protein tozunun yerini 1litre kefir doldururmu?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve pilgrim_father tarafından 12 Aralık 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 29 üye.
  1. pilgrim_father

pilgrim_father Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    bizim salonda bi arkadas 1 litre kefirde yln olmasın ya 30 ayda 40 g. protein var dedi o hergün 1 litre içiomuş bnde öle olduğunu örenince protein tozu alcağıma hergün kefir içerim dedim sizin fikriniz nedir

Pinky bunu beğendi.
  2. batgun

batgun Üye

Beğenileri:
    68
    Ödül Puanları:
    0
    olay sadece protein miktarı değilki

Yağ oranı,karbonhidrat oranı açısından whey çok daha iyi.

Ayrıca artık çoğu wheyde bcaa ve glutamin gibi çok önemli kas yapıcı maddeler var.

Kalorileri çok farklı.

Hepsinden önemlisi whey kana çok çabuk karışıyo dolayısıyla antreman sonrası için mükemmel bir içecek haline geliyor.

3. draft

draft Üye

Beğenileri:
    1.691
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    İstanbul
    Kefirin farkı süt kaynaklı olduğu için kazein içermesi. Yani yaklaşık 8 saatte kana karışacak bir protein kaynağı. Tavsiyem sabah kahvaltıda veya akşam yatmadan önce tüketmen. Whey proteinlerinin farkı ise kana çok kısa sürede geçmesidir.

raidon, ozpirik ve Pinky bunu beğendi.
  4. kenan_23

kenan_23 Üye

Beğenileri:
    68
    Ödül Puanları:
    28
    arkadaşların dedikleri doğru birde kefir wheyden daha pahalıya gelir hesaplarsan

5. umur35

umur35 Yeni Üye

Beğenileri:
    1.031
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    Bir eklemede ben yapayım sütte de 1 litrede 30 gr protein vardır.. Hani kefir icmek istemezsen.. ;)

vanesy bunu beğendi.
  6. cusco*

cusco* Üye

Beğenileri:
    282
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    İstanbul
    Whey 25-30 dakikada kana karışırken kefir ve ya süt ne kadar da karışıyor bir ona baktınız mı ? Whey'i diğerlerinden ayıran budur..

7. umur35

umur35 Yeni Üye

Beğenileri:
    1.031
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    Sanırım süt de dedigine göre bu söz banada geliyor.. Tabiki whey'in farkını biliyorum.. Sadece günlük protein alımına yardımcı olur diye sütü belirttim.. Daha basit bir icecek diye.. Yoksa whey yerine süt kullan demiyorum.. ;)

Belki ailesi supplement'a karsı cıkıyordur ya da whey'i bütcesi kaldırmaz arkadasın ve bu yuzden sormustur soruyu.. Ben bunu dusunerek cevap yazmıstım.. ;)

Pinky bunu beğendi.
  8. ya-mur

ya-mur Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Kefir'in tadı sade iken pek hoş değil ama meyveli olanları güzel oluyor. Ayrıca tüketirken aşırıya kaçıldığında ishal yapabiliyor. Benim annem evde mayalıyor. Lanet ettim artık kefire. Hergün içince çekilmiyor. Bozuk süt gibi.

9. akekilli

akekilli Üye

Beğenileri:
    167
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Istanbul
    Süt proteini geç kana karışır. Whey ise çabuk. Gece yatarken Kazeinat eklenmiş süt içilebilir. Whey spordan sonra ve sabah kahvaltıda tavsiye ederim.

10. AnkTıp92

AnkTıp92 Üye

Beğenileri:
    132
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Tıp Fakültesi Öğrencisi
    Yer:
    Ankara
    Yazılanları hayretle okudum. Konu biraz eski ama olsun. Herkes kefirin içerdiği whey miktarını yoksaymış neden anlayamadım.

sosgezbir bunu beğendi.
  11. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Öncelikle okudum ve şaşırdım, sanırsınki whey protein süt ürünü değil.

Özellikle kefir her anlamda whey proteine üstünlük sağlar.

Beslenme anlamındada üstünlük sağlar.

Boyanmış ve tatlandırılmış tozdan ibaret olan whey protein tozunun doğallığı bozulmamış bir üründen üstünlüğü nasıl olabilir?

aylarca raflarda bekleyen bir ürün içerisinde canlı organizma bulunabilirmi?

Her ne olursa olsun doğallığı bozulmamış her ürün, insanlar için diğerinden çok daha faydalıdır.

Ayrıca protein tozları bilmiyorum hiç tatsız içen varmı hayatında.

Aspartam içeren ve doğallığına darbe vurulmuş whey protein kaynağı mayalanmış ve fermente edilmiş içerisinde yüksek miktarda canlı organizma barındıran ve insanlar için en faydalı mineralleri vitaminleri içerisinde bulunduran kefirden whey nasıl üstün olabilir. Kefirin yağlı olması mükemmel birşey, çünkü doygun ve buda onu lezzetli hale getiriyor.

Whey nasıl lezzetli oluyor? içerisini aromalarla ve gıda boyaları aspartam ile gayet guzel lezzet verebiliyorsunuz.

He kullanımı kolaydır, suya karıştırır içersiniz zamanım yok dersınız anlarım.

Kafkasya ülkelerindeki insanların sağlığının kaynağı kefir ve kımızdan gelmekte.

Dolayısıyla bu adamlar bir ayı kadarda güçlüler.

Her zaman için whey bir takviyedir, kefir ise gerçek bir beslenme ürünüdür.

Antremandan sonra whey içene birşey demem içsin ama kefir içen gerçekten daha doğru yapıyodur.

yani özellikle kim neyi tercih ederse etsin ama doğal ürünleri tercih edenler daha doğru yoldadır.

Son düzenleme: 13 Aralık 2010
    Altintren, Suçicek, Ramirez ve diğer 8 kişi bunu beğendi.
  12. Fυякαη Acαя

Fυякαη Acαя Üye

Beğenileri:
    146
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Bilgisayar Mühendisi
    Yer:
    Kemerburgaz
    Coyote Peki Kefir Daha Çok Whey Protein mi içerir Yoksa Casein mi ?

Yanlı anlama bilmediğimden soruyorum

13. OkuyomBenYaa

OkuyomBenYaa Üye

Beğenileri:
    184
    Ödül Puanları:
    0
    Kefir daha pahalı whey proteine göre. Ayrıca kaliteli bir whey proteinin içerisinde bolca glutamin ve bcaa bulunur bunlar gözardı edilemez tatlandırıcı boya var tamam doğru ama kas yapımına kefir wheyden daha iyi denemez değil çünkü spor yapıyorsunuz içki sigara kötü alışkanlığı yoktur çoğu bodycinin idman sonrası whey içtiniz tatlandırıcı var diye sağlığınızdan olmazsınız kusursuz dost arayan dostsuz kalır misali kusursuz beslenme arayan aç kalır imkan varsa whey alın ki imkan varsa whey alın saçma oluyor kefire göre çünkü kefir daha pahalı.

14. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    kefir pahalı ama kaliteli

15. tolstoy

tolstoy Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    13
    Ayrıca kefir pahalı ama imkan varsa "kefir tanesi" denilen mayası kullanılarak hergün evde taze üretilebilir. Bir kez mayasını temin ettiniz mi aynı maya ile sadece süt satın alarak kendiniz de kefir üretebilrisiniz. Ömür boyunca doğal beslenmesi sağlanan vücut ileride spor yapılamadığında dahi sağlıklı kalır.

16. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    başlıktaki soruya cevap: doldurur, hatta daha doğal biçimde doldurur. ideal olan da budur.

fakaaat,

- daha yavaş doldurur. bildiğim kadarıyla kefirde, toz whey'den çok daha az whey protein var.

- whey tozları hızlıdır, pratiktir, suya bile karıştırıp 10 sn içinde mideye indirirsin. tadı da fena değildir, hatta pek çoğu güzeldir. ama doğal değildirler.

- sade kefirin tadı iğrençtir (bence). ekşi ayran ile bozulmaya yüz tutmuş süt arasında bir tadı vardır.

- sade kefir pahalıdır, ortalama olarak litresi 4 lira civarındadır. meyve aromalılar ise daha da pahalıdır.

- ayrıca antremandan hemen sonra 1 litre kefir içersen -en hafif ihtimalle- bademciklerin şişer, o sırada büyük ihtimale boş olan midenin üşütmesinden bahsetmek bile istemiyorum.....çünkü kefir buzdolabında (ya da soğuk bir yerde saklanmalıdır) yani soğuk içilmelidir.... haa ben 1-2 saat bekleyebilirim derseniz, tadı daha da kötüleşir, yine içilmez....ayrıca nerde kaldı "hızlı whey alımı", diil mi ama :)

- kefir bence ara öğünlerde içilmeli, mesela antremandan 2-3 saat öncesi olabilir...ayrıca içilmeden en az 1 saat evvel buzdolabından çıkarılmalı. bir kaç seferde farkı anlamazsınız ama aylarca/yıllarca aç karnına -buzdolabından çıkarır çıkarmaz- kefir içerseniz, ilerde mide problemleri yaşamanız kaçınılmazdır.

17. D.Wolf

D.Wolf Üye

Beğenileri:
    2.200
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul

Antrenman sonrası kefir içen tabiki yanlış yapıyordur. Kefir, whey gibi kaliteli protein türünü içermez; bu hem biyolojik değer açısından, hem de sindirim, amino asitlerinin kısa dizilimleri ve emilim açısından bakıldıgında da bu şekilde gerçekleşir. Dolayısıyla kaslara gereken protein ihtiyacını gereken sürede ve kalitede ihtiva etmediği için, kullanılması mantıklı bir ürün olamaz. Ayrıca, kolesterol ve laktoz açısından bakıldıgında da whey proteinin yanına bile yaklaşamayacak olan bir üründür.

Pappy bunu beğendi.
  18. vinternatt

vinternatt Üye

Beğenileri:
    385
    Ödül Puanları:
    73
    Kefir sağlıklı bir içecektir evet, ancak antreman sonrası içenler whey'den daha doğru bir şey yapıyordur demek abesle iştigal.

İçilsin, doğal bir içecektir, faydaları çoktur ancak whey'in yerini kefir tutamaz, gerekçelerini de diğer arkadaşlarımız yukarıda gayet net açıklamış. Zaten tutsaydı yabancılar çoktan bu ürünü keşfeder, spordan sonra tüketmeye başlarlardı.

Kolesterol arttırması konusu biraz tartışmalı. Kolesterol'e etkisi olacağını sanmıyorum.

Ancak yağ oranı düşük beslenme yapan arkadaşların beslenme programlarında sorun yaratır.

Coyote, tüm mesajlarında birşeyi gözden kaçırıyorsun. Herkes senin veya diğer arkadaşların yaptığı gibi Ketojen diyet uygulamıyor. Ketojen diyet uygulamayan; yüksek karbonhidrat veya protein, düşük yağ diyeti yapan insanlara yağlı beslenin, yağ sağlıklıdır demek, bu insanların uyguladıkları programı sabote etmek olur. Sizin uyguladığınız diyetlerin daha sağlıklı olduğunu iddia edebilirsiniz ama bırakın buna diğer insanlar kendi iradeleriyle ve kendi sağlık durumlarına göre karar versinler. Diyet misyonerliği yapmayı anlamsız buluyorum.

Yağ sağlıklı olabilir, ancak yağı savunmak adına Whey proteinin işlevselliğini tek kalemde silmek haksızlık oluyor. Aspartam var, katkı maddesi var diye kötülediğiniz ürünler bugün bir koladan, gazozdan, tatlandırıcı kullanılan tüm içeceklerden, içinde ne olduğu belli olmayan et ve süt ürünlerinden, nasıl beslendikleri, ne koşullarda yaşadıkları meçhul olan hayvanlardan üretilen tüm gıdalardan, içine dışına çikolata sokuşturulan keklerden, biradan, hamburgerden çok daha mı zararlı? Hepsinde envai çeşit katkı maddesi var ve bu spora başlayan veya bu sporu yapan herkes ister istemez bir şekilde bu katkı maddelerini vücuduna sokuyor. Kaldı ki Aspartam'ın zararlı olup olmadığı hala tartışılan bir konu.

Doğal beslenme ve sağlıklı yaşama tutkusu güzel birşey. Ancak bazı arkadaşlarda bunun bir obsesyona dönüşmeye başladığı kanaatine varmaktayım. Son zamanlarda ortaya çıkan bu obsesyona Orthorexia Nervosa yani Sağlıklı Beslenme Takıntısı deniliyor.

Vücudunuzu sağlıklı tutmaya çalışırken akıl sağlığınızdan olmamanız dileğiyle...

Son düzenleme: 20 Ocak 2011
    okankut bunu beğendi.
  19. D.Wolf

D.Wolf Üye

Beğenileri:
    2.200
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    yağlı bir kefir tüketiliyorsa, yağ oranını ortalama 3 gr olarak alırsak eğer, 1 lt kefir= 30 gr yağ yapar ve alınan protein miktarı da =30-35 gr. Oysa, bu protein miktarı 1,5 ölçek whey proteininden alıyorsunuz hem de çok düşük bir yağ oranıyla beraber.

Kefirdeki yağ da doymamış yağ olmadıgından, gün içindeki tüketilen diğer besinlere de bakılırsa kolesterole açık kapı bırakabilir. Kısacası, bahsettiğim olay: kefirde protein bazlı düşünüldügünde 1 lt içerisinde yağ ve protein oranları birbirine denk olmasına ragmen, whey proteininde hem cok az yag, hem cok az kalori, hem de daha değerli bir protein türü bulunmaktadır.

emretkd ve okankut bunu beğendi.
  20. bodyturk

bodyturk Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Başka bir forumdan alintidir okuyup öğrenmek lazım mavrayla olmuyor bu isler...

Bu başlık beslenme bülteni forumlarında birkaç gündür tartışılıyor idi. Prof.Dr. Ahmet AYDIN hocamız bugün konuya ilişkin cevabını da yazmış:

Kefir-Whey Proteini tartışması

Kefirin protein tozlarından daha iyi olduğunu çeşitli vesilelerle söylüyorum. Tabii buna itirazlar da oluyor, bu forumda olduğu gibi. Son zamanlarda tartışma alevlendi. Bir süre müdahale etmeden gözledim. Konu olgunlaştığı için bu yazıyı yazdım.

Süt proteini iki tiptir; kazein ve whey

Kazein sütün pıhtı, kısmıdır. Whey ise sıvı kısmıdır. Peynir tenekelerini açılırken görmüşünüzdür. Katı kısmı (kazein) peynirdir. Tenekenin içinde kalan su ise wheydir (yani peyniraltı suyu).

Klasik yoğurtların su koyverdiğini biliyorsunuz. Bu su da wheydir. Kefir ise wheydir. Kefir yapıldıktan sonra pıhtı kısmı ayrılır ve tekrar maya olarak kullanılır, ama yenilebilir de.

Her iki protein fraksiyonu (kazein ve whey) da insan sağlığı için faydalıdır. Ama whey proteini bütün amino asitleri içermesi bakımından bir gömlek daha iyidir.

Piyasada satılan protein tozlarının birçoğu faydadan çok zarar verir. İşte nedenleri.

Protein tozlarının çok büyük bir çoğunluğu yüksek basınç ve sıcaklık altında elde edilmiştir. Bu işlemler proteinlerin doğal yapısını bozmaktadır. kefir proteinleri ise doğaldır.

Protein tozlarının çok büyük bir çoğunluğu asit kimyasallarla muamele edilmiştir; kefir ise böyle bir muameleden geçmemiştir.

Protein tozlarının bir bölümü ciddi miktarda ağır metaller ve kimyasallar içerir.

Kefir mayalandığında trilyonlarca probiyotik (dost bakteriler) ürer. Probiyotiklerin çok muaazzam faydalı etkilerini herhalde biçoğunuz biliyorsunuzdur. Protein tozlarının böyle bir özelliği yoktur. Özetle probiyotik canlı, protein tozları ise ölüdür. tercih kullanana aittir.

Kefirdeki trilyonlarca probiyotik (dost bakteriler) sindirim enzimleri ve çeşitli vitaminler üretirler. Protein tozlarının böyle bir özelliği yoktur. Bu nedenle kefirin sindirilmessi çok daha kolaydır. Protein tozları ise ölü bir yiyecek olduğu için enzim içermez. Sindirimi zordur ve sindirilmemiş proteinler alerjik ve immünolojik çok sayıda hastalığa sebep olurlar.

Protein tozlarının tek bir avantajı vardır; kullanılmasının biraz daha kolay olmasıdır o kadar.

Ben illa ki protein tozu kullanacağım diyenler için tavsiyem şu; asit ve ısıl işlemden geçmemiş, kimyasal toksin ve ağır metal taramasından geçmiş preparatları kullansınlar.

Bu tartışma faydalı olmuştur, ama zaman zaman benim için ‘tarikat lideri’ gibi maksadını aştığını sandığım sözler söylenmiştir. Tarikat ‘doğru yol’ gibi gerçek anlamında kullanılmışsa sorun yok. Ama taassup anlamında kullanılmışsa teessüf ederim.

Milyonlarca insan para verip protein tozlarını boşuna mı kullanıyorlar diye bir karşı eleştiri de var. Milyonlarca insan para verip uyuşturucu da kullanıyor. Bu onların doğru yaptığının göstergesi değildir herhelde.

Protein tozları için dünyanın bir numaralı sağlı sitesinde çok sayıda yazı var.

http://proteinpowder.mercola.com/Miracle-Whey-Protein.html

Dr. Ahmet Aydın

Rpac, exclamer, emretkd ve diğer 2 kişi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş