push up ve decline push up

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve khephnes tarafından 2 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. khephnes

khephnes Üye

Beğenileri:
    2.644
    Ödül Puanları:
    123
    selamlar,

öncelikle eleştiri gelmeden hemen belirteyim, decline push'u nasıl türkçe'ye çevireceğimi bilmediğim için ingilizce olarak yazdım, şınav ve decline push up şeklinde de yarım yamalak bir başlık atmak istemedim, başlığın ingilizce olmasının nedeni bu. :)

şimdi soruma geleyim, :)
    açıkça, push up ve decline push up gerçekten nizami olarak yapıldığında inanılmaz yoran ve verimli hareketler. açıkçası herhangi birinden -özellikle decline push up- üç set yaptığım zaman tükeniyorum. bu hareketleri düzenli olarak uygulamayı planlıyorum fakat nereye koymam gerektiğini, ne zaman yapmam gerektiğini bilemedim, zira over olayından korkuyorum biraz. gerçi beslenmem yeterli seviyede, kolay kolay overtraining olacağımı sanmıyorum.

son olarak, göğüs çalıştığın güne ekle şeklinde bir öneri sanıyorum ki uygulamayacağım bir öneri olur. :) söylediğim gibi ikisinden de üçer set ve göğüs idmanı, sanırım çıkartamam.

üçe bölünük bir programla çalışıyorum. iki günde bir evde bu hareketleri uygulasam olur sanki?

2. khephnes

khephnes Üye

Beğenileri:
    2.644
    Ödül Puanları:
    123
    muscle fitness'ın son sayısında iki günde bir sabah ve akşam birer set max tekrarlarda şınav önerilmiş. makul bir öneri midir?

3. nitrococuk

nitrococuk Üye

Beğenileri:
    447
    Ödül Puanları:
    0
    Bak, evvela vücudununun "overtraining" olmasından ziyade beyninin "overthinking" (fazla düşünme) olmasına engel ol.

Senin anlattıklarının overtraining ile yakından uzaktan hiçbir alakası yok.

Konuya dönersek, bu tip vücut egzersizleri ile çalışıyorsan "Circuit" tipi çalışma öneririm.

Yani diyelim; Push-Ups (10 tekrar) / Decline Push-Ups (8 tekrar) / Close Grip Push-Ups (10 tekrar) ..vs...

Bu hareketlerin hepsini tamamladığında bu 1 set sayılır. Soluğunu yakalayıp ikinci bir set için tekrar döngüye geri dönersin. Hareketler arasında çok fazla beklemek sistemin amacını bozar. Maksimum 20 saniye gibi.

Kendine göre düzenleyebilirsin.

khephnes bunu beğendi.
  4. SweeneyTodd

SweeneyTodd Üye

Beğenileri:
    200
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    İstanbul
    Göğüs demeyin demişsin ama hareketin ana kas grubu Pectoralis Major, Clavicular(bkz.exrx) :D

Ben göğüs gününe sıkıştırırdım.

khephnes bunu beğendi.
  5. khephnes

khephnes Üye

Beğenileri:
    2.644
    Ödül Puanları:
    123
    üslup hoş değil. forumda sorulan pek çok soru "overthinking" olarak görülebilir öyleyse. push up ve decline push up'un verimli hareketler olduklarını ve söz konusu hareketleri ne zaman yapmamın yararlı olabileceğini -ya da verimli bir zaman önerisi- soruyorum. tek bir sorudan "aşırı analiz" fikri nasıl çıktı, kaldı ki öyle olsa bile bunun zararı nedir anlayamadım. bununla birlikte mesajının geri kalan kısmındaki açıklamalar ve öneriler dolayısıyla teşekkür ederim.

elbette ki hareketin ana kas grubu, pectoralis major, captain obvious. bunu biliyorum. :)
    göğüs günüme eklemek istemeyişimin nedeni, ilk postta da belirttiğim üzere bu şekilde gerçekleştirilebilecek bir göğüs idmanını tamamlayamayacağımdı. dolayısıyla, iki günde bir -ya da başka bir periyodik çalışma- yapmak göğüs gelişimi açısından -ve elbette ki triceps- nasıl olur diye düşünüyorum. göğüs idmanından bir gün sonra yapılırsa -kas ağrıları devam ederken- pek de verimli olmaz sanki. bunu merak ediyorum. yoksa elbette ki ben de eğer çıkartabilecek durumda olsam göğüs gününe eklemek isterdim.

6. gordonfreeman

gordonfreeman Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    38
    bunlara gerek yok.sen sadece haftada bir ASIL göğüs antremanını yap yeter.zaten büyük kas grupları haftada 1 defadan cok calıstırılmaz

7. ParZ

ParZ Üye

Beğenileri:
    869
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    O dergi bir ara kg başına 4gr protein öneriyordu. :lol:

8. nitrococuk

nitrococuk Üye

Beğenileri:
    447
    Ödül Puanları:
    0

Buna kim karar verdi peki ? :)

Böyle bir kaide yok. Bu konuda net kararı sen ve sana özel vücudun verecek.

Mesela, göğüs kasların vücudunun diğer bölgelerine göre gelişimde geride kaldığını düşünüyorsan ve diyet + dinlenmede sorun yok diyorsan sana haftada 2 kere göğüs çalışmanı yani göğüs antrenmanının frekansını arttırmanı tavsiye ederdim.

Sayfayı Paylaş