta okuduk sonra ben okul değiştirdim)ban bir lakap taktı.Bana (güleceksiniz tabii :( ) kötürüm (eli ayağı tutmayan manasında)diyor.(çok şükür öyle birşey yok)Normalde kendi aramızda şakalaştığımız için çok aldırmıyorum ama sınıfta söylemeye başladı.Bir iki defa şöyle bir olay oldu:hoca dersi anlatıyor ve bu çocuk konuşuyordu,bende ona susmasını söyledim o da bana''sus kötürüm''dedi(yüksek sesle) bende cevap veremedim ve sınıfta hoca hariç herkes güldü.(erkeklerin gülmesi sorun değil arkadaşız ama kızların gülmesi çok kötü oldu)Bende oldukça utandım ve sinirlendim.Ayrıca bu olay 3 kere tekrarlandı.Son tekrarlandığında gerçekten çok kızdım ama bende laf attım ama kimse dediğimi duymadı ya da etkili bir laf değildi.Hatta çocuğa kalkıp vurmayı bile düşündüm ama güçlü biri değilim ,nereye vuracağımı bilmiyorum,kendimde o gücü de bulamıyorum,laf atsam millet güldüğü için dediğimi duymuyorlar bile.Yani ne yapacağımı bilmiyorum bana biraz TAVSİYE verebilirmisiniz?

Şimdiden teşekkürler.

2. obensaltan

obensaltan Üye

Beğenileri:
    208
    Ödül Puanları:
    53
    önce takmamayı öğren, bu tip olaylar sende iz bırakır, etraftaki millet pek önemsemez, vay rezil oldum falan havasına girme yani rahat ol...

zaten bu tarz şeylerin son senelerindesin, liseden sonra ne oluyor bilmiyorum ama bu tip olaylar bitiyor. sanırım herkes olgunlaşıyor...

mma- bunu beğendi.
  3. AegeanDream

AegeanDream Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    28
    duymamazlıktan gelmek en iyisi bir senen kalmış sonuçta üniversite var önünde sene sonunda lise ve dersane arkadaşlarından belki hiçbirisini görmiyeceksin o kadar takma kafana biraz sabret yeter kavga gürültüyle bu zamanada kim uzlaşmışki

4. rockybalboa7

rockybalboa7 Üye

Beğenileri:
    4.482
    Ödül Puanları:
    0
    tipik lise anılarından biri okul bitince gülerek hatırlayacaksın boşver bir sene kalmış okulun bitmesine öğrencinin görevi ders çalışmaktır başka bir şeye kafayı takma 1 dalga geçer 2 dalga geçer önemsemediğini anlayınca susar

2157 bunu beğendi.
  5. Dexter_Morgan

Dexter_Morgan Üye

Beğenileri:
    665
    Ödül Puanları:
    123
    Güçlü olmadığına göre bodybuilding yapmıyorsun, e yapmadığına göre özgüvende yok. İlacın belli sanırım :)

not: mesajımdan kavga önerdiğim anlaşılmasın. Özgüven olursa sana laf atmaya cesaret etmeyecektir çünkü susmayacaksın. Cesaretini toplayıp uyarmanı öneririm arkadaşı.

6. AxiboY

AxiboY Üye

Beğenileri:
    687
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Hukuk
    Yer:
    Kocaeli
    Caner23'ün dediği gibi lisede yada orta okulda hepimizin başına gelmiş olaylar bunlar ama şimdi sadece gülüp geçiyoruz zamanla insan olgunlaşıp yaptığı hataları anlıyor ve yaşananları sadece çocukluk olarak geride bırakıyor.Ayrıca bu spor gerçekten insana olmayan özgüveni getiriyor hele ki kalıplandığınız zaman eski dalga geçen arkadaşlarınız gördüğünde bile korkulu bir tebessüm ile bakıyor.Kafaya takılacak birşey yok sadece uyar kendi aramızda konuşuyoruz ama sınıf ortamında yapmanı istemiyorum bazen gerçekten sinirim bozuluyor aynısını sana yapsam hoşuna gider mi de , gider derse sende onunla takıl ama dozunu aşmadan kavga noktasına gelmeden en güzel zamanlardasınız keyfini çıkartın.

7. mma-

mma- Üye

Beğenileri:
    235
    Ödül Puanları:
    53
    sende ona lakap tak her lafına ters ve sert cevap ver. kavga çıkartmamaya calıs ama dalga geçmesine de izin verme. kana kan

cece1 bunu beğendi.
  8. HecToR Tuning©

HecToR Tuning© Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    38
    5 senelik lise hayatımda böyle şeyler çok yaşadım.Ben şuan üniversitede okuyorum o kişiler sokaklarda serserilik peşinde.Çok dokundurucu ağır bir laf ana bacı vs olmadıktan sonra takma kafana.

9. cece1

cece1 Üye

Beğenileri:
    225
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Kavga çıkarmak taraftarı değilim ama sağlam şekilde bi ağzının payının verilmesi lazım bence(sözle).Çünkü böyle tipler ses çıkarmadıkça her fırsatta bi şekilde ezmeye çalışır seni.

Birazcık daha kolay lokma olmamak için spora yönelebilirsin.İnsanların sana yaklaşımı daha farklı olcaktır

10. mr_dblue

mr_dblue Üye

Beğenileri:
    1.363
    Ödül Puanları:
    123
    O nasıl bir öğretmenmiş onu anlayamadım ben.Sınıfta biri birine hakaret ediy
    or tepki yok!

11. chelseagrin

chelseagrin Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    28
    diger arkadaslar gibi kavga etme veya takma falan demicem ben ,sonucta bunu hep takicaksin ve sinav senesi bosuna stres yapicak ve hayati kendine zindan ediceksin hatta psikolojik olarak ilerki senelerini bile etkileyebilir . once uyar adamakilli arkadas olmasini oner eger hala sinifta seni ezerek kizlara cool gorunmeye calisir ve seni yerin dibine sokarsa buna ne dersen de devam edicektir . en azindan bagirarak yapmayip arkadas ortaminda devam eder onu korkutmaya calis ve dovebilicegine inan atabilicegin en guclu yumrukla yerinden bidaha kalkamamasini sagla (kendine guven o cocuk hicbisey degil)

12. John399

John399 Üye

Beğenileri:
    555
    Ödül Puanları:
    103
    Bu konuyu görünce aklıma eski bir anım aklıma geldi bir çocukla dalga geçmiştim sınıfta derste sandalyeden düştü diye diğer derste bende düşünce herkez bana yarıla yarıla gülmüştü ama şimdi o olayı tek hatırlayan benim :) . Bu tarz olayları kafana takma ama eğer sürekli bu kelimeyi kullanırsa bir uyarı yapabilirsin.

13. Fitness&Model

Fitness&Model Üye

Beğenileri:
    1.110
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Ha
    Yer:
    İstanbul
    Selam;

Sevgili anll21,

Size birazdan ütopiğe çok yakın, ama gerçekleştirilmesi için de önünde hiç bir engel olmayan bir "seremoni" sunacağım.

Büyük olasılıkla böyle bir durum başıma gelmiş olsaydı, en azından şu andaki zihinsel yeterliliğim doğrultusunda bunları adım adım uygulardım.

1. Adım;
    Sorunun odağıyla direk temasa geç!

Arkadaşını bir kenara çekip, uzun uzun yaşadığın süreci anlat. Bir takım genellemeler ve bunları destekleyecek örnekler ver. Senin bu ismimin önüne taktığın sıfatın benim açımdan rahatsızlık verdiğini ikimizde biliyoruz. Ve sen bu rahatsızlığı tek taraflı haz alma eğlencesine çevirmiş bulunmaktasın. Bana kalırsa bunun kazananı da kaybedeni de yok. Sadece senin için oyalanması gereken bir objeyim. Ve bunu eğitim yılı içerisinde de sürdürmeye kararlı gibi gözüküyorsun. Benim sana naçizane tavsiyem bu şekilde bunun gitmeyeceği. Sanma ki seni tehdit ediyorum. Görünen köy kılavuz istemez. Sen benden güçlüsün. Evet beni dövebilirsin de, ama unuttuğun bir nokta var, hayat şiddet üzerine kurgulu değil. Ve bu sınıf içi "sözlü mobbing"e giriyor. Bu ilk ve son uyarışımdır. Aksi olduğu zaman Müdüre gereken şekilde ihtarımı senin aleyhinde yapacağım. Bundan sonrasını disiplin merci verecektir.

2.Adım: Uyarı sonuç vermediyse, dolaylı yoldan çözüm arayışı.
    Sorunun merkezinde olan çocuğu ailesi ile onun haberi olmadan irtibata geçmek.

Nasıl mı?

Etkileyici yol şu.

Çocuğun okula geldiği ve senin onun okula geldiğinden emin olduğun bir gün oturduğu eve gitmen olacak.

Çocuğun babasının telefon numarasını da bul.
    Evlerine misafir ol. Büyük olasılıkla annesi eve olacaktır. Bakınız benim derdim böyleyken böyle oldu. Sırf şu anda sizinle konuşabilmek için okula gitmemiş bulunmaktayım. Eğitim-Öğrenim hayatım alt üst olmuş bulunmakta. Henüz aileme bildirmedim, biliyorum bildirdiğim taktirde, iş disiplin kurulan gidecek. Daha ciddi bir mesele oluşmadan sizin çocuğunuzla konuşmasını istiyorum. Bunu sizden, sizin benim de annemmiş gibi karar vereceğinizi hissediyorum. Teşekkür ederim dinlediğiniz için.

Devamında babasını arayarak, bugün yaptığınız ziyaret hakkında kısa ama net bir bilgi vermeniz olacak.

3. ADIM: Çabalar sonuçsuz kaldığında.
    Müdür yardımcısına gitmeden önce, ailene de haber vereceksin.
    Ertesi günü, müdürün karşısına velinle birlikte çıkacak ve sözü sen alacaksın.
    Bürokrat ağzıyla konuşmak, özellikle düşüncelerin kelimelere dökerken izlediğin her yol çok önemli olacaktır bu adımda.

Müdürün, durumu geçiştirdiğini anladığın, tamam hallederiz gibi oyalamaya çalıştığını sezdiğin zamanda, kesin ve emin bir ses tonuyla, bakınız müdür Bey/Hanım Sizi anlıyor ama desteklemiyorum. Eğer ki siz sorunuma bir çözüm bulmayacaksanız, gerekirse, ilçe milli eğitime, oda olmaz ise, İl milli eğitimine dilekçe vereceğim. Tüm bunlar da sonuçsuz olursa, Haber kanallarıyla iletişime geçer, eğitim öğretimin burada ne şartlarda yaşandığını direk kendi üzerimden örneklerle açıklarım. Bunları sizi korkutmak için değil, sadece durumumun ne kadar ehemmiyet arz ettiğini biraz olsun gösterebilmek için söylüyorum. Ama tabi sonuçsuz kalırsa girişimlerim bunu da son çare olarak yapacağımın da altını çiziyorum.

Saygılarımla,

Son düzenleme: 22 Ekim 2012
    anll23, Phil_Heath, TheBlack_D-D_ ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  14. TheBlack_D-D_

TheBlack_D-D_ Üye

Beğenileri:
    113
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Sochi
    Fitness&Model güzel açıklamış :)

Kavgayla falan bir haltın çözüldüğü yok. Sonuç ne olursa olsun; sen dövsen yada o dövse olay o şekilde asla kapanmaz. Sen döversin, o gider adam toplar adam çağırır sıkıştırır seni döverler, hatta daha kötüsü bıçağı takarlar(Yapamazlar deme, inan yaparlar). Yada O dövdü diyelim seni ilk başta, tüm sene bunu hatırlatarak seni daha çok ezmeye çalışır, sen de bir süre sonra bunları hazmedemeyecek duruma gelirsin ve ya yine kavga çıkar, yada ilerki hayatına bile etki edecek bir psikolojik çöküntü geçirirsin.. O nedenle bu konuyu büyüklerinle görüşmen daha akıllıca olur. Lise/Ortaokul ortamlarında böyle yapanlara "SÜT" derler ya hani, sakın bana da "SÜT" derler diye konuyu büyüklerinden saklama. Varsın bu sene boyunca süt desinler. Ne olacak ? Zaten son senendesin, seneye kimse kimsenin umrunda olmaz, herkes kendi yoluna :) Kimse de bu olayları hatırlamaz bile, o nedenle akıllı ol, olgun davran ve bir büyüğüne danış. Annen Baban başta olmak üzere, ardından okul yetkilileri vs.

İyi akşamlar :)

15. napolyon79

napolyon79 Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    13
    Yer:
    Çorlu
    boyle tipler genelde laftan anlamaz bence..nekadar kenara cekıp bak kardes boyle olmuyor desende laftan anlamıcaktır buyuk olasılıkla..
    kavga yapmanı onermem ama cokta canını sıkarsa saglam bı yumruk ısını gorur :D
    gercı eskısı gıbıde degılkı sen onu dovunce hallolsun arkadaslarını toparlayıp gerı gelecektır :D
    en ıyısı sen v.g ne bak,ilerde boyle bı problem olursa bicepslerini gosterır 'derdini buna anlat dostum' der ceker gıdersın :D

jkdo bunu beğendi.
  16. Swager

Swager Üye

Beğenileri:
    391
    Ödül Puanları:
    73
    bu çocuk bu lafı dediğinde sınıftakilerde belli bir süre sonra gülmeyecektir sen sabırlı ol aşırı tepki gösterme zaten o sana bu lafı söylediğinde kimse tepki vermezse o çocukda bu sözü bırakır.

17. Tulpar Han

Tulpar Han Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    mümkün olduğunça kavgadan uzak durmanı söylememle beraber çok ileri gittiyse ağzının payını vermelisin (gerekirse kavga ile) senin yaşadığına çok benzer olayı lisede bende yaşamıştım okuduğum sınıftan olan atıf diye biri vardı bende gözlük kullanan bir insan olduğum için beni ''dörtgöz,şişedibi'' gibi kendince bulduğu lakaplarla aşağılamaya çalışırdı.(ilkokul seviyesi bir durum olduğunu biliyorum ama hala böyle aklı ufaklarda var liselerde maalesef)

neyse ben zamanlar kalabalıkta buna 1-2 laf sokunca işi bu sefer fiziksel sataşmaya başladı.(yediremedi laf sokmamı kısacası) bende karşılık verince bütün okulun önünde kavga ettik :( (2 kezde kenara çekip efendi gibi derdimi anlatmıştım kavgadan önce)

ama çenesini ve sağ kolunu kırınca :) üstüne 2 kişi alıp dövmeye kalktı 2 ay sonra yine sopayı yiyince adam oldu tabi :) şimdi beni gördümü yolunu değiştiriyor seninle benim geçmişte yaşadığım durum çok ortak aslında atalarımızında söylediği güzel bir söz vardır:

''nush ile uslanmayanın hakkı tekdir tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir''

her ne kadar böyle sataşmalar ve kavgalardan nefret etmemize rağmen gerekenide (dayağını atacaksın her ne kadar istenmesede)) yapmalısın

sonuçta bizde insanın ve bu sataşmalara bir yere kadar katlanabiliriz.Hem zaten düzgün bir insan olsa öyle laflar kullanmaz zaten

Son düzenleme: 24 Ekim 2012
  18. rockybalboa7

rockybalboa7 Üye

Beğenileri:
    4.482
    Ödül Puanları:
    0
    konu şöyle bir değiştireceğim eskiden ekmek aslanın ağzındaydı şimdi midesinde eskiden hepimizin bildiği gibi 30-40 yıl önce çok yabancı dil bilen lise mezunu bile bulmak zordu zaten o zaman yabancı dili olan lise yada üniversite mezunları rahatça iş bulup çalışıyorlardı evde kazak dokuyarak bile makine ile bir ton para kazanan vardı fakat şimdi işler değişti herkes okuyor üniversite mezunu 2-3 dil bilen insan sayısı bile çok var onun için eskisi gibi okullarda efendim kız tavlamak olsun karvga etmek olsun okul çıkışı serserilik yapmak bu lüksümüz kalmadı babadan zengin değilsek dahada çok okumalı dahada çok öğrenmeli en iyi üniversitede eğitim görmek için elimizden geleni yapmalıyız çok boşa vakit harcamamalıyız 16-17 yaşındaki gençlere yazdıklarım hikaye gibi gelirde okul bitince keşke daha çok çalışsaydımda diyor insan

Phil_Heath bunu beğendi.
  19. ineedpower

ineedpower Üye

Beğenileri:
    398
    Ödül Puanları:
    73
    ''İnsanların sana karşı davranışları onlara verdiğin tavizlere bağlıdır.''
    dostum mutlaka bişey diyemediğin için seni ezmeye kalkıyordur dişini göster bak birdaha dalga geçebilecek mi

20. Phil_Heath

Phil_Heath Üye

Beğenileri:
    1.372
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Civil Engineer
    Yer:
    Istanbul-Southampton-Moscow
    Bir insan 17-18 yaşlarına gelip halen milletin ortasında birini aşağılarcasına dalga geçiyorsa onun beyninde bir problem var demektir bana kalırsa...
    sanırım sorunlu olan çocuk ilgi odağı olmaya çalışan hayatta başarısız problemli bir tip...

dersanelere o kadar para verip eğlence ve gırgır için gidenleri hiç anlamıyorum zaten. Dersaneye gittiğim dönemleri hatırlıyorum da test çözmekten ders dinlemekten kendimize zaman ayıramazdık. Desteklediğim bir olay değil tabiki insan kendine zaman ayırmalı ama ailenin cebinden çıkan paralarla oralara ders yerine eğlenceye giden bir insanın gelecekte de başarılı olacağını düşünmüyorum şahsen ben.

bence sen çok takma derslerine odaklan ama eğer bu tür hareketlere devam ediyorsa Fitness&Model'in dediklerini uygula.

ineedpower ve rockybalboa7 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş