Quadriceps ve Hamstrings i ayrı günlerde çalışmak

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Pain&Gain tarafından 2 Kasım 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. Pain&Gain

Pain&Gain Üye

Beğenileri:
    63
    Ödül Puanları:
    0
    İki ayrı salonda çalışıorum , birinde squat yapabiliecegim düzenek var diğerinde ise hamstring yapabiliecegin alet var ama ikisini birden bu iki salonun birinde yapamıyorum :) dolayısıyla bacak programını bölmek zorunda kaldım , programı kafamda oluşturdum ama yinede sizlere danışmak istedim . şu şekilde düşünüyorum ;

birinci salon ;
    - squat
    -leg extension
    - iki elde dumbell la çökerek yürüme ( adını bilimorum )

ikinci salonda ( hamstring salonu )

-hamstring
    -bide deathlift in bacaklar kırılmaycak şekilde yapılanı , hamstring e vuracak şekilde

uygun mudur , yorumlarınızı bekliyorum

2. burakula01

burakula01 Üye

Beğenileri:
    190
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İsT
    1.salonda squat düzeneği derken squat sehpasını kastediyorsun sanırım ,
    Şu squat sehpası olmayan salonları oldum olsası nefret ederim şuanki çalıstıgım salon gibi ,
    1.salonda inline bench press varsa squat onda da yapabilirsin tek alternatif bu bench pressten almak zor oluyor çünkü,
    2 salona da para veriyorsan squatı bu şekilde yap derim ,
    arka bacaga gelirsek stiff leg dead lift veya dumb stiff leg deadlift iki hareket var arka bacak için alternatifin 1.salon için
    Leg press varsa 1.salonda onu da ekle ,leg press te olmazsa olmazlardan ön bacak için,
    2 bacak antremanını peş peşe yapmak pek iyi olmayacaktır,
    araya 4-5 günlük ara koy bacak için
    1.salondaki antremanda squat yaptıgn için arka bacak ta baya etkileniyor çünkü hemen ertesi gün arka bacak girmek olumsuz etki yapaacaktır .
    benim yorumum bu kadar ,
    kolay gelsin.

3. Pain&Gain

Pain&Gain Üye

Beğenileri:
    63
    Ödül Puanları:
    0
    incline dan bar i almayı sakat buluyorum ben , squat yapcaz die belden olmayalım .
    1. salonda programım yukardaki gibi yanına bide mide eklemeyi düşünüuyorum ,
    2. salonda hamstring i sırttan sonra girerim die düşünüyorum bu iki antreman arasındada 3 gün faln olacak

leg press i şuan o kadar da önemsemiyorum , ancak squat benim için olmazsa olmaz :)

4. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Aynı anda iki salona mı gidiyorsunuz orasını anlamadım ama eğer iki salona da para veriyorsanız bence israf olur.

Hamstring aletinden kasıt leg curl aleti ise bu temel bir alet bana göre, bu aleti barındırmayan salon için üzüldüm. Kaldı ki bu salonda deadlift yapmanın bir artısı yok çünkü deadlift her mekanda yapılabilir, makineye ihtiyacı yok.

Bu leg curlsuz salonda squat aleti varmış. Diğer salonda da squat aleti yok. Squat aletle bile olsa bana göre yüksek ağırlıklarla son set veya son tekrarla yapılması faydalı bir hareket olduğundan ben salondaki tanıdıklarımı son sette yardıma çağırıyorum. Aletsiz maksimum ağırlıkla squat yaparken ağırlığı partnerli bile olsa almak ve bırakmak risk taşıdığından sanırım squatı olan salon daha avantajlı. Çünkü squatı olup curl aleti olmayan salonda leg extensions aleti ayakta tekbacak için curl işlemi yapacak şekilde kullanılabilir. Sırayla sağ ve sol bacak hamstringi çalıştırılabilir.

Bu söyleyeceğimi de dikkate alın lütfen: Çok yüksek kütleli olmayan herkes bence quad ve hamsı aynı gün çalışabilir. Bunun avantajı hem bacak antrenmanının tamamını bir güne sığdırabilmek hem de kanları bacakta toplamışken diğer kasında istifade etmesini sağlamaktır. Daha önemlisi ise bütün kas çalışmalarında özellikle yeni başlayanlar seviyesinde ihmal edilen karşıt kas çalıştırılması prensibi vardır. Bu prensibe göre bir kasın yalnız başına çalıştırılması yerine karşıt kasının da çalıştırılması ortaya çıkabilecek dengesizliklerin önüne geçer. Ben Türk spor kaynaklarından böyle öğrendim.

Sayfayı Paylaş