PULLOVER Düz Bank mı - Eğimli Bank mı?

Konusu 'Çeşitli Makaleler' forumundadır ve aycan1903 tarafından 1 Eylül 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
 1. aycan1903
  Offline

  aycan1903 Üye

  Katılım:
  27 Eylül 2008
  Mesajlar:
  743
  Beğenileri:
  366
  Ödül Puanları:
  73
  Cinsiyet:
  Bay
  PULLOVER
  Düz Bank - Eğimli Banka Karşı


  Pullover harika bir göğüs yapıcıdır, ancak bu versiyonlardan biri aynı zamand üst göğüsü de hedefleyen, genel anlamda daha iyi bir geliştirici. Acaba hangisi?

  Düz Bankta Pullover:
  Göğüs ve kanat için en favori egzersizlerden birisi dambıl pulloverdir. Kollarınızı mümkün olduğunca düz tutarak, göğse kanattandaha fazla vurgu yaparsınız. Düz bankta pullover'in anahtarlarından biri, kalçalarınızı aşağıya indirirken iyi bir göğüs kası için vücudunuzu sıkı tutmaktır. Dambılı yere indirirken, uzanabileceğiniz kadar uzanmaya çalışıp nefesinizi tutun. Dambılı yüzünüze doğru çekerken nefes verin ve bir sonraki tekrara geçmeden, üst noktada göğsünüzü iyice sıkın.

  Yukarı Eğimli Bankta Pullover:
  Düz bank versiyonu kadar popüler olmayan yukarı eğimli pullover da çok iyi bir göğüs izolasyon hareketidir. Kollarınızı düz tutma burada da geçerlidir. Düz ve yukarı eğimli pullover arasındaki en önemli farklardan biri, eğimlide ayaklarınız düz şekilde yerde iken banka otrmanızdır, böylece standart hareket boyunca olduğu gibi vücuduzu dengede tutmakta uğraşmazsınız. Değişik bir his için her çalışmada eğimin açısını değiştirin.

  AVANTAJ : YUKARI EĞİMLİ BANKTA PULLOVER
  Göğsün katılım derecesi kullandığınız hareket alanına göre değişir. Aşağı eğimli pullover'in kanatlara daha fazla vurgu yapması gibi, yukarı versiyon da göğse daha fazla vurgu yapar. Herhangi birpullover'da overhead pozisyonundan (ya da gerisinden, eğimli bank kullansanız dahi) kollarınızın yere dik olduğu noktaya dek (bu noktada göğüsteki vurgu büyük ölçüde azalır) hareket ederken göğüsler azami halde işin içindedir. Standart versiyonda kollar vücuda dikken göğüsler çok fazla bir çekiş vaad etmez ve gerginlik altındaki zaman kısalır. Ancak, yukarı eğimli versiyonda göğüsler sürekli çalışır. Daha önemlisi, yukarı eğimli pullover hareket esnasında göğüsler işi kanatlarla paylaşmaz. Ayrıca kollarınız overhead (başüstü) pozisyondayken standart pullover'a kıyasla daha fazla gerdime yaparsınız. Daha fazla gerdirme potansiyel olarak daha kuvvetli bir çalışma anlamına gelir.  NOT : Musclemax dergisi "Ağustos 2009" sayısından alıntıdır.

  Hareketlerin yapılış şekillerinin fotosu ektedir.
   

  Ekli Dosyalar:

  • adsız1.JPG
   adsız1.JPG
   Dosya Boyutu:
   62,7 KB
   Görüntüleme:
   233
  Son düzenleme: 1 Eylül 2009
  whitea, Alper19891, v0dka ve diğer 5 kişi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş