süreyya ayhan

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve sunclub tarafından 18 Kasım 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. sunclub

sunclub Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    hafta sonunda süreyya ayhanla ilgili haberler defalarca çıkınca pek çok kere postürünü gördüm.siz değerli bodyforumtr üyelerinin kıstaslarıyla değil, kendi zevkime göre postürünü çok güzel buldum hem dimdik hem kaslı hem kaslar şişmemiş. yandan bakınca omuz karın kulaklar boyun vs hepsi aynı hizada.çok güzel . karnı da sımsıkı ve kaslı. böyle bir postüre sadece koşarak mı kavuşmuştur? eğer öyleyse elvan e.'in postürü neden o kadar bozuk? o bayan baya kamburlaşmış? o zaman aynı egzersiz, herkeste farklı sonuç verebilir mi?
    bunu şu yüzden soruyorum. pilates, fitness, vs gibi çeşitli sporları, internetten , youtube'dan , kitaplardan, animasyonlardan dikkatle inceleyerek yapmaya çalışıyorum. bakıyorum yapanlar çok düzgün, süreyya a.gibi; ben yamuluyorum. elvan e.gibi.

hafta sonunda yani cuma günü ilkkez fitness salonuna gittim.
    ordaki hoca ilkgün olduğu için sadece cardio yapcaz hafta içi çok ağrı çekersiniz dedi. ben de, hayır çekmem ben aletlerle çalışmak istiyorum dedim.
    şu şekilde bir program uygulattı :1-yürüyüş(koşu bandında), 2-germe egzersizleri, 3- sadece 1 set yani 15 tekrarlı sırt çalıştıran aletlerde egzersiz, 4-cardio ve 5- germe. soyunma odasına gittim kazağı bir giydim sırt tam oturdu biraz daha kamburlaşmışım :) yani anında görüntü ne yaparsam bir yanlarım yamuluyor ve kamburum artıyor. oysa hiç ağrım yok. neyse o gece hiç kas ağrım veya hiç bir ağrım olmadı. (normalde de hiç ağrım sızım yok zaten çok şükür, hiç bir yerim ağrımaz benim.) cumartesi tekrar gittim. "bende tık yok bugün daha ağır bir çalışma programı istiyorum" dedim. bu kez aynı programı ama 2 tekrarlı yaptık ve bir kaç hareket daha ekledik. sonra giyindiğimde bu kez biraz daha kamburdum ve kollarım biraz daha yamulmuştu :)
    ya bende bir hastalık var ama hiç ağrısız sızısız ne bu bilmiyorum kemik erimesi desem , anneannemin kemikleri erirken çok ağrısı oluyordu. kas erimesi desem onun da herhalde ağrısı falan vardır. bu ne anlamıyorum.
    bu arada kifoz ameliyatı olmaya karar verdim. doktor arıyorum.
    iyi geceler

Son düzenleme: 18 Kasım 2007
  2. Reddie

Reddie Üye

Beğenileri:
    388
    Ödül Puanları:
    93
    idman sirasinda olabilir ama streching yaptiktan sonra o etkilerin kalmamasi gerekirdi, bence de ortopedi uzmanina gorunmenizde fayda var...

sunclub bunu beğendi.
  3. sunclub

sunclub Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    anladım ben bir senedir ısınmasız streching'siz vs öylesine spor yaptığımı sanıyorum. araştırma yaptığım yerlerde şu hareket sırta , şu omuzlara şu karın bölgesine faydalıdır yazan, gördüğüm her hareketi yapıyorum :) bu siteyi 2sene önce bulmuş olmayı isterdim.dümdüz postürüm varken... of off

4. iscrotix

iscrotix Üye

Beğenileri:
    46
    Ödül Puanları:
    28
    madem durum bu kadar ciddi sakın ağır antrenmanlar yapmayın derim aksi taktirde kifozu daha da arttırırsınız . . inşallah başarılı bir ameliyat geçirirsiniz ..bu arada yaşınızı öğrenebilirmiyim ?

sunclub bunu beğendi.
  5. sunclub

sunclub Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    35 yaşındayım. sadece 35 yazdım cevap çok kısa yazdı bu yüzden uzatıyorum :)

6. iscrotix

iscrotix Üye

Beğenileri:
    46
    Ödül Puanları:
    28
    anladım :) benimde aynı dertten mustarip bir arkadaşım var ;çok uzun boylu ve sıska olduğu için bu sorunla karşı karşıya bayanlarda da ergenlik döneminde görülüyormuş bu sorun .. gennelleme yapacak olursak ta yanlış oturma biçimine sahip olan , masa başı işte çalışan vs . kişilerde rastlamak mümkün ..ameliyat olsanız bile sonrasında yaptığınız çalışmalara dikkat etmelisiniz ve doktor kontrolünde belli kas gruplarınızı güçlendirmelisiniz tekrar aynı sorunla karşılaşmamak için

7. sunclub

sunclub Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    efek ama uzun süre spor yapamıyorsun 1yıl falan iyileşme dönemi var
    ben yıllardır bilg.başından kalkmıyordum. yıllardır postürüm hiç bozulmuyordu bir kaç ay içinde aniden bozuldu.bu ameliyat sonrası 1yıl iyileşme döneminde çok hareket olmayınca artık omuzlarım ağzıma girer.
    bilgi.karşısında oturmaktan tam bilg.kullanırken bulunduğumuz şekli aldı . çok kötü bir durum
    genelde herkeste ergenlikte görülüyor bu yaşta kifoz ve skolyoz olunmaz, olunursa da ameliyattan başka bir yöntemle düzelmez diyor internette (70derece için)
    ama bugün arkadaşla konuştum 70yaşındaki bir teyzeyi senin kambur ilerler diye kifoz ameliyatı yapmışlar yani bence ilerlememesi imkansız yavaş veya hızlı mutlaka ilerliyor.en üst sınır 40 bilemedin 50dereceymiş kifozda.50ye yaklaşınca mutlaka ilerliyor .

8. iscrotix

iscrotix Üye

Beğenileri:
    46
    Ödül Puanları:
    28
    evet çok kötü bir durum .. aniden bozulması ilginç gerçekten .. 1 yıl uzun bir süre ama korktuğunuz kadar olmaz :) acil şifalar diliyorum

sunclub bunu beğendi.
  9. sunclub

sunclub Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    bir kaç soru var aklımda
    bu egzersiz konusunu yeni yeni öğrenmeye başladım
    2 gün üst üste egzersiz yapılmayacak ve aynı bölge üst üste çalıştırılmayacakmış yoksa overtraining olurmuş okuduğum kadarıyla
    sorularım
    1-1gün sırt, 1 gün göğüs,1gün omuz, 1gün kol çalıştırırken hep kollar çalışıyor bu nedenle kollar overtraining olmuyor mu
    2-overtraining olmak için kilo sınırı var mı
    yani mesela her gün çok hafif ağırlıklarla hatta bazen ağırlıksız olarak sırt çalıştırılabilir mi 20-30 dakika??
    3-kaslar için gerekli besin de proteinmiş anladığım kadarıyla
    peki vejeteryanların kasları nasıl erimiyor ya da sağlıklı kalıyor
    et yok süt yok yumurta yok vs
    bunlar haricinde protein alınabilecek gıdalar var mı? ben de et ve süt ürünleri pek tüketmem de. fazla hayvani gıda, vücutta asitlenme yapıyormuş vücut asidi atmak için kemiklerden kalsiyum çekiyormuş.şimdi bir de kemikleri eritmeyeyim.
    cevaplar için şimdiden teşekkürler...

10. Reddie

Reddie Üye

Beğenileri:
    388
    Ödül Puanları:
    93
    overtraining konusu sirf kollara uzun agir setlerle yuklenmek olarak aciklanabilir, oyle bir mantikla her gun yurudugumuz icin bacaklarimizin da cirpi gibi kalmasi gerekirdi :D

bence sırt icin de koldaki durum gecerli

bitkisel urunlerde de protein var misal soya kiymasi, baklagiller

hayvansal urunlerin vucutta asitlenme yaptigini dusunmuyorum oyle olsaydi asit torbasi seklinde gezebilecek insanlar taniyorum ama degilller, yani hayati boyunca et yiyen insanlar icin soylenmis olabilir bizim oyle bir durumumuz yok

Son düzenleme: 19 Kasım 2007
  11. sunclub

sunclub Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    tşk.ederim cannabis ben de bunları daha yeni öğreniyorum o yüzden soruyorum
    overtraining sonucu aşırı incelme midir?
    peki o zaman hergün, ağırlık olmadan yani ya hafif ağırlıklarla ya da ağırlıksız, sırt kaslarını çalıştıran egzersizleri yapmak, sırt kasları deformasyonuna sebep olmaz sonucunu çıkarıyorum yazdıklarından.
    hergün soya kiyması veya baklagil bulabilecek durumda kaç insan vardırki? benim bulunduğum yerde soya kıymasını duyan yoktur sanırım :D
    hayvani gıdaların asit yaptığını ben düşünmüyorum da öyle okudum. sitelerden bakabilirsin. hayvansal protein asitlenme yapar. bu sporu yapanlarda sürekli hayvansal protein almak zorunda değiller mi??
    sadece öğrenme amaçlı sordum. sorularımı yumuşak tonlamayla oku tamam mı :)

12. marthel

marthel Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    53
    bu arada süreyya ayhanda ikinci defa dopingli yakalanmak nedeniyle ömür boyu men cezası aldı

13. Reddie

Reddie Üye

Beğenileri:
    388
    Ödül Puanları:
    93
    rica ederim, zaten uzman biri degilim bildiklerimi aktarmaya calismistim.

simdi overtraining zaten bir deformasyon degil, sadece vucut gelistirme icin cok aranmayan bir durum, yani kas grubunu guclendiriyor siklastiriyor fit yapiyor ama amele kasi oluyor sismiyor isin detaya girmeden ozeti bu :D

amacin sirtim soyle iki donum arazi gibi gorunsun degilse sirt kaslarina yaptiracagin duzenli hafif egzersizlerin yararini gorecegini dusunuyorum, sonucta ben de motora binerken bir donem sirt agrisi cekmistim ve sikintiyi her sabah ters mekik, superman hareketleriyle cozdum.

vucut calisanlarin protein almak zorunda olduklari dogru ama hayvansal veya degil onlarin secimine kalmis. kaslar acisindan en hizli ve etkili sonucu veren protein de hayvansal oldugu icin tercih bu yonde. Ancak okudugum bir yazida soylendigi uzere dogada soyle de bir gercek var kaslari en buyuk ve yogunlugu en yuksek hayvanlar (fil, gergedan,bufalo,at) genelde otçul hayvanlar. Demekki ot tuketerek de protein bitkilerden de temin edilebiliyor ;)

Bir de hayvansal gidalar asit yapsa bile kas gelisimi acisindan karbonhidrat ve yag alimi da cok cok onemli bunu unutmamak lazim. Yani sirf proteinle ilgili konusmak cok mantikli degil. Vejeteryan vucutcular da var yabanci sitelerde rasliyorum. Misal asagidaki fotoda gordugumuz dr. dre bir vejeteryan, aktif sporcu olmasa da gayet de saglam gorunuyor dumbelllls

sunclub bunu beğendi.
  14. sunclub

sunclub Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    tşk.ler cannabis
    ben ameliyat olur da sağ salim çıkarsam zaten 1yıl spor falan yok da ama şimdi kararı nedir bu işin anlamaya çalışıyorum. annem, ablamın oğlu olduğunda bütün gün onun hareketine ayak uydurmak için ayaktaydı, annem bakıyordu toruna, annemin kemik erimesi olduğunu bilen doktor, şimdi onun bu kadar hareketten daha da hızlanır kemik erimesi demişti.
    bir de iki dönüm arazilik sırttan bahsetmişsin. benim idealim bayanlarda en üstteki bayan resmindeki gibi, erkeklerde de mike adams (-kendisi hero'm olur :), www.healthranger.org ) kadar kaslanma.
    senin gönderdiğin resimdeki doktor da baya şişirmiş yani, daha ne yapsın :)

15. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Duruşu dikleştirmek için tabii en önce ortopedi uzmanına görünmeni öneririm, buna ilaveten, fizik tedavi uzmanlarından yardım alabilirsin.
    Benim duruş sorunum olsa, üzerinde yoğunlaşacağım iki bölge olurdu, karın ve sırt.
    Sonuçta omurgamızı önden ve arkadan destekleyen kaslarımız sırt ve karın kasları.
    Sırt için lat pulldown hareketinden daha fazla insanı dikleştirecek bir hareket düşünemiyorum.
    Sırtı güçlendirme anlamında bir diğer önemli egzersiz ise, makinada yapılacak (göğüs destekli makinada) rowing hareketi.
    Son olarak bel kemiği için, hyper extensions denilen geriye doğru esneme hareketi sırt için oldukça yeterli.
    Karın için, cable crunch çok tuttuğum bir hareket.
    Leg Raise ikinci bir hareket olarak güzel bir seçim bana göre.
    Süreyya Ayhan ve Elvan arasındaki fark, en önce koşu disiplinlerinde.
    Birisi 1500 metre koşuyor, bu güç ile kondüsyonu birleştiren, hem gücü hemde kondüsyonu arttıran çok güzel bir kategoridir.
    1500 metre koşucuları hem kaslı hemde fit olurlar.
    Ancak 5000 ve 10.000 metre koşuları, vücudu aerobik açıdan zorlayan, hatta aerobik bir spor.
    Gerçi Elvan görüntü itibariyle 5000 metreyi bırak, Maraton sporcularından bile daha perişan duruyor, olsa olsa, ultra-maraton (85.2 km koşan) sporcu gibi gözüküyor, onun durumu herşeyden önce genetik sanırım!

sunclub bunu beğendi.
  16. sunclub

sunclub Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    tşk.ler karasan
    bahsettiğin hareketler neymiş öğrenmem lazım umarım en azından bir kısmı alet gerektirmeyen hareketlerdir
    bilg.başında vakit geçirmekten öne gelmiş omuzları geri çekmek için ne yapmak lazım:)

17. Reddie

Reddie Üye

Beğenileri:
    388
    Ödül Puanları:
    93
    forumlari kurcala, egzersiz forumunda siniflandirilmis goruntulu hareketler var onlari incelersen istemedigin kadar cikar...

18. sunclub

sunclub Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    http://www.forumturka.net/forum/showthread.php?t=162200 buldum
    karasan,senin söylediğin başlıca hareket aletle yapılıyor
    internette 70derece kifoz ameliyattan başka hiç birşeyle düzelmez yazmasa şunu alırdım
    http://www.hepsiburada.com/productdetails.aspx?categoryid=355457&productid=sporalt70001#tablnk
    ama öyle yazdığı için düzelme konusunda ümitsizim
    tahminim böyle bir eğimi düzeltmeye çalışmak sağa sola yatmaya yani skolyoza sebep olur ama uzmanlar doğrusunu bilir tabiki

Son düzenleme: 20 Kasım 2007
  19. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    Kambur için bence enseye omuz press de uygun olur. ben yaptığım zaman bunu hissediyorum.
    bahsettiğiniz kamburluk dış kaslar ile alakalı değil ise eğer sorunun cevabı kesinlikle pilates

eşim flex-pointin pilates yaptırdığı öğrencilerinde 2. antremanda faydasını görenleri gördüm özellikle kambur duranlarda

Son düzenleyen: Moderatör: 21 Kasım 2007
    sunclub bunu beğendi.
  20. sunclub

sunclub Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    enseye omuz press neymiş bulmam lazım
    o da aletlerle yapılan birşey olsa gerek hehe:)

Sayfayı Paylaş