pullover hareketinin yararı nedir?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve cihanozturk tarafından 25 Aralık 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. cihanozturk

cihanozturk Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    merhaba,
    pullover hareketini yaparken göğüsten çok kanatlarımın çalıştığını hissediyorum, pullover hareketinin göğüse ne gibi etkisi yararı vardır?

2. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    Pullover, Türkçeye üstten çekiş diye çevirmişti Can Üstel.
    Yapılış şekline göre, göğüs ya da kanatları etkiler.

Göğüs idmanında yapılanın en büyük faydası, göğüs kafesini gererek genişlemesine ve yükselmesine fayda sağlamasıdır.
    Göğüs kafesi yeterince gelişirse, göğüsün üzerine yerleşebileceği bir çıkıntı oluşur.
    Yüksek ve dolu bir görünüm kazandırır göğse.
    Yani kası geliştirmekten çok altını dolduran, kas yapmadan ölçü almayı sağlayan bir harekettir.
    Göğüs kafesi geniş insanların her zaman göğüslerde ölçü avantajı vardır.
    Mesela benim yapısal olarak oldukça yüksek ve geniş oldugu için göğüs ölçüm daima büyük oldu.
    Şiddetle tavsiye ederim, giyimli oldugun zaman görünümüne büyük bir artı katar.
    Karasan

" hem gögüs hem kanatlara vurur, hatta kanatlara daha cok vurdugu soylenir ancak, cok daha etkili kanat hareketleri oldugu icin, gögüsleri kaldirmak icin en uygun harekettir (agirlikli dipsle beraber) . Tüm profesyoneller bu hareketi gogus hareketi olarak calisir ve cok ii sonuc alrlar..." dedi...

Ayrıca; makale anlamında yabancı siteleride cok arastırdık bu konuda...
    en etkin pullover;
    - Dumble ile, sehpaya sırtınızı dayayarak ( beliniz bosta ve olabildigince asagida oldugu sekilde) yapılandır... Dumble, omuz kapsulune, barbelldan daha az zarar werir...
    - cogu kisiye gore, Kütle arttırmak icin ( mass gain ) yapılacak en ii , üst vucut hareketleri arasındadır...
    Pump Forever

Son düzenleme: 25 Aralık 2011
    Physiotherapist, Azi ve sultanmehmed bunu beğendi.
  3. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    Göğüse vurması için dumbell ile önerilir.
    Kanata vurması için;
    -barbell ile geniş tutarak veya
    -düz aparatla kabloyla yapabilirsiniz.

Bence göğüs idmanının sonunda hem göğüs için izolasyon hareketi olarak hem de kanat için bir ısınma olarak 15-20 tekrarlı bir 2 veya 3 set yapılabilir.

Ben genişleme ve doldurma olayına pek katılmıyorum istediğiniz kadar germe ya da izole tarzı egzersiz yapın. Göğsünüzde prese karşı gelebilecek bir güçlü kas yoksa göğsünüz dolu görünmez.

Tıpkı hayatında 2 aylık göğüs press tecrübesi olmayan insanların cable crossover yaparak göğüsünü şekillendireceğini zannetmesi gibi...

Heykelin bütününü oluşturmadan heykel yontulamaz...

4. moothy

moothy Üye

Beğenileri:
    1.308
    Ödül Puanları:
    123
  5. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    Sırtın sehpaya daya belın boşta olsun o zman göğüse daha fazla vurucaktır.

6. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    Dambılı başımızın üstünden arkaya götürürken kolları düz değil de dirseklerden kırık halde arkaya doğru indirmek ve kaldırırken de baş hizasından geçene kadar bu şekilde kaldırmak, buradan göğüs üstüne gelene kadar yavaş yavaş kolu düzeltmek kanatlardaki gerilimi azaltıp, göğüsteki etkiyi artırabilir diye düşünüyorum.

7. cihanozturk

cihanozturk Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    yorumlarınız ve önerileriniz teşekkürler arkadaşlar. bundan sonra pullover hareketini daha motivasyonlu yapacağıma eminim. iyi çalışmalar..

8. R10

R10 Üye

Beğenileri:
    1.301
    Ödül Puanları:
    0
    pullover hareketi bana da yıllarca tıraş gelmiştir :D ilk başlarda mecburiyetten yapıyordum, üst göğsümde belli bir toplanma görünce ben de severek yapmaya başladım. aslında arkadaşın dediği doğru, göğüsler sanki çalışmıyor gibi geliyor. bunun çözümünü şu şekilde buldum, hareketin üst noktasında, dumbbell göğsün üstündeyken göğüs kaslarınızı bir an için sıkacaksınız.

bir de barbell ile pullover yağmayı hiç önermem ya da benim gibi ez barla triceps günümde yapacaksınız. yorgun bir göğsün, sırtın üstüne barbell pullover yapmak omuz sakatlığına davetiye çıkarmak demektir. şu an kafadan söyleyebileceğim 2 omuz sakatlığı olan arkadaşım da barbell pullover sonrası sakatlandı. bu yüzden aman diyeyim...

9. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    **pulover ,iyi bir harekettir aslında...göğsü ,sırtı çalıştırır...özellikle ısınma erbabında da çok faydalı...hele tamamen "anerobik çalışanlar "için yüksek tekrar ve derin nefes alma erbabında "vo2 " kapasiteisnde minimal de olsa etki yaratır (tabi ki diaframı doğru paralel olarak kullanmak halinde)

**halter plakaları ile yapılması kanımca en doğru türdür...açıklık daha optimum olabiliyor...dambıllarda tutuş açıklığı dar, halterde ise tutuş rahatlığı bayağı rahatsız...çok fazla ağır olması gerekmez...

** ancak tabi ki "yoğun ağır ,göğüs antrenmanı sonucu yapılması ızıdraplı,sakıncalı olabilir...bu nedenle , başa alınması daha doğru olacaktır...)

Sayfayı Paylaş