Proteini kaç dakikalık aralıklarla almalıyız?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve barisbayram tarafından 26 Şubat 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. barisbayram

barisbayram Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    yazar
    Yer:
    istanbul
    Bir öğünde 35 gramdan fazla protein almanın bir faydası yok, eğer emilimi azaltıcı olumsuz faktörler oluşmamışsa... "Vücudun bir alımda kullanabileceği protein miktarı maksimum 35 gramdır, fazlası kullanılmadan vücuttan atılır; almayı hedeflediğimiz protein miktarını öğünlere 35'er gram olarak bölmek gerekir" diye biliyorum. Peki 35 gramı aldıktan yarım saat sonra bir 35 gram daha alsak, bu aynı öğünde mi sayılıyor (alınan ikinci 35 gram protein boşa mı gidiyor)?
    Soru: Alınan proteinin tam olarak kullanılabilmesi için, öğünler (protein alımları) arasında 'en az' kaç dakika olması gerekir?

2. Crespo

Crespo Yeni Üye

Beğenileri:
    222
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    proteini 2 saatte bir almak , idmandan hemen sonrada mutlaka almak gerekir diye biliyorum , aslıdna en doğrusu , ana öğünlerde tavuk - yumurta ile , ara öğünlerde supllement ile , idmandan hemen sonra da süt ile karıştırarak almak

3. D.Wolf

D.Wolf Üye

Beğenileri:
    2.200
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    vücut en cok tavuk yumurtasını büyük bir verimle kullanır.yani %98 gibi bir verimle ..bu yüzden ana öğünlerde yumurtayı mutlaka tüketmeliyiz..

4. D.Wolf

D.Wolf Üye

Beğenileri:
    2.200
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    o senn metabolizmana baglı bir durum..eer vücudn hazırsa extra protein almaya elbette alabilirsin..vücudun nasıl sana tepki veriyorsa sende öyle karşılık ver...bunu zamanla kısıtlayamayız...ama en az benm görüşüm 1-1.5 saat olmalı protein alımı arasında...

barisbayram bunu beğendi.
  5. _attack_

_attack_ Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    18
    bu benımde cok takıldıgım bi konu aslında... ben vucuda alınan proteinin 3 saatte sindiriliyo diye biliyorum. bu yuzden 3 saatte bir alırım. ama bi ogunde protein tozu içtiysem tavuk yemek için sadece 1 saat bekliyorum...

6. barisbayram

barisbayram Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    yazar
    Yer:
    istanbul
    Ben de bu konuya çok takılıyorum. İki saat olsa harika olur, hep üç saat duyuyorum; ama bu bilgiyi veren kişiler de tam olarak bilmediklerini ekliyorlar, "garanti olsun, sen 3 saatte bir al" şeklinde söylüyorlar. Tıp okuyan (veya mezunu) veya beslenme konusunda uzmanlığı olan bir forum üyesi sorumuzla ilgilense... :)

7. Maesta

Maesta Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    0
    -Bir öğünde 35 gramdan fazla protein almanın bir faydası yok demişsin ama bu kilomuza metabolizmamıza ve proteini nezaman aldığımıza göre değişmez mi

-mesela sabah kalkar kalkmaz aldığın proteinin emilme kullanılma miktarıyla ara öğünde aldığın proteinin emilme miktarı farklılık göstermez mi

8. h3m4n

h3m4n Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    aslında ıdmanda hemen sonra süt ıle karıstırıp almamak daha iyi cunkı suyla alırsan vücut tarafından emılımı daha kolay ve kısa surede oluyor..thums:

zuzu bunu beğendi.
  9. barisbayram

barisbayram Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    yazar
    Yer:
    istanbul
    Dediğiniz gibi olması muhtemel, benim bir bilgim yok; "günün saatlerine göre emilim kapasitesinin/hızının değişmesini de hesaba katarak, en az kaç saatlik aralıklarla hayvansal protein içeren gıdaları, emilim kapasitelerine göre maksimum seviyede tüketmeliyiz" şeklinde, soru genişletilebilir. Ben tam olarak bilgilenmek istediğim için konuyu açtım, yazdıklarım yanlış olabilir.

10. Reddie

Reddie Üye

Beğenileri:
    388
    Ödül Puanları:
    93
    tamamen yediginiz seye ve sindirimine bagli, mideden cikinca da is bitmiyor ince bagirsagin kalin bagirsagin bosluk doluluk durumlarina gore emiliyor protein... yani wc ye cikmak bile etkiliyor :)

11. B.B. King

B.B. King Üye

Beğenileri:
    174
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Avustralya/Melbourne
    35 le 45 le hesap olmaz arkadaşlar.170 boyunda 65 kilo birisiyle 190 boyunda 105 kilo olan birisinin gereksinimleri aynı olabilir mi?boyunuza,kilonuza,çalışma temponuza göre siz ayarlayın.kimine 25 gr. yeter kimine 75 gr.
    bir de her proteinin vücut tarafından kullanılma süresi farklıdır.whey proteini 2 saat,yumurta proteini 4 saat,süt proteini 7 saat vücutta kullanılır.en güzeli whey proteinini yağsız sütle karıştırıp içmek.öğünlerde de sık sık yumurta tüketmek.

Sayfayı Paylaş