protein sentezi

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve CN'R tarafından 27 Şubat 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. CN'R

CN'R Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    forumda arkadaşın birisi

''Vücut Bir Seferde 30 Gr Proteini Sentezleyebiliyo Ve Fazlasini Yağa Atiyo...''

demiş.yani tek öğünde 400 gr tavuk yediğimizde bilidiğim kadarıyla 80 gr protein almamız gerekirken tek seferde aldığım için bunun 50 gramı yağamı dönüşüyor?

2. mustang9

mustang9 Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    18
    Karasan 'dan alıntı zannedersem sorunu cevaplayacaktır.

"30 gram iddiasi sacmaydi, zira eger böyle olsaydi, günde 220 gr. proteine ihtiyac duyan birisi 7-8 kerede almaliydi bunu, ancak su da var, ben 200 gr. proteini 3 seferde alayim demekte cok dogru değil, zira bir cok vucutcu, 4-5 kere yedikleri zaman daha iyi gelistiklerini söylemistir.
    Protein alimini 4-5 sefere bölmek daha mantikli, ancak uzun süre protein alinmadiysa, bir seferde 50-60 gram proteini vücut kullanabilir sanirim, ancak dikkat edilmesi gereken nokta, Iseeyou, ihtiyac duyulani alir diyor, bu durumda, son yemegini 3 saat önce yemis birisi,60 gram protein alirsa,vücut "ihtiyac fazlasini" kullanmayacaktir.
    Bu durumda, ancak idman sonrasi ya da uzun süre protein tüketilmediginde 40-50 gram gibi yüksek protein tüketilmeli bence, sabah kahvaltisida buna dahil edilebilir."

CN'R bunu beğendi.
  3. D.Wolf

D.Wolf Üye

Beğenileri:
    2.200
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    bu konu sürekli tartışlılan bir konu..bunun tek bir cevabı var, o da sizin vücudunuz..

vücudunuzun hacmi cok önemli..bunun yanında kas kütle yüzdeniz de bu proteinlerin vücut tarafından kullanılma yüzdesini etkiler..90 kg define kas kütlesi cok kaliteli olan birisinin protein sentezi hızıyla, 70 kg bir vg cinin protein sentezinin hızı aynı olamaz..protein sentezi hızınız yükseldikçe, protein alımı da bir o kadar artar..

bunların dışından hangi protein kaynagını da kullandıgınız bu işin kaderini belirler..tüm gün tavuk göğüsü tüketen insanla, yüksek oranda whey protein tüketen birisinin elde edecegi verim aynı olamaz çünkü protein kaynaklarının biyolojik değerleriyle de alakalı bir durum var ortada..yani ne kadar biyolojik degeri yüksek protein kaynaklarını tüketirseniz, vücudunuz tarafından o kadar cok protein emilir ve kullanılır..bunu da hayvansal proteinlerini yüksek miktarda tüketerek yapabilirsiniz..başta, whey, yumurta, süt, tavuk olmak üzere..

kortizol seviyesi de cok önemli, yani vücudumuz pek dolu durmadıgında, özellikle sabah saatlerinde katabolik olan vücut ve antrenman sonrasında iyice pumping, çalışma sonrası yorulan vücut kendini yüksek miktarda besin almak ister, bu yüzden bu zaman dilimlerinde vücut daha fazla protein alabiliyor...ama bu tek yönlü değildir..aldıgınız proteinlerden maksimum verim almak istiyorsanız, mutlaka yanına karbonhidratta tüketmelisiniz..çünkü protein metabolizmasının hızlı çalışması için karbonhidrat gereklidir..ve vücut aldıgı pro-karbo oranına baktıktan sonra ne kadarını yaga dönüştürecegine karar verebiliyor..ama bunlar o kadar dengeli bir degere sahip olmalı ki, yani karbonhidrat-protein dengesinde abartı olmayacak şekilde alım yapılırsa, vücut tarafından kullanım şansı daha da artar..

bunların yanına, protein sentezinde katalizör görevi gören bazı vitaminlerin alımına da dikkat etmek gerekir..özellikle b vitaminleri..

30 gr olayına gelince, 30 gr proetin alımı herkeste şartlandırılmış gibi..eger, vücut geliştirmede yeni değilseniz, belli bir mesafeyi aştıysanız, rahatlıkla 40-50 gr arası alabilrisiniz..vücudunuzun sesini dinleyin, kimin ne dedigi önemli değil..

2shae ve CN'R bunu beğendi.
  4. castorpollux

castorpollux Üye

Beğenileri:
    411
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    Karasan'ın öyle birşey söyleyeceğini zannetmiyorum... protein ihtiyacı, yaş'a ve kg'a bağlı olarak, kişiden kişiye farklı oranlarda alınması gerekiyor... günlük kg başına 1-2gr ihityaçtır... protein'in fazlası vücudda hiçbirşekilde depolanmaz, atılır...

5. pastnova

pastnova Üye

Beğenileri:
    152
    Ödül Puanları:
    53
    Proteinin fazlası her besin fazlası gibi vücudta yağ olarak depolanır.Bilmediğiniz konularda insanları yanlış yönlendirmeyiniz.Ayrıca vücut hiç bir besinin fazlası atılmaz.(B-C vitaminleri ve mineraller hariç)

CN'R ve luciano bunu beğendi.
  6. castorpollux

castorpollux Üye

Beğenileri:
    411
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    yanlış yönlendirmeyin mi? merak etme benim hiçbir whey protein üreticisi ile ortaklığım yok zaten...
    birşeyi yanlış söylemişsem bunun izahını yapınız şov'a gerek yok...

bu forumda yazdığım hiçbir bilgiyi ezbere yazmamaya - iki kere - özen gösteririm yukarıdaki mesajda olduğu gibi,
    ''fazla miktarda protein içeren diyetler'' yağlanmaya neden olur,

yani enerji=glikoz yağa dönüşür, protein değil... etkin rolü oynayan cho yani karbonhidrat... spor yapan kişilere göre değerlendirilmeli bu konu, kullanılan protein'in whey protein olduğunu varsıyalarak değerlendilmeli... sıfır beden manken olmaya niyeti olan birine whey protein'de yağ yapar, ee ne yapalım yani şimdi hamam böceği diyeti mi yapalım?

batistr bunu beğendi.
  7. MuscleTone

MuscleTone Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    Yer:
    istanbul
    Ben de vücut tek seferde 30 gramdan fazla protein sentezliyemez diye biliyorum. Fakat yanılmıyorsam all starın tek sefer kullanımlık 60 gr. protein içeren drinkleri vardı. Eger tek seferde 30 gr. mantığı varsa adamlar ne akla hizmet bu ürünü piyasaya sürüp üstüne üstlük antreman öncesi ve sonrası 1'er şişe alma tavsiyesinde bulunurlar. Bunu da aklım almıyor.

8. El Diablo

El Diablo Üye

Beğenileri:
    1.595
    Ödül Puanları:
    103
    Selamlar,

daha geçen hafta bu konuyla alakalı birşeyler tartışılıyordu. Herhalde başlık ' gece protein almak için uykuyu bölmek' gibi birşeydi.
    Bilimsel olarak vücutun bir seferde ne kadar protein alacağı kanıtlanamamıştır. Geçenlerde yazdığım gibi kilo başına 3-4 gr protein tavsiye ediliyor ve buda 30 gr teorisini pek desteklemiyor, yani 100 kg bir sporcu 300-400 gr günde protein alacaksa ve her seferinde sadece 30 gr alabiliyorsa artık günde kaç sefer yemek yeemesi gerek siz hesaplayın.
    1-2 gr Dünya Sağlık Organizasyonu tarafından tavsiye edilen bir miktar. Yani bu tavsiye benim içinde geçerli, 90 yaşındaki ninem için ve 45 kg olan eşim içinde. Demekki 90 yaşındaki ninem ile ben aynı miktarda protein tüketmem gerek. Çok mantıklı gelmiyor.
    Protein sintezini artırmak için C vitamini takviyesi yapılabilir. Bu uygulama balık yediğimizde limon sıkarak yapıyoruz (Kayanak: Stiftung Warentest, Sonderausgabe Ernaehrung, 1995). Protein sintezinde Magnesium'da önemli rol oynuyor.
    3-4 gr protein için geçenlerde kaynak sunmuştum.

selamlar

bonatschi bunu beğendi.
  9. castorpollux

castorpollux Üye

Beğenileri:
    411
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    kesinlikle haklısın... zaten değil protein her insanın su ihtiyacı kendi kilosu ile orantılı olarak farklılık gösterir... kilo/29 diye hatırlıyorum...
    yani 90kg olarak benim 3 litre su ihiyacım varken, 150kg'lık bir kişisin su ihtiyacı 5 litre oluyor... birde olaya spor yapan - yapmayan, metabolizması hızlı çalışan - çalışmayan, ergen olan-yetişkin olan, beslenme alışkanlığı felan girince, hepsini aynı kefeye koyup değerlendirmek, çok çarpık ve yanlış sonuçlar verecektir...

10. siyahkuşak

siyahkuşak Üye

Beğenileri:
    129
    Ödül Puanları:
    53
    ben daha bu işin başındayım...salondaki hocamla konuştuğumda benim sadece idman günlerinde 60-70 gr protein almamın dahi yeterli olacağını söyledi...belki yeni olduğum için..ben günde 100-110 gr protein almaktayım ve kilom ise 80....ona kilo başı 2 gr en az almam gerekmiyormu diye sorduğumda uzun zamandan beri bu işi yapan yani müsabık anlamındaki sporcuların alması gereken miktarlar olduğunu söyledi...
    aslında mantıksızda değil....100 kg lik vg ci hala kaslarını büyütme çabasında ise 250-300 hatta daha üstünde bir miktar protein ihtiyacı olacaktır..aksi halde yaptığı kaslarınıda kaybeder...
    bu sporun mantığı bence ne kadar ekmek o kadar köfte misali...
    hocalarımın görüşü varsada gözardı edemem....

11. pastnova

pastnova Üye

Beğenileri:
    152
    Ödül Puanları:
    53
    O sizin 1-2 gr dediğinizin doğrusu 0.6 gr dır ;)
    Yeni başlayanlar 1gr
    Orta seviye bodyciler için 2 gr
    Colemanlar için 3.5-4 gr

siyahkuşak bunu beğendi.
  12. siyahkuşak

siyahkuşak Üye

Beğenileri:
    129
    Ödül Puanları:
    53
    üstteki mesajıma tercuman olmuşsun....teşekkürler...ayrıca hocamın doğru yönlendirmesine sevindim...

13. enantioselectivity

enantioselectivity Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Akademisyen, teknokrat
    Yer:
    Istanbul
    Daha yeni post ettiğim protein ile ilgili yapılan bir çok araştırmanın özet sonucunu türkçe özetlediğim post'a bakabilirsiniz:

https://www.bodyforumtr.com/vbforum/protein-g-nl-k-al-t17743.html

14. darwin

darwin Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    kafein ve protein

slm, enerji vermesi ve azda olsa yağ yakımını artırdığı için antrenman öncesi kafein almak istiyorum...fakat yanlış hatırlamıyorsam kafeinin protein emilimini engellemek gibi bir özelliği vardıkafa_. doğrumu? yada nasıl önüne geçilebilir?...bu konuda bilgisi olanların benimle paylaşmasını rica ediyorum

Sayfayı Paylaş