Protein tozu mu almalıyım?

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve Manert tarafından 8 Kasım 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. Manert

Manert Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Selamlar. Geçen sene bir 5 ay kadar spor salonunda çalıştım ancak beslenmeme pek dikkat etmedim açıkçası, vücudum kendimi toparladı ve güçlendim geçmişe göre. Ama hala hafif yağ var göbek bölgemde falan, kısacası çok fit bir vücudum yok.

Şimdi yeniden bir salona yazıldım, yaklaşık 20 gündür devam ediyorum. 1,81 im ve 73 kiloyum. Kilolu değilim ama biraz daha yağ yakmam gerekecek sanırım. Fiziksel gücümü belirtmek için bu örneği vericem birşey göstermedğinin farkındayım, mesela bench'de 12*4 ü 40 kilo ile çıkarabilecek durumdayım (20 yaşındayım).

Yurtta kaldığım için protein ağırlıklı beslenemediğimi düşünüyorum. Antreman sonrası 400 gr civarında lor peyniri yiyorum mesela, fırsat buldukça tavuk yiyorum, en az iki günde bir bi kase yoğurt tüketiyorum mesela.

Tam bir bodybuilding vücudu değil ama fit bir vücut istediğimi varsayarsak, sizce böyle devam mı etmeliyim yoksa protein tozu veya aminoasitten birine başlamalı mıyım? Yardımlarınız için teşekkürler

2. ngt_psy

ngt_psy Üye

Beğenileri:
    110
    Ödül Puanları:
    53
    400gr lor peyniri birden tüketmek hoş olmasa gerek. Ben de üni. evde kalıyorum yemeklerimi kendim yapıyorum ve gayet iyi besleniyorum. Maddi açıdan sıkıntı yoksa güzel beslenebilirsin, ev yemeklerinin çoğunu şu 1 ayda öğrendim. Yoksa ben de bilirim dışarıdan hazır şeyler yemeği, ama beslenme bu sporun %65ini oluşturuyor, o yüzden protein tozu ek besin olarak alınıyor Temel besinlerin sağlam olmazsa onun da yararı olmuyor

3. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    Vücudun bir anda alacağı protein miktarı sınırlıdır, daha fazlasını sindiremez. Lor, protein yönünden zengin olduğu için 400gr gibi yüksek bir miktarı birden bire almak yerine 2-3 parçaya bölün. Gün içine yayın. Yatmadan da bir kısmı casein niyetine alınabilir. ngt_psy nin dediği gibi ev yemekleri supplementlerden daha sağlıklı daha faydalıdır. Önce beslenme sistemi tamamen oturmalıdır sonra belki alınır. Ama supplementler doğal beslenmenin yerine geçmemelidir.

4. Manert

Manert Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yok anlıyorum, evde yaşasam ben de kendi yemeğimi yapardım ama yurtta kaldığım için mesela sabah 4 yumurta yemek gibi seçeneklerim olmuyor onu diyordum. Yoksa sabah kahvaltısı ve akşam yemeği çıkıyor yurtta. Yani düzgün beslenebiliyorum ancak her gün yeterli seviyede protein alamadığım oluyor çünkü ne çıkarsa onu yiyorsunuz. Benim demek istediğim, öğünlerimi desteklemek amaçlı olarak whey veya aminoasit almama gerek var mı, varsa hangisi?

Lor dan yaklaşık günde 75 gr falan protein alabiliyorum, gün içinde de protein ağırlıklı beslenmeye dikkat etsem doğal yollardan 100 gr ı bulabilirm yaklaşık olarak sanırım

Son düzenleme: 8 Kasım 2009
  5. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    100 gr protein alacaksanız bunun 75 i tek kaynaktan olmamalı. Eğer günde 200gr protein alıyorsanız 70 i lor dan olabilir. Ama protein alımında 100 u anca bulabiliyorsanız neredeyse tamamına yakını lor dan olmasın.

Sayfayı Paylaş