Protein Tozu Kullanımında Diyet

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve dumbbell26 tarafından 28 Eylül 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. dumbbell26

dumbbell26 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    16
    pMerhabalar ben 16 yaşındayım ve 4.ayımı dolduruyorum fitnessta.

Protein tozuna yeni başladım daha bugün 2 öğün olarak aldım sadece ve günde 2 öğün olarak kullanacağım antrenmandan 2 saat önce ve gece yatarken.

Sorum şu ;

1-) Protein tozu kullanırken diyet yapmak şart mıdır ?
    2-) Diyet yapmadan kullanılan protein tozu işe yarar mı yaramaz mı ?
    3-) Diyet yapmadan kullanırsak yağlanır mıyız yani protein tozu asıl işlevini göstermez mi ?

Malum 16 yaşındayım daha liseliyim okul dersler sınavlar gibi sorunlarım var diyet yapmam oldukça zor. Bu konuda çok net bilgilere ihtiyacım var yardımcı olabileceklere çok teşekkürler tereddütle başladım zaten protein tozuna ama diyet işini hiç düşünmemiştim şimdi çok taktım bu konuya...

2. mehmetanil

mehmetanil Üye

Beğenileri:
    2.276
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    avukat
    Yer:
    Beşiktaş-İSTANBUL
    Öncelikle nasıl bir protein tozu aldın whey mi soyamı casein mi kompleks mi onu belirt ondan sonra nasıl kullanılacağını anlatırız.

Protein tozu doğal beslenme ile protein alımı yetmediği dönemlerde kullanılır günlük protein ihtiyacını alıyorsan bence gerek yok.

Yağ yaparmı yapmazmı öle soru olmaz 1 servisleri 115-160 kalori arasında değişiyor gunde 2 içsen 320 kalori ederki bir tane gofret yada 1 paket o form şeyleri kadar kalori alırsın.

Bence sen henüz bu ürüne başlama iyice git hacimlen ondan sonra destek olarak alırsın supplement zaten ilk3 ay önerilmiyor forumdaki genel kanı o bana kalsa ilk 6 ay gerek yok .D

3. dumbbell26

dumbbell26 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    16
    Ürün ; Weider Whey Pure Casein

4.ayımın yarısındayım konuştuğum bir kaç antrenör tavsiye etti başlamamı bende başladım. Ürünü de belirttim buna göre bir şey yazarsın artık ? :D

4. dumbbell26

dumbbell26 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    16
    cevap lütfen ...

5. mehmetanil

mehmetanil Üye

Beğenileri:
    2.276
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    avukat
    Yer:
    Beşiktaş-İSTANBUL
    Aldığım protein casein yani süt proteni diyede geçer uzun salınımlıdır.

8 saat kadar sürede emilmektedir. Gece yatarken ve idman sonrası alabilirsin ancak ilk etapta hızlı emilen bir whey alsaydın.

6. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Sorduğu sorular yanlış olduğu için doğru cevapları yok. Deneyeyim yine de.
    1- Diyetten kasıt ne? Yağ yakımı diyeti mi? Bulk diyeti mi? Protein tozu kullanırsan zaten diyetin bir parçası olur. Günlük kalori ve protein değerlerini hesaplarken protein tozunu da bunun içine katar, kalan kalorileri de amacına göre tamamlarsın.
    2- İşe yaramaktan kastın ne? Kas yapımı mı? Protein tozu tek başına hiçbir etki göstermez. Kas yapımı için hem proteine, hem karbonhidrata hem de yağa ihtiyacı vardır. Kas yapımı için kasları ağırlıkla uyarıp, günlük kalori ihtiyacının üzerinde beslenirsin ve içinde yeterli protein olmasına dikkat edersin. Bunun için gerekli besin miktarını alırsın. Protein tozu bunun bir parçası olabilir, şart değildir. Yeterli proteini günlük besinlerden alıyorsan kullanmazsın. Kastettiği eğer şuysa, yetersiz beslenirken sadece antrenmandan önce ve sonra toz yuttun diye vücut kas yapımına geçmez. Gün boyunca alacağın ekstra kalorilere de ihtiyacı vardır.
    3-Diyetten kasıt hala belli değil ama yağlanıp yağlanmaman gün içinde yediklerine bağlı. Protein tozu yağlandırmaz. Meyve de yağlandırmaz. Kebap veya baklava da yağlandırmaz. Yağ depolanması günlük kalori ihtiyacının üzerinde beslendiğinde olur. Protein tozunun kalorisini de diğer besinlerle birlikte hesaplamak lazım.

Özet geçiyorum, beslenme konusunda bilgi seviyen çok düşük. Beslenme bölümüne girip okumaya başla. Bütün sabit başlıkları oku. Yazan herşey de doğru değil, bir çok eskimiş bilgi var ama en azından bir temelin oturmuş olur.

Ek önerilere geçeyim, diğer konuna baktım. 67 kiloysan eğer günlük protein ihtiyacın 67*2=134 Çok yüksek bir protein ihtiyacın yok. Sabah kahvaltında 3 yumurta, bol peynir, öğle ve akşam 200-250 gr et, diğer besinlerle birlikte protein ihtiyacını çok rahat karşılar. İlla içeceksen 1 ölçeği geçmene gerek yok. Antrenmandan önce ve sonra protein içmenin şart olduğu supplement endüstrisinin uydurduğu bir yalan. Tek defada 30 gr'dan fazla proteinin kullanılamayacağı da benzer bir yalan, bunlara inanma. Beslenmeyi öğren ve protein tozunu kas kütlenin iyice artacağı zamanlara sakla.

7. dumbbell26

dumbbell26 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    16

Protein tozunu antremandan 2 saat önce ve yatarken alıyorum antrenörümün önerdiği bu.
    Günlük protein ihtiyacımı alamıyorum maalesef okul var mecburen yağlı şeyler yiyorum okul varken bunun önüne geçmem imkansız. Bu sebeple protein tozuna başvurdum antrenörümde bu markayı önerdi başladım bile ama sonradan düşündüm protein tozu kullanıp yağlı yemekler yersem yağlanır mıyım diye ? Günlük alabildiğim protein 50 gram bile yoktur.O sebeple kullanıyorum. Kas kütlesini arttırmak için diyet yapmak şart mıdır diye soruyorum ?

Sayfayı Paylaş