Sıcak havada süt tüketimine dikkat

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve saydam tarafından 22 Haziran 2006 başlatılmıştır.

 1. saydam
  Offline

  saydam Özel Üye

  Katılım:
  4 Eylül 2004
  Mesajlar:
  7.079
  Beğenileri:
  1.912
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  serbest
  Yer:
  Academic Sport Center
  KAYSERİ (İHA) - Uzmanlar, yaz günlerinde süt tüketiminde dikkatli ve sağlıklı olunması konusunda uyarıyor. Uzun süre sıcakta kalan açık süt içindeki zararlı mikroorganizmaların hızla çoğaldığı ve bir hastalık kaynağı haline geldiği bildirdi.

  Özel İbni Sina Tıp Merkezi Dahiliye Uzmanı Dr. Alper Ata, bulaşıcı hastalık riskinin ve gıda zehirlenmelerinin arttığı sıcak yaz aylarında güvenli tüketim için, ambalajlarda sunulan, ısıl işlemden geçirilmiş sütlerin tercih edilmesi gerektiğini söyledi.

  Sütün sağlık için ihmal edilmemesi gereken, tüketirken de büyük özen isteyen en hassas gıda maddeleri arasında yer aldığını ifade eden Dr. Alper Ata, "Ancak sağlık için içilen süt, açıkta tüketiciye ulaştırıldığında bir hastalık tehdidi haline gelebiliyor. Gerekli önlemler alınmadığı takdirde, süt patojen mikroorganizmaları vücuda taşıyabilir. Ve süt yoluyla bulaşan brusella, tifo, paratifo, sarılık, tüberküloz ve şarbon hastalıkları oluşabilir" dedi.

  Özellikle yaz aylarında, açıkta satılan sütün sebep olabileceği hastalıklardan korunmak için ambalajda sunulan, ısıl işlemden geçirilmiş sütü tercih edilmesi gerektiğini ve açık süt tüketiminin yasa ve yönetmeliklerce de yasak olduğuna dikkat çeken Dr. Ata, "Süt protein, yağ, karbonhidrat, mineral madde, vitamin, enzim, su gibi besin maddeleri ve büyüme için gerekli tamamlayıcı faktörleri içerdiğinden insanlar için vazgeçilmez bir besin kaynağı olma özelliği taşıyor. Ancak sütün üretiminden tüketimine kadar olan tüm aşamalarında hijyen kurallarına dikkat etmek gerekiyor" diye konuştu.
   
 2. dominic
  Offline

  dominic Üye

  Katılım:
  30 Ocak 2005
  Mesajlar:
  560
  Beğenileri:
  211
  Ödül Puanları:
  53
  Yer:
  Vienna-Turkey
  saydam bunu yazman cok iyi oldu eline saglık 2,3 gun once süt yuzunden midemi kötü şekilde bozdum sırf bu yuzden 3 kilo kaybettim, hatta kutu sut olmasına karsın mıdeyı bozdu..
   
 3. ExEcutE
  Offline

  ExEcutE Üye

  Katılım:
  4 Ekim 2005
  Mesajlar:
  63
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Bilgisayar teknisyeni
  Yer:
  Kocaeli Profesyonel Fotoğrafçı
  Dışarda ve açıkta kalmış sütün zararlı olduğunu doktorların söylemesine gerek yok, zaten kokuyor ve içilmeyecek kadar acı oluyor, yani muhafaza edilmiş ürünleri zercih edin arkadaşlar mantık olarak ;)
   
 4. angel777
  Offline

  angel777 Üye

  Katılım:
  30 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  2
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Bencede açık sütü içen bir zihniyet varsa halen o mikroorganizmalarla da başa çıkabilir :D...Kapalı sütlerde ise ya uht yada pastorizasyon uygulandıı için (past. yeterli deil ama) kendinizi hastalıklardan daha rahat korursunuz hemde besin değerini kaybetmemiş bir süt içersiniz;)
   
 5. Coleman Trebor
  Offline

  Coleman Trebor Üye

  Katılım:
  9 Haziran 2006
  Mesajlar:
  618
  Beğenileri:
  83
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  Ankara
  valla ben kapalı süt alıyorum günde 1-1.5 litre rahat içiyorum hiçbir sorunum olmadı
   

Sayfayı Paylaş