Protein tozları zararlı mı değil mi ?

Konusu 'Geri Dönüşüm Kutusu' forumundadır ve kc551 tarafından 12 Nisan 2013 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 11 üye.
  1. kc551

kc551 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Bazı doktorlar zararlı diyor bazıları kullanmanız yararınıza diyor. Her yerde farklı şeyler yazılıyor doğru bilgiyi nereden öğreneceğiz biz ?

Zararlıdır diyorlar:
    NANO TIP. BÜTÜN HÜCRELERİMİZ 3 AYDA BİR YENİLENİR. PROTEİN TOZLARI ÇOK TEHLİKELİDİR - YouTube
    Protein Tozlarına Dikkat Edilmeli - YouTube
    Prof. Dr. Canan Karatay, sporcu beslenmesi, protein tozları, şekerli sular, enerji içecekleri - YouTube

Yararlıdır kullanın diyor doktor:
    Whey Proteini - YouTube

2. tigerrr

tigerrr Üye

Beğenileri:
    306
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    2. Üniversitesini okuyor
    Sağlık bakanlığına sormak lazım esas supplementleri onaylayanlar onlar çünkü :)

3. Kauss

Kauss Üye

Beğenileri:
    1.421
    Ödül Puanları:
    123
    Tarım ve köy işleri onaylı diye biliyorum. Protein tozları sağlık bakanlığı kontrolünden geçmiyordu en son.

Normal de protein tozları ek besindir. Ve bir zararı olmaması lazımdır. Fakat bazı doktorlar buna karşı. Yani iki farklı cephe var. Kesinlikle zararsız demek TIP doktorlarına haksızlık yapmış oluruz. Tabi ülkemizde ne kadar bir araştırma var orası da ayrı bir konu. Protein tozundan ölen filan yok. Ama böbrek sorunu yaşayanların olduğunu biliyorum.

4. tigerrr

tigerrr Üye

Beğenileri:
    306
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    2. Üniversitesini okuyor
    Ben sağlık bakanlığı onaylıyor diye bilirdim bu tip suplementleri.

Ne kadar su o kadar emilim.

5. nofear

nofear Üye

Beğenileri:
    97
    Ödül Puanları:
    38
    Kauss çok iyi demiş zararlı desek de yalan zararsız desek de şimdi o senin kullanımına bağlı bişey fazla kullanınca bazı iç organlara fazla yük bindirdiği söyleniyor o yüzden ben herzaman doğallıktan yanayım :)

6. Tun4

Tun4 Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    38
    Zararını bence şöyle düşünebiliriz;

Doğal olmayan ve işlenmiş bir ürün ve hepimiz biliyoruzki protein ayrılıştırılırken karaciğere ekstra yük biniyor. Yani ne kadar çok protein tozu kullanırsak karaciğerimizi o kadar yoruyoruz.

Aynı işin çok daha beterini alkol alırken yapıyoruz. Ya da yıllarca sigara içenler her gün zehir alıyor, her yerde bas bas bağırıyorlar sigara kanser yapar, öldürür ancak ne kadar yaygın olduğunu biliyor.

Bana çok komik geliyor bu kadar çok sigara ve alkol kullanan bir milletin protein tozundan bu kadar korkması.

Çok zor değil eğer endişeye düştüğünüz bir durum olursa gidin kan testi yaptırın. Ben en yoğun supplement kullandığım dönemde yaptırmıştım ve her şey kusursuz çıkmıştı. Bu spora başladığımda supplementlere olan ön yargımı şu an tamamen kaybetmiş durumdayım, bilinçli olarak kullanıyorum, zaman zaman ara veriyorum. Herkese tavsiye ederim

7. xpoyrazx

xpoyrazx Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    harika bi konuya değinmişsin :)

sigara kullanan bir adamın gelip bana o protein tozları zararlı dediğini bilirim. akşama kadar alkolün, homojen karışımların demine vururlar sonra da gelip bizleri eleştirirler yok onlar zararlı diye...
    bi' keresinde şunu duydum:

protein tozu kullanma felç yapıyor :D

bu arada kan tahlili yaptırdığınızda (yaptırmışken hepsini yaptırın) , ve bu değerler içinde karaciğer hasar enzimleri olan ALT -AST değerlerine bakın. Bu değerler direk karaciğer hasar oranını gösterir. normal da 25- 60 arası değişmelidir. ama 100 görürseniz korkmayın. 300-1500 gibi sayılar görürseniz endişelenebilirsiniz. bu arada karaciğerdeki hasar oranını düşürmek ve ALt AST değerlerini normale döndürmek isterseniz de Lavanta çayı kürü kullanabilirsiniz. 7 gün içiyorsunuz değerler normale dönüyo...

iyi forumlar..

8. kc551

kc551 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0

Alkol ve sigara kullanmadığım için bu konularda hassas oluyor insan ister istemez. Başkaları beni ilgilendirmez. 3. kutuma geçeceğim whey protein'de. Sağlığımdan da olmak istemem.

Doktorun videoda dediği kalp kasının büyümesi gibi korkunç sonuçlar.. Bunların geri dönüşü de olmuyor.

Spor günlerinde zaten 2 ölçek kullanıyorum off günlerde de 1 ölçek. Eğer Canan hocamızın dediği gibi olumsuz sonuçlara neden oluyorsa hiç içmeyelim olsun bitsin.

Doktorlar böyle konuşurken spor salonlarında protein tozlarının hocalarca verilmesi, bazı doktorların kullanılmasını tavsiye etmesi... insanın aklını karıştırıyor.

Son düzenleme: 12 Nisan 2013
  9. NESTOR

NESTOR Üye

Beğenileri:
    179
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    dünya
    şu forumda 50bin kez tartışıldı, her aklına gelen aynı soruyu soracaksa başlık kirliliğinden başka bi işe yaramaz,

10. kc551

kc551 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Verdiğim videoları örnek göstererek yorum isteyen konuları gösterir misiniz bana ?

Yıllardır bu forumdayım sizden daha iyi görüyorum neyin ne kadar sorulduğunu. thums:

11. NESTOR

NESTOR Üye

Beğenileri:
    179
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    dünya
    ozaman bu videoları ilgili başlıklar altında paylaşmalıydınız ki aynı başlıklar mitoz bölünmeyle çoğalmasın :), başlıklar tek elden giderse oyuyanlar için daha yararlı olur.
    elnihayetinde aynı soru üzerinden video paylaşmışsınız, yani forum kullanımınız hatalı forumda bulunuş sürenizin bi anlamı olmuyor ;)
    sadece öneri.

ek olarak prof canan karatay her konuda neredeyse kendini bilirkişi merci gibi görüyor, yumurta yiyebilirmiyiz günde kaçtane yiyebiliriz diye soran izleyiciye günde istediğin kadar yumurta yiyebilirsin diye skandal cevap veren bi doktordur.
    felaket tellallığından başka bişey yapmıyor,

Prof. Dr. Faruk Memik (Türk Gastroenteroloji Derneği Bursa Şubesi Başkanı )
    Dr. Dwayne Jackson (The Big Proteincheck 2010)
    Prof. Dr. Ahmet Aydın
    PROF. DR. METİN ÖZATA
    Prof.Dr. Gülgün Ersoy

bunlarda protein tozu kullanımını destekleyen doktorlar, ne olacak şimdi :)

haa aşırı kullanım ölçüsüz kullanım elbette zararlı o başka bi konu ama eksik beslenmeni ek besinle tamamlaman zarardan çok yarardır.

sonuçta suyun bile fazlası zarardır.

12. kc551

kc551 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Video hakkında yorum yapacak ehil üyelerimizden yorum almak istedim.

Eğer konunun hatalı yerde olduğunu düşünüyorsanız ve forumda gereksiz konuların olmamasını istiyorsanız, konuya gereksiz mesaj atmadan direk şikayet ederdiniz ve moderatör arkadaş gereğini yapardı. thums:

13. NESTOR

NESTOR Üye

Beğenileri:
    179
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    dünya
    niye şikayet edeyim yahu, hepimiz aynı çatı altındayız, gambazlar gibi şikayet ruhu bana göre değil, bunun yerine direk size öneri ve yapılması gereken durumu sundum :)
    yani protein tozu zararlı mıdır sorgusu ile birisi bi tarama yaptığında arayan kişi tek başlıkta hepsini görmesi bakımından, başlık kirliliğinin önüne geçilmesi açısından, bu sadece moderatoru değil hepimizi ilgilendirir sonuçta hepimiz forumun parçasıyız.
    ek olarak bende sağlıkçıyım benimde sözlerimi direk çöpe atma :) forumda tıp okuyan yahut doktor olmuş arkadaşlarda mevcut onlarda diğer başlıklarda ilgili sorunuzun (protein tozu zararlı mıdır) cevaplarını ortalama olarak vermişlerdi, aynı şeyleri yine yazmak çoğunu üşendirir o bakımdan dedim :)
    neyse yanlış anlaşılmalar olmasın :)

14. hakankabaoglu

hakankabaoglu Üye

Beğenileri:
    199
    Ödül Puanları:
    0
    herkes birşey söylüyor birsürü de yararlı var diyenler var ne olacak simd bu iş?hergün istediginiz kadar yumurta yiyin diyor mantıga bak.diğer doktor da hep fazla kullanıldıgında demiş basında hep asırı asırı asırı ne yersek zararlıdır zaten.burada da kullanın diyor.

[YOUTUBE]Whey Proteini - YouTube[/YOUTUBE]

15. speedtouch

speedtouch Üye

Beğenileri:
    1.539
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Angara
    açık ve net söyliyim bizim ülkemizdeki protein tozu zararldır diyen doktorların hiçbirisi umrumda bile değil, neden değil söyliyim çünkü tahmin ederek bu yorumu yapıyorlar, araştırmaları yok, haa içlerinden birisi çıkar da bu konu üzerine geniş çaplı bir araştırma yapar o zaman konuştuğu her kelime benim için altın değerinde olur...

angilonit bunu beğendi.
  16. bosversen

bosversen Üye

Beğenileri:
    92
    Ödül Puanları:
    38
    Başımdan geçen bir olay daha doğrusu bir diyalog:
    Antremanı bitirmişim, dambılların dibine vurmuşum, soyunma odasındayım proteinimi içeceğim sonra duş alacağım, yeni yetme bir eleman yanıma geldi.

Eleman: Abi ne içiyorsun
    Ben: Protein
    E:Abi zararlı değil mi o?
    B: Bir zararı olduğunu düşünmüyorum. 2 yıldır kullanıyorum.
    E: Abi, kısır yapıyormuş bu tozlar, kuş(tabi kuş demedi de ben öyle yazdım) kalkmıyormuş.
    B: Bir sıkıntı yaşamadım, hatta faydasını bile gördüm.
    E: Bizim bir abi vardı, kullandığı protein iğnesinden kısır olmuş, çocuğu olmuyormuş, kuşu da az kalkıyormuş.

Gülerek duşa gidiyorum.

Protein iğnesi nedir arkadaş? Bu kadar yıldır spor yaparım, bisiklete binerim, dağa çıkarım, yüzerim, dalarım, aktivite gruplarına üyeyimdir, iki yıldır da ağırlık çalışırım, protein tozu içerim, daha PROTEİN İĞNESİ diye bir şey duymadım.

Karatay Hoca diyor ki;
    Toz formda olan herşey vücut için zararlıdır.

Başka bir hoca da diyor ki(Adını unuttum, Kanal D Doktorum programına çıkmıştı):
    Yaşlılar ve çocuklar için whey tozu çok faydalıdır. Bir ölçek kullanın.

Zararlı olsa da ......., zararlı olmasa da......

Bol su için, karaciğeri koruyucu takviyeler alabilirsiniz. Soya yağı, milk thistle vs.

Son düzenleme: 13 Nisan 2013
  17. BeachBoy

BeachBoy Üye

Beğenileri:
    4.430
    Ödül Puanları:
    123

Eklediğin 2. videonun aynısı daha önce forumda paylaşılmıştı. Benzer konular defalara forumda tartışılmıştı. Konu hakkındaki yorumları aşağıdaki linkten okuyabilirsin.

https://www.bodyforumtr.com/vbforum/beslenme/protein-tozlarina-dikkat-edilmeli-53448.html

1 kişi bunu beğeniyor.
  18. brhmcr

brhmcr Guest

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş