pump etkisini yakalayamıyorum

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve xxx_ tarafından 8 Şubat 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. xxx_

xxx_ Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    13
    2 sene kadar body yaptıktan sonra çeşitli sebeplerden dolayı 8 aya yakın bir süre ara verdim ve 2 hafta önce yeniden başladım. yalnız şimdi şöyle bir şey var eskiden kol antrenmanı yaptığımda biceps ve ya tricepslerimde öyle bir pump etkisi oluyordu ki oraya pompalanan kanı adeta hissediyordum ve buna bağlı olarak ilk yarım saate kollarım olduğundan yaklaşık 1-2 cm daha büyük görünüyordu. bu yeni başladığım iki haftada ise kollarım antrenmandan sonra hareket ettiremeyecek kadar yoruluyor ama o pump etkisini yani şişkinliği yakalayamıyorum. sıcak ölçü aldığımda, soğuk ölçü ile arasında bir fark olmuyor. bunun sebebi acaba doğru antrenman yapmamam mı, yoksa ara verdiğim sürede kaybettiğim kas ve güç kaybından mı kaynaklanıyor?

bunların yanında bir de şöyle bir şey var örneğin barbell curl yaparken önce hafif bir ağırlık ile başlıyorum ve o ağrılık ile nizami 15-16 tekrara kadar yapabiliyorum, yani hafif geliyor ve kasların zorlanmadığını hissediyorum, ardından haliyle ağırlığı arttırdığımda (salonda takabileceğim en küçük ağırlıkları takıyorum 2,5-2,5 şeklinde), 15-16 tekrar yaptığım ağırlığın üstüne sadece 5 kilo koymama rağmen nedense bir anda sanki aradaki fark onlarca kiloymuş gibi geliyor ve 8 tekrarı hareketten çalarak ancak tamamlayabiliyorum. böyle olunca da sanki kolları yeterince çalıştıramadığımı düşünüyorum. yani pump etkisini yakalayamamamın sebebi bu mu acaba?

bir de biliyorum, 8 ay gibi uzun süreden sonra daha başlayalı iki hafta oldu ve bu süre çok az ama yine de ilk defa başlayan biri olmadığımdan sonuçta kas hafızası diye bir şey var. yani bu iki hafta içinde kollarımı ölçtüğümde başladığım ilk güne oranla arasında milim bir fark olmaması normal mi?

2. Berkay Türkkan

Berkay Türkkan Üye

Beğenileri:
    2.305
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Fitness Model
    "Ara verdiğin sürenin 4'te biri kadar zaman sonra eski formunu yakalarsın" şeklinde bir tez var. Ben de katılıyorum. İki haftada gözle görülür bir değişim olması pek olası değil. Pump konusuna gelince, antrenmanın çok uzun sürüyor olabilir.

3. batuhan2314

batuhan2314 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Ara verdiğin sürenin 4'te biri kadar zaman sonra eski formunu yakalarsın..Bu cÜmlede sıkıntı var yalnız mesela adam 4 ay yaptı 2 sene ara verdi 6 ay yapınca mı eski haline dönucek, yada 1 sene yaptı 8 sene ara verdi başladıktan 2 sene soramı 1senelık halıne gelıcek mantık hatası var.

4. Berkay Türkkan

Berkay Türkkan Üye

Beğenileri:
    2.305
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Fitness Model
    Mantık hatası pek yok bence. Spor geçmişinden daha fazla bir süre spor yapılmıyorsa o burada bahsedilen "ara vermek" kavramına girmez bana göre.

memoguleryuz bunu beğendi.
  5. batuhan2314

batuhan2314 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11

Sayfayı Paylaş