Retina Yırtılması ve BB sporunun bitişi

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve SAVAŞ74 tarafından 29 Nisan 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 33 üye.
  1. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    İnsan ne alaka diye soruyor kendine...

Dün kronik olan üveit hastalığı için yıllık kontrolüme gittiğimde ortaya çıktı herşey. Hastalığım yine nükseder gibiydi ve ben hem gözümü kontrol ettirmeye hem de standart ilaçlarımı yazdırmaya gitmiştim.

Ama ne olduysa oldu işte...

SOn birkaç gündür, düz çizgilerde hafif kırılmalaR hissediyordum ama yine de göze çarpan bir şey değildi. Hatta doktorun gözümü incelerken yapmış olduğu daha derin bir analizi olmasaydı o sırada o problemim aklıma bile gelmiicekti...

Ardından daha detaylı tetkikler, damla üzerine damla, 2 doktorun detaylı incelemeleri, doktorların beni incelerken dünya akdar terim arasında çekebildiğim birlikte "yazık", "hem de çok büyükmüş" diye konuşmaları, başımdan aşağıay dökülen kaynar sular, oturduğum yerde soğuk soğuk terlemeler ve sonuç: sağ gözde derin retina yırtılması...çözüm: acil argon lazer operasyonu...

Koruma: ömür boyu ağırlık kaldırmam yasak...BB kesinlikle yasak.

BB hayatım bitti...

Aylardır yetiştirmiş olduğum ve yükseklere çıkardığım hevesimi şimdi aşağıya çekmeye çalışırken geçirdiğim ağır hayal kırıklığı. bir yandan da kör olma tehlikesi. zira yırtık, görme sinirlerime ulaşmış durumda...

Sağlık herşeyin başı derler ya, aynen öyle...

Sakıp Sabancı'ının çok güzel bir sözü vardır. pek çok forumda imza olarak kullandım yıllardır...oğlu için söylemiştir. Metin Sabancı için...

BU KADAR ARABALARIM, HATTA ARABA FABRİKAM BİLE VAR....AMA BİR TANESİNİN BİLE ANAHTARINI OĞLUMA VERİP "HADİ BİR TUR AT" DİYEMİYORUM....İSTERDİM Kİ BOYNUMA SARILSIN, BANA "BABA" DİYEBİLSİN...

sağlık herşeyin başıymış...

Siz siz olun sağlığınıza çok dikkat edin, en ufak bir şeyi bile ihmal etmeyin...ben biraz daha geç kalmış olsaydım, sağ gözümü kaybedebilirdim...

Cidade de Deus bunu beğendi.
  2. celalcaner

celalcaner Üye

Beğenileri:
    87
    Ödül Puanları:
    38
    geçmiş olsun

SAVAŞ74 bunu beğendi.
  3. Bodysoft

Bodysoft Üye

Beğenileri:
    469
    Ödül Puanları:
    73
    SAVAŞ74,
    Gerçekten çok üzüldüm lakin bu site de aklı başında olan ender üyeler arasındaydın...

Olayın erken yakalanmış olması sevindirici, BB hayatını noktalamış olması elbette ki üzücü lakin benim de bildiğim kadarıyla "kesinlikle" ağırlık kaldırılmaması gerekiyor...

Daha önce bel fıtığı rahatsızlığı geçiren bir arkadaşın konusuna da yazdığım gibi, "hiç bir spor sağlıkdan daha önemli değildir".

İleride (durum biraz düzeldiğinde) en azındn fit bir vücut elde edebilmek için "ağırlık kaldırmadan" yapabileceğin bir çok yöntem var.

Fit ve sıkı bir vücut için ağırlık kaldırmak her şey demek değil, az çok sende bliyorsun...

Çok büyük geçmiş olsun, gelişmelerden bizi haberdar edersin...
    Saygılar...

SAVAŞ74 bunu beğendi.
  4. cexenes

cexenes Üye

Beğenileri:
    223
    Ödül Puanları:
    53
    çok geçmiş olsun ben tıp olayının çok ilerlediğini biliyorum ve çözümlerin olacağana inanıyorum şu aşamada kendini zorlaman yasak bence, ama ileride bu durumun düzeleceğini ümit ediyorum beterin beteri vardır derler psikolojik olarak güçlü olmak fiziksel güçten her zaman önce gelir.

SAVAŞ74 bunu beğendi.
  5. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    Teşekkür ederim.
    Şimdi kontrolden geldim. sağ gözbebeği yine davul gibi.

retina yırtığını ciddiyetinden ve sizin yaşamınıza etkisinden sizin de haberdar olmanız amacıyla yazıyorum:

- Yüzme serbest, dalmak yasak
    - koşu serbest
    - basketbol ve futbol yarı serbest (kafa topuna, ribaunda çıkmam yasak, her türlü ikili mücadele yasak, başa travmatik darme gelme olasılığına karşı)
    - ağır kaldırmak, şnav, mekik kesinlikle yasak.
    - özetle kafaiçi basıncı artıracak her türlü hareket yasak.

BB yasak, ama bugün öğrendiğim kadarıyla basketbol da yasak sayılır. 8 yaşındaki büyük oğlumla zevkle oynadığım oyunlar o büyüyünce giderek zor bir hal alacak. (gerçi yırtık olmadan da zordu zaten :))

bu arada basketbol ile ilgilenenler belki bilir, ben de ilgiliyim sanırdım ama bunu az önce doktordan öğrendim. new york knicks forması giyen amare'yi ben (tabii eskiden pek çok basketbolcuda hatta bir ara lakers'ın nerdeyse ilk 5inde gördüğümüz üzere) miyop olduğu için gözlük takıyor sanıyordum. meğer o da retina yırtığı sebebiyle koruyucu ve numarasız bir gözlük takıyormuş. onun durumu benden bile ağırmış, ameliyat üzerine ameliyat geçirmiş... umarım ben o kadar olmam....

zannedersem eliptik bisiklet, bisiklet, koşu bandı ile kardiyo.....kas gelişim için de yüzmeye ağırlık vericem...en zor olanı da şu gökyüzüne kadar çıkamış olduğumu farkettiğim hevesimi kursağımda tutma mücadelesi olacak...

işte orası çor zor yaa..

herkese sağlıklı günler dilerim...

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 13:56 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 13:49 ----------

cexenes iyi niyetli mesajın için çok teşekkür ederim, fakat yine de durum biraz çözümü zor vaka...

tıbbi terimlerden pek anlamam, ama doktorumun uzun uzun anlattıklarından benim çıkardığım cahil teşbih şöyle:

hani kızların ince çorapları vadır ya, işte o çorap kaçtı, o kaçan kısmı yani yırtığı laser ile birleştirdik (yani çorap asla eskisi gibi olmaz) başını sonunu da birleştirdik ama yine de yırtılmaya devam edebilir....umudumuz devam etMEMEsi yönünde...ama yırtılırsa açık ameliyat yapıp, o söküğü komple tamir edicez. işin riskli tarafı çorabın yırtığı görme sinirlerinin üzerinden geçiyor. tam ordaki kısmı görme sinirlerini harap eder diye şu anda birleştiremedik. o yüzden orda yırtık hala var....

durumum aynen bu :(

Bodysoft bunu beğendi.
  6. umur35

umur35 Yeni Üye

Beğenileri:
    1.031
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    Cok gecmıs olsun savas74. :S

SAVAŞ74 bunu beğendi.
  7. Bodysoft

Bodysoft Üye

Beğenileri:
    469
    Ödül Puanları:
    73
    Bilgiler için teşekkürler SAVAŞ74...

Alt da verdiğim link'de de ayrıntılı bilgiler yer alıyor, gerçekten ciddi bir durum ve işin ilginç tarafı nedeni Body Building gibi ağır spor'lar değil, birdenbire gelişebiliyor, BB belki ortaya çıkmasını hızlandırıyor olabilir lakin ağırlık kaldırıldığında tüm vücut'da bir basınç oluştuğu için bu göz'e de yansıyor ve yırtılmanın ortaya çıkmasını hızlandırabiliyor.

Belirtileri;
    - Işık çakmaları
    - Yeni oluşan uçuşmalar
    - Görme alanınızda gri bir perdenin hareket etmesi
    - Belirli bir alanı görememe. (yırtığın yerine göre baktığınız cismin alt veya üstünü görmemeye başlarsınız)
    - Görmenin tamamen kaybı
    - Bu belirtiler herzaman dekoman demek değildir, ancak en kısa sürede göz doktorunuza muayene olmanız gerekmektedir.

Kaynak (Gata)

Son düzenleme: 29 Nisan 2011
    SAVAŞ74 bunu beğendi.
  8. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    bendeki belirti aynen şu...siz de kendinizi sık sık kontrol edin, zira doktorun bana 2 gündür en az 10 defa söylediği "keşke 48 saat önce gelseydin" szöleri oluyor...ne kadar hızlı teşhis koyulursa iyileşme oranı o kadar yüksek, yani görme sinirlerine kesinlikle ulaşmaması gerekiyor :

özellikle büyük karolu zeminlerde yürürken yerlerdeki çizgilere dikkat edin, hepsi düz mü gidiyor, hepsini uyumlu bir şekilde mi görüyorsunuz...

normal çizgileri düz olarak görmeniz gerekir yani şöyle "----------" ....ama ben görüş açıma göre saat 7-8 yönlerindeki çizgilerin şu şekilde "------^-----" şeklinde ilerlediğini görüyordum...sanki hafif bir kalp atım izi gibi duruyorlardı. başımı o ters şekilli yöne yani saat 12 yönüne gelcek şeklinde o ize doğru çevirdiğimde ise problem yoktu, çizgiler düzdü....işte sırf o yüzden bu durumu çok önemsememiştim...yani minik çok minik bir şekil bozukluğuydı...üstelik sadece 3-4 gündür sürüyordu bu, yani hafif ve yeni....

ama maalesef sonucu çok ağır oluyor.

bu arada retine yırtığının sebebi belli olmamasına rağmen, travma bunda çok etkili....olur ya dünya halidir, tokat-yumruk yediğinizde artık gözünüze çok dikkat ediin...sürekli kendiniz kontrol edin.

antreman günlerinin ertesinde kendinizi çok dikkatli kontrol edin....zira doktorun da bana dediği "hafif bir yırtık varsa bile ağırlık kaldırmak bu yırtığın hızla büyümesine sebep olur, tetikler"...

en önemlisi şu, "bana olmaz" demeyin,

oluyor,

bal gibi de oluyor

ben de yıllar önce diyordum bana olmaz diye, artık kesinlikle demiyorum

genetik ve sağlık olarak ne düşük risk grubundaki eşim 4 sene önce göğüs kanseri hastalığını atlattı, ben de kalp ritm bozukluğu var, 15 ay evvel boyun fıtığı çıktı, şimdi de retina yırtılması...

yani oluyor...

insanız hepimiz...

yaşadığımız müddetçe de hastalıklarla karşılaşma ihtimalimiz var.

Bodysoft bunu beğendi.
  9. Bodysoft

Bodysoft Üye

Beğenileri:
    469
    Ödül Puanları:
    73
    Bu sözlerin altına imzamı atarım :)

Lakin ben de oldukça ciddi rahatsızlıklar atlatmış biriyim;

- Cilt Kanseri (Uyanıklığım ve bilgi birikimim sayesinde erken yakalandı, ufak bir operasyonla kurtuldum.)
    - Yüzme ile çok iç içe olduğum için ciddi bir kulak infeksiyonu geçirdim. (Kullandığım antibiyotiklere rağmen böbreklerimin halen yerinde duruyor olması doktorların da belirttiğine göre mucize.)
    - 2 yıl önce motorsiklet kazası geçirdim sol parmaklarımı 4 ay oynatamadım. Şimdi sorun yok.
    - Boyun fıtığını başlangıç aşamasındayken yakaladım ve doktorumun yönlendirmeleri ile ondan da kurtuldum. (Bazı hareketler programım da yoktur.)
    - Lösemi ile sonuçlanabilecek bir hastalık tesadüf eseri bir kan incelemesinde ortaya çıktı. Ondan da kısa bir tedavi ile kurtuldum... (Hastanede yatmamı gerektirdi.)

Daha irili ufaklı bir çok şey yazabilirim ama sizin de belirttiğiniz gibi "bana olmaz" demek le olmuyor bu işler...

Akşam yatağa son derece sağlıklı girip uyku sırasında felç geçiren insanlar var.

Hayatta herşeye hazırlıklı olmalıyız...

Ayrıca herkes elinden geldiğince vücut sağlığı konusunda genel bilgilere sahip olmalı... Bu bilgiler bir çok önemli hastalığı erkenden yakalamamızı sağlar...

barras ve SAVAŞ74 bunu beğendi.
  10. Despo

Despo ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    6.095
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka
    Geçmiş olsun Savaş74 :(

SAVAŞ74 bunu beğendi.
  11. estetik fenomen

estetik fenomen Üye

Beğenileri:
    614
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Savaş, BFTR'de son dönemler gözüme çarpan forumdaki muhabbeti güzel üyelerden olmandan ötürü de üzüldüm.

Anladığım kadarıyla senin için kardiyovasküler sporlar serbest bırakılmış ve bu alana da yönebilirsin. Dayanıklılık sporlarının hazzıysa hiç bir sporda yoktur.

Ayrıca Lance Armstrong'un Yaşama Çevrilen Pedal adlı kitabını da mutlaka öneririm. Tekrardan çok geçmiş olsun, sağlıklı günler dilerim.

SAVAŞ74 bunu beğendi.
  12. barras

barras Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    çok geçmiş olsun

SAVAŞ74 bunu beğendi.
  13. redbaron_

redbaron_ Üye

Beğenileri:
    166
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Elazığ
    Çok geçmiş olsun SAVAŞ74
    Takip ettiğim ilgimi çeken üyeler arasındasın forumla bağını koparmazsan sevinirim.
    Çok üzüldüm gerçekten ama inşallah en kısa zamanda sağlığınıza kavuşursunuz.

SAVAŞ74 bunu beğendi.
  14. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    Güzel önerileriniz ve iyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim arkadaslar.

15. JaM

JaM Üye

Beğenileri:
    85
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Bursa
    gerçekten geçmiş olsun :(
    vallahi ağır girmenin böyle bir şeye neden olduğunu da yeni öğrendim, keşke böyle olmasaydı.
    acil şifalar dileklerimle

SAVAŞ74 bunu beğendi.
  16. murderali

murderali Üye

Beğenileri:
    81
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Çoook Geçmiş Olsun SAVAŞ74.

SAVAŞ74 bunu beğendi.
  17. speedtouch

speedtouch Üye

Beğenileri:
    1.539
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Angara
    savaş74;

forumda muhabbetini,yazılarını beğendiğim üyelerden bir tanesiydin, bu spordaki azmini her zaman taktir ettim, fakat hayat işte, karşımıza neyin, ne zaman,nasıl çıkacağını bilemiyoruz.
    allah sabır versin diyebiliyorum sadece, elimden keşke daha fazlası gelse...

spora dönebilmenin hiç mi çaresi yok acaba?

SAVAŞ74 bunu beğendi.
  18. kaka

kaka Üye

Beğenileri:
    144
    Ödül Puanları:
    53
    Gerçekten çok ama çok üzüldüm.Ama işte hayat bu yapıcak bir şey yoksa genede yaşadığımıza şükredicez.Bir kez daha anladım ki hayatta her an herşey olabilir.Bildiğimiz hastalıklar rahatsızlıklar dışında o kadar çok nadir hastalık var ki her an başımıza böyle bir şey gelebilir, çok zor bir şey ama hayat devam ediyor.Savaş74 sana geçmiş olsun diyorum inşallah bundan sonra herşey istediğin gibi olurda mutlu olursun.

SAVAŞ74 bunu beğendi.
  19. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    Geçmiş olsun dileklerimle sağlıcakla kal.

SAVAŞ74 bunu beğendi.
  20. fitnessboy

fitnessboy Yeni Üye

Beğenileri:
    169
    Ödül Puanları:
    0
    :(:(:( Gerçekten üzüldüm.Çok geçmiş olsun.

SAVAŞ74 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş