protein tozları gerçekten zaralı mı

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve umuttcann tarafından 24 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 13 üye.
  1. umuttcann

umuttcann Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Merhabalar.16 yaşındayım.vücut geliştirme sporunu 2 aydır düzenli bi şekilde yapıyorum.düzenli ve dengeli beslendiğim halde daha belirgin bir özellik yok.
    ben protein tozu almayı düşünüyorum ve bir doktordan bunları duymak bende şok etkisi yarattı.bu yazı da yazanlar gerçekten doğru.bu kadar yan etkileri var mı?işte o yazı:
    Protein tozu ; body building yapan insanların kullandığı bir üründür… besinlerde az miktarda bulunan protein tozu ve amino asitleri kapsüller halinde yutarak az zamanda büyük işler yapmak hedeftir. piyasada bir çok protein tozu ve aminoasit hapları bulunmaktadır.. Ancak tıbbi etik ve deontoloji kuralları gereğince buradan isim vermek doğru bir davranış tarzı değildir.. Esasen , hemen her protein tozu ve aminoasit hapı biribine benzer , aralarında çok önemli bir fark yoktur.

• Eğer vücut geliştirmek için protein tozu veya aminoasit hapı kullanacaksanız , hiç tavsiye etmem.. günde 6 tane aminoasit hapı yerine 1-2 tam yumurta yemeniz aynı değerleri verir.
    • Vücut geliştirmede protein tozu ve aminoasit haplarından uzak durmak gerekir.
    • Yalancı gelişme yapacaksanız hiç yapmayın daha iyi….Sağlığınızı kaybedersiniz……İlk etapta olumlu gibi görünen bir çok şey , ileriki yıllarda telafisi imkansız hasarlar bırakabilir.
    • İnsanlar arasında şöyle bir yanlış kanaat vardır.’’Vücut geliştirme sporunu bırakınca kaslar sarkar’’ yanlış bir kanattır.
    • Doğrusu şudur; Kasların sertliği gider ve kasın kütlesi küçülür.Sarkma olmaz.Lakin sporu bırakınca yanlış ve dengesiz beslenme sonucu yağlanma olacağı doğrudur.
    • Yalnız; protein tozu ve Aminoasit kullanımında kasta sarkma olur.Buda bir gerçek.Bunlardan uzak durmak gerekir..
    • vücut geliştirme kurallarından birisi de ; DOĞAL BESLENMEDİR.
    • Protein ve aminoasitler kasların gelişmesi için kaçınılmazdır.Zaten proteinlerin yapı taşı aminoasittir.Proteinsiz kas gelişmez. ama doğal yolla… yapay ilaçlarla DEĞİL !
    • Proteinler tüm et ve süt ürünlerinde doğal olarak bulunur…Bol tüketin..
    • Yumurtanın sarısı yağ,beyazı ise protein yoğunlukludur.Süt,bal ve çerezi sofranızdan eksik etmeyin..
    • Pirinç pilavını ve fasulyeyi bol tüketin….Bunlarda protein bol miktarda bulunur.
    • Yağlı besinlerden uzak durun.
    • Karbonhidratı abartmadan yeterince alın.(Makarna,ekmek,un mamulleri,şeker v.b)
    • Bol sebze ve meyve yiyin.. Vitamin açısından çok faydalıdır.
    • Protein kasları geliştirir ve vaz geçilmezdir.Karbonhidrat enerji verir.Vitamin dokuları onarır.
    • hülasa ; protein tozu veya aminoasit hapları yerine doğal beslenmenizi öneririm.
    Dr. Ümit Hazar

Devamı için: http://www.renklinet.com/yasam/protein-tozu-zararlari-ve-yan-etkileri.html#ixzz0xTDyWwOt
    Anasayfa: RenkliNET.com

bu ne kadar doğru ne kadar yanlış deneyimlerinizi bilmek isterim.16 yaşında biri için protein tozları ne kadar uygun.yorumlarınızı bekliyorum..kafa_

2. 1mmortaL

1mmortaL Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Antalya - İzmir
    Yapay ilaçlarmı? Bu adamın gerçekten doktor olduğunun bir kanıtı varmı acaba çok merak ettim. Bu ürünler ilaç değil, ek besin takviyesi olarak geçer. Tarım ve köy işleri bakanlığı izni dahilinde satılmaktadırlar. Örneğin whey protein tozları peynir altı suyundan elde edilir... Bunu yazan gerçekden doktorsa bile bilgi sahibi olduğu için değil blogunda fazladan konu bulunsun diye yazmış bence... Tabikide sadece supplementle iş bitmiyor beslenmeninde çok iyi olması gerekiyor ki bu besin takviyeleriyle bir gelişim gözlemlenebilsin

3. chuckydoll

chuckydoll Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Zararli olup olmadigini bilmem ama cok fazla ihtiyac oldugunuda sanmiyorum , hic supplement tarzi bir sey almadim. Senelerdir supplementlere dunya para doken ve benim vucut yapima yanasamayan bir suru adam gordum.. Bence olay tamamen duzenli spor , beslenme , genetik ve metabolizma...

Achilles1980 ve artarch bunu beğendi.
  4. wolfmen

wolfmen Üye

Beğenileri:
    71
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    MERSİN
    o doktor supplementten cok dogal beslenmenin altını çizerek beslenmenin böyle yapılması taraftarıdır ki bunda hem fikir oldugumuz kanısındayım yani bir insan protein ihtiyacını dogal yolla karsılayabiliyorsa supplement o insan icin gereksizdir.. supplementi protein ihtiyacını dogal yolla karsılayamayanlar kullanmalıdır. supplement neden besin gibi masum degildir neden daha zararlıdır diye bir soru soracak olursak problem supplementteki protein ve aminoasit degildir(bilinçli bir şekilde kullanıldığı taktirde) asıl problem supplementin rengi için tadı için hemen bozulmaması için daha iyi çözülebilmesi için eklenen kimyasal maddelerdir vucuda asıl zarar veren bunlardır..
    yok protein ihtiyacını ben karsılayabiliyorum diyorsanız tabiki de supplement gereksizdir...
    anaboliklere hic girmeyecem çunkü insan vücüdünün horman dengesini bozan her sey insana zararlıdır..

Son düzenleme: 24 Ağustos 2010
    umuttcann bunu beğendi.
  5. estetik fenomen

estetik fenomen Üye

Beğenileri:
    614
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Açıkcası akedemik bir yazı olmamış. Yaşlı bir dedenin torunlarına öğütü gibi olmuş. Ahkam kestiği her şeyin ardından bir de neden sorusunu sorup cevabını açıklayıcı şekilde yazsaydı üstüne konuşabileceğimiz bir şeyler olabilirdi.

Öte yandan ben de supplementlerden önce iyi bir antrenman ve beslenme programına sahip olunması gerektiğini düşünüyorum. Supplementlerin birçoğu palavra ve palavra olmayanlarıysa yeni başlayanlar için tüketilmesinin manasız olduğunu düşünüyorum.

Ne zaman neyden ne kadar alıp almayacağının hesabını yapmayan adamın her antrenman sonrası recovery süresi düşük protein almış ya da almamış değeri yok. Normal zamanda da sonucu etkilemesi bakımından olsa olsa yüzde 5'lik bir fark yaratabilir diyeceğimiz ürünlere para aktarmak da yine çok akli gelmiyor.

Neler kullanılabilinir? Dışarıdan tamamlayıcı olarak supplement takviyesi yapılabilinir, ancak önce beslenme konusunda kullanacak kişi bilinçli bir seviyeye gelmeli. İhtiyaç varsa vitamin, mineral, protein, amino asit takviyelerinden ötesini de hikaye buluyorum.

Aklıma gelen protein tozlarında zararlı gördüğüm etken maddesi ise tatlandırıcı olarak kullanılan aspartamdır. Tercih edilebiliniyorsa aspartam içermeyen daha doğal sayılabilecek protein tozları tercih edilmelidir.

umuttcann bunu beğendi.
  6. umuttcann

umuttcann Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    peki ben 16 yaşındayım.bu takviyeleri kullanabilir miyim?ve sizin bu tozların ya da ilaçların etki ettiğini düşünüyor musunuz?bu arada diğer yorumlarınız için saolun

7. emregunes

emregunes Üye

Beğenileri:
    175
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Bursa
    Öncelikle gerçekten de ihtiyacın var mı?

16 yaşındasın ve kemiklerin hala gelişiyor.Bu nedenle çok ağır kilolara girmek yerine vücut ağırlığınla şınav-mekik-barfiks vs yapmanı tavsiye ederim.İyi bir altyapın olur.

Protein tozunu da ilerde ağır kilolarla çalışırken (tabi ihtiyaç hissedersen) kulanırsın.Benim sana kişisel tavsiyem bu doğrultudadır.

umuttcann bunu beğendi.
  8. alistanblue

alistanblue Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ticaret
    Yer:
    İstanbul
    Bencede protein tozları ve diğer takviyeler zararlı. Kiminde hemen belli eder kendini kiminde yıllar sonra. Mesela ben ne zaman protein tozu alıp içsem ellerim ve ayaklarımda kırmızı lekeler oluşuyor sıcak su değdiremiyorum bırakınca iki gün sonra geçiyor. Ayrıca bugüne kadar profösör bazında 10 tane doktora danışmışımdır bu protein tozu ve diğer takviyeleri hepside bana nerdeyse küfür edicekti neden kullanmak istiyorsun onları diye :)

9. emregunes

emregunes Üye

Beğenileri:
    175
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Bursa
    Tabi %100 doğal olmayan herşey zararlıdır.Az veya çok.

Peki bizim %100 doğal yediğimiz bir ürün var mı ? Hormonlu ürünlerle besleniyoruz,cola içiyoruz,fast food -kebap yiyiyoruz .Vs vs vs.......

Bu kadar zararlı ürünün yanında protein tozu emin olun melektir :)

Sizdeki tepkilerini ilk kez duydum.Ürünün içeriğindeki bir maddeye belki alerjiniz falan olabilir.

10. cudjex

cudjex Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    katılıyorum prt. tozu melek kalır bunca şeyin yanında.en başta kola..
    ___
    yaşım 17..evde kas çalışıyorum..

bu sene dersler olsun evin yemekleri olsun beslenme vasat.
    whey protein tozu aldım.inanır mısın 15 günde irileştim.

ama seni özendirmeye çalışmıyorum illa al diye.bi düşün yumurta yiyon mu et yiyon mu.yani protein alabiliyor musun doğal yollarla.

11. selunlu

selunlu Yeni Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Günde 1 Kg Kırmızı ET Tüketebilen Arkadaşlarıma Bende Suplement Önermem.
    Zira Bazı Hastalıkların Tedavilerinde Suplement Takviyelerine İhtiyaç Duyuyorken Meslekteşımın Bu Gibi Bir Yorum Yapması Bana Anlamsız Geldi. Ayrıca Kişinin Yorumlarında Tutarlı Hiçbir Bulgu Yok , Yorumlar Köşem Kahvedeki Şevki Amcanın Yapabileceklerinden Çokda Farklı Deil.
    Bu Gibi pozitif yada Negatif YOrumlarda Genelde İnsanlardan Kanıtlar İstemenizi Öneririm.
    Ben Meslektaşımın Yorumlarına Katılmamakla Birlikte Düzenli Beslenemeyen İnsanların Protein ve Kas Yıkımına Maruz Kalmamaları Açısından Suplement Kullanmalarını Tavsiye Ediyorum.

12. senpaituyun

senpaituyun Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Ben bu acıklamalara pek katılamıycam:

Vitamin eksikliginde bir cok doktor vitamin ilaçları veriyor neden dogal yolla al demiyolar ?
    Demekki vücut vitamine ilaç takviyesi yapacak kadar ihtiyac duydugundan dolayı doktorlar bunu öneriyor.

Protein tozu yada aminoasitlerde bu mantıkla kullanılmalı sonuçda agır bir spor ve beslenmemiz cok cok iyi olmalı
    Beslenmemin yetmedigi yerde vücut protein tozu istiyosa eger bunu vermek zorundasın ki dengeyi bozmayasın.

Benim düsüncem bu

13. demir00

demir00 Özel Üye

Beğenileri:
    1.316
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Avukat
    Yer:
    Istanbul
    Kanımca yazı bilimsellikten uzak, zira ne bir bilimsel makaleye ne de bir bilimsel arastırmaya deneye atıf var. Doktor bey dusuncelerini dile getirmis. Yedigimiz ictigimiz her seyin vucuda bir miktar zararı var. Bu zararları minimuma getirmek icin de karaciger isimli bir organa sahibiz.

Bence bu yazıyı ciddiye almayın. Hele ki 2 tam yumurtanın 6 amino hapına esdeger olduguna iliskin iddiaya. Iddia diyecegim zira ispat edilmis bir durum yok ortada.

14. umuttcann

umuttcann Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yani sizin dediğinizi aZetlemek gerekirse evde 3 er set YA DA ne kadar yapabilirsren şınav batfiks mekik vb şeyleri uygula.spor salonunda da hafif kilolarla düzenli bi program doğrultusunda beslenmene dikkat ederek çalış. kemik yapın iyice otursun.bu gelişim olduktan sonra da ağır kilolara ve ihtiyaç duyarsan bu tür ek besin takviyelerini de uygulayabilirsin?bu mudur(1.sorum)......siz böyle bi yorum yaptığınıza göre bu sporda tecrübe kazanmış biri olmalısınızç bu spor hakkında tecrübeleriniz(kaç sene yaptınız vs. öğrenebilir miyim?(2.sorum) YORUMUNUZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM..

15. viperking

viperking Üye

Beğenileri:
    124
    Ödül Puanları:
    53
    Bu yorumu yapan doktor ne doktoru önce onu bilmek lazım. Maalesef Tr'de herkes uzmanlık lanı dışındaki konularında uzmanı. Burda ülkemizde spor hekimliğinin eksikliğini çok hissediyoruz.

Kulaktan dolma bilgilerle yorum yapılıyor. Protein tozu dedince insanlar steroid muammelesi çekiyor. Oysa yurt dışında bu ürünleri vejeteryanlara protein desteği olarak ömür boyu veriyorlar.

Vücudunda protein eksiği olan hastalara ve hatta 0-5 yaş arası bebeklere bile bu destekler doktorlar tarafından veriliyor.

Doğal yollarla protien alırsak VG yi bıraktığımız zaman vücut sarkmaz ama tozla protein alırsak sarkar ifadesine bir tarafımla gülüyorum. Sonuçta her iki üründe de vücuda giren madde aynı ise etkileri nasıl farklı oluyor?

Gelelim zarar konusuna. Ben bu tür açıklamalrın arkasında aşırı ve bilinçsiz kullanımı engellemek kaygısı olduğunu düşünüyorum. Bu yönden haklılarda.

Forumda olsun çevremde olsun spora başlayalı daha 2 ay olmuş insanar (keza sende öylesin) gidip bu tür supplementlerden medet umuyor. Bunları sihirli ilaçlar olarak görüyor, oysa adı üstünde supplement yani destek ürünü. Sen atremanı adam gibi yapacaksın, besinin dinlenmeni ona göre ayarlayacaksın, vücudun doğal yollardan gelişme gösterecek ve bir noktadan sonra ilerlemenin yavaşladığını hatta durduğunu göeceksin o zaman bu destekleri kullanacaksın. Bu sporu kesintisinz 1 yılın üzerinde yapan ve hala istediği duruma gelememiş kişiler varken 2 ayda - 6 ayda acaip gelişim beklemek hayal perestliktir. Bu süre zarfında vücudunu tanımadan, beslenme-dinlenme-antreman düzenin oturtmadan bu tür takviyelere başvurmak da vücuda ihanettir.

Ayrıca bu ürünlerin nasıl üretildiğini de bilmiyoruz. Ne kadar güvenilir olursa olsun sonuçta sentetik ürünler. Mutlaka bir yan etkisi olacaktır. İşte bu noktada ürünleri bilinçli kullanmanın önemi ortaya çıkıyor.

İyi antreman yapan bir sporcunun vücut ağırlığının 1,5-2 katı civarı protien alması bunu da günün her öğününe yayarak alması gerek. Bu miktar doğal besinlerden alınabiliyorsa protein supplementlerine gerek yok. Ama kişi öğün sayıları maddi olanaklar vb nedenlerle belirtilen miktar proteini alamıyorsa o zaman bu destek ürünler devreye girer.

VG de 1 yılını doldurup kendini bu işe veren çoğu kişi çok iyi idman yaptığını ve alması gerekn protein miktarını artırması gerektiğini düşünür. Bunlardan biri de bendim. Taa ki bu yaz tansiyonum dinlenme gününde durup dururken 15-10 olana dek. DOktorumun sorduğu ilk şey aşırı protein li beslenip beslenmediğim idi ki bu dönemde hiçbir supplement kullanmıyor protieni doğal olarak alıyordum. Kendisine bu tür vakaların çok geldiğini, çoğunun bu sporla uğraştığını ve yüksek protein tüketimi olduğunu söyledi. Bahsettiğim vücut ağırlığının 1,5-2 katı protein alımı olayının bir ortalam olduğunu, önemli olanın vücudun yıktığı kası yenilemek ve büyütmek için gerektiği kadar alınmasını gerektiğini ve ağırlığın 2 katı protein alımının ancak kendi adamış prof. sporcular için uygun olduğunu açıkladı.

Kısacası ister doğal, ister sentetik olsun herşeyin fazlası, aşırısı zarar.

16. murad1

murad1 Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    Bende şuna inanıyorum. Sentetik takviye besinlerle kas elde etmiş biri ile doğal yoldan beslenip kas etmiş birinin kaslarının aynı kalitede olmadığına.

alistanblue ve qKn bunu beğendi.
  17. qKn

qKn Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ogrenci
    Yer:
    Kocaeli
    protein tozu zararlı değil fakat doğal yolla karşılamak varken suplementlere gerek duymak saçmalık bende bir ara alıyordum fakat bıraktım sonra doğal yollarla karşıladım bir sorun olmadı supplementler profesyonellere göre bizim fazla ihtiyacımız yok antrenmandan gel 1 lt süt iç al 30 gr protein meyve felanda yersin vitaminini alırsın sorun kalmaz

alistanblue bunu beğendi.
  18. MorphX

MorphX Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    Aynı miktarı doğal olarak alabilecekseniz gerek yok ancak hangi ispata göre bu sonuca varmış doktor bey anlayamadım açıkcası bir arkadaşımızda söylemiş kahvede oturan amca gibi konuşmuş... Bir VG ' cinin doğal olarak gereken proteini alması zor...bu küçük bir çocuğun kalsiyum falan içmesine benzemiyor "Doğru Kullanılmazsa" zararları olabiliyor tabiki ama zaten bu ürünleri yüzlerce kişi kullanıyor Amerikada kimsenin aklına gelmedi de tüm belgelerini ve denetimlerden geçti de benim güzel ülkemdeki bi doktormu buldu şimdi bunun zararını ? diyecek birşey yok :(

19. emregunes

emregunes Üye

Beğenileri:
    175
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Bursa
    Gerçi bu yorumu yapmak için çok da tecrübeli olmaya gerek yoktu :) Forumda da bununla ilgili bilgiler var.Ama merak ediyorsan ara vererek de olsa 12-13 yıldır amatörce yapıyorum ve bulduğumu da okuyorum.

Hikaye kısmını geçtikten sonra sadede gelirsek;

Evet başlangıçta ek besinler çok da gerekli değil.Önemli olan beslenmedir.İlerde ağır çalışmalar yaparken istersen kullanırsın.

Kemik gelişimin sürecinde ,bu yaşlarda çok ağır kilo altına girmek de gerekli değil.Altyapı için basket,yüzme vb sporlar ya da vücut ağırlığı ile yapılan şınav,barfiks, mekik,dips senin için yeterli gelir.Haaa tabi illaki kas ,kas diyorsan da al ağırlığı kaldırmaya başla derim.

20. ammun

ammun Üye

Beğenileri:
    92
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    öğrenci=dilenci
    Yer:
    Denizli
    Tabi ki ilk hedef doğal beslenme, amaaa ben steroid kullanmayacam, bana 41-42 define kol yeter diyen sporcunun da kesinlikle kullanması gerekir protein tozu.
    Antreman sonrası ve sabah gözünü açar açmaz tüketilen protein tozunun yerini ne kırmızı et tutar ne yumurta..

Sayfayı Paylaş