Sıkı Diyetteyken ''Serbest Gününüzde'' Ne Yiyorsunuz?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Düşünüyorum tarafından 14 Aralık 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. Düşünüyorum

Düşünüyorum Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    13
    Yer:
    Istanbul
    Merhaba Arkadaşlar:)

Sıkı diyet yapan arkadaşlar, kilo vermiş arkadaşlar, kilosunu kontrol etmeye çalışan arkadaşlar, ve abur cubur seven herkes...

Arada sırada ( benim için iki-üç ayda bir) kendinize ayırdığınız ''serbest gün'' veya ''serbest öğün'' var mı?

O gün yedikleriniz nedir?

Kendimden örnek vermek gerekirse; diyet ve antreman rutin haline geldiğinde, ve özellikle kafam birşey'e bozulmuşsa, eski bir ''şişko'' olarak ben hemen hemen eskiden neyi seviyorsam saldırıyorum. Bunu birgüne sığdırmak zor olduğundan benim için bu ''Serbest dönem'' oluyor ama eskiye dönmek korkusu bunu iki-üç günle sınırlar.

-Kahvaltı kıymalı, pastırmalı yumurtadan tutun, bal kaymağa kadar uzanır.

-Evdekilere kesin bir börek yaptırılır. (Kuşbaşılı talaş veya pastırmalı-kaşarlı ana tercihlerdir)

- McDonald's, Burger King, ve KFC'ye ya uğrayarak ya da sipariş ile boynumuzun borcu olan selam verilir.

-Tabii ki yurdumuzun kebapçıları/dürümcüleri unutulmaz. Hatta acılı lahmacunun üzerine bolca soğan serpilip ortaya da bir porsiyon adana koyduktan sonra o lahmacun dürüm gibi sarılıp yenir. (Yaratıcı ve manyak lezzetli bir karışımdır)

-Tatlı nooldu derseniz, Bolulu Hasan Usta'nın kazandibi, ekmek kadayıf(kaymaklı), aşure, krem karamel ve krokant-karamelli dondurması olur.

Metabolizmayı bırakın sarsmayı veya tetiklemeyi, resmen 7 sülalesini ele alır hodri meydan yaparsınız.

Metabolizmanızın sarsılmasıyla tuvalette verdiğiniz ifadeler bayağı uzun olur.

İlginçtir, salona dönünce kendinizi daha bir güçlü hissedersiniz ama sonuçta kilo aldığınız için bir sinir bozukluğu yaratır...

Pişmanlık duygusuna kapılmazsanız, gayet zevkli bir kaçamak olur...

Sizin kaçamak veya serbest gününüz nasıl geçer?

İyi günler, iyi çalışmalarbench_O

2. Düşünüyorum

Düşünüyorum Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    13
    Yer:
    Istanbul
    Arkadaşlar,

Bu konuyu açmamın temel sebebi diğer insanlarla bir kıyaslama yapıp benim ''serbest dönemimin'' hangi kategoriye düştüğünü görmek. Bu forum içinde yani.

Bazen bazı arkadaşları pişmanlık duygusu içinde ;

-''Ya geçenlerde saldım abi, aylardır çalışıyoruz, bir ödüllendirelim kendimizi dedim ve gittim bir pizza yedim'' derken dinlediğimde gülmem geliyor.

Saçma/komik veya iyi/kötü olduğundan değil... yargısız bir şekilde sadece aradaki farkın fazla olmasından.

Sizlerde paylaşırsanız daha iyi bir fikre sahip olurum/oluruz.

3. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    ya aslında olay biraz kafada bitiyor..
    çok uzun süre vücut sağlıklı beslenme ve spor temposuna alışınca zihnen de sağlıklı yaşam destekleniyor..
    şahsen çok uzun zamandır serbest gün ihtiyacı duymadım, mesela vücudum çok tatlı veya çok yağlı ağır besinlere çok farklı tepkiler vermeye başladı..
    çok ağır yiyeceklere bakmak midemi bulandırmaya yeterken, çok şekerli tatlılar veya içecekler ise kısa süre baygınlık veriyor..
    canım arada tatlı bir şeyler çektiğinde ufak siyah çikolata, ve sütlü tatlılar yeterli oluyor benim için.. eskiden 2-3 porsiyon tüketiyorsam şimdi yarım porsiyon veya 1 porsiyon tüketmek bile fazla gelebiliyor..

özetle zihnen sağlıklı yaşam gerçeğini ve buna uygun yaşam tarzını kabullenip bu doğrultuda belli bir dönem geçirdikten sonra ister istemez insan vücudu bu yeni şartlara ve sağlıklı yaşama çok güzel adapte olabiliyor..
    o nedenle haftanın 1 günü kendine armağan vermek yerine uzun vadede haftanın her gününü sağlıklı beslenme ile armağan gibi görmek çok daha olumlu bence.. bu da dediğim gibi kafada bakış açısını değiştirerek oluyor..

4. NİKE

NİKE Üye

Beğenileri:
    1.586
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    MÜHENDİS
    be n haftada bır gun oda pazar serbest lerım vucudu .cunku vucut senden bagımsız olarak.kalorıyı kestıgınde farkına varır bunun ve kendını korumaya gecer.buda genelde uzun ve asılmaz bır kılo verememe platosu olarak karsımıza cıkar .serbest gun bır nevı vucudu aldatmadır.haftada bır gun bence yapılmalıdır .o gun sekerımıde alırım yaglımıda yerım ve ben bunun faydası olduguna inanıyorum.nıtekım gordumde yazın uc ayda cok guzel bır sekılde 73 den 66 ya indım .
    saygılar herkese

5. turkovic

turkovic Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Serbest merbest farketmez genelde haftanın 1 günü istediğimi yerim kalan 6 günü pirinç tavuk meyvesuyu süt yumurta vs..Gerçekten protein ağırlıklı bu tip yemekler beni doyurmuyor.:)Neyse yaza doğru yine aynı beslenme tipi bazen makarna da olabiliyor ki beslenmemde fazla değişiklik yapmam yaza doğru ventolin vs devreye girebilir işimi kolaylaştırır yani

6. Düşünüyorum

Düşünüyorum Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    13
    Yer:
    Istanbul
    Sadece 4 cevapla yapılacak bir değerlendirme değil ama anladığım kadarıyla burada ''maymun iştahlı'' bir ben varım.

Bonatschi sana katılıyorum, olay harbiden kafada bitiyor. Tombiş:) olduğum dönemdede şimdiki serbest dönemlerdede can sıkıntısından yiyorum. Yani karnımın doyması diye bir şey önemli değil, gözün ve beynin doyması gerekiyor.

Prof. Stefano Ello D'Anna'nın ''Tanrılar Okulu'' diye bir kitabı var ve orada yemeğin ve diğer herşeyin(uyku, cinsellik...vs) azıyla yetinilmesi gerektiğini, ve zaten insanların sindirim sistemlerinin bu kadar yemeği sindirmek için yaratılmadığını(dizayn edilmediğini) yazıyor... Bu da bir bakış açısı ama göz önünde bulundurulduğunda kendimi serbest dönemlerinde ''zavallı bir bağımlı'' olarak hissediyorum. Yani Stefano amca'ya göre tıkına tıkına kendimizi öldürüyoruz.

-Naapiyim be abi, bu dünyada doğduk. Bakış açısına saygım sonsuz ama umarım genlerimiz ilk yaratılıştaki zamandan bu yana değişmiş ve yemek sindirmeye uyum sağlamıştır. Elemanın bir bildiği varsa durumumuz vahim!!!

Neyse konu fazla dağılmadan, diğer arkadaşların kaçamak/serbest günlerinde ne yediklerini bildirmesini(arzu ettikleri takdirde) bekleriz:)

Saygılar...

7. Excursion

Excursion Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Bi pis boğaz sen yoksun, 3-4 haftadan beri ne idman ne diyet yapıorum, biraz önce kazandibi götürdüm, misal yani ;)

8. solaris777

solaris777 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    benimde haftada bir öğün serbesttir. direk döner-iskender-pide yada en büyük boy cips-çikolata yada hamburger jumbo boy menülerden birini mideye indirip üzerinede keşkül yada sütlacımı çekerim :) ama haftada bir öğün ne fazla ne az..

9. Düşünüyorum

Düşünüyorum Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    13
    Yer:
    Istanbul
    Döner'i unutmuştum Solaris, çok sağol:)

Artık diyet modunda olmak, sağlıklı beslenmek benim içinde bir yaşam tarzı oldu ama şu CAN SIKINTISI kafa_ denen illet rahat bırakmıyor.

Yani ne açlıktan nede canımın çekmesinden sadece ve sadece can sıkıntısından bayramda yapmak istediğim kaçamağı planlıyorumhyper_.

Belki normal belki zavallıca ama işim gücüm yok, iki-üç gündür börek tasarımıyla uğraşıyorum.

-Pastırma-kaşar?

-Ya şunu iki katlı yapıp bir katınada mantar-zeytin-kaşar koysak mı?

-Pilav üstü iskender soslu döner'de ne baba olur du be abi?

Yok abi, kitap okumak'da kesmiyor... Yani bu geçici bir durum değilse benim ikinci bir iş bulmam şart!!!

Hayırlısı...

10. george_bush

george_bush Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Düşünüyorum bu nasıl başlık böyle karnım acıktı valla:D şaka bir yana ben de haftada bir öğünü uygun görüyorum,tercihim kfc ya da iyi bir iskenderci oluyor. bunun dışında özellikle kolayı çok özlediğim için o bir öğünün içeceği kola oluyor

11. estetik fenomen

estetik fenomen Üye

Beğenileri:
    614
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Haftanın 6 günü çalışma, 1 günü dinlenme şeklinde takılıyorum. O gün farklı olarak spor saatimde 35'lik tatlı beyaz şarap(Doluca Safir genel tercihim) içer + bitter çikolata yerim. :) Tüm bunların üstüne İnsülin artışını kessin diye de limon sıkar onu içerim.

Son düzenleme: 19 Aralık 2007
  12. petrelli

petrelli Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    memur
    Yer:
    ankara
    Şimdi bizlerde insanız bizimde nefsimiz var ara sıra kendini ödüllendirmek iyidir ama bir tavuk burger ve orta boy kolanın 750 cal.olduğu ve yarım saatlik kosuda bile bu kalorilerin atılmadığı ve baklava börek gibi anamızın yaptığı hamurişlerinin hiçbir yararının olmadığınında aklımızdan çıkmaması dileğiyle ona göre yiyelim...

Sayfayı Paylaş