Protein parcalanıp amino oluyorsa....neden protein kulanıyoruz amino kullanmak varken

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve verseca tarafından 7 Mart 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 11 üye.
  1. verseca

verseca Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    38
    Protein parcalanıp amino oluyorsa....neden protein kulanıyoruz amino kullanmak varken? sistemimizi neden yoruyoruz? protein parcalamak ıcın? yeterınce amıno alarak olmuyormu?

2. gencebayorhan

gencebayorhan Üye

Beğenileri:
    144
    Ödül Puanları:
    53
    amino asit alımı böbrekleri çok yoruyor, sindirime uğramadığı için. bir ölçek whey proteine denk gelmesi için yaklaşık 8-10 tane aminoasit kullanmak lazım.Bu da sürekli kullanımda vücudu mahveder.
    Ayrıca protein çeşidine göre vücuda 45dk.dan 12 saate kadar süren bir süreçte karışırken, aminoasidin kana karışması 15-20dk. da mümkündür.Bu da amacına göre, üstteki maddeyle birlikte düşünüldüğünde işlevsizlik demektir.
    Son olarak, ne kadar doğal olursa olsun vücuda alınan aminoasit, uzun ve yoğun kullanımda vücudun protein sentezleyebilme kabiliyetini düşürür.

umutn ve mourndare bunu beğendi.
  3. zhu.zhq

zhu.zhq Üye

Beğenileri:
    340
    Ödül Puanları:
    73
    ayrica aminolar daha pahali. ve vucuda surekli amino vermek hazira alistirmak vucudu tembellestirebilir

4. verseca

verseca Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    38
    simdi bu amino acid bobreklerı yoruyor. Peki proteinde parcalanıp serbest formda aminolar haline geldiginde aynı bobrek yorulmuyormu anlıyamadım?

10 tane amino acid yaklasık 30 gram protein iceriyor. sen bu sekıldemı hesapladın? bır olcege denk gelmesı acısından?

5. cadocx

cadocx Üye

Beğenileri:
    406
    Ödül Puanları:
    0
    o kadar bütçen varsa buyur denemesi bedava

-hitman- bunu beğendi.
  6. gencebayorhan

gencebayorhan Üye

Beğenileri:
    144
    Ödül Puanları:
    53
    bir ölçek optimum whey 24 gr. amino olarak bildiğim kullandığım animal nitro'nun paketi 4.5gr. buradan çıkarak ortalama bir değer yazdım.
    Proteinin aminodan daha az böbrek yormasının nedeni, proteinlerin karaciğerde bir takım işlemlere tabi tutulup böbrekten süzülmesine karşın, aminoasitin zaten en küçük parçaya bölünmüş olduğundan direk böbreğe gitmesi ve böbreğin gereğinden çok yüke maruz kalmasıdır..

7. verseca

verseca Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    38
    peki amino acid profilindeki yazan 22 amino acid 3 gram proteinin icindeki amino acid degil benım bıldıgım kadarıyla. yani 3 gram pro dan haric bir profil o amino acidler yanlısmı bılıyorum yoksa?

8. verseca

verseca Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    38
    tam anlatamadım sanırım :p soyle demek ıstedım. benım kullandıgım amıno acid de 3 gram protein var. her bir hapı ıcın. ve amino acid profilinde yazan degerler , 3 gram proteinin parcalanmıs seklımı oluyor? bunu demek ıstedım.

9. year2004

year2004 Üye

Beğenileri:
    162
    Ödül Puanları:
    53
    Mg olarak yazıyor zaten topla hepsini ne çıkacak?

10. verseca

verseca Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    38
    tmm denıycem. kutunun yanına gıttıgımde :=)

11. boyukarizali

boyukarizali Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    28
    saçmalamayın gidin hangi fitness eğitmenine sorarsanız sorun size bütçeniz yetiyorsa aminoasit kullanın der.Üstelik ben amino 3100 kullanıorm mg olarak bakarsanız antremandan 1 saat önce 4 tane antremandan hemen sonra 4 adet atıorm.Bütçeniz yetiosa amino kullanın.

12. gencebayorhan

gencebayorhan Üye

Beğenileri:
    144
    Ödül Puanları:
    53
    sen saçmalama ayrıca ağzını topla..

13. boyukarizali

boyukarizali Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    28
    kusura bakma ama ben şimdi kötü bir lafmı söyledim.Boşuna gerginlik yaratma.Ağzımı toplayacak kadar da kötü bir laf söyledigimi zannetmiyorum.

14. gencebayorhan

gencebayorhan Üye

Beğenileri:
    144
    Ödül Puanları:
    53
    Saçmalamak bilgi vermeye çalışan insanlara hoş bir yakıştırma değildir.Her neyse..
    Aminoasit kullanımı konusunda da savunduğunu kanıtlayabilecek kaynakların varsa, bizde bilgilenelim, gücümüz yettiğince aminoasit kullanalım..

15. darknesssword

darknesssword Üye

Beğenileri:
    174
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Aydın
    Aminoasit direk böbrege gider ve böbrek fazla alìmì ile yorulur.bu bakima protein tozunu kullanin diyorsunuz.protein tozu sizce karacigerden girdigi gibi cikiyor mu?hayir.bircok isleme ugruyor.peki bu durum karaciger üzerinde negatif etki yaratmaz mi?sunu unutmamaliyiz ki vücudumuzun ana motoru kalp,yardimcisi karacigerdir.karaciger vucudumuzun gümrük kapisi gibidir..

16. gencebayorhan

gencebayorhan Üye

Beğenileri:
    144
    Ödül Puanları:
    53
    protein tozu karaciğeri yormaz gibi bir tabir kullandığımı hatırlamıyorum. Protein tozunun karaciğere verdiği zarar aminoasitin böbreğe verdiğinin yanında hiçtir.

17. TurTaa

TurTaa Yeni Üye

Beğenileri:
    121
    Ödül Puanları:
    0
    yediğimiz besinlerde böbreği ve karaciğeri yoruyor o zaman bu mantıkla ...
    neden yorsun ki bir ürününü proteinini süzüp içmek.

18. gencebayorhan

gencebayorhan Üye

Beğenileri:
    144
    Ödül Puanları:
    53
    benim okuduklarım ve bilgilerim bu yönde, aksini biliyorsanız söyleyin biz de öğrenelim.
    Son bir kez daha özetliyeyim.
    Protein karaciğeri yoruyor olabilir ama düzenli beslenen ve spor yapan biri için bu değer doz abartılmadıkça çok da riskli değildir.
    Amioasit, hem hazır olarak vücuda girdiği için, böbrekleri ekstradan yorar,proteinin aminoya dönüşme işlemini vücut kendisi yaptığı için böbrekler bu nebze zorlanmaz.
    Aminoasit pahalıdır.
    Aminoasit işlevsel değildir,sadece belli kritik zamanlarda önem taşır, protein her zaman çeşitli şekillerle
    kullanılabilir.
    Aminoasitten tek seferde 15-20 tane alıp iyi miktarda protein alayım derseniz muhtemelen hastahanelik olursunuz ya da böbreğiniz iflas eder zamanla ama,1-2 ölçek protein bu etkiyi yapmaz.
    Uzun süreli aminoasit kullanımı vücudun aminoasit sentezleme kabiliyetini azaltır.

19. boyukarizali

boyukarizali Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    28
    Arkadaslar bence ikiside zararlı ama hatasız kul olmadıgı gibi zararsız ilaçda olmas herkesin zevkine kalmış bişey bu.antibiyotiklerin bile belirli zararları vardır .D

20. Rpac

Rpac Üye

Beğenileri:
    1.540
    Ödül Puanları:
    123
    Protein tozlarının zararlı olduğunu söylemeden önce bunu kanıtlayacak bir araştırmanın linkini atmalısınız bence. Örneğin vg yapan bir arkadaşım protein tozuna başlamadan önce zararlı olup olmadığını öğrenmek için gidip bu işten anlayan profesörle görüştü özellikle. Profesör'ün protein tozları hakkındaki görüşü oldukça netti: vücuda herhangi bir zararı yok.
    Yakın zaman önce de serhat keçeli hardline nutrition analiz sonuçları başlığında kendi protein tozlarının kontrollü analiz sonuçlarını paylaştı.

Bir diğer konu ise amino asitlerin böbreklere zarar verdiği yorumu.
    Şimdiye kadar bu tarz bir bilimsel çalışma hiç görmedim. Şimdi protein tozunu vücudumuz işleyip böbreklere gönderdiğinde önemli bir sorun olmayacak ancak amino asit içtiğimizde nasıl olacağını anlayamadım. Diyelim ki kullandığımız aminoasit 20 dakikada protein tozu da 30 dakikada karışıyor.

1)Eğer gerçekten amino asitler düşündüğümüz gibi proteinin yapı taşlarına ya da ona yakın parçalanmış birimler ise çok daha çabuk kana karışıyor olması gerekir.
    Örneğin aminess - n bu tipte bir amino asit kaynağıdır ve kana karışım süresi yaklaşık olarak 2 - 3 dakika civarı bir zaman dilimi. Bu ilaç, böbrekleri iflas noktasına gelmiş böbrek hastalarına karaciğerde yıkılıp amomyak gibi zehirli ürünler çıkartmadığından böbreklerde süzülme zorluğu çıkartmadığı için, yani böbreklere zararı sıfır olduğu için veriliyor. Bu ilacı bizzat kendim birkaç kez kullandım ve aldığım doktor da ilacın zararının sıfır olduğunu söyledi. Ki karaciğer böbrek testlerinde organlarım muntazam çıkmıştı.

2) Supplement üreticisi bir tanıdığımla bu konu hakkında konuşmuştum. Kendisi amino da protein tozu da üretiyor. Bu konu hakkında bana söyledikleri:
    Aminoasitler belirli bir basınçta sıkıştırılıyorlar. Ne kadar yüksek basınçta sıkıştırılmışsa sindirimi o kadar zor, hatta bazı firmalar bu işi biraz bilinsizce yapıp fazla yüksek basınçta sıkıştırarak vücudun tabletlerdeki aminonun hepsini kullanabilmesine engel de olabiliyorlar. Bir ürün ne kadar yumuşak ise o kadar kolay sindirilir.

Ben: Yani o zaman amino asit tabletleri sandığımız gibi tamamiyle hidrolize olmuş ya da ona yakın ürünler değiller ve protein tozları onlardan daha çabuk sindirilebiliyor(protein tozuna göre de değişir) mu?

Supplementci tanıdık: Evet, aynen dediğin gibi...
    Tabi bu durum whey proteininin ve amino asitin işlenme teknolojisine göre değişiklik gösterecektir.

3) Kesin bir sonuç olmamakla birlikte bazı araştırmalar yaşlanmayla beliren ve artan böbrek ve karaciğer fonksiyonlarının düşüşünü günlük protein alımının yetersiz olduğunu gösteriyor.
    Yani sandığımızın aksine, bilirli bir seviyeye kadar daha fazla protein tüketmemiz böbrek ve karaciğerimiz için yararlı olabilir. Ama bakın bunlar kesinleşmemiş araştırmalar. Sadece yapılan deneyler bu yönde buldular içeriyor.

4) Ben protein tozu olarak sürekli nitro - tech kullanıyorum ve söylenene göre proteini kendilerine has üstün teknolojileri ile işlemeleri sayesine kana karışım süresi 11 dakika civarı. Arada bir aminess - n + bcaa + nitrotech kullandığımı düşünürsek, çoktan diyaliz makinasına bağlanmış olmam gerekirdi.

Sayfayı Paylaş