Ramazanda antrenman yapmak!

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Mr. Olympia tarafından 30 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 13 üye.
  1. Mr. Olympia

Mr. Olympia Üye

Beğenileri:
    75
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Yönetici
    Yer:
    İstanbul
    Malum, 2 gün sonra ramazan ayı başlıyor. Ramazanın başlamasıyla beraber, oruç tutup, aynı zamanda bu sporu yapanlar için sıkıntılı günlerde başlıyor. Ben bu sıkıntılı durumu aştım. Tabi herkesin bünyesi farklı, bende işe yaradı, sizde de yarar inş. Hem hacim kazanmak hemde oruç tutmak isteyenler için uyguladığım stratejiyi anlatmak istiyorum.

-Öncelikle bu 1 aylık sürede uyku düzenimi değiştirmek zorundaydım. Sabah 05.00-06.00 gibi yatıp, 14.00-15.00 gibi kalkıyorum,
    -Antrenmanımı iftardan 45 dk. sonra yapıyorum,
    -Antrenman içeriği olarak, her bölge için maximum ağırlıkla hacime yönelik egzersizler yapıyorum. Pressler, deadliftler gibi (en basitinden göğüs için sadece pressleri yapıyorum)
    -Antrenmanım 45 dakikadan fazla sürmüyor,
    -Haftada 3 gün çalışıyorum,
    -İftar yemeğim hızlı sindirilecek türden oluyor İlk öğün iftar olup, ikincisi 23.00, üçüncüsü 01.00, dördüncüsü 03.00 ve beşincisi de sahur oluyor.
    -İftardan sahura kadar bol bol su içip su kaybımı gideriyorum.
    -Bu 1 ay boyunca antrenman dışındaki fiziksel aktivitelerimi minimuma indirmeye çalışıyorum,
    -Motivasyonumu yüksek tutmaya çalışıyorum, aç kalıyorum, beslenemiyorum diye düşünmemeye çalışıyorum.

Geçen sene bu yöntemlerle ramazan ayını gayet verimli bir şekilde geçirdim, güç ve performans konusunda da en ufak bir düşüş yaşamadım. Ayrıca kazein proteinini uzun sürede sindirildiği için sahur sonrası için tavsiye ederim. Daha başka fikirleriz varsa, katkıda bulursanız sevinirim...

Hayırlı Ramazanlar....

alpercan1996 ve ilbilge_11 bunu beğendi.
  2. ilbilge_11

ilbilge_11 Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    38
    güzel program bu yıl bende (çalışma durumum benim biraz anormal) iftar öncesi 1 saat kala çalısıp iftarda az yemek sahurda bo yemek seklinde yapmayı düşünüyorum beraberinde iftara yakın şeker sevy çok düşük olacagından gh hormonu daha fazla salgılanacak diye düşünüyorum

3. salvadore_xp

salvadore_xp Üye

Beğenileri:
    531
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul and Giresun
    Oruç tutan arkadaşlar, iftarınızı ve savurunuzu ikiye bölmeyi unutmayın, yoksa mide ağrıları ve bağırsak sıkıntısından kurtulamazsınız. Savurda cazein tüketmenizi öneririm. Gün boyunca proteinsiz kalan vücut, bir nezde de olsa rahatlayabilir.

Azi bunu beğendi.
  4. anatomie

anatomie Yeni Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    ÖĞRENCİ
    Yer:
    İstanbul
    ben de ramazan ayında sahura kadar uyumayan biri olduğum için programını beğendim uygulamayı düşnüyorum ne de olsa uyku sorunum yok sahurdan sonra yatıp ikindi gibi kalkıcağım için bana uygun bir program.

5. opeh

opeh Üye

Beğenileri:
    35
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    fatih
    Yer:
    manisa merkez
    kipa süt 0 yağlı 1 tlx30 adet 30 tl , 30 gr protein + tavuk göğsü 200 gr 2 tlx30 = 60 tl , 40 gr protein(diyebiliyorum)
    60+30 = 90 tl ile ramazan ayını bittirirz , hem diet tarzı olur yağlanmayız , hem protein ihtiyacımızı karşılar , bu arada başka bişey yemeyin demiyorum :)

mertoge bunu beğendi.
  6. moothy

moothy Üye

Beğenileri:
    1.308
    Ödül Puanları:
    123
    yanlış bilgilendirme yapmak istemem kesinlikle,ama yaşadığım bir rahatsızlığı paylaşmak istiyorum 97-98 senesiydi sanırım.düzenli olarak vg yapıyordum (supplement kullanmıyordum)ve o sene oruç tutarken salona gidiyordum,1-2 hafta sonra merdiven çıkarken yada oturduğum yerden kalktığımdan kalbimin aşırı tepki verdiğini farkettim,doktor kontrolünden sonra ritim bozukluğu çıktı kalbimde,bilmiyorum vg ile ne kadar alakalı ama boş mideye ağırlık çalışmak ben sağlıklı bir yöntem değil kanımca

burakua17 bunu beğendi.
  7. xyz1995

xyz1995 Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    Ben sahurda 1-2 bardak süt teravihten sonra idman yapmayı düşünüyorum idmandan sonra yine süt icicem sizce bir kas yıkımı olur mu

8. AngryHun

AngryHun Üye

Beğenileri:
    1.132
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Kimyager
    Yer:
    İstanbul
    böyle bir program uygulamak kesinlikle çok sakıncalı çok tehlikeli.şeker seviyesi düşük gh salgılancak falan diye kaide yok.önceden tartışılmıştı bu konu yemekten en az 1,5-2 en çokta 3 saat sonra antreman yapılır diye.buradan Mr.Olympia'nında "iftardan 45 dk sonra"antreman yapılmaması gerektiğini söylemiş bulunayım.orucun 15 saat süreceği varsayılırsa sen 14 saat aç kalmış vücuda antreman yaptırıyorsun.bunun hiçbir açıklaması olamaz.katabolizmanın önüne geçemezsin kesinlikle.bu tarz antremanların faydalı olacağını düşünenler büyük bir yanılgı içerisindedir.

9. mert77

mert77 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Ben şöyle düşünüyorum; zaten bütün gün dinleneceğim iftar vaktinden sonra yemeği 4-5 e böleceğim evde çalıştıgım için 11 gibi antreman yapmayı düşünüyorum ( kendi agırlıgımla şınav barfisks mekik dumbıllarla çalışıyorum) çünkü vücudumun kendisine gelmesi için yemekten bi 2 aat felan geçmesi lazım, zaten sahura kadar ayakta olurum antreman sonrası da yemek yerim...

Yemek ramazan da çok önemli kilo alma olayı olabilir. tavuk balık yogurt süt meyve sebze tarzı düşnüyorum...

İnşallah razaman hayırlara vesile olur.

10. alpercan1996

alpercan1996 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Oncelikle tesekkur ederim sanada hayırlı ramazanlar
    Benim gittigim salon saat 8de kapanıyor o yuzden aksamları evde 5 ve 1o kglik agırlıklar sınav mekiki ...vs onceki formumu kaybetmemeye calısıcagım eger program iicin tavsiyeleriniz vbarsa lutfen buraya yazarmısınız ?

11. xyz1995

xyz1995 Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    peki ne zaman ve nasıl antreman yapıcaz

12. Raito

Raito Üye

Beğenileri:
    131
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Istanbul
    ramazanda maximum ağırlıkta çalışmak bence doğru değil. ben 1 ay boyunca hafif kilo sık tekrarlı setlerle çalışıcam. 3 gün ağır girip ilerleme kaydetmemektense 4 gün hafif kilolarla çalışıp 1 ayda adele derinleştirmek daha mantıklı çünkü 3 gün ağır çalışarak ramazanda ölçü alamazsınız ama ramazanı adeleleri derinleştirmek adına kullanabilirsiniz.

13. Mr. Olympia

Mr. Olympia Üye

Beğenileri:
    75
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Yönetici
    Yer:
    İstanbul
    Benim uyguladığım bana uygun olan bir yöntem. Ben kişisel olarak fayda gördüm, ama bünye farklılığı söz konusu olan bir durum tabiki. Burada asıl önemli olan sahura kadar uyumamak ve 5 öğün yemek yiyebilmek. Ayrıca -AngryHun'un- dediği gibi bence de iftardan hemen sonra antrenman yapılmamalı, fakat salonumuz 22.00'da kapandığı için başka çarem yok. İmkanı olan 1,5- 2 saat sonra yapabilir, ama bu seferde 1 öğün kaçar. Bu program tabiki kusursuz değil, ama ramazanda yapılabilecek en mantıklı program bence. Ayrıca bu ay, yılın 11 ayı antrenman yapan biri için hiç antrenman yapmadan geçirilebilir de, güzel bir dinlenme olur... saygılar....

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 01.08.11 00:16 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 31.07.11 23:59 ----------

Haftada 2 gün tüm vücudu çalıştıran bir antrenman yapabilirsin mesela. Ama eğer 11 ay boyunca çalıştıysan, yatıp dinlenebilirsin de...

Evde rahatlıkla yapabileceğin hareketler:
    Squat, hand stand push up, decline push up, dips, inverted row, reverse leg curl, gibi hareketler yapabilirsin. Şimdi bunlarda ne diyeceksin :) hepsi bu ayki M&F dergisinde var. Ayrıca googledan da aratabilirsin.

14. AngryHun

AngryHun Üye

Beğenileri:
    1.132
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Kimyager
    Yer:
    İstanbul
    ne zaman yapılması gerektiğini yazdım zaten ve nasıl antreman yapacağında sana kalmış.ramazanda antreman yapmıyorum ben.zaten 1 ayda sönüceksem daha bu sporu yapmanın anlamı yok.bu konu bu kadar önemsenmemeli bence çünkü 1 ay bırakan ne çöp ali olur nede 1 ay yapan arnold...

15. Desperate81

Desperate81 Yeni Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    0
    ramazan ayında her zaman oldugu gibi sınav ve mekik calısacagım evde , sasırtma etkisi yapıp iyi sonuclar alıyorum

16. mertoge

mertoge Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Mert
    Yer:
    Samsun
    ama kardeşm bunun carbosuda var dımıııı

17. snapro

snapro Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    8
    ben iftarı 20 de yesem 22 de antrenman 1 saat sürer 23 de yemek yerim geri 01:30 ve sahurda yerim antrenmanımda hafif ve bol tekrarlı yaparım

18. condor79q

condor79q Üye

Beğenileri:
    359
    Ödül Puanları:
    73
    Ramazanda off yapicam.gecen ramazana 88 kg girdim 78 kg ciktim.kollarim geri kaldi sadece kol idmani yapicam,3 hareket 4 set bicceps,triceps,off seklinde.yoksa 1 sene ugrasiyorum kiloma geri donmek icin

19. ferhanyldzz

ferhanyldzz Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Bu spora başlayalı 5 ay oluyor. Kulaktan dolma bilgilerle yaptığımı fark edince burada buldum kendimi. :)
    Kyk da kalıyorum. iftarda fazla yememeye özen gösterip hemen yurttan çıkmaya bakıyorum çünkü salona yürüyerek 20 dakikada gidiyorum. Malum zaman önemli çünkü kyk da kalanlar bilir giriş saatleri vardır.(Dün yurda taksiyle gitmek zorunda kaldım) Neyse sporda normalde nasılsa öyle yapmaya çalışıyorum. Daha çok zorlandığım hareketlerin üstüne gitmeyi düşünüyorum.
    Bir de ramazanda supplementlerle desteklemek lazım gibi. şuan Weider Pure Creatine 600 Gr kullanıyorum. Şimdi ne kullansam daha faydalı olur acaba?

20. Mr. Olympia

Mr. Olympia Üye

Beğenileri:
    75
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Yönetici
    Yer:
    İstanbul
    Ferhan, weider kalitelidir ama madem öğrencisin bırak weideri, optimum, mp vb markalar kullan, inan farkeden bir şey olmayacak paran cebine kalacak. Sanane kardeşim bende para çok diyorsan saygı duyarım tabiki. Yurtta kalıyorsan beslenme problemdir sanırım. İlk etapta protein tozu bile yeterli olacaktır. Yeni başlamışsın kademe kademe arttır destek ürünlerini bence. Önemli olan beslenme, yumurta, tavuk balık vs. Yurttysan konserve balığa odaklan derimben öyle yapardım :)

Sayfayı Paylaş