Ralf Hacim Programı

Konusu 'Antrenman Günlüğü' forumundadır ve ralf tarafından 30 Ekim 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. ralf

ralf Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar kendime göre bi program çıkardım.Eksiklerim ve yanlışlarım olabilir lütfen beni uyarın ve yardım edin.

1.gün: gögüs 5*5
    BENCH PRESS
    dumbell üst gögüs
    dumbell flaying

biceps: 5*5
    barbell curl
    concecration curl
    hummer curl

karın: 4*max
    ab crunch
    hanging leg raise

2.gün:
    omuz: 4*12
    dumbell press
    lateral raise
    upright row

bacak: 5*5
    squat
    leg curl
    leg extention
    eşek calfı 3*15

ön kol:3*15
    wrist corl
    reverse wrist corl

3.gün
    kanat-sırt: 5*5
    barfix 4*max
    cable row seated
    t-bar rowing

triceps: 5*5
    close crip barbell bench
    tricep kick back
    dips 4* max

trapez: 3*15
    dumbell shrunh
    upright rowing

4. günde sadece evde karın çalışacağım
    crunch 4*max
    ine sit up 4*max

Son düzenleme: 30 Ekim 2009
  2. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    bu hacimden çok güç antremanı gibi olmuş. bu da gerekli ama neredeyse her hareketi 5 tekrardan yapman çok fazla kas kütlesi katmayacaktır sana. tekrarları 8 civarında tutman daha faydalı.

3. ralf

ralf Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    SCHWARZXXL sence antreman nasıl iyimi ama maximum hacim için5*5 diye okumuştum d.wolf un makalesinde

4. ralf

ralf Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    yada omuzu şu şekilde yapsam nasıl olur
    military press
    neck press
    dumbell press
    lateral raise olarak. arkadaşlar hacim için bildiğiniz omuz hareketler varsa yazarmısınız?

5. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    D.Wolf'un makalesini okumadım. Belli bir mantıkla öyle yazmıştır. Ama hipertrofi için ideal aralık 8-12 tekrardır genelde.

Omuz için yazdığın programda 3 tane pres arka arkaya fazla olmuş. Onun yerine;
    Military press
    Dumbell press
    Geniş tutuş Upright row
    lateral raise

olabilir.

6. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    Ralf insanlara kendinizi tanıtmanız gerekmez mi sağlıklı yorumlar için?
    yaş, boy kilo, nezamandır vg yaptığın?

7. D.Wolf

D.Wolf Üye

Beğenileri:
    2.200
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    öncelikle 5x5 sistemini bu şekilde kullanırsanız, asla ilerleyemezsiniz. 5x5 mantıgı temel kütle katan egzersizlerde uygulanır. izolasyon hareketlerinde de uygulanabilir ama bunun da ölçütü oldukça sınırlıdır. squat, bench press, chin ups, rowing hareketleri vs gibi hareketlerin kombine edilmesiyle oluşan bir antrenman şeklidir ve her harekette uygulanmamalıdır.

5x5 sistemini dogru bir agırlık seçip her sette aynı agırlıgı kullanarakta, azar azar kilo artırarakta piramit sistemini kullanarakta uygulanabilir. Önemli olan hacimin yanında belli bir güç artışını saglayıp, bu sistemden cıkıldıgında diğer antrenman stratejilerinle istediklerini gerçekleştirebilmeyi saglamaktır.

5x5 yaparken ileriki haftalarda gücün yeterınce arttıgı hissedildiginde, aynısını 4x4 veya 3x3 gibi sistemlerde de denenmesi liflerinin büyümesi ve güçlenmesi adına fayda saglayabilir.

Definasyon döneminden önce yapıldıgında, definasyona girildiginde daha az kütle kaybı yaşatabilir ve bu yönden bir artısı vardır. Bana göre definasyondan önce bir güç artırmaya yönelik bir çalışma yapılması definasyona hazır olmak adına kolaylık saglayabılır.

5x5 sitemini tek harekette uygulayıp, diğer hareketlerin set sayısını azaltman gerekecektir. Özellikle küçük kas gruplarında cok tavsiye etmiyorum bu yöntemi, ama yıne de uygulanacaksa şu şekilde olabilir. Genel olarak 9-12 set yapma hakkınızın oldugunu düşünün ve ona göre bir harekette 5x5 uygulauıp, diğer hareketlere kalan set süresini paylaştırın. En az set sayısıyla küçük kas gruplarına baskı uygulamak en dogrusudur.

örnegin;

5x5 barbell preacher curls
    2x 8-12 hammer curls
    2x 8-12 concentriation curls

yukarıdaki örnek küçük kas grupları için bir örnekti. Buyuk kas gruplarında 2 şer setlik olan hareketler 3 set olabilir, ama bunların da antrenman stratejine göre belirlenmesi ve olabildigince optimum sevıyede tutulması gerekıyor.

başka kütle katan egzersizlerin birleştirilmesiyle de yapılması cok uygundur faakt bu şekilde yapıldıgında da dinlenme sürelerinin iyi ayarlanması gerekiyor ve antrenman sayısı fazla olmamalı.

son olarakta 5x5 lik bir makale foruma sunmadım, sundugum makale 5-7 tekrar aralıgıyla alakalıydı.

ralf bunu beğendi.
  8. ralf

ralf Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    evet wolf 5-7 tekrar aralığıydı ama senin yazdıklarından pek bişi anlamadım şu anda amatör birinin anlayacağı dilden yazarsan çok memnun olurum.benim programım hacim için en iyi şekilde nasıl düzenlenebilir açıkcası senin makaleleinden yola çıkarak bu programı yaptım ve şu anda çok acizim program hakkında, bu programı bana göre düzenleyebilirsen çok büyük bi iylik yapmış olursun.
    kilo:60
    boy:184cm ve 3 aylık flexor hocanın verdiği programları uyguladım.

9. ralf

ralf Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    sayın SCHWARZXXL upright row hareketi trapezi vurmuyor mu? zaten trapez 3,günümde mevcut ama

10. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    Geniş tutuş upright row lateral deltoid'e vurur.

11. ralf

ralf Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    geniş tutuşta trapeze vurmuyo yani ozaman bunu programa ekliyorum bide military press hareketini oturarak yapılsa bi sakıncası var mı?

12. HeavyDuty

HeavyDuty Yeni Üye

Beğenileri:
    221
    Ödül Puanları:
    0
  13. ralf

ralf Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    HeavyDuty verdiğin linki önce sen bi araştır bakim bana uygun mu yanlışlıklar var hemde benim fiziksel özelliklerimi göz önünde bulundur.Boyumu vs kilomu

14. HeavyDuty

HeavyDuty Yeni Üye

Beğenileri:
    221
    Ödül Puanları:
    0
    İlk cümleye ve başlığa bakarsan yeni başlayanlar içinde uygun olduğu söylenmiş. Üstelik yazıda eksik bişey bırakılmamış. Başlığın konusundada 1 aydan itibaren yapılabileceği yazıyor. Yaşın 19 ve 3-4 aydır yapıyorsan uygulayabilirsin. Ayrıca kilonun bir önemi yok herkesi kilosuna göre ağırlık kaldırabilir zaten (kas kütlesi)
    ayrıca okumamış olsam size neden böyle bişey atayım ?

Son düzenleme: 7 Kasım 2009
  15. ralf

ralf Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    HeavyDuty demek istediğim orada fazla tekrar yapılması gereken kas gruplarına çok az tekrarlar verilmiş bu hususda bir yanlışlık olması gerekiyor diye düşünüyorum.

16. HeavyDuty

HeavyDuty Yeni Üye

Beğenileri:
    221
    Ödül Puanları:
    0
    Haklısın ama programda arka arkaya pressler mevcut buda fazla tekrarla çalışılması gereken (örn : bacak) bölgeleri etkileyebilir.

17. rroni

rroni Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    memur
    Yer:
    kayseri
    kollara dehe fazla tekrar yapmalısın hem pazuya(biceps) hemde arka kola(triceps), 5*5 sistamini uyguluyorsan 3 temel ağırlıkçı(powerlift) egzersizine önem vermelisin 4 hafta 5*5 4 hafta 3*3 denemen de iyi bir kuvvet gelişimi sağlayabilir.

18. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    ağır kilo kullanmak kaydıyla, 5 tekrar hacım için yeterli...

ancak, yine de her zamanki gibi vurgulamak istenen nokta: "heavy duty" için nasıl ve ne karar bir birikim mevcut!...

"heavy duty" , bıçak sırtı gibi bir konudur...

alt yapı, birikim, süre , yoğunluk derecesi vb gibi konular içerir...

Sayfayı Paylaş