RÜYALAR

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve lubu tarafından 26 Mart 2007 başlatılmıştır.

 1. lubu
  Offline

  lubu Üye

  Katılım:
  19 Aralık 2006
  Mesajlar:
  170
  Beğenileri:
  4
  Ödül Puanları:
  0
  gördünmüz rüyaları paylaşsak nasıl olur:))
   
 2. lubu
  Offline

  lubu Üye

  Katılım:
  19 Aralık 2006
  Mesajlar:
  170
  Beğenileri:
  4
  Ödül Puanları:
  0
  Rüya Nedir?
  İnsanoğlu hayatının yaklaşık üçte birini uykuda geçirir ki bu da 60 senelik bir ömrün 20 senesi demektir.
  Eski çağlardan beri insanları ilgilendiren rüyalara ilkel toplumlar da çok önem verilmiştir. Rüyaların, korkulan tanrılar tarafından verilen armağan veya cezalar olabileceğine inanılmıştır. Daha sonra kahinler rüyaları açıklamaya, yorumlamaya başlamışlardır. İlk rüya yorumcularının ne zaman ortaya çıktıkları da belli değildir. Ancak Babil'in kahinlerinin büyük ün yaptıkları bilinmektedir. Kaldeliler, Astroloji vb. nin yanı sıra rüya yorumlarında da başarı kazanmışlardır. Zamanla belirli rüyaların anlamları da kesinleşmiştir. Eski Mısırlılar, eski Yunanlılar ve Araplar rüya yorumlarıyla ilgili kitaplar yazmışlardır.
  İnsanoğlu hayatının yaklaşık üçte birini uykuda geçirir ki bu da 60 senelik bir ömrün 20 senesi demektir. Uyku, günlük çalışmalardan yorgun düşen insan bedeninin ve sinirlerinin dinlenme zamanıdır. Ünlü ruhbilimci Sigmund Freud'un da araştırmalarının büyük bölümünü oluşturan uyku sırasında, kişinin bilinç altında düşüncelerinin, özlemlerinin ya da isteklerinin bir film şeridi gibi göz önünden geçtiği varsayılır ki buna Rüya adını verilir.
  Freud'a göre bilincin gizlediği, tamamen sakladığı olgular ortaya çıkabilmek için yol aramaktadır. Bunlardan bazıları da rüyalar haline girerek kendilerini gösterir. Freud'un yolunda ilerleyen doktorlar da günümüzde rüyalara önem verip, rüyaları bilimsel olarak açıklayarak hastalarını tedavi etmektedir.
  Bazı soyut kavramların açıklamaları bilimsel bir zemine oturtularak ifade edilebildiği halde, rüya kavramını bu şekilde açıklamak pek mümkün görünmüyor. Ancak bunu bilimsel verilerle değil de, dinsel yönden açıklanabildiği de bir başka soyut gerçektir. Bu açıklamaya göre ruh bedenden ayrıldığı zaman, yaşanan olayların tümüne rüya diyebiliriz.


  Rüyaların Süresi
  Rüyalarda yaşananlar inanılmayacak kadar hızlı gelişir. Bir kaç dakikalık rüya esnasında bile çok uzun sürdüğünü sanılan garip, şaşırtıcı ve çok değişik olaylar birbirlerini izler, bu nedenle rüyada zaman kavramı oluşmaz. Ancak zaman kavramını, uyandıktan sonra beyinin öğretileri ve alışkanlıkları doğrultusunda saptadığımız bir anlar toplamıdır sadece.
  Bilimadamlari rüyanın süresi üzerinde kesin bir sonuca varamamışlardır. Bir kısmı rüyaların sadece birkaç saniye sürdüğünü iddia ederken, diğer bir kısmı da saatlerce devam eden rüyaların olduğu fikrindedir. Bu tartışmalar sırasında Dr. B. Klein adında Amerikali bir bilimadamı bir araştırmaya başlamış ve gönüllü olarak seçtiği kişileri hipnotize ederek uyutmaya başlamıştır ve belli bir süre sonra uyandırıp rüyalarını dinleyerek, bir rüyanın 20 saniyeyi geçmeycek kadar kısa sürdüğünü belirlemiştir. Dr. Klein'ın sürdürdüğü bu araştırmanın sonunda en uzun rüyanın 90 saniyeyi geçirmediği ortaya çıkmıştır.

  Rüyaların Türleri
  Uzmanlara göre uyku birkaç devreden oluşmaktadır. Uykusu gelen insan yatağına yatar ve gözlerini kapatır. Kısa süre sonra göz kapakları belli belirsiz titremeye başlar. İnsan o sırada uykuya dalmış ve rüya görmeye başlamıştır. Uyumak için alınan bir takım uyku ilaçları rüya da görülmesini engelleyebilir. Ancak ilaç almadan uyuyan herkes mutlaka rüya görür. Rüyalar renkli ya da siyah beyaz olabilir. İnsanların çoğu, siyah beyaz rüya gördüklerini söylemektedir.
  - Kafası yorgun, devamlı bir konuyla ilgilenen kimse uyuduğunda rüyasında karmakarışık şeyler ya da ilgilendiği, önem verdiği konuyu görebilir. Bu tür rüyalar yorumlanmazlar. Örneğin, televizyonda veya başka bir yerde heyecanlı bir sinema izleyen kişi rüyasında aynı şeyleri görebilir. Bu durum sadece etkisinde kalmaktır ve gerçek rüya değildir.

  - Kabus veya karabasan denilen rüyadır, genellikle iyi başlar. Uyuyan kimse hoş bir olay ile ilgilendiğini görür ve sonra bu rüya birden korkutucu bir hal almaya başlar. Güzel görüntü değişerek insana dehşet verir. Kabusların açıklamasını sinir doktorları ve psikanalistler yapmaktadır. Kabusları, rüyada bir kez görülen korkutucu sahnelerle karıştırmamak gerekir. Karabasan gören insan korkar. Bir ara rüyada olduğunu hissederek uyanmak ister. Bunu başaramaz veya uyandığını zanneder ama bu sırada kabus devam eder. Her insan ömründe birkaç kez kabus görebilir.
  - Olduğu gibi çıkan rüyalar, genellikle sezgisi güçlü olan kişlerin rüyalardır. Örneğin rüyasında gördüğü ahbabını kısa bir süre sonra o gerçekte görebilir bu kişiler. Buna "Gerçek Rüya" adı verilir. Böyle rüyalar görenler, dikkatli davranmalıdırlar. Gördükleri şeyleri iyi değerlendirmelidirler.
  - Uyuyan kimse rüyasında birçok şey görür ve sabah uyandığında da bunlardan bazılarını anımsar ki bunlar yorumlanabilir. Rüya tabiri denilen şey, dördüncü tür için gereklidir daha çok. Sabah uyanıldığında akılda kalan ve hatta insanı etkileyen rüyalar yorumlanabilir.
   
 3. okaysarac
  Offline

  okaysarac Üye

  Katılım:
  18 Ekim 2005
  Mesajlar:
  336
  Beğenileri:
  28
  Ödül Puanları:
  38
  Meslek:
  Grafik Tasarimci
  Yer:
  Istanbul
  Çok protein alınca kabuslardan başka birşey görmüyorum..Bi de geçen resident evil 4'ü bitirdim pro'da uyumaz olaydım heryerden gelen zombimsi şeylerle uğraştım durdum. İşin kötü yanı zombileri üstüme salan kapişonlu adam dedemdi :eek:
   
 4. cNyT
  Offline

  cNyT Üye

  Katılım:
  18 Ocak 2007
  Mesajlar:
  153
  Beğenileri:
  8
  Ödül Puanları:
  18
  valla ben 2 kez kendimi salonda idman yaparken görmüştüm. bi kerede biri kreatin alcakmış ona bişeyler anlatıyodum ruyamda ne alakaysa.
   
 5. Mpoison
  Offline

  Mpoison Üye

  Katılım:
  28 Haziran 2006
  Mesajlar:
  103
  Beğenileri:
  5
  Ödül Puanları:
  0
  Sabah okula gitme derdinden uyandığmızda rüya hatırlamıyoruz ki...
   
 6. ibrahimmmm
  Offline

  ibrahimmmm Üye

  Katılım:
  18 Aralık 2006
  Mesajlar:
  122
  Beğenileri:
  32
  Ödül Puanları:
  38
  Deden sana kızmış olmalı çok fazla oyun oynadığın için. :lol:

  Ben ilginç rüyalarımı anlatsam herkes korkar. Ben unutmaya çalışıyorum. Siz de öyle yapın. :)
   
 7. cinematography
  Offline

  cinematography Üye

  Katılım:
  12 Mart 2007
  Mesajlar:
  25
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  13
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  medikal çevirmen
  Yer:
  istanbul
  Beslenme şeklimi düzene soktuğumdan beri nasıl rüyalar gördüğümü tahmin edersiniz (beslenme programımda fındık geniş yer tutuyor :roll: )...

  Anlatmayım ben rüayaları burda şimdi :idea:
   
 8. cherokee
  Offline

  cherokee Üye

  Katılım:
  5 Aralık 2006
  Mesajlar:
  328
  Beğenileri:
  123
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Yük.Müh.
  Yer:
  Niğde
  çok yakın bir zamana kadar bırakın rüya görmeyi uyuyamıyordum. sağolsun GUARDBODY hoca atarax'ı tavsiye etti de uyuyamadığım zaman bir tane alıyorum. rüya işi çok karışık bir iş. ben gördüğüm rüyayı gerçekten iyi yorumladığına inandığım bir kaç kişi dışında kimseye anlatmıyorum.
   
 9. BaBe ShaQ
  Offline

  BaBe ShaQ Üye

  Katılım:
  21 Ocak 2007
  Mesajlar:
  335
  Beğenileri:
  35
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  Manisa-Merkez
  bende de var öyle bir inanış..Eskiler "rüyayı neye yorarsan öyle çıkar" demiş..Bilip bilmeden rüya yorumu yapılmaz bana göre.. Eskilerden öğrendiğim kadar ya kendim yorumlarım,yada sadece yorumlayabilen 1 kişiye anlatırım..

  Çoğu yörelerde rüyadan uyanır uyanmaz,gördüklerini akan suya anlatman gerekliliğine inanılır...Temelinde de,gördüğün rüyanın su gibi ,yolunda akması yatar..Eskiden rüya görenler dere kenarına gidip rüyasını suya anlatırmış..
  Şimdi dere nerdeeeeeeee..Bende bazen musluğu açıp anlatıyorum :D

  Benim anneannem'den öğrendiklerim bana yetio..Rüya tabirleri kitabına bakmıyorum bile.
  Mesela rüyada;
  Kendini araba kullanırken görmek : Sıkıntı
  Denizde yüzerken görmek : yaşamının ve isteklerinin iyiye gideceğine işaret
  Balık : Kısmet
  Silah sesi duymak : Biyerden gelecek hızlı ve kızgın haber
  Köpek : Düşman
  Yılan : Ömrünün uzayacağına işaret
  Yeşil çayır,çimen : Murad a ermek
  Ölmüş birini rüyada konuşurken görmek : Ölen kişinin kendisinin yaşadığı mekanı ve yakınlarını ziyaret etmesi
  Ölmüş birininin konuşmadığını görmek : Ölen kişinin yaşadığı mekanı ve yakınlarını ruhunun ziyaret etmesi.. (Aslında çok parapsikolojiksel ve metafiziksel bi inanış)
  Kan görmek : Rüyanın bozulması

  vs vs..uzar gider..tabi bu dünyanın yanısıra diğer taraflada ilgileniyosanız rüya görmek kaçınılmaz olabiliyor.İnancınız varsa tabi
  Ben kendimi ya araba kullanırken ya da denizde veya havuzda yüzerken görüyorum ve ne görüyosam içerdiği anlamı gerçekte yaşıyorum..
  Birde "abdal'a malum olur "derler.. Birçok kişi abdallığımın şahididir..Hiç haber alamadığım birinin yaşadıklarını rüyamda görebiliyorum.Ya da bilgim olmayan bi kişi hakkında cart diye onun yaşadıkları ile ilgili şeyler söyleyebiliyorum..İnsanları "bunları nerden biliyosun "derken gözlerini patlattıklarına çok şahit oldum.
  Bu yüzden kimilerinin çok şaşırdıkları konular bana çok şaşırtıcı gelmiyor..Sanki önceden biliyorum ne olucağını..
  bi sürü örnek de var..
  Ama çok derin bi mevzu..Ucu olmayan bi konu..
  Hislerimin bu derece kuvvetli olması ya da kimilerinin batıl dediği şeylere olan inancım belki bana verilmiş bir Tanrı armağanı..
   
 10. sarc4stic
  Offline

  sarc4stic Özel Üye

  Katılım:
  19 Nisan 2005
  Mesajlar:
  3.239
  Beğenileri:
  2.251
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Satış Temsilcisi
  Yer:
  Istanbul
  Lubu, yolladığın yazı senin değil ise kaynak gösterir misin? ;)

  Konu ile ilgili olarak, rüya tabirine inanmam, tabii bu Freud tarzı rüya tabirlerine inandığım anlamına gelmesin, bilinçaltımızda kalan bilgi parçaları olduklarına inanırım, genelde de istediğim rüyayı görürüm(çok düşündüğüm konuları).
   
 11. lubu
  Offline

  lubu Üye

  Katılım:
  19 Aralık 2006
  Mesajlar:
  170
  Beğenileri:
  4
  Ödül Puanları:
  0
  www.ruyalar.com adresinden baya bir bilgi edinebilirsin sanırım..
   
 12. lubu
  Offline

  lubu Üye

  Katılım:
  19 Aralık 2006
  Mesajlar:
  170
  Beğenileri:
  4
  Ödül Puanları:
  0
  Sorma babe shaq rüyamda eski bir apartmanın asasör kapısını açıorm bir adam kafası kesilmiş yanımda da süleyman seba var ne alakaysa:D: kafası kopuk adam derin derin nefes alıp konuşuor yataktan bir kaltım direk aynaya koştum=)
   
 13. BaBe ShaQ
  Offline

  BaBe ShaQ Üye

  Katılım:
  21 Ocak 2007
  Mesajlar:
  335
  Beğenileri:
  35
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  Manisa-Merkez
  Biz buna bizim buralarda lokal olarak açıkta kalmak dioruz :D :D
   
 14. CENTAUR
  Online

  CENTAUR Guest

  Peki ya karabasan gibi şeyler yaşıyor musunuz? Aslında benim yaşadığım bilinen karabasan değil ama tarif edecek bir isim koyamadığım için öyle söyledim, alkol aldığım bir gece aniden uyanıp sanki odada arkamdan beni izleyen birisi varmış hissi, yani çok kuvvetli bir his,
  :shock:
  Veya ne rüyada sın ne uyanıksın durumu, alacakaranlık, fredinin kabusu gibi 3-4 kere uyanıpta yinede aslında gerçekten uyanmamış olma, her defasında farkına varma, nerede yaşadığını ve nerede uyuduğunu hatırlama çabası,
  :shock:
  Bağırmak istemek, hatta bağırıp sesini duyuramama, en sonunda inlemeyle karışık bir çığlıkla evdekileri başına toplama v.s. gibi

  Her gece yatmadan bir nas bir felak ve bir ayet el kürsi okumadanda rahat edemem 8) .


  Çocukken rüyalarımda süpermen gibi uçardım, süzülürdüm hiç böyle rüyasında uçan var mı, benim aklıma daha güzel ve eğlenceli bir rüya gelmiyor :) .
   
 15. asrin78
  Offline

  asrin78 Üye

  Katılım:
  8 Şubat 2007
  Mesajlar:
  465
  Beğenileri:
  217
  Ödül Puanları:
  53
  Meslek:
  MUHASEBE
  Yer:
  İSTANBUL
  eskiden ben çok rüya görürdüm şimdi çok nadir

  100 küsür katlı evlerin balkonlarından balkonlarına geçerdim her gece!
  bide kabusum vardı köpek adam!
  kafası köpek avücudu insan devamlı beni kovalıyo devamlı!
  ne istiyo benden bilmiyorum belki bişi yapmıcak onuda bilmiorum ama devamlı kaçıyorum ondan geneldede okuduğum lise civarında!
  böle abudik gubudik şeyler görürdüm!
  Centaurun dediği karabasan olayıda 3 -4 kere oldu çok felaket bişi üstüne acaip bi ağırlık çöküyo baıramıyon baırdığını sanıyosun ses çıkmıyo kalkmaıyon hareket etmek istiyon oluyoo falam!
   
 16. asrin78
  Offline

  asrin78 Üye

  Katılım:
  8 Şubat 2007
  Mesajlar:
  465
  Beğenileri:
  217
  Ödül Puanları:
  53
  Meslek:
  MUHASEBE
  Yer:
  İSTANBUL
  he bide malum rüyalar var:pPp
  Keelley hazel ;)
   
 17. [Zafer]
  Offline

  [Zafer] Üye

  Katılım:
  18 Aralık 2006
  Mesajlar:
  1.272
  Beğenileri:
  241
  Ödül Puanları:
  73
  Meslek:
  Üniversite öğrencisi
  Yer:
  İstanbul
  Arkadaşlar Sarc'a katılıyorum.Rüyanda kafayı neye taktıysan onu görüyorsun.Karabasana gelince;uykunun bi aşamasında vücut sıcaklığı düşük ve kaslar kaskatıyken birdenbire uyanınca rahatsızlık hissediyosun ve üşüyosun olay bundan ibaret yani :D KARABASAN DİYE BİRŞEY YOKTUR!
   
 18. cherokee
  Offline

  cherokee Üye

  Katılım:
  5 Aralık 2006
  Mesajlar:
  328
  Beğenileri:
  123
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Yük.Müh.
  Yer:
  Niğde
  "Uyuyan kimse rüyasında birçok şey görür ve sabah uyandığında da bunlardan bazılarını anımsar ki bunlar yorumlanabilir. Rüya tabiri denilen şey, dördüncü tür için gereklidir daha çok. Sabah uyanıldığında akılda kalan ve hatta insanı etkileyen rüyalar yorumlanabilir.
  Kafası yorgun, devamlı bir konuyla ilgilenen kimse uyuduğunda rüyasında karmakarışık şeyler ya da ilgilendiği, önem verdiği konuyu görebilir. Bu tür rüyalar yorumlanmazlar. Örneğin, televizyonda veya başka bir yerde heyecanlı bir sinema izleyen kişi rüyasında aynı şeyleri görebilir. Bu durum sadece etkisinde kalmaktır ve gerçek rüya değildir.
  Kabus veya karabasan denilen rüyadır, genellikle iyi başlar. Uyuyan kimse hoş bir olay ile ilgilendiğini görür ve sonra bu rüya birden korkutucu bir hal almaya başlar. Güzel görüntü değişerek insana dehşet verir. Kabusların açıklamasını sinir doktorları ve psikanalistler yapmaktadır. Kabusları, rüyada bir kez görülen korkutucu sahnelerle karıştırmamak gerekir. Karabasan gören insan korkar. Bir ara rüyada olduğunu hissederek uyanmak ister. Bunu başaramaz veya uyandığını zanneder ama bu sırada kabus devam eder. Her insan ömründe birkaç kez kabus görebilir.
  Olduğu gibi çıkan rüyalar, genellikle sezgisi güçlü olan kişlerin rüyalardır. Örneğin rüyasında gördüğü ahbabını kısa bir süre sonra o gerçekte görebilir bu kişiler. Buna "Gerçek Rüya" adı verilir. Böyle rüyalar görenler, dikkatli davranmalıdırlar. Gördükleri şeyleri iyi değerlendirmelidirler." tırnak içerisindeki açıklamalar rüya ile ilgi bir siteden alıntıdır.

  ben rüyayı kafayı taktığın şeyi görürsün gibi basit düşünmüyorum. sezgileri kuvvetli olan insanlar gerçekten bazı olayları önceden hissedebiliyorlar ve rüyalarında bunu görebiliyorlar. bilim adamları insan bedenindeki ruhun 24 gr. olduğunu ölçmüşler. yani rüyada sadece beyin rol oynamıyor bence. insanın ruhu da etki ediyor.
   
 19. CENTAUR
  Online

  CENTAUR Guest

  Daha yeni bu sabah gördüğüm rüyayı anlatayım, tesadüfe bakın normalde böyle ilginç rüyalar görmem tamda böyle bir başlığın üzerine..

  Antrenmandan çıkmışım, fakat salon sanki cami gibi biyer yani cami değilde, salondan bizim gibi çıkan bir kalabalık var ve tıpkı cuma namazından çıkar gibi çıkıyoruz, yanımdada polis memuru ömer abi var, bu adam çok kafadır beraber antrenman yapmışız ve çıkıp beraber yürüyoruz, sonra bu sigara yakıyor, ben buna antrenmandan sonra uzun müddet sigara içmemek gerektiğini söyleme gereği duymuyorum, daha sonra yanımıza bir üçüncu şahıs geliyor, liseden bir arkadaşım desem değil bir çocukluk arkadaşımın eşşekten düşmüş hali gibi bişey, sonra bu elinde rakı kadehi bir restorantın dışarıdaki masalarına oturmamızı öneriyor, kafaları çekecez heralde (restorant içkili belkide değil) masada iki sandalye var, biz üç kişiyiz bu elinde rakı kadehi olan arkadaş, kalabalık bir gurupla gelmiş bir adamın altındaki sandalyeyi çekip alıyor, sonra kavga başlayacak 3 e on falan, kavga bir türlü başlamadı ama bunların çoğu benim etrafımı sardı, sonra ilk vuran ben oldum ikisin altıma alıyorum 3 tanesi çullanıyor falan acayip saçma ben nası alacam iki kişiyi altıma ondan sonrasını hiç anlatmiym çok sıkıcı ve saçma sonra zaten telefonun çalar saati çalmadan 10 dakka evvel uyanmıştım.  Bir oda buldum sur dibindee dokuz kişi içindeee
  AAdını unuttum anneemin düş görürüm düüşümdee
   
 20. cherokee
  Offline

  cherokee Üye

  Katılım:
  5 Aralık 2006
  Mesajlar:
  328
  Beğenileri:
  123
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Yük.Müh.
  Yer:
  Niğde
  Hayır olsun inşaallah!! denir :) yorumum aşağıdaki gibi....
  "Kafası yorgun, devamlı bir konuyla ilgilenen kimse uyuduğunda rüyasında karmakarışık şeyler ya da ilgilendiği, önem verdiği konuyu görebilir. Bu tür rüyalar yorumlanmazlar. Örneğin, televizyonda veya başka bir yerde heyecanlı bir sinema izleyen kişi rüyasında aynı şeyleri görebilir. Bu durum sadece etkisinde kalmaktır ve gerçek rüya değildir." :)
   

Sayfayı Paylaş