Protein Tozlarında Bolca Bulunan "Tryptophan" ın ZARARLARI

Konusu 'Püf Noktalar' forumundadır ve Xanthium tarafından 30 Nisan 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
 1. Xanthium
  Offline

  Xanthium Üye

  Katılım:
  28 Haziran 2007
  Mesajlar:
  62
  Beğenileri:
  18
  Ödül Puanları:
  18
  Linkteki yazıda protein tozlarında bolca bulunan tryptophan'ın sentetiğinin çok zararlı olduğu ve beyin zararı iltihabına neden olduğu yazıyor. Her protein dozunda yaklaşık 350-550 mg arası bulunuyor.
  Bu amino asit hindi,tavuk,yumurta.. gibi doğal ürünlerde doğal olarak bulunmakta.
  4.Maddede:
  https://www.bodyforumtr.com/vbforum/do-al-b-y-me-t14390.html?t=14390&highlight=ergenlik

  "1989 yılında L-tryptophan isimli çok bilinen bir maddenin genetik mühendisliği uygulanmış bir türü 37 Amerikalı’nın ölümüne ve 5000 kişininde sakatlanıp ölümcül ve ızdıraplı bir kan hastalığına yakalanmasına (eosinophilia myalgia syndrome ‘’EMS’’) sebep olmuştur."
  http://www.gidasayfasi.com/haber-451...sin-dogal.html


  "Büyük bir yan etki göstermesinin nedeni ise japon bir firmanın üretimin seri olması için maddenin genetik kodlarıyla oynamasıdır.fakat insanları hasta eden etken madde hala bilinmemektedir.
  bu tür ürünler kullanırken dikkatli olmakta fayda var."
  http://www.eksisozluk.com/show.asp?t=triptofan
   
  gorgeouskykhan ve furkan77100 bunu beğendi.
 2. Bodysoft
  Offline

  Bodysoft Üye

  Katılım:
  13 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  409
  Beğenileri:
  469
  Ödül Puanları:
  73
  Önce Triptofan nedir ona bir bakalım;
  Triptofan (Trp,W) proteinleri oluşturan 20 aminoasitten biridir. Genetik kodu UGG'dir. Nonpolar bir aminoasittir. İndol halkası içerir. Esansiyel bir aminoasittir. Glukojenik ve ketojenik aminoasittir. Piruvat ve asetil KoA üzerinden yıkılır. Yapısında bulunan indol halkası çeşitli bileşiklerin yapısına katılır. Bunlar serotonin ve melatonindir. Karaciğerde triptofan yıkımı ile nikotinik asit sentezlenir.
  Kaynak

  Basitçe Triptofan bu...

  Sentetiğini bir kenara bırakırsak, et (daha çok tavuk ve hindi), süt, muz, yoğurt gibi ürünlerde doğal olarak bulunmakta...

  Peki sorun nerede?
  80'li yıllarda bu maddenin sentetik olarak üretimi yapılırken farklı madde/maddelerin bileşime yanlışlık sonucu girmesinden dolayı bir çok kişinin öldüğü ve bir çok kişinin de sakat kaldığı rapor edilmiştir.

  Buna neden olan olay kısa bir süre sonra ortaya çıkarılmış olmasına rağmen Triptofan üzerinde ki kuşkular günümüze kadar devam etmiş ve bu tip başlıkların açılmasına neden olmuştur!

  Depresyon tedavisinde kullanılan ilaçların büyük bir çoğunluğunda bu element bulunmaktadır. (Bu gereklidir.)

  Triptofan beyin fonksiyonları açısından hayati bir elementdir ve Niasin (B3) olmadan bir işe yaramaz. Ancak bünyesel olarak Triptofan metabolizması bozukluklarında ciddi komplikasyonlar (Hartnup Hastalığı gibi...) ortaya çıkabilir ve bu yıllarca sürebilir.

  FDA'nın işine geldiği şekilde hareket ettiği gerçeğinden yola çıkarak Triptofan'ı karalamak oldukça yanlış olur lakin oldukça önemli bir elementdir ve eksikliğinde çeşitli depresif durumların ortaya çıkması kaçınılmazdır.

  Takviye olarak alınması gerekir mi?
  Günlük beslenmeniz de önemli bir sorun yoksa (süt, et, meyve, bakliyat) ve ince bağırsağınızda da vitamin emilim bozukluğu yoksa Triptofan'ın ek olarak alınması kesinlikle gerekmemektedir.

  Peki Vücut Geliştirme ürünlerinde niye bolca bulunuyor?
  Son derece doğal ve doğru lakin VG ürünleri (Aminoasit'ler) belirli bir formülasyon da yapılıyor ve bu formülasyon da Triptofan'a da gerek duyuluyor. Aradan Triptofan'ı çıkardığınızda formülasyonun yapısını (zinciri) bozmuş oluyorsunuz.

  Ürünler bir bütün olarak düşünülmeli, aradan Triptofan'ı çekip bu zararlıdır demek olmaz. Formülasyon da bulunan diğer maddeler tarafından Triptofan bağırsak da zaten yıkıma uğramakta ve vücut tarafından kullanıma alınmakta. Vücut'da Triptofan metabolizması bozuksa zaten Hartnup hastalığı ortaya çıkar.

  Sonuç olarak;
  - Depresyon tedavisi görmüyorsanız tek başına kullanılması pratik de bir
  şey ifade etmez. Depresif durumlarda serotonin ve melatonin düzeyi için
  mutlak gereklidir.

  - VG ürünlerinde olması kaçınılmazdır... (Gereklidir.)

  - Bebek mamalarında da bulunur...

  - Üretim tekniklerinin gelişmesi, endişeye yer bırakmayacak düzeydedir.

  Sağlıcakla Kalın...
   
  Chevq, MechFit, walldonthitback ve diğer 28 kişi bunu beğendi.
 3. SAVAŞ74
  Offline

  SAVAŞ74 Üye

  Katılım:
  20 Eylül 2010
  Mesajlar:
  1.331
  Beğenileri:
  1.287
  Ödül Puanları:
  123
  Yer:
  İstanbul
  Bodysoft, yine noktayı koymussun :)
   
  Bodysoft bunu beğendi.
 4. Xanthium
  Offline

  Xanthium Üye

  Katılım:
  28 Haziran 2007
  Mesajlar:
  62
  Beğenileri:
  18
  Ödül Puanları:
  18
  Öncelikle ayrıntılı cevabınız için çok teşekkür ederim.
  Protein tozu kullandım ve elimdekileri bitirene kadar da kullanacağım; ben de zararsız olduğuna inananmak istiyorum :)
  ---------------
  Konu hakkında farklı düşünenler olmasına rağmen dediğiniz gibi 1980'lerdeki olayda Triptofan aklanmış gibi gözüküyor (translate sanırım cümleler düşük):

  "ABD'de, 1980'lerin sonlarında, triptofan takviyeleri ciddi bir bakteriyel otoimmün hastalık salgını için, eozinofili-miyalji sendromu bağlı idi. Bu hastalık ölümcül oldu ve sonuç olarak, triptofan takviyeleri ABD piyasadan çekilmiştir.

  Ileri çalışmalar bakteri kültürünün hastalığın neden olduğunu, üretilen triptofan kullanılan ve spesifik bakteri sadece ABD'de triptofan takviyeleri% 70'i hakkında
  sağladığının bir Japon üreticisi tarafından kullanılmaya başlandı ki ortaya koymuştur. Bu hastalık takviyeleri diğer bakterilerden yetiştirilen ile ortaya çıkmayan ve bu nedenle oluşun çoğunlukla olanlar ABD'de onların destekleri elde edilen bağlanmıştır. Hiçbir durumda İngiltere'de bildirildi ve Avrupa, triptofan yaygın kullanılan kaldı çoğu. 2001 yılında FDA, markete geri vermiş triptofan izin verdi."
  *Diğer bir sitede de "Böylesine büyük bir yan etki göstermesinin nedeni ise japon bir firmanın üretimin seri olması için maddenin genetik kodlarıyla oynamasıdır." demiş.

  Kaynak: http://bilgi.didikle.com/Triptofan_nedir.html

  [Eozinofili miyalji sendromu (EMS); belirgin deri, iç organ tutulumu ve periferal eozinofili ile seyreden, kronik, multisistemik bir hastalıktır. Etiyopatogenezi tam
  olarak netleşmemiş olmakla beraber, çoğu hastada aşırı miktarda L- triptofan alımı hikayesi vardır.]
  -----------------------------
  Karşıt Görüş:

  L-Triptofan bir nörotransmitter olan serotonin aminoasit prekürsorüdür. İnsanlarda L-Triptofan kullanımı merkezi sinir sisteminde serotonin konsantrasyonunun artışına
  yol açar. 1989 yılında L-Triptofan ve L-Triptofan içeren ürünler eozinofili-miyalji sendromuna yol açtıklarından dolayı ABD’de kullanımdan kaldırılmışlardır. FDA
  tarafından onaylanmış olmasına rağmen L-Triptofanın en yaygın alanı insomniadır. Ancak uzun süreli kullanımında L-Triptofanın hipnotik etkisinin devam edip etmediği
  kesin değildir. L-Triptofan trisiklik veya tetrasiklik ilaç tedavisine cevap vermeyen depresif hastalarda bu ilaçlara adjuvan olarak kullanılmaktadır.

  *Eosinofili-Miyalji Sendromunun belirtileri; yorgunluk, miyalji, nefes darlığı, raş ve ekstremitelerde şişmedir. Konjektif kalp yetmezliği ve ölümde görülebilir.

  L-Triptofan, SSRİ’ler örneğin fluoksetin (Prozac) ve kloimipramin (Arafranil) veya MAOI’lerin ile birlikte kullanılmamalıdır.
  http://www.dpsikiyatri.com/tedaviler1237.asp
  ------------------------------
  Sonuç:

  1980'lerin sonunda bir Japon firması Triptofan adlı bir aminoasiti bakteriye ürettirerek besin takviyesi olarak ABD'de satışa sundu.
  Aylar içinde ürünü kullanan kişilerde kas ağrıları ve kandaki bazı hücrelerin sayısında artış ile seyreden Eosinofili-Miyalji sendromu ortaya çıktı.

  Bunardan 155 kişide kalıcı hasar görülürken 37'si hayatını kaybetti. (Mayano ve Gleich, 1994)
  Yapılan inceleme sonucu, genetiği değiştirilmiş bakterideki artmış triptofan üretiminin toksik bir yan ürün oluşumuna yol açtığı ve sendromun toksik madde nedeniyle ortaya çıktığı anlaşıldı. :)

  http://docs.google.com/viewer?a=v&q...cid=ADGEESj_RtpS4oEpINyroxOUwlrXOh8c968U19vWw
  PZszJaKkfYwRpM5ZjxQ5kip8WSiQsL6AAh_ggdpDWpJHgpotkK5Q1YXN7gMcpaLcfDhp0dRdumxb2uXaKvKZwrjHu_CJiAzUTSb&sig=AHIEtbSwEF97U_EDmXDHfq_httk3z2Li1A
  ----------------------------------------

  Eosinofili-Miyalji den aklansa bile, beyin zarı iltihabına yol açması hurafemi? (öyle olmasını umuyorum)
  Ne kadar içeriyor bilmiyorum ama bebek mamalarında bile kullanılıyorsa sentetik triptofandan korkmak yersiz mi?
  Yıllardır protein tozu kullanan sporcularda bu tür rahatsızlıklara yakalananlar varmı?
   
  Son düzenleme: 2 Mayıs 2011
 5. Bodysoft
  Offline

  Bodysoft Üye

  Katılım:
  13 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  409
  Beğenileri:
  469
  Ödül Puanları:
  73
  Amerika'da body building yapanlar için üretilen özel supplement'ler peynir ekmek gibi satar! Siz hiç beyin zarı iltihabı veya EMS yüzünden hastanelere akın edildiğini gördünüz mü?

  Endişelenmeniz yersiz...

  Ama çok sıkıntı duyuyorsanız elinizde ki takviyeyi kullanmayı bırakıp kendinizi psikolojik olarak rahatlatabilirsiniz. İçinize sinmeyen bir maddeyi kullanmanız gerekmiyor...

  Kaldıkı ürünlerin içerisinde bulunan zaten büyük bir çoğunlukla 5-HTP versiyonudur... 5-HTP'nin kendisi de satılmaktadır...

  Sonuç olarak sade veya herhangi bir supplement'e katılmış olarak kullanıp kullanmamak sizin elinizde, kendinizi nasıl rahat hissedecekseniz o şekilde karar verin.

  Çekinceniz olan bir maddeyi kullanarak kendinizi mutsuz etmenize gerek yok. :)
   
  DjPtoo, Akubulk, aspirin ve diğer 10 kişi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş