Protein Tozu Hakkında

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve capish tarafından 11 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
  1. capish

capish Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Tercüman
    Yer:
    Istanbul
    Arkadaşlar ve sevgili büyürklerim, hepinize merhaba. Ben 24 yaşındayım. 5 ay önce büyük bir kararlılıkla tekrar başladım (Daha önceleri yaptım kısa süreli aralıklarla ama tahmin edersiniz ki düzensizlik=verimsizlik). Bu 5 aylık süreçte ilk aydan sonra bir ay ara vermek zorunda kaldım yurtdışına gitmem gerektiği için. Gelince tekrar başladım ve 3 aydır da aralıksız yapıyorum.

Boyum 1.90-92. Kilom başlarken 91 idi, şu anda 81. Kilom boyuma göre çok olmamasına rağmen vücudumda yağlanma çoktu ve benim amacım önce bunlardan olabildiğince kurtulmaktı. Kilom azaldıktan sonra ölçülerim de ciddi oranda küçüldü, pantolonlarım hiç bir şekilde durmuyor üzerimde artık (Kemerle sonuna kadar sıkınca da hint fakiri gibi oluyor :) ) İkinci ölçümüm haftaya yapılacak. 10 kilo verdikten sonra boyuma göre kilomun oldukça az olduğunun farkındayım, ancak hala vücudumda yağlanma mevcut ne kadar azalsa da. Bu hafta yağ oranımı da ölçtürmeyi düşünüyorum.

Beslenmeme inanılmaz dikkat ediyorum. Şekeri, basit karbonhidratları, yağı (neredeyse, işte evde imkan olduğu kadar kıstım) tamamen kestim. Ayda bir kere izin veriyorum sadece kendime. Zaten çayımı kahvemi de şekersiz içerim 6 senedir. Beslenmedeki tek sıkıntım gün içinde aldığım protein miktarı. Zaten size birazdan danışacağım nokta da bu olacak.

Haftada 3-4 gün salona gidiyorum. 20-30 dk koşu (Daha önce çok daha fazlaydı ama azalttım çok kilo kaybediyorum diye, ortalama 3 km civarı koşuyorum şu anda), 3 bölge, yaklaşık 500 mekik + twist ve son olarak da 20 dk bisiklet yapıyorum. Bölgeler bir gün omuz-arka kol-bacak, diğer gün göğüs-ön kol-kanat şeklinde. Onu da 3 yerine 2 bölgeye indirticem hocama.

Vücudum hafiften şekillenmeye başladı farkediyorum ama istediğim kıvama gelmesine (omuzların genişlemesi, sixpack, biraz da olsa parçalı bir vücut, kim istemez tabi) çok var bunun da farkındayım. Vücudum ince kalıyor yani şu an. En önemlisi kendimi çok iyi bir şekilde disiplin ettim bu konuda ve beklentilerimi kısa sürelerde almak gibi bir gayem yok. Bu işin çok fazla emek ve sure isteyen bir şey olduğunu biliyorum.

Bu ay için CLA ve L-Carnitine kullandım elime ücretsiz bir şekilde geçtiği için. Size danışacağım konu protein ve aminoasit mevzusu. Günlük doğal protein beslenmesini çok düzenli bir şekilde yapamıyorum ne kadar istesem de malumunuz. Bunu ek besin olarak takviye etmeyi düşünüyorum ve bu konuda yardımınızı istiyorum. Yağ oranımı fazlasıyla düşürmek isteyen biri olduğumu göz önüne alırsanız, ilk etapta bana nasıl bir protein tozu önerirsiniz? Aminoasit almam gerekli midir? Veya başka bir supplement önermeyi düşünür müsünüz?

Biraz uzun oldu kusura bakmayın. Cevaplarınız benim için çok önemli, şimdiden çok teşekkürler.

2. brhmcr

brhmcr Guest

Benim tavsiyem bir sure daha suplementsiz devam etmen mumkunse.Beslenmene multivitamin kullanmiyorsan eklemende fayda var. Daha sonra Isopure tarzi karbonhidrati az bir protein tercih edebilirsin. Ancak o proteini de meal replacement(yemek yerine) degilde yemege destek olarak kullanman dilegiyle.

3. capish

capish Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Tercüman
    Yer:
    Istanbul
    Multivitamin desteğini hiç görmemiştim açıkçası. Ne derece önemli bir şey, yemeklerden aldıklarımız yetersiz mi geliyor. Bir de ben Muscletech Nitro ya da Optimum Gold düşünüyordum protein tozu için, zaten yemek yerine kullanmak gibi bir niyetim yoktu, sabah kalktığımda ve spordan hemen çıkınca alacaktım (sporu bitirip eve gidip yemek yemem arasında en az 1 bazen 2 saat oynuyor çünkü). Yoksa normal öğünlerimde herhangi bir değişim yapmayı düşünmüyordum.

4. brhmcr

brhmcr Guest

Beslenmende yeterli sebze, meyve aldigina inaniyorsan, multivitamiin destegine de gerek yok aslinda. Mineral ve vitaminler fiziksel aktivite yaptigimiz donemde normalden fazla kullanilirlar. Dolayisiyla spor yapanlar ile yapmayanlar arasinda vitamin-mineral ihtiyaci epeyce farklidir. Protein tozu olarak muscle tech hic kullanmadim ancak optimum kullandim(iyorum) tavsiye ederim. Sabah mumkunse 3-5 yumurta protein ihtiyacini gorecektir, ogunlerde de tavuk, kirmizi et tuketimini arttirirsan, boylece protein(supplement olarak) ihtiyacin sadece idman sonrasina kalir ki onu da sadece hizli kana karistigi icin kullanma ihtiyacin dogar.

5. capish

capish Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Tercüman
    Yer:
    Istanbul
    Açıkçası meyve konusunda biraz sıkıntılıyım. Şu an Muscle Tech Nitro almayı düşünüyorum, aynen dediğiniz gibi fazla yüklenmeden. Vücuduma zarar verecek bir durum olmadığından, en azından denemiş etkisini kendim görmüş olurum. Bu arada da aldığım doğal proteinleri de artırmaya bakıcam, idman sonrasına bırakabilirim protein tozunu. Multivitamin konusunda dediklerinize hak verdim. Peki beslenmeme eklememi önerebileceğiniz multivitamin var mı, ve bunun tam olarak ne gibi bir faydası olur?

6. brhmcr

brhmcr Guest

Bu linke goz atmani rica ederim. https://www.bodyforumtr.com/makaleler/supplements/multi-vitamin-urunleri-kiyaslamasi.html
    Piyasada bir cok cesit multivitamin mevcut. Multivitaminden cok Beklentiye girmek yanlis olur (Animal pak vbleri ni kastetmiyorum). Normal multivitaminler mineral-vitamin dengesini saglarlar, dayanikliliginin artmasina neden olurlar, dolayli yonden performansa etkileri vardir. Ginseng benzeri maddeler iceren multivitaminler performans, odak, zindelik noktasinda yardimci olacaktir.

7. capish

capish Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Tercüman
    Yer:
    Istanbul
    O konuyu dün okumuştum. Ama tam olarak neye ne kadar ihtiyacım var bilmediğimden pek bir şey çıkaramamıştım. Multivitaminden çok bir şey değil, hiç bir şey beklemiyorum aslında :) Şöyle yani, yanlış anlaşılmasın. Vücudumun ihtiyaçlarını versin yeter, vitaminler sonuçta. Yalnız içlerinde o kadar çok madde var ki listedeki ürünlerin :)

8. brhmcr

brhmcr Guest

Cok asiri idman tempon olmadigini tahmin ederek Solgar ve GNC urunlerinden kullanabilirsin, hatta eczaneden supradyn alip da kullanabilirsin.

9. capish

capish Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Tercüman
    Yer:
    Istanbul
    Abartı bir idmanım yok, forumda vitamin bölümünde okuduklarımdan solgar vm-2000'in iyi olduğuna kanaat getirdim. Gereksiz fazla etkili falan değildir sanıyorum?

Bu arada her sorduğuma cevap veriyorsunuz, çok teşekkür ederim vaktiniz için.

10. brhmcr

brhmcr Guest

Hiç kullanmadım ama kullananları memnun olduğunu biliyorum. Ben eskilerde pharmaton kullanırdım ve çok memnundum. Şu aralar Olimp Multivitamin kullanıyorum, uygun fiyata geldiği için. Sanırım sizin durumunuzda en güzeli fiyatı gözönüne alarak bir tercih yapmanız.

Cevap konusuna gelince elimden geldiğince öğrendiklerimi paylaşmak benim için zevk.

11. capish

capish Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Tercüman
    Yer:
    Istanbul
    Dün Muscletech Nitro siparişi verdim 1.8 kg'lik. Bugün de vitamin için Solgar, Pharmaton ya da Olimp'e bakıp karar vereyim. Tekrar teşekkür ederim yardımlarınız için.

12. brhmcr

brhmcr Guest

Kolay gelsin :)

Sayfayı Paylaş