Protein Tozu Kanser Yapar mı ? işte yanıt

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve NESTOR tarafından 10 Haziran 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
 1. NESTOR
  Offline

  NESTOR Üye

  Katılım:
  17 Şubat 2012
  Mesajlar:
  288
  Beğenileri:
  179
  Ödül Puanları:
  53
  Yer:
  dünya
  Protein tozu kansere neden oluyor mu?

  Hayvansal ve bitkisel kaynaklardan elde edilen protein tozlarının kansere yol açtığı iddialarına uzmanlardan yanıt geldi


  Protein tozu zararlı mı? sorusuna açıklık getiren uzmanlar, protein tozlarının sağlık açısından etkilerini anlattı.

  Protein tozunun zararlı olup olmadığı ile ilgili konuşan uzmanlar protein tozlarının nasıl üretildiğini, neler içerdiğini ve ne zaman kullanılması gerektiğini açıkladı.

  Protein tozlarının peyniraltı suyu, yumurta, et, süt, soya, bezelye ve pirinç gibi gıdalardan elde edildiğini belirten Hardline Nutrition Genel Müdürü Kemal Taşhan protein tozu üretiminin ve karışımlarının doğru gerçekleştirildiği takdirde proteinlerinden bir farkı olmadığını ve zararlı bileşen içermediğini söyledi.

  Tüketicilerin kalitesine inandıkları ürünleri güvenle kullanabileceklerinin altını çizen Taşhan, protein tozlarının sadece sporcu beslenme ürünlerinde değil bebek mamaları, çocuk ek besinleri ve enteral beslenme ürünleri gibi özel gıdalar içerisinde de bulunduğunu söyledi. Taşhan merak edilen sorulara açıklık getirdi:

  “Protein tozu, proteinden farklı bir şey değildir. Protein ise vücudumuzun ihtiyaç duyduğu en temel besin maddesidir. Protein tozu kansere yol açar mı? sorusu burada açıklık kazanmış oluyor. Protein tozları, kansere yol açmak bir yana vücuda pek çok yarar sağlamaktadır. Amerika’da yapılan araştırmalar, ‘whey protein’ olarak satılan protein tozlarının içerisinde bulunan bileşenlerin bağışıklık sistemini güçlendirdiği kanıtlamıştır. Kanada’da ve Amerika’da yapılan araştırmalarda ise ek gıda olarak toz şeklinde alınan whey proteini ve soya proteininin anti-kanser etkisinin olduğu belirtilmiştir. Dünya genelinde protein tozlarının tüketimi ile insan sağlığı üzerine olumlu etkilerini açıklayan ve kanıtlayan birçok araştırma ve bilimsel yayın mevcut“

  PROTEİN TOZLARI NASIL ÜRETİLİYOR?

  Protein tozlarının ileri teknoloji ile üretildiğine dikkat çeken Taşhan, hayvansal kaynaklı olan protein tozlarının veteriner kontrolünde bulunan hayvanlardan elde edildiğini, bununla birlikte sütünde ve etinde antibiyotik gibi kimyasalların bulunmasının mümkün olmayacağını belirtti. Bitkisel kaynaklı olan protein tozlarında ise GDO içerikli tohum kullanılmadığına dikkat çeken Taşhan, ilgili Bakanlıklar tarafından GDO analizi yapılarak GDO içermeyen bitkisel kaynaklı protein tozlarının ithal edildiğini vurguladı. Taşhan, protein tozlarının üretimi ile ilgili olarak;

  “Protein tozlarının üretimi, düşük sıcaklıklarda, proteinin yapısı bozulmadan gerçekleştirilir. Ayrıca toz yapma sürecinde sprey kurutucular kullanıldığı için nem düşük seviyede tutulur ve mikrobiyolojik bozulma önlenmiş olur. Ayrıca protein tozu üretiminde toksik bileşen kullanılmaz“ diye konuştu.

  İçinde protein tozu bulunan enerji içeceklerinin zararlı olduğu yönünde konuşan Prof. Dr. Canan Karatay’ın açıklamalarına değinen Taşhan, enerji içeceklerinin, protein tozundan dolayı değil, içerisindeki yüksek dozda bulunan fruktoz’dan dolayı zararlı olduğunu söyledi. Taşhan, protein tozlarının tek başına uygun ölçülerde gönül rahatlığı ile kullanılabileceğini sözlerine ekledi.

  kaynak:
  Protein tozu kansere neden oluyor mu? - Posta
   
 2. münzevi
  Offline

  münzevi forum Kurdu

  Katılım:
  3 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  528
  Beğenileri:
  709
  Ödül Puanları:
  103
  Şimdi protein tozunun faydasını/zararını Hardline Nutrition Genel Müdürü Kemal Taşhan'dan mı öğreneceğiz yani. :)) Malum kılavuzu karga olanın burnu ...tan kurtulmaz da. :))
   
 3. rockybalboa7
  Offline

  rockybalboa7 Üye

  Katılım:
  28 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  2.255
  Beğenileri:
  4.491
  Ödül Puanları:
  0
  sayın Taşkan güzel açıklamış onca insan çikolata,gofret,baklava yer kimse sesini çıkarmaz protein tozu denilince herkes ayaklanır nedense doktorların söyledikleri hiçbir şeyde çıkmamıştır üstelik örneğin protein tozunu doğru kullananların ne kanser ne kısır olduğu görülmüştür bence doktorlar fitnessçı ve vgcileri şuandan sevmiyor düzenli besleniyoruz antremanımızı aksatmıyoruz sonuç olarak güçlü,sağlıklı ve beslenme konusunda bilgili olduğumuz içinde bizi yönlendiremiyorlar çamur atıp rahatlıyorlar ha steroid kullanarak vg yapılmasına karşı çıkmak elbettede doğaldır fakat çıkıpda vg sporu yapma ,protein tozu kullanma yoksa genç yaşta ölürsün,kanser olursun demekte saçmadır
   
 4. Swager
  Offline

  Swager Üye

  Katılım:
  29 Ekim 2011
  Mesajlar:
  450
  Beğenileri:
  405
  Ödül Puanları:
  73
  Cinsiyet:
  Bay
  hayatında protein tozunu inceleme fırsatını yakalayamamış doktorların kulaktan dolma bilgilerinden iyidir.
   
 5. münzevi
  Offline

  münzevi forum Kurdu

  Katılım:
  3 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  528
  Beğenileri:
  709
  Ödül Puanları:
  103
  Daha iyi denilmez de ancak daha az kötü denilebilir. :)

  Her konuyu uzmanından dinlemek gerek, ama bu bile yeterli değil. Uzman olmanın üstüne bir de tarafsız olması, yani profesyonel manada bir firma adına çalışmaması lazım.

  Hani bizim bir atasözümüz vardır hiç unutmamak gerek: Kimse yoğurdum ekşi demez. :)
   
 6. mr_dblue
  Offline

  mr_dblue Üye

  Katılım:
  5 Eylül 2012
  Mesajlar:
  1.131
  Beğenileri:
  1.364
  Ödül Puanları:
  123
  Ne kullanılmasına ne de bu yönde tartışılmasına hiç grek yok..
   
  berjayk bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş