Protein tozumu ? doğal gıdalarmı ?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve bycaner tarafından 20 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. bycaner

bycaner Üye

Beğenileri:
    141
    Ödül Puanları:
    53
    arkadaşlar boy 1.83 kilo 73 günde kaç gr protein almam lazım ? ve protein tozumu daha ucuza gelir yoksa doğal gıdalarla beslenmek mi ?

2. fullcontrol

fullcontrol Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    8
    Yer:
    türkiye crimea bulgaria hungaria
    kalem defter mi bilgisayar mı ? hangisi daha mantıklı

3. bycaner

bycaner Üye

Beğenileri:
    141
    Ödül Puanları:
    53
    bilgisayar :D ama yinede ben kaliteli ve ucuz olanı sordum

4. wing chun

wing chun Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Trabzon
    Aradaki fark kalem defterle bilgisayar gibi değil. Doğal gıdalarla beslenmenin karşılığında kullanılan birşey değil protein tozu.Doğal gıdalarla kötü besleniyorsan kullanılması önerilen "ek besin". Ki protein tozu vücut geliştirmede farzmış gibi bir izlenim oluşturuluyor, katılmıyorum. İleride ciddi sorunlara da yol açacağına inanıyorum, doktor fikri bu aynı zamanda. Ama yaklaşı 130-140 gram protein almak hem parasal hem de fiziksel açıdan zor. Bu proteini karşılamak da parasal açıdan protein tozuyla daha uygundur tabi. Weider kullansan bile. Fakat amacın doğrultusunda ek besin tercih edip edmemen değişir bana sorarsan.

5. bycaner

bycaner Üye

Beğenileri:
    141
    Ödül Puanları:
    53
    hmm cidden 130 140 gram protein aşırı zormuş şuan besin değerlerine baktımda :( peki bu protein tozunu bıraktıktan sonra vücud çöküyormuş felan diyorlar hani o protein tozunun verdiği protein miktarı kadar alamadığımızda kaslar felan eriyormuş diyorlar

6. fullcontrol

fullcontrol Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    8
    Yer:
    türkiye crimea bulgaria hungaria
    süt içmeye braktığında bir yerin çöker mi ? ben denemedim sütü severim dene istersen sadece aspartam e951 den uzak dur beyne zarar verir

7. Necromancer

Necromancer Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Ankara
    Tabiki doğal beslenme ön planda.Gün içinde protein ihtiyacını daha kolay bi şekilde karşılama imkanı sunuyor.Fakat beslenme düzeni olmadan protein tozu kullanmanın bi mantığı yok.Kilo başına 2 gr protein almalısın günlük.

8. wing chun

wing chun Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Trabzon
    İlerleyen yaşlarda sporu bıraktıktan birkaç sene sonra özellikle göğüs ve göbek yağlanıp sarkıyor gördüğüm kadarıyla ama bu egzersiz eksikliği ve beslenme ile alakalı. Onun dışında sporu bıraktığın zaman sadece kas kütlesi küçülür, ama bu ciddiye alınacak bir problem bile değil.

9. M_C_A_N

M_C_A_N Üye

Beğenileri:
    78
    Ödül Puanları:
    28
    merhaba hocam. bu araştırmayı bende yapmıştım fiyat/performans olarak. Whey tabiki doğal proteinden daha önemli özellikle idman sonrası çabuk sindirilebilirliğiyle. Fiyat olarak hesaplarsak bence yanlış düşünmüşsün. Bugün tavuğun kilosu 12 tl. günde 200 gr yese 2,5 tl yapar. hadi 3 lira diyelim ayda hergün yese 90 tl yapar. whey ise ortalama 150 tl günde 2 ölçek içse yine 200 gr tavuk proteini geliyor. 1 ayda bitiyor. ufak bi mantık yürüttüm yanlış düşünmüş olabilirim ama doğal beslenmek daha ucuz. tabiki whey proteinin yeri ayrı çok daha faydası olur.

10. torifonta

torifonta Üye

Beğenileri:
    305
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Öğrenci
    Doğal beslenme gibisi yoktur , biraz absürd gelebilir ama hacim çalıştığım dönemde bile toz kullanmadım çünkü hiçbir besinin toz haline getirilip 2-3 sene kullanma süresine sahip olup ve bunlara rağmen sağlıklı oluşuna inanmadığımdandır.
    Bunun bi zararı olmadığını soyleyen doktorlar olsa da bana, asla doğal ve sağlıklı olmadığını soyleyen doktorlara kulak astım daha çok .
    Evet belki doğal besinlerle daha yavaş bi gelişim oluyor fakat ben hızlı ve sağlıksız yerine yavaş ve sağlıklı bi gelişimi tercih edenlerdenim.

11. wing chun

wing chun Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Trabzon
    Öncelikle hesaplama yaparken genelde unutulan birkaç önemli nokta var.

1-Protein tozu ile normal beslenme kıyaslanamaz. Çünkü protein tozu kullanırken de az yada çok bir beslenme olmak zorunda (beslenmesi kötü olan arkadaşlar protein tozundan mucizeler beklemesin ayrıca).Bu yönden bakınca doğal beslenme ile supplement kıyasını yaparken normal öğünleri hariç tutarak fiyat karşılaştırması yapmak gerek.

2- Tavuk etinin protein oranı yaklaşık %25'tir. Geri kalan kısımda hatrı sayılır derecede yağ vardır. 50 gram protein için 200 gram tavuk yerken aldığımız yağ protein tozunda bulunmamaktadır. 70 kilo bir sporcunun yaklaşık 100 gram (min) protein alması gerekir, bu protein için yediği 400 gram tavuktan alacağı yağın kalp damar sağlığına olumsuz etkileri ileri yaşlarda trajik sonuçlara yol açabilir. Tabi bu ihtimali ortadan kaldırmak için bitkisel protein kaynakları yardımımıza koşuyor ve bitkisel protein kaynakları bir insan (sporcu demiyorum) için olmazsa olmazdır bana göre.

3- Genelde dönercilerdeki tavuklarda olmakla birlikte piyasadaki tavuk etlerinin bir kısmı deri ayrılmadan satılıyor. Tavuk derisi yağca zengin bir dokudur, ve dönerciden aldığınız 200 gramın 50 gramını protein sanarken hesaplamadığınız bir 40 gram deri ile karşılaşmanız mümkün. Tabi daha elit restoranlarda tavuk pirzolayı derisiz yemek zor değil, yada tavuk etinin derisini soyup öyle fırına atmak.

4- Protein tozunun vücutta tüm kasları beslediği gibi kalp kasını da zamanla aşırı besleyip hacimlendirdiği, hacimlenen kalp kasının dışarı doğru genişlediği gibi kanın pompalandığı kalp odacıklarına doğru genişleyip odacık hacmini küçülttüğü ve kalbin hareket kabiliyetini azalttığını savunan uzman bir tıp doktoru olan babam, ileri yaşlarda kalp sertleşmesine bağlı olarak kalp krizi riskimin bulunmaması için protein tozu kullanmamı kesinlikle önermiyor. Bunu söyleyen kişi bir sporcu değil de işin uzmanı bir doktor olduğunda benim için işler değişir şahsen. Tabi şuan bunu bir sporcudan duyuyorsunuz, gidip bir kalp doktoruna savunduğum argümanı iletirseniz, daha iyi tatmin olacağınızı düşünüyorum. Fakat bu biraz ekstrem bir durum olarak görülebilir, üç dört aylık kullanımda ciddi bir risk taşıyacağını düşünmüyorum.Ama sakın unutmayın sağlık paradan daha önemlidir. Bu yüzden bu sporu yaparken biraz anti-aging kitapları, doktorlar ve tıbbi makalelerden yardım alın.

Savunduğum durum protein tozları öldürür gibi bir genelleme değil, ama önerdiğim gittiği yere kadar doğal beslenmeyi zorlayıp, amacına ulaşamamışsan kısa zamanlı supplement takviyeleriyle ilerlemendir. Spor yaşamının bir parçası olunca bir yılda ulaşacağın vücuda üç yılda ulaşman çok bir şey değiştirmeyecektir. :)

12. KEEPfit33

KEEPfit33 Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Parasal açıdan protein tozu daha cazip ama dediğin gibi sağlık açısından hiç iyi değil, böbrekler aşırı yorulur. normal bir besinin sindirilme zamanı 3 saat iken bu protein tozu için daha kısa sürede gerçekleşiyor, bu da hücrelerden proteinin kaslara geçişini hızlandırıp kas yaptım sanıyorsun fakat asıl olan öyle değil, 1 yılda bir inşaatı bitirmek varken neden hızlı yapıp çökme ihtimali verir insanlar anlamam. şimdi diyeceksiniz protein tozu zaten doğal..ozaman sorum size gelsin...Neden ozaman doğada bir ağaçta ya da toprakta yetişmiyor bu toz :) bu kadar basit kimyası değişen ürünler herzaman para tuzağıdır. EN GÜZEL ŞEY DOĞAL OLANDIR. saygılar herkese...

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 12:44 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 12:37 ----------

harika !!! herşeyin doğalı iyidir kardeşim. eğer sağlığını düşünmeyip vücut yapacağım diye düşünüyorsan steroid bas süpermen gibi ol, ama bu arada süpermen karakteri yaşamıyordu değilmi? tesadüf lenf kanserine yakalanan artist spartacus karakteri de vefat etti, allah rahmet eğlesin amacım dalga geçmek değil ama ölümlü dünya herkes göçüp gidiyor, onlarda da vücut vardı kiimyasallarla geliştiler birçoğu da...tesadüf diyip geçeriz biz insanoğlu. işi tesadüflere bırakmayın sağlığınızdan olduğunuzda herşey geç olabilir, bırakın şu proteinmiş, yağ yakıcıymış, doğal ürün bulup tüketin. maalesef her ürün de doğal değil artık işte bu tesadüf olsun ama en azından üşenmeyip kendi yemeğini hazırla şakşak protein tozunu sallama artislik olsun diye =)

Sayfayı Paylaş