Protein ve Bulk Hakkında

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Apkamyn tarafından 9 Haziran 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. Apkamyn

Apkamyn Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Selamlar,

Öncelikle bu vesileyle emeği geçen herkese teşekkür ediyorum, çünkü birkaç zamandır forumdan çok bilgi edindim.

Okuduklarımdan ve aramalarımdan tam olarak emin olamadığım birkaç soru soracağım müsadenizle.

Zayıf bir görüntüm olduğu için birkaç senedir türlü yollarla kilo almaya çalışıyorum fakat hiçbirisi şu ana dek ufacık yarar göstermedi. Araştırdıkça ve zamanla tecrübe ederek gördüm ki vücut almıyorsa çok yiyerek ya da takviye gıdalarla(gainer dahi kullanmıştım bilinçsizce sadece kilo aldırıcı toz mantığıyla) bu iş olmayacak. Sonunda vücüt geliştirme ve faydalarıyla tanıştım, sonrasında en çok bilgiyi de bu siteden/forumdan edindim. Bu kısımdan anlaşılacağı gibi hacim kazanma amacıyla bu spora acizane başladım.

Yaklaşık 3 hafta kadar sadece dumbbell ile düşük tempolarda ve aşırı düzen olmadan çalıştım. Kendi hamlığımı attığımı hissedince bu siteyi keşfederek buradan edindiklerim ölçüsünde bir program oluşturdum ve şu anda 2 haftadır P.-S. çalışma, Ç. dinlenme, P.-C. çalışma, haftasonu dinlenme şeklinde bir programı yine evde dumbbell ile uyguluyorum.

Soru1 - Şimdi sormak istediğim, aramalarda ve edindiğim bilgilerde tam emin olamadğım konu beslenme ile ilgili. Artık yağsız süt, yağsız peynir ve yağsız yoğurt kullanıyorum. Daha önce gözüme batmayan midemin, spora başlayınca ve okuyup öğrendikçe zayıf olmama rağmen gözüme batması üzerine yağ tüketimini cok azalttım. Protein ihtiyacı için her gün 3 tam yumurta, 400ml süt, ve 400gr tavuk göğsünü(hiç yağ olmadan pişirerek) idmandan hemen sonra tütekiyordum. Fakat dediğim gibi her an birşeyler öğrendikçe kafama takılıp cevabını bulamadığım konulardan biri bu. Acaba bu şekilde tüketim yanlışmıdır? Yani tek öğünde tüm protein alımını gerçekleştirmek bana doğru değil gibi gelmeye başladı özellikle proteinin 1 gün depolanabileceği fikrimin yanlış olabileceğini gördükten sonra. Sanıyorum bunu en azından günde 2-3 öğüne yaymak daha mantıklı(mıdır)?

Soru2 - Diğer konu da, tam olarak kavrayamadığım Bulk dönemi dediğiniz konu. Şimdi ben dediğim gibi kilo alma niyetiyle başladım bu spora, ama bu arada da yağ olarak kilo almanın değil kas olarak kilo almanın gerekliliğini de katılarak öğrenmiş oldum. Zaten yıllarca ne yaptıysam yağ olarak bile kilo alamadım ben. Bu durumda bulk döneminde sporcular nasıl oluyorda böyle bir kilo alma dönemine giriyorlar, ben bunu nasıl yaparım, buna tam cevap bulamadım. Hep okuduğum şey yağın kasa çevrilmesinin bir şehir efsanesi oluşu, ama özellikle bir forum konusunda profesyonel bir sporcunun bulk dönemi resmini gördüm ve ciddi ciddi yağlanma vardı, bu beni çelişki içinde bıraktı. Bu sanırım kabul edilemez, ozaman yağlanmadan hızlı kilo almanın bir yolumu vardır acaba?

Soru3 - Protein ihtiyacını doğal yollarla alıyorum dediğim gibi, bu yetersiz toz kullanmak şart gibi bir durum varmıdır acaba? Ben almak istemiyorum açıkçası.

Çok uzattum kusura bakmayınız, özetle ben hacim kazanmak istiyorum. Ve bu amaçla sorduklarımı ve dahasını sanırım doğru kavramam gerekiyor.

Bu arada bilgi vermeye çalışayım kabaca:

Boy: 188
    Kilo: 74

Tekrak ve şimdiden teşekkürler
    İyi çalışmalar

Son düzenleme: 9 Haziran 2008
  2. BOSNAK

BOSNAK Üye

Beğenileri:
    156
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    ist-izmir
    cevap1 zaten zayıf olduğu ve zor kilo aldığını söylemişsin ozaman karbonhidrat alımını arttırmalısın proteini de paralel olarak.... fakat forum u iyi incelememişsin ozaman çünkü tek öğünde protein ihtiyacımı karsılamam yanlış mı diye bi soru sormussun elbette..2-3 öğüne değil 5-6 öğüne yaymalısın

cevap2 sen prof. vücutcu olmadığın için bulk döneme girme gibi bi olayın yok çünkü belirli bi kas miktarı olmadan bulk dönem gdiye bişey senin için geeçerli değil öyle kilo alırsan bulk değil de şişman-yağlı olursun
    bide o prof sporcu kendimizi kıyaslamamalıyız çünkü onların beslenmesi aldığı takviyeler ve kimyasallar vss... bizden farklı

cevap 3 protein ihtiyacını supplement kullanmadan da karşılayabilirsin protein içeriği yüksek gıdalarla beslen ve bunu bütün öğünlerine yay +5-6 öğün yemeye çalışş

castorpollux bunu beğendi.
  3. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    Despo bunu beğendi.
  4. Matt

Matt Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    Bence kilon normal.Yani göze batmaz sanırım.Bende 1.88'im 66 kiloyum ne yapiyim.Haline şükret...

5. castorpollux

castorpollux Üye

Beğenileri:
    411
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    Ekonomik olarak, protein ihtiyacını doğal besinlerden almaktan çok daha avantajlı olduğu söyleniyor Whey proteinler için. Bu ürünlerin reklam propagandasından mı ibaret yoksa gerçektende mi öyle?

6. ozgur@

ozgur@ Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    fiyat performans orani daha iyi denilebilir sanirim

castorpollux bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş