Süt içerken iciniz rahat ediyor mu?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve RmznTR tarafından 9 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 24 üye.
  1. RmznTR

RmznTR Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    38
    Merhaba arkadaslar biliyorum UHT süt hakkında bir cok konu var ama burda amac bira farklı.

Açıkcası ben süt içerken korkarak iciyorum,süt hakkında o kadar farklı seyler söyleniyor ki ne yapacağımı bilmiyorum.Hatta supplementlerin cogunu su ile icemedigim icin bazen supplementler kullanmayı bırakmayı dusunuyorum bu yuzden.Yani ornek olarak sadece Whey protein ve gainer kullansak bile günde yaklaşık 1,5-2 litre süt tüketiyoruz.Kâr zarar iliskisine bakılırsa sizce devam etmek daha mantıklı degil mi?ben kararsız kalıyorum bazen acikcasi

2. silyum

silyum Üye

Beğenileri:
    75
    Ödül Puanları:
    38
    ıcmeyecegım tek sut okullarda dagıtılan sutler :)

NoPainNoGain!, Body06, AkrepHan ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  3. SipahiPower

SipahiPower Üye

Beğenileri:
    37
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Bende cok süt,peynir tüketiyordum artık sütü sadece yulaf omlet yaparken az miktarda kullanıyorum.peynirde sadece lor.

senin soruna gelirsek antreman sonrası için whey i ozellikle sütsüz içilmesi tavsiye ediliyor.
    benim tavsiyem antreman sonrası meyve suyu veya su +bal-pekmez ,yatarkende lor peyniri ye.yerini tutmasa bile için rahat olur.

4. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    sütü ,gelilşme çağı sonrası ancak ve ancak "peynir, yoğurt vb" olarak tüketin...

mümkünse de inek sütünden uzak durun...

süt türleri sırası :

1) eşek sütü
    2) at sütü
    3) keçi sütü
    4) koyun sütü

ilk ikisi abartılı rakamlarda olduğundan tercih son 2 ...)

deist190, Azi ve zrb20 bunu beğendi.
  5. fsmy

fsmy Üye

Beğenileri:
    184
    Ödül Puanları:
    53
    ben sütü bıraktım,yağsız veya yarım yağlı içiyordum günde 1,5 litre bende yağlanma yapıyor.

6. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    ben doğal yoğurt yiyorum
    süper
    herkese tavsiye ederim

önce sütü iyice kaynatıyosun
    aklaşık sütün 3/4 ü kalanakadar
    sonra soğurken üstündeki yağı alıyorsun onuda sonra sabah kahvaltısında bal ile karıştırıpp yiyorsun
    geri kalan sütü parmak yakmayacak sıcaklıkta iken yoğurtla mayalayıp
    üzerine havlu koyup (kapaksız)
    4 saat bekletip sonra dolaba koyuyoarsun
    1 saat sonra miss gibi doğal yoğurt
    marktteki yarım kiloluk yoğurdu 2 haftada zorla yiyoruz
    doğal yapınca 2,5 kg bi hafta dayanmıyor

7. can857

can857 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    13
    rahat rahat içiyorum. öğrenci adam içer. çünkü bütün öğünlerimi dışardan yiyorum. zaten sürekli zehirleniyorum :D artık bağışıklık kazandım o yüzden içim rahat.

8. pozitronn

pozitronn Üye

Beğenileri:
    1.739
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    inşaat mühendisi
    Yer:
    Adana
    sütü gönül rahatlığıyla içiyordum.2 günde 1 lt falan içerdim.Ama sütte yapılan oyunlar benim de midemi bulandırdı.Zaten östrojen olduğu da ortaya çıkınca soğudum sütten.Günde 1 bardak içiyordum.Fakat geçen hafta açıp dolapta unuttuğum süt neredeyse 10 gündür dolapta ve hala bozulmadı.Artık süt içmiyorum.

9. RaJeV

RaJeV Üye

Beğenileri:
    686
    Ödül Puanları:
    123
    Haftada bir litre anca tüketiyorum. O da sadece yulaf ezmesi için kullanıyordum

10. khephnes

khephnes Üye

Beğenileri:
    2.644
    Ödül Puanları:
    123
    nedenini açıklayabilir misiniz?
    ben de çokça süt tüketen biriyim, hem tadını seviyorum, hem de kolay tüketilebilir bir protein kaynağı olduğu için tercih ediyorum.

11. Only Rocky

Only Rocky Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Sporcu
    Yer:
    Denizli
    Size haber sitesinin birinden alıntı yapacagım günde 2 litre süt içen biriydim şimdi haberi okuduktan sonra yoğurt peynir dışında sütü kesinlikle tüketmiyorum haber aşağıda

"İnek sütü insan için değil, içmeyin!" VİDEO
    "Yetişkinler süt içmemeli, inek sütü insanlar için değildir. Süt kemikleri güçlendirmez aksine eritir"
    13 Ocak 2012 Cuma, 21:05:28
    Yetişkinler süt içmemeli - İbrahim Saraçoğlu, kemik erimesi, süt, inek sütü

Gündem programına konuk olan Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, inek sütü için çarpıcı bilgiler aktardı.

Yetişkinlerin inek sütü içmemesi gerektiğini söyleyen Prof. Saraçoğlu, "Bütün memeliler, insan da dahil, dünyaya geldikten sonra anneden süt emerler. Ama ondan sonra sütü keserler. Yetişkin danaların süt emdiğini düşünün. Yavrulara süt kalmazdı. Bu doğal yaşamın bir seleksiyonudur. Normalde yetişkin insanlar süt içmez. Ama kemik erimesi için 'Süt için' denir. Sütün içinde kazein diye bir protein var. Amino asitlerden oluşur. Kükürtlü amino asitler bakımından zengin olduğu için vücüdu asitik yapıyorlar. Bu, kemik erimesine yol açıyor. İskandinav ülkeleri Avrupa'da en çok süt tüketen ülkeler ve orada kemik erimesi çok yaygın" şeklinde konuştu.

12. AkrepHan

AkrepHan Yeni Üye

Beğenileri:
    288
    Ödül Puanları:
    0
    doğaya göre bakmamak gerekir sürekli bunu söylüyorum insan hayvanlar gibi değil. sütü seviyorsan iç sevmiyorsan içme kardeşim ama supplementlerle içtiğin süt yararsız olur diyebilirim çünkü süt baya geç sindirilen bi besin ve geceleri içersen gece boyunca olan kas kaybını düşürürsün ama whey proteini daha karbonhidratlı bi shake ile içersen antremandan sonra hızlı kana karışır. tabi içeceğin shakein içeriğinide hızlı kana karışan içeceklerden temin etmelsiin

ben hiç kilo veren gergedan vücut yapan inek boy uzatan pars görmedim

Son düzenleme: 18 Mayıs 2012
  13. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    555 kere yazildi :)

Her canlinin sutu kendi yavrusu icindir

Fosfor kalsiyum orani insana gore olmadigi icin zararli ve kemik erimesi yapiyor gemikleri gucsuzlestiriyor inek sutu

Bilmem kac mg kazein var diye icmenin hic bir mantigi da yok

Esek sutu esek yavrusu icin
    Inek sutu inek yavrusu icin

Hic esek gordunuz mu inek sutu icsin ? Aslan cita gibi hayvanlarda sadece yavruyken sut tuketirler ama kemikleri saglam

14. deist190

deist190 Yeni Üye

Beğenileri:
    80
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Havalimanı
    Yer:
    Ankara

inek sütünün kemikleri güçsüzleştirdiğine dair en ufak bir araştırma bile yokken bu savınız ilginç... ?!?

15. metin1995

metin1995 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    yaş 17 gece yatmadan önce süt yerine ev yoğurdu yesem kemiklerimin gelişir mi? Bu arada kemik ağırığım 2 ayda 2.6 dan 2.4 e düşmüş.2 ay boyunca hem süt hemde yoğurt yedim.İçtiğim süt uht yoğurt yaptığımız sütüde güvenli bir sütcüden alıyoruz.

16. AkrepHan

AkrepHan Yeni Üye

Beğenileri:
    288
    Ödül Puanları:
    0
    heldic hocam her mesajınızda aynı şeyleri yazıyorsun bende her seferinde aynı cevabı veriyorum ama yılmadan bıkmadan yazıyorsunuz. doğayla inasn endekslenemez insan düşünür bunu süt tartışmasındada yazmıştım hiçbir hayvan insan gibi olamaz doğada öyle. insanlar matematik,mantık ve psikolojiyi inceler, lüksüne düşkündür amaçları hep daha fazlasıdıre hayvanlarda sadece yemek ve yaşamak içgüdüsü vardır insan bir hayvan değildir endekslenemez

17. Karakaş

Karakaş Üye

Beğenileri:
    1.704
    Ödül Puanları:
    103
    ediyor. babalar gibi içiyorum lıkır lıkır. zaten dünyada en az süt tüketen ülkelerden biriyiz ki ne hikmetse dünyada en çok süt tüketen ülkeler isveç, norveç, isviçre, kanada, avustralya, fransa gibi az gelişmiş(!) ve geri kalmış(!) ülkeler; bir de bu abuk sabuk paranoyal şizofrenik neye hizmet ettiği belirsiz adamlar yüzünden hiç olmayan süt tüketimimiz temelli bitirilmeye çalışıyor. ha tabi bunlar hep amariganın oyunları kahrolsun gapitalizm gaşık gaşık guyruk yağı, iç yağı yiyin gençler. aman ha süt içmeyin.

AkrepHan bunu beğendi.
  18. Kara Kalem

Kara Kalem Üye

Beğenileri:
    137
    Ödül Puanları:
    43
    Süt yerine ayran, yoğurt, kefir ve peynir tüket tartışma da biter için de rahat eder :)

19. AkrepHan

AkrepHan Yeni Üye

Beğenileri:
    288
    Ödül Puanları:
    0
    dediklerinizin hepsini tüketiyoruz zaten ama sütte içiyoruz ve oldukça içimiz rahat sadeec burda yanlış bilgilendirme sonucu süt seven kişiler sütten soğumasın diye uğraşıyoruz

20. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir

Anne ineğin pastörize sütü ile beslenen buzağıların genellikle 6 hafta içinde öldüğü bilimsel olarak belgelenmiştir ki, bu da pastörize inek sütünün buzağı için olduğu gibi, insan için de sağlığa yararlı ve hayat veren bir besin olmadığını gösterir. Buna rağmen, yetişkin insanlar doğal niteliklerinden uzaklaştırılmış bu salgıyı hem bebeklerine içirirler hem de kendileri tüketirler. İnek sütü, insan sütünün 4 katı protein ve sadece yarısı kadar karbonhidrat içerir. Pastörizasyon, inek sütünün içinde bulunan yoğun proteinin sindirilmesini sağlayan doğal enzimleri yok eder. Böylece; bu fazla süt proteini, bağırsakları çamurla tıkayarak, insanın sindirim yolunda çürür.
    Bu çamurun bir kısmı kana sızar. Süt ürünlerinin günlük tüketimleriyle bu kokuşmuş çamur biriktikçe, vücut çamurun bir kısmını deriden (sivilce, leke ile) ve ciğerlerden (nezle ile) dışarı atarken kalanı içeride iltihaplanır, enfeksiyonlara sebep olan mukoz oluşturur, alerjik tepkilere yol açar, eklemleri kalsiyum tortularıyla sertleştirir. Kronik astım, alerji, kulak enfeksiyonları ve sivilceler çoğu kez süt ürünlerini diyetten çıkarmakla kolayca iyileştirilebilir.

Ama ayrıca, inek sütü 100 gramında insan sütünde 18 mg bulunan fosfordan 97 mg içerir. Fosfor, sindirim yolunda kalsiyum ile birleşir ve aslında kalsiyumun emilimini önler. New York Devlet Üniversitesi tıp merkezinin pediatri bölüm başkanı Dr. Frank Oski şöyle diyor: "Yalnızca Kalsiyum-Fosfor oranı 2-1 olan besinler temel kalsiyum kaynağı olarak kullanılmalıdır. İnsan sütünün oranı 2.35'e 1, inek sütününki yalnızca 1.27'ye 1. İnek sütü ayrıca 100 gramında 16 mg sodyum içeren insan sütü ile karşılaştırıldığında 50 mg sodyum içerir, yani süt ürünleri muhtemelen modern batı dünyası diyetinin en yaygın aşırı sodyum kaynaklarından biridir."
    Bununla beraber, inek sütü daha iyi sindirilen ve sağlığa yararlı olan diğer besinler kadar iyi bir kalsiyum deposu değildir.

AkrepHan, metin1995 ve Kara Kalem bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş