Protein Tozu Rehberi.''İyi bir protein tozu nasıl olmalıdır'' sorusunun cevabı.

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve Grendel tarafından 3 Eylül 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. Grendel

Grendel Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Beyler Merhaba.Hemen hemen herkes ürün tavsiyeleri falan soruyor(bende dahil).Ama bu bana biraz saçma geldi çünkü bunların ardı arkası hiç kesilmiyor.Bunun yerine geçerliliği çok daha uzun olan ''İyi bir protein tozu nasıl olmalı'' adlı konuyu açmayı düşündüm böylece herkes kendi ürününü kendisi seçebilir ve bu kadar konuya gerek kalmaz diye tahmin ediyorum.Umarım bu incelemeyi farklı ürün tiplerinde de yaparım.Eğer verdiğim bilgilerde bir yanlışlık görürseniz lütfen belirtin.

Evet gelelim Protein işine.Piyasada şu an 3 çeşit protein tozu bulunuyor.
    PROTEİN TİPİ
    1).Whey Protein
    2).Casein Protein
    3).Soya Protein
    Bunların en önemli farkları sindirim süreleridir.
    1).Whey Protein:En hızlı kana karışan protein tipidir.Kana çok hızlı karışması kasların daha çabuk protein sentezleyerek hemen onarılmasını sağlar.En çok kullanılan protein tipidir ve acemiler genelde sadece bunu kullanırlar ama tabiki profösyöneller içinde vazgeçilmezdir.
    2).Casein Protein:En çok kullanılan ikinci protein tipidir.Bu verdiğim protein tipleri arasında en yavaş sindirilenidir.Acemiler için söylüyorum yavaş sindirilmesi kötü olduğu anlamına gelmez.Spordan önceki ara öğünlerde alınabilir ama özellikle en iyi kullanım zamanı yatmadan hemen öncedir.
    3).Soya Proteini:Orta zamanlı sindirim süresine sahiptir.Pek tercih edilmiyorki anlaşılan ben pek görmedim.Ama Amerikada yavaş yavaş yayıldığını duydum.Bu protein tipi hakkında daha fazla bilgim yok.

AROMA
    Yediğiniz yemeğin tadı ne kadar önemliyse bu da o kadar önemlidir çünkü aldığınız ürünün tadını sevmesseniz tabiki çöpe atamayacağınızdan ona bir ay boyunca mahkum kalırsınız.Genelde çikolatalı,çilekli,vanilyalı ve muzlu olurlar.Ama daha farklı tadlarda mevcut.Benim fikrim tadı ne kadar hafif olursa o kadar iyi olur.Eğer sütle içerseniz hepsi iyi sayılır ama su ile tadı kötüleşir.Vanilya ve çilek en hafif olanlarıdır.

İÇERİK(30g-31g protein için)
    Bu tozun içerisinde bazı şeylerin az bazı şeylerin fazla olması gerekir. Bunlar;
    1).Yağ oranı 4g'dan az olmalıdır:Bunu anlatmama gerek olduğunu sanmıyorum.Herkes yağın iyi olmadığının farkındadır herhalde.(MTC'ler ve omega3'den bahsetmiyorum)
    2).Karbonhidrat 5g'dan az olmalıdır: Spordan sonra biraz karbonhidrat iyi görünebilir ama eğer bunu istiyorsanız farklı bir ürün seçmelisiniz çünkü protein tozu alıyorsunuz ve protein yerine neden paranızı karbonhidrata veresiniz.Bu servis başına protein oranını azaltır.
    Evet bu ikisi ne kadar az olursa o kadar iyi olur kısacası.
    3)Protein servis başına 20g'dan fazla olmalıdır:Asıl amacınız için aldığınız şey, tabiki fazla olmalı.Az olması o ürünün kalitesiz olduğu anlamına gelir.
    MİKTAR
    Piyasada 900g'dan 4.5kg'a ulaşan paketlerde satılır.Bu konuda tavsiyem eğer yeni bir ürün deniyecekseniz en küçük boyunu almanız.Böylece üründen memnun kalmayınca telafisi olabilsin ama şunu da unutmayın ne kadar yüksen kiloda bir ürün alırsanız o kadar hesaplı olucaktır.

ÇOK ÖNEMLİ!!!
    1).Kutulara ve reklamlara bakarak 1 serviste şu kadar protein var diyince hemen atlamayın servis büyüklüğüne bakın.Servis büyüklüğü genelde 30g-31g arası değişir, 30g'lık serviste 20g protein varsa 60g'lık serviste 40g olması çok normaldir.

2).Kutularda ve satın aldığınız sitelerde okuduğunuz gibi kullanmayın çünkü buna sizin vücut ağırlığınızı görmeden kimse karar veremez.

Evet hepsi bu artık gidip size en uygun ürünü besin değerleri tablosuna bakarak seçebilirsiniz.

Saygılar BFTR Ailesi
    Grendel

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 01:53 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 01:13 ----------

Bu arada unuttuğum için üzgünüm kaynak olarak Muscle&Fitness dergisinden yardım aldım.

veaN, neverzz, RaPPeRuA ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  2. brhmcr

brhmcr Guest

Bence protein tozu kullanmayi dusunen ve bilgisi kisitli olanlar icin gayet guzel yazi olmus.

3. conicon

conicon Üye

Beğenileri:
    117
    Ödül Puanları:
    53
    Soya proteinin çok tercih edilmemesinin sebebi, etkilerinin tam olarak bilinmemesindendir, östrojenle yapısal olarak bir bağı var ancak vücuda etkisi halen kesin değil, bu nedenle sporcular arasında sık kullanılan bir protein türü değil.

İkinci bir tespitim ise şu yönde, insanlar protein tozlarında genel olarak şeker muhtevası düşük tatlandırıcılı ürünleri tercih ediyorlar, bence spor sonrası ek bir destek kullanılmıyorsa glikojen depolarını doldurmak açısından kullanılan protein tozunun eser miktarda basit şeker içermesi gerekir.

Grendel bunu beğendi.
  4. mehmetanil

mehmetanil Üye

Beğenileri:
    2.276
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    avukat
    Yer:
    Beşiktaş-İSTANBUL
    konu acılmısken bu 3 cesıt hakkında alınabılecek marka önerılerıde bulunursa daha yardımcı bır baslık halını alır sankı:) 1 whey 1 sıya 1 de casein önerıler glsın mumkunse kullananlarda ve kullanan arkadasları olandan :D

5. Dexter_Morgan

Dexter_Morgan Üye

Beğenileri:
    665
    Ödül Puanları:
    123
    Onun için ayrı başlık var, supplement bölümüne göz atabilirsiniz.

mehmetanil bunu beğendi.
  6. Grendel

Grendel Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Evet conicon tabi ki haklısın spor sonrası glikojen depolarını doldurmak için basit şekere ihtiyacımız olduğunu konusunda sana katılıyorum ama tabiki daha kalite ve izole protein isteyenler için bu durum pek iyi bir şey olmuyor.Ama yeni başlayanların o konuda complex bir ürün kullanmaları daha doğru olur.Ama piyasada en çok adı geçen ürün protein tozu olduğu için yeni başlayanlar sadece bunu kullanır ve içeriğine bile bakmaz(bende spora başlarken aynısını yaptım), bu onları biraz daha bilinçlendirmeye yönelik bir yazı oldu.

conicon bunu beğendi.
  7. brhmcr

brhmcr Guest

Profesyoneller haric idman sonu basit sekere ihtiyacimiz oldugu kavrami yanlistir. Bir miktar bosalsada zaten bir sonra ki ogunde alacagimiz komplex karbo yeterli olacaktir. Asiri zayifliktan yakinanlar haric basit karbo kullanimini gereksiz buluyorum.

8. crash47

crash47 Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    18
    arkadaşlar birde blend protein var.Synta-6 gibi.Bunları da açıklarsanız sevinirim.

9. BeachBoy

BeachBoy Üye

Beğenileri:
    4.430
    Ödül Puanları:
    123
    Blend protein bunlardan ayrı bir protein türü değildir sadecede bu proteinlerin karışımından oluşturulmuş karma proteinlerdir. Bu proteinler sıralı salınım özellikleriyle vücuda uzun süreli aminoasit salınımı yaparlar.

Bu proteinlere ek olarak yumurta albuminleri eklenebilir. Yumurta albuminleri de aminoasit profili yüksek bir protein çeşididir.

10. Grendel

Grendel Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Yani beach boy sunu demek istiyor blend protein daha iyidir.Blend zaten Türkçe'de karışık anlamına gelir.Whey ve casein in karışımdan oluşabilir.Beach boy'unda dediği gibi bu ürünler uzun süre damarlarında gezinir ve vücuda ne zaman ne kadar proteine ihtiyacı varsa sağlar.Sade whey'dense whey casein karışımı çok daha iyidir.

11. KaSınTı

KaSınTı Yeni Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Body
    Yer:
    Spor Salonu
    Aslında bu iyiydir bu kötüdür denemez ihtiyaca göre alınmalıdır denebilir gün içinde beslenme iyi ise sadece onarım için whey alınabilir, gün içinde beslenme kötü ise vücudu uzun süre beslemesi için blend proteinler alınabilir

12. letsev

letsev Üye

Beğenileri:
    1.080
    Ödül Puanları:
    123
    öllçeği 1,8 - 2 tl arası olmalıdır ortalama 30 gram proteinin fiyatı bu hangi gıdadan alırsanız alın.

Sayfayı Paylaş