Süt'ün yararları ve zararları

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve deadmylove tarafından 6 Aralık 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 12 üye.
  1. deadmylove

deadmylove Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    merhabalar 6 aydır bu sporu yapıyorum 3ay 15 gündür diyetteyim
    120 kilo dan 98 kilo ya düştüm gayet memnunum.
    bi kac arkadaşım süt icmemi önerdi biraz araştırdım fakat bi türlü ortayı bulamadım sizlere sormak istedim kişisel deneyimler her zaman önemlidir.
    günde 1 litre süt icmenin ne gibi yararları veya zararları olabilir?
    diyete devam ediyorum süt icmem bana bi ekstra mı kazandırır önüme engelmi olur? protein degeri nasıldır?yardımcı olursanız sevinirim

2. YSF-JOSEPH

YSF-JOSEPH Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Günde 1 lt süt içmenin yarar ve zararlarını bende merak ediyorum, gerçi sütün zararının olduğunuda ilk defa geçenlerde burdan bir msj da okumuştum normalde zararının olacağını düşünmezdim

3. y2j

y2j Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Kuşadası
    Light sütlerin 1lt sinde ortalama 28-30 gr protein var. Ben günde 1 lt süt içiyorum 400 ml öğlen, 500 ml yatmadan 30dk önce falan. Kalan 100 ml ise zaten yulafa kahveye koydugum süt. Bazı arkadaşlar zararlı olduğuna inanmakta, kendi görüşleri saygı duyarım ama ben bir zararını görmedim.

4. umur35

umur35 Yeni Üye

Beğenileri:
    1.031
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    Bence tek eksısı bazı bunyelerde gaz sorunu yapabılır o kadar.. Onun dısında kas kazanmak ıcın en ıyı besınlerdendır sut.. ;)

5. zhu.zhq

zhu.zhq Üye

Beğenileri:
    340
    Ödül Puanları:
    73
    gunde 1 lt içiyorum yarım sabah yarım yatarken hiçbi zararını gormedim açıkcası. ama gece içilmemesini soyleyende var laktozdan dolayı. onun dısında gayet güzel bi besin.

6. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    yarım yağlı yada yağsız olanı tercih edilebilir.

Süt çok faydalı bir besin maddesi ve protein kaynağı.

Özellikle içerisindeki proteinin buyuk bir bölümü sindirimi uzun sürüyor (casein)

Bu sebebten dolayı süt içen bir sporcu hiç bir şekilde proteinsiz kalmamış oluyor.

Ortalama sindirim süresi 5 saat diye aciklanmisti.

Pinky bunu beğendi.
  7. İnteqral

İnteqral Yeni Üye

Beğenileri:
    120
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir
    Diyettesin;öncelikle içeceğin süt %0 yağa yakın yani diyet süt olmalı.Sütün normalde 2,5 litreden fazlası kansızlık yapar.O yüzden sınır 2.5 olmalı ama sen diyettesin yağsız süt içsende içinde süt şekeri mevcut,o yüzden abartmamak gerekiyor.Kilo yapabilir.Günde 1 litre sınır olmalı ama benim tavsiyem 0.5 litre diyet süt.Hatta Bir normal bardak diyet süt sabah kahvaltısında içilebilir.O da yaklaşık 0.25 litre yapıyor.(bir günde 0.25 yeterlidir diye düşünüyorum)Yeterlidir fazla içersen;tekrar söylüyorum vücuduna şeker almış olursun.Ayrıca:Diyet sütle normal süt arasında protein farkı yoktur.İkiside oldukça zengin protein kaynaklarıdır.Ayrıca Body aşamasında kemiklere katkı yapar.(Kalsiyum)Fakat bazı bünyelerde gaz yapabilir.Ayrıca Sütü sabah içmek tokluk hisside verebilir ve diğer öğünlerde daha az yemene sebep olabilir.Birde son olarak ne kadar doğru bilemiyorum.Sütün sabah içimi yağ emilimini azalttığı ve kilo verimine yardımcı olduğunu,Gece içimininde Kolestrole sebep olduğunu duydum.tabiki ne kadar doğru bilemiyorum bir bilen açıklarsa sevinirim.

Son düzenleme: 6 Aralık 2009
    Pinky bunu beğendi.
  8. yalnızkovboy_89

yalnızkovboy_89 Üye

Beğenileri:
    383
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Endüstriyel Otomasyon
    Yer:
    İstanbul
    Sütten zarar gelmez yeterki içerisinde katkı maddesi olmasın, doğal olsun.Şahsen paketli sütlere hiç güvenemiyorum ama günde yaklaşık olarak 500ml kadar içiyorum mecbur kaldığım için.Köyüme gittiğimde orada kaldığım süre boyunca hiçbir şekilde hazır süt almıyorum komşularımızın çayırlarda yayılan inekleri var onlardan alıyorum sütümü mis gibi,doğal,güvenilir...

9. cadocx

cadocx Üye

Beğenileri:
    406
    Ödül Puanları:
    0
    neymiş zararları bende merak ediyorum
    yarım litre sabah yarım litre yatarken olmak üzere 1 litre içerim her gün

10. residente_calle

residente_calle Üye

Beğenileri:
    75
    Ödül Puanları:
    38
    Kahvaltıda 200 ml, gün içinde nesfit vs. ile 150 ml, yatarken de 500 ml olmak üzere yaklaşık 750 - 850 ml "%0 yağlı" süt içiyorum.

Olası zararı var mı ben de merak ediyorum açıkçası.

Bir ara antrenmandan sonra da 250 ml süt tüketiyordum, forumda türkçe'ye çevrilen bir yazıda antrenmandan sonra içilen sütün yağ yakımını hızlandırdığı söyleniyordu, fakat whey protein'e başladığım için antrenman sonrası süt içmeyi bıraktım.

11. su

su Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    eskişehir
    bi yazıda sporda sonra içilen 1bardak sütün yağ yakımını hızlandırdığını okumuştum. ama hurafe de olabilir. bilemiycem.
    kilo vermek isteyenlerin takıldığı bi forumdaydı sanırım.

12. yalnızkovboy_89

yalnızkovboy_89 Üye

Beğenileri:
    383
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Endüstriyel Otomasyon
    Yer:
    İstanbul
    Ben okuğum sütün zararlarıyla alakalı makalelerin hepsinde gördüğüm şey; Sütün içerisindeki fosfor-kalsiyum miktarının belli bir oranda oluğu taktire kalsiyumun emilebildiği fakat süt bu dengeye sahip olmadığı için kalsiyumun emilemediğidir.Buda kemiklerin gelişmesini bırakın tahribatına bile yol açıyormuş.Hatta Doğudaki insanların çoğu süt içmezmiş ama batıda insanların çoğu bol miktarda süt tüketirmiş fakat doğada daha az kemik erimesi,kırıklar..vs varmış.ABD'de en çok süt tüketen ülkeler olmasına rağmen en çok kemik erimesi..vs yaşan ülkede gene orasıymış.Bunun yanısıra UHT sütlerde raf ömrü uzasın diye işlemden geçiyor ve bundan dolayıda zararlı bakterilerin yanında yararlı bakterilerde yok oluyor bu nedenle bulabiliyorsanız mutlaka doğal için bulamıyorsanızda süt olarak değilde peynir,yoğurt gibi mayalanmış süt ürünlerinden tüketmeye çalışın su sayede mayalanma nedeniyle süt ürünleri kaybettiği yararlı bakterilerin bir kısmını geri kazanıyormuş...

Son düzenleme: 6 Aralık 2009
    Pinky ve deathlifter bunu beğendi.
  13. JaM

JaM Üye

Beğenileri:
    85
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Bursa
    Pinky bunu beğendi.
  14. deadmylove

deadmylove Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    integral arkadaşımızın dedigi gibi mantıklı olanı light süt kahvaltı yaparken tüketmem olucak sanırım.

Pinky bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş