Protein ve Karbonhidrat beraber tüketilince

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve DaddyCooL tarafından 26 Haziran 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 12 üye.
  1. DaddyCooL

DaddyCooL Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Arkadaşlar herkes antrenmandan sonra hem protein hem karbonhidrat öneriyor fakat uzmanlar protein ve karbonhidrat beraber tüketildiğinde yağlanma olarak geri döndüğünü söylüyor iki arada bir derede kaldım biraz kilo sorunu olan ve vücut yapmak istiyen biri için bunları beraber yemek kaş yapayım derken göz çıkarmak olmazmı :?:
    makarnayı bile bırakın sosu masum 2 kaşık yoğurtla bile yendiğinde yağ ve kilo yapıyor deniliyor
    ne yapmak lazım :?: akşamüstüne kadar sırf karbonhidrat akşam ve yatarken et falan yanında salatamı yenmeli :?: :?:

İsmail BİRİKTİREN bunu beğendi.
  2. baris

baris Özel Üye

Beğenileri:
    554
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    üniversite ogr.
    Yer:
    ankara
    uzmanlar dediğin gazete köşelerinde yazan,ünlülerin ve şöhretlerin gittiği zayıflama çiftliklerinin sahipleri ve benzerleriyse ,bunun için uzun uzadıya yorum yapmaya gerek yok..bu adamlar ve hitab ettikleri kesim,sabahtan akşama yatan ve yaptığı en ağır aktivite evden otobüs durağına yürümek olan insanlardır..hal böyle oluncada aldıkları kiloların sorumluluğunu üstlenecek bir günah keçisi bulurlar..ondan sonra vay efendim etten uzak durmalıymışız ,karbonhidratlardan kaçınmalıymışız,proteinlerle karbonhidratları bir arada almamalıymışız vs...varsa bu durumu kanıtlayan bir olay buyursunlar ortaya koysunlar..böyle bir olayın gereçekliği olmadığı gibi tamamen yanlış olduğunuda söyleyebilirim..en azından sporcular için..farzedelimki eğer bu olay doğruysa ozaman içeriğinde karbonhidrat ve proteini hemen hemen eşit miktarlarda bulunduran süt,tamaıyla doğanın büyük bir yanlışlığıdır..bu mantığa göre süt yağ yapar..asıl yağ yapan hareketsizliktir,metabolizma hızıdır..bu insanların hareketli yaşam ve sportif aktivitelerde bulunmaları işlerine gelmediği için bu tip teoriler ortaya koyarlar..neden bu tip teoriler ortaya koyarlar?çünkü siz sabahtan akşama yatmaya alışmış bir insana ,zayıflamak için karbonhidratlarla proteinleri ayrı bir öğünde almalarını mı söylerseniz o kişye daha cazip gelir yoksa zorlu sportif aktivitelerde bulunmalarını söylerseniz ona daha cazip gelir..tabiki gününün çoğunu televizyon başında oturarak gecirmeye alışmış bir insana karbonhidratlarla proteinleri ayırmak daha uygun gelecektir..son olarak söyleyeceğim karbonhidratlarla proteinleri çekinmeden aynı öğünde alabilirsiniz..karbonhidrat alımıyla artan insülin hormonundan bu şekilde faydalanabiliriz..insülin çok güçlü bir anabolik hormondur..max. ulaştığı anda kanda mevcut ne varsa kaslara taşır.bunun dışında alınan proteinlerin vücutta daha etkin bir şekilde kullanılması içinde karbonhidratlara ihtiyaç vardır..çoğu karbonhidrat kaynağı bitkisel protein bakımından zengindir. makarna,pirinç,fasulye vs. ..hayvansal prıoteinlerle birlikte alınan btikisel proteinlerin içerdiği aminoacidler hayvansal kaynaklı proteinlerin içerdiği aminoacidleri tamamlayarak daha zengin bir protein çeşidi oluştururlar... işte bu iki besin maddesinin beraber alınmasının avantajları bu şekilde sıralanabilir..

3. Atlas

Atlas Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Her cümlesine katılıyorum baris'in yazdıklarının. İnsanlar gerçekleri duymak istemiyor, o yüzden duymak istediklerini söyleyenleri zengin ediyorlar.

4. Veyron

Veyron Özel Üye

Beğenileri:
    440
    Ödül Puanları:
    93
    Yer:
    Republic Of Fenerbahce
    baris çok güzel yazmışsın tebrikler tabiki katılıyorum bende söylediklerine .bu açıklamaları yapan doktorlar gazetelerde saçma sapan diyetler yazan ,1000 lerce dolar karşılığında insanları zayıflama çiftliklerinde zayıflatan doktorlardır.kilo vermek için tek ihtiyacın olan şey zaman onunda elinde çok bol olduğu unutma .bide sağlam motive ol yediklerine dikkat ediyor sporda yapıyorsan yağ yakmaman için bi neden yok ...başarılar...

5. DaddyCooL

DaddyCooL Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Güzel yazılar yazılmış sağolun bu açıdan düşünmemiştim akıllıca
    ama biraz kilo sorunu olanada yağsız süt önerilmiyormu ?
    yane gece yarıları yenmedikçe sağlıklı beslenildikçe alkol alınmadıkça ye diyorsunuz canavar gibi korbonhidrat protein karışsın onlar beraber olmadan yapamazlar diyorsunuz evlendiriyorum o zaman ben bu ikisini artık hep yanyana olcaklar vücudumda :lol:

6. gokhanalpan

gokhanalpan Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    Tv köşeleri ve aptal yazarlar onları okuyanlarda ole tabi

Gazete ve dergi köşelerinde o yazı yazan insanlar a ve onları okuyup dediklerine uyan insanlara acıyorum yani bütün insanlar tutupta özellikle kadinlar Rejim yapmaya calisirlar ama akıllarına cıkıp bir 30-45 dakika yürümek gelmez Kimiside tutar bunlara uyar kendilerini Blumia yaparlar yani allah akıl fikir versin baris arkadasımız yerden göğe kadar haklı eline saglık

7. elrunks

elrunks Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    28
    (konu dışı olacak ama) ya arkadaşlar tv programlarında sosyetik kadın rejimi deyince kafayı yiyorum... yok kayısı rejimiymis filan sadece kayısı yiyormussun... abi hiçbirşey yemiyorsun acıkcası buna da rejim diyorsun saglıksızı bırak ölümcül rejimler bunlar... amaç vucudu cok iyi tanımaktan ve bunu uygun yeterince besini almaktan geciyor, bir de insanlar hemen etki yaratmak istiyor, şartlandırıyor kendini ama bu da ayrı bir yanlış... rejimi uzun dönemli ve sağlıklı olarak gerçekleştirmek şart....

8. Neo

Neo Üye

Beğenileri:
    127
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Sporcu danismanligi
    Yer:
    izmir
    bu karbonhidrat + protein kombinasyonu olayının kilo yapmasının tek nedeni 4kalori+4kalor=8 kalori mantığı ile ilgili yani ikisini birden yediğinizde iki katı enerji almış oluyorsunuz yani farkında olmadan. mesela dev gibi bir tabak pilav yerine yarım tabak pilav yanında bir et türü yediğinizde farketmeden dev bir tabak pilav yemiş gibi kalori alımı gerçekleşiyor umarım anlatabilmişimdir.

saygılar....

9. gokhanalpan

gokhanalpan Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    Nasıl yani neo ?

Şimdi neo yarım tabak makarna ve ton baliği yediğin zaman bu sana nasıl etki yapacakki içeride ayrışmıyormu bunlar protein ve karbonhidrat olarak birisi Kas glikojen depolarına biriside direk kas onarımı ve proteinin kullanıldıgı her yere ulasmıyormu ?

10. Neo

Neo Üye

Beğenileri:
    127
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Sporcu danismanligi
    Yer:
    izmir
    Re: Nasıl yani neo ?

tamam öylede birde şu şekilde düşün her besinin bir enerji değeri vardır bu sebzede de var meyvede de ettede ve zaten vücudun yağlanması aldığımız fazla kalorilerden gerçekleşiyor vücuttaki işlevi ayrı bir konu

saygılar

11. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center

12. Neo

Neo Üye

Beğenileri:
    127
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Sporcu danismanligi
    Yer:
    izmir
    bu konu hakkında bir kanıt yada araştırma bilgisi varmı? eğer dediğiniz gibi olsaydı zaten sebzelerde kalori olayını hiç yazmazlardı yada diyelim bir sebze 200 kaloriyse dediğiniz şekilde hesaplanıp 100 kalori olarak yazılmıştır. diye düşünüyorum

13. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.261
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul
    "Vücudun besinler isindirmesi için gerekli olan miktar kalori cinsinden yazılırken, besinlerin içerdiği enerji seviyeleri kilokalori olarak yazılır. Bu yüzden negatif kalorili besinler diye bir şey yoktur" demiş Wikipedia.

14. jan99

jan99 Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    dans
    Yer:
    istanbul
    Eskilerden bir konu.
    Protein ve karbonhdiratlar konusunda pityalin ve pepsin'i araştırmak lazım biraz.
    Bir araya gelince ne oluyordan gitmek daha faydalı olabilir.
    Zira bu konunun sadece yağlanma ile alakası yok.

15. gencebayorhan

gencebayorhan Üye

Beğenileri:
    144
    Ödül Puanları:
    53
    arkadaşlar kafamı çok kurcalayan bir konuda yardımınızı istiyorum.yaklaşık 80 kiloyum ve yağ oranımda yüzde 13 civarında. definasyon döneminde değilim. günlük en azından 300 gram almam gerken karbonhidratı alamadığımı farkettim fakat karbonhidratın vücuttaki emilimi protein giibi mi bilmiyorum ve karbonhidrat alımını öğle yemeğinden sonra azaltarak kesiyorum. benim sorum sabah yediğim yulaf ezmesini 100 değil 200 gram yesem misal, vücut alacağım 120 gram karbonhidratı depolayabilir mi yoksa protein mantığıyla atar mı ya da antreman sonrası kompleks karbonhidrat alımımı 70 değil de 120-130 gr a çıkarıp akşama daoğru gene karbonhidratı yaklaşık sıfıra çekip günlük değere ulaşmam mantıklı mıdır, yoksa gene 6 öğüne bölüp almak mı en mantıklısı?
    teşekkürler yardımlarınız için.

16. gencebayorhan

gencebayorhan Üye

Beğenileri:
    144
    Ödül Puanları:
    53
    Eat anywhere from 50 to 70 grams of complex carbs with each of your 6 meals daily. That works out to 300 to 420 grams of complex carbs per day. But these figures are rather conservative for muscle gain only.

kaynak:http://www.bodybuilding.com/fun/randy9.htm

böyle bir bilgi buldum.bu bilginin doğru olduğunu varsayarsak çalışılan bir gün için kompleks karbonidrat alımının öğünlere dağılımı vücut yağının artmasına nedne olmaz çünkü vücudun bu karnomhidrata zaten ihtiyacı vardır diyebilir miyiz?
    yoksa gene de karbonhidrat alımını giderek azaltıp erken öğünlerimiz de karbonhidrat alımını 2 katına kadar çıkarabilir miyiz? vücut bunu kullanabilir mi?
    kafam gerçekten çok karıştı yardımlarınıza ihtiyacım var.

17. gencebayorhan

gencebayorhan Üye

Beğenileri:
    144
    Ödül Puanları:
    53
    fikri olan bir arkadaş yok mu?

18. nopeynnogeyn

nopeynnogeyn Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    Şunu da unutmamak gerekir ki inek de fil de otla beslenir, ama inek inektir, fil de fil... Yani ben ot yedim de kilo veririm mantığı yanlış, 5 tabak salata yersen kilo alırsın.

19. free22

free22 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    gencebayorhan'ın bulduğu kaynaktaki gibi karbonhidratları günde 6 parçaya bölerek almanın vücutta yağ yapmaması çok mantıklı geliyor.fakat vücut ihtiyacından fazla karbonhidrat alırsa 6 parçaya bölerekte alınsa yinede kilo ve yağ yapar.burada metabolizmada çok önemli tabiiki

gencebayorhan bunu beğendi.
  20. discovery

discovery Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    28
    arkadaşlar takıldığım bir konu var. şimdi hayvansal protein içerikli besinleri illa komplex karbonhidratlarlamı tüketmeliyiz. yalnız başına yiyeceğimiz ton balığı ya da tavuk göğsü bize gereken proteini aynı şekilde karşılamaz mı ??

Sayfayı Paylaş