Protein ve böbrekler

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve 3nes tarafından 28 Nisan 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 9 üye.
  1. 3nes

3nes Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba arkadaşlar,
    yaklaşık 9 aydır spor yapıyorum ve hala bir yerlerde şüpheleniyorum o yüzden bu konuda size danışmak istedim.Konuya gelirsek,Ben bir günde 6 yumurta yiyorum 2 sarı digerlerinin beyazı olmak üzere birde 400 gram kırmızı et yada gögüs...
    şimdi bu yediklerimle bir yere gelemedim sporda geçen ay diyetisyene gitmeye karar verdim ve kadın beni baya şaşırttı bana günde 200 gram protein aldıgımı söyledi ki bu böbrekler için çok zararlıymış.Bana böbrek hastası olabilirsin dedi ve açıkcası korktum.
    Şimdi işin doğrusunu araştırıyorum ama internette böyle bir makale bulamadım?Ve daha çok şüphelendim. şimdi günde 3 yumurta yiyorum ve 150 200 gram arası tavuk yada et yiyorum sırf diyetisyen benle o şekil konuştu diye...

bu arada 200 gram nasıl oluyo derseniz günde ek olarak yarım litre sütte var birde diger yedigim patates makarna ekmeklerden 200 oluyormuş? bende anlamadım ama...

Boy:187
    Kilo:86

2. serdar2

serdar2 Üye

Beğenileri:
    532
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Purchase
    Yer:
    Avusturya
    Bu bir saglik konusudur. Doktor degilim ama arastirmalar sonucu ortaya cikan sonuc sudur ki:
    Sagliklik bobreklere protein diyetleri(yani protein agirlikli beslenmenin) hic bir zarari yoktur). Ancak eger bir bobrek sorunu varsa bobrek yetmezleginin ortaya cikmasini sagliyabilir. Yani eger emin olmak istiyorsaniz bobreklerinizin sagliklik calisip calismadigini kontrol ettiriniz.Ayrica kilo basina 2,5 gram proteini gecmeyip haftada bir kez kardiyo calisip duzenli olarak bol sivi tuketmeyi ihmal etmeyiniz.

kaynaklar:

Bodybuilding FAQ - Protein and Kidney Damage

angilonit bunu beğendi.
  3. BeachBoy

BeachBoy Üye

Beğenileri:
    4.430
    Ödül Puanları:
    123
    Yüksek proteinli dietlerde kandaki serum ürenin artması nedeniyle böbreklerin yükü de artar. Fakat buradaki "zararlılık" veya "zararsızlık" böbreklerin bu yükü tolere edip edemeyeceği veya ne kadar süre tolere edebileceği ile alakalı bir konu.

Kimi sporcularda hiçbir sorun yaşanmazken bazı sporcularda sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Bu da çeşitli tahliller ile anlaşılabilir.

Eğer böyle bir sıkıntınız varsa (sıvı alımını arttırdığınız halde üre miktarı düşmüyorsa) kandaki üre miktarını düşürmenin metodları da mevcut.

EAA + L-Histidine içeren besin desteği kullanırsanız kandaki üre essantiel olmayan aminoasitlerin sentezinde kullanılır , serum üre seviyesi düşer ve böbreklerin yükü azalır.

4. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    diyetisyenin doğru söylemiş. insan midesinin besin takviyesi almadan max protein miktarı bellidir.
    mide hacmi kadar. karaciğer böbrek çalışması protein c-h-o-n arta kalanları kanplazmanda atmak için çabalar.
    insan kas yıkımlarında bile geri kazanım yapmakta hiç birşey yemesen dahi kanplazması gerekli onarımı yapacak aminoasitlere sahiptir.
    bunlar tıp literatürüne geçmiş bilgilerdir. 2 gün bişey yemeden dahi vucut kendini yenilemektedir.
    ancak birde takviye alıyorsan gerisini sen düşün.
    aksi halde bunun zararı yok dersek kendimizi kandırmış oluruz.

Son düzenleme: 29 Nisan 2013
    MaXimuS_ bunu beğendi.
  5. FtgO

FtgO Üye

Beğenileri:
    62
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Eskişehir
    Çok su içmezsem böbreklerim ağrıyor. Su içersem sorun yok gibi.

6. Supernatural984

Supernatural984 Üye

Beğenileri:
    147
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    MArmaris
    Geçenlerde makale okumuştum, haftada 3 gün alkol alan ve sigara içen bireyle suplement kullanan bireyin böbrek yorgunluğunu karşılaştırmışlar, protein ağırlıklı beslenen sporcunun sigara içene göre çok daha az yorulduğu tespit edilmiş. Yakın bir arkadaşımda doktor tavsiyesiyle sporu bırakmıştı ( 40 lı yaşlarda eklemlerinin hepsi erimiş olacak demiş ). Tabiki işini layığı ile yapan doktorlarımıza lafımız yok fakat kahve köşelerinde sigara içip akşamları alkol alırsak kimse birşey demez ama sporcular a sanki öcü gözüyle bakıyorlar.

7. MaXimuS_

MaXimuS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    0

hocam 2 gün bişey yemesekte kaslar gelişiyor yazmışınız ben bazı günler iyi beslenemiyom o zaman kasların gelişmesinde eksiklik olmaz dimi ..

8. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    bilakis tam tersi sporculara devlet desteği spor komplexlerine yapılan yatırımlar sigara bırakma hatları içkiye ve sigaraya yapılan zamlar bana bunun tersi olduğunu gösteriyor.

Özellikle sigara içindeki zararlı toxin maddeler çağımızda neredeyse her besinde bulunan şeker ve kolesterol ile tepkimeye girerek damar tıkanıklıkları kısmi felç vs. hastalıklara sebebiyet vermektedir. alkol ise tam bir karaciğer düşmanı.

tüm hastalıkların başı beyin iştah susama gibi osmoreseptörlere sahip beyin çok istediği alkol nikotin gibi maddeler için diğer organları tehdit ediyor.

spor için eklem erimeleri söz konusu değildir. yanlış bilgilendirilmiş.kıkırdak doku kendini iyileştiremez cerrahi müdahale gerektirir. ancak önlemek için mutlaka esneme hareketleri yapılmalıdır.

tabiki 2 gün proteinden yoksun diyet kaslarına zarar vermez hatta faydalı olur karaciğerin dinlenmiş olur hatta eğer yapabilirsen 12 ayda bir karaciğeri dinlendirmek maksatlı oruç tutabilirsin yada ona benziyen bir perhiz.

önemli olan vucudu motonluktan kurtarıp şaşırtıp yeni manevralar deneyerek maximun verim almandır.

dna yapında vucudunun yol haritası bellidir. 20-30-40 yaşlardaki yaşlanma sürecinde yüz hatların bellidir. dna bunu oluşturmak için gerekli olan parçaları toplar inşa eder.
    elinde oluşan bir kesik oksijen ile temas ettiğinde hücre kendini yeniler ve kesiği kapatır. senden bağımsız çalışır. önemli olan vucuduna geliştirmek istediğin kasları söylemendir.
    yoğunlaştığın kaslarda aşırı antrenmana bağlı oluşan ağrı yenilenme süreci beyinin otomatik olarak bu bölgenin yapılan işi karşılamadığı reseptörlerce belirlenir
    ve inşa süreci başlar daha dayanıklı olarak gelişim tamamen beyin ile alakalı. bunun dışında amino asitler hemen hemen her besinde bulunur. yapıları değişken ve insan dnasında olanların olması gelişimi arttırır.
    örneğin et süt yumurta (major) gibi. nohut fasülye mercimek (minor) bunlar insan dnasına çok yakın

Son düzenleyen: Moderatör: 29 Nisan 2013
    WadeFB ve MaXimuS_ bunu beğendi.
  9. MaXimuS_

MaXimuS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    0
    hocam bu araştırmalar bodiciler için mi yapıldı bizim kas yaralanmamız fazla oluyo diye biliyorum. bizde 2 gün protein yemessek kas erimesi olmaz mı. böyle araştırmaları forumdada paylaşırsanız bizde bilgileniriz.

10. kelly_1

kelly_1 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    3
    hocam merhaba ben yaklasık gunde 4-5 litre su içiyorum ama kandaki bun (üre)seviyem yüksek çıktı.doktor 145 gün sonra testi tekrarlayalım bu arada kesinlikle suplement alma dedi ben suplemente başlayalı 2-3 ay oldu sadece sizin üre seviyesi hakkında yazdığınızı görünce dikkatimi çekti.lütfen biraz açarmsısnız?

11. repax

repax Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    38
    bu bilgileri verebilmek için doktor olmak lazım doğru evet ama sordugun soru için doktor olmaya gerek yok bence.Çok fazla protein karaciğere ve böbreklere fazla zarar verir.Herşeyi kararında yemenin taraftarıyım.Bizim ülkemizde bu işe yeni başlayan insanlar günde 15 yumurta yemeyle başlıyor ve bir süre sonra devam ettiremediği için bıkıp bırakıyorlar :) yedikleri zaman içindede verdikleri zarar ayrı tabi,

Sayfayı Paylaş