röportaj

Konusu 'Çeşitli Makaleler' forumundadır ve StRoNgMaN tarafından 15 Ağustos 2006 başlatılmıştır.

1. StRoNgMaN

StRoNgMaN Yeni Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    sporcu
    Yer:
    istanbul
    serdar aktolga röportaj..

Başlık : Bu vücudu nasıl yaptım?

Baklava karın kası ve üçgen bir vücut yapmak istiyorsunuz. Ama kafanızda birtakım sorular var. Dünya Vücut Şampiyonu Serdar Aktolga konuşuyor, herkes dinlesin.

- Her erkeğin rüyası "baklava kas" konusuna açıklık getirelim. Herkes baklava kas yapabilir mi?

+ Bu kişiden kişiye değişir. Ama genel olarak şöyle diyebilirim. Baklava kas, yüzde 50 çalışmaya, yüzde 50 şansa bağlı.

- Şans derken neyi kastediyorsunuz?

+Genetik faktörlerden bahsediyorum. Mesela karın ve bel bölgesi zayıf insanlar bu konuda çok daha şanslı.

-Karın kası vücutta en zor gelişen kas mıdır?

+Hayır, en zor baldır adelesi gelişir. Biraz önce bahsettiğim genetik faktörlerden ötürü zencilerde bu kasın gelişmesi hemen hemen imkansızdır.

-Kilolu birinin zayıf birisine göre vücudunu daha kolay ve daha kısa sürede geliştirdiği söylenir. Bu ne derece doğrudur?

+ Çok yanlış. Yağın kasa dönüşmesi diye bir şey yoktur. Kasın çalışması için egzersiz, yağın erimesi için diyet yapması gerekir.

- Vücut geliştirme antremanlarıyla zayıflamak mümkün müdür?

+ Sizi doğru yönlendirecek hocalarla çalışırsanız, kilo vermemeniz için bir neden yok. Özel bir antrenman programı ve iyi bir diyetle zayıflayabilirsiniz. Ama asıl önemli olan diyettir.

- Formda bir vücuda sahip olmak için ne kadar çalışmak gerekiyor?

+ Haftada dört gün 45 dakika idman yapmak yeterlidir. Daha fazla çalışmaya çok da gerek yok.

- Şöyle bir iddia var: "Vücut geliştirme antrenmanı yapan kişiler kısa kalır ve cinsel performansları düşer." Sizin yorumunuz nedir?

+ İkisi de hurafeden başka bir şey değil. İddia ediyorum ki, doğru antreman programıyla vücut çalışan kişinin en az iki santim boyu uzat. Cinselliğe gelince, iyi beslenen ve düzenli spor yapan kişinin cinsel performansı neden düşük olsun.

Şampiyonun Reçetesi :

* Sporu, spor salonunda yapın. "Vaktim yok, eve iki dumble, bir koşu bandı alayım" gibi bir düşünceyle bu iş olmaz.

* Vücut bir bütündür. Her yeri çalıştırılmalıdır. Bir tarafa ağırlık vermek doğru değil. Vücudunuzun üstünü çalıştırıp bacaklarınızı çalıştırmamak yanlıştır.

* Antrenmanlarınızı sabah yapmaya gayret edin. Çünkü vücudun büyüme hormonu salgısı sabahları en yüksek seviyededir.

* Antrenmana başlamadan en az 45 dk önce yemek yemekte fayda var.

* Antrenmandan 20 dk önce içilen koyu bir kahve tetikleyici olacaktır. Verimi arttırır.

* Sağlık bakanlığından onaylı bir yağ yakıcı ürün kullanabilirsiniz. Örneğin CLA - one gibi. Bunlar doğal ürünlerdir.

* Baklava karın kası istiyorsanız vücudunuzdaki yağ oranını düşürmeniz gerekiyor.

* Önce fazla kilolarınızdan kurtulun sonra vücut çalışmaya başlayın. Bu sporda beslenme, antrenmandan daha önemlidir.

kaynak: boxer dergisi...

Sayfayı Paylaş