protein kg 2-2.5 saçmalığı

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve jarhead tarafından 4 Aralık 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 24 üye.
  1. jarhead

jarhead Üye

Beğenileri:
    1.135
    Ödül Puanları:
    123
    heryerde bütün sitelerde orda burda geçen protein alımı sporcu için günlük kilo başına 2 2.5 gram saçmalığını artık biryere bırakalım diyorum. bilimsel yaklaşacak olursak vücut ağırlığının % 40 ı kas olan bir sporcunun kilosu 70 diye 140 gram protein alması saçmadır.

öncelikle 70 kglik bir insanın vücudundaki kas oranı, yağ oranı, su oranı, kemik ağırlığı vs bunları bilmeden direk kilo başına 2 gr protein demeyi artık savunmuyorum zamanında uyguladım fakat o zamanlarda hep kuşku içersindeydim.

şimdi 70 kglik bir yarışmacıyla yine 70 kglik amatör sporcuyu hatta 80 kglik bir amatör sporcuyu bir tutamayız. vücut kas oranı bu x kişide daha fazladır ama sadece kilolar aynı diye eşit miktarda protein alınması işde bu sabitliğin bu kavramın saçmalığıdır.

burada yanlış anlaşılmasın müsabık sporcuyla, amatör bir sporcuyu tabiiki karşılaştırmak değil sadece bir örnek. sözün özü şuki her sporcu kaç kilo olursa olsun vücudundaki kas oranına göre protein alımını gerçekleştirmeli kas kilosu *. bu değerler kişinin yaptığı idman şiddeti, uyguladığı sistem, alışkanlıkları vs birçok ince ayrıntıya göre değişir.

kilo*2 2.5 protein saçmalığı artık kalksın zihinlerden bi zahmet.

kendi görüşümü belirttim sizlerinkinide bekliyorum.

erencaner, ineedpower, Tigertugi ve diğer 21 kişi bunu beğendi.
  2. zhu.zhq

zhu.zhq Üye

Beğenileri:
    340
    Ödül Puanları:
    73
    aynisi benimde kafama takiliyor forumdada sormustum ama tatmin edici bir cevap alamamistim:)

3. D.Wolf

D.Wolf Üye

Beğenileri:
    2.200
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    Vücut geliştirmecilerin yag oranıyla ilgili konusursak ve six pack mantıgına göre bunu kısıtlı bir aralıga alırsak, %10-%15 gibi bir yag oranı aralıgına alabiliriz ve bu konumda olan bir vücut kas görünümü olarak daha belirgindir. Bu aralıga göre vücudun geri kalan buyuk kısmının vücut kütlesini oluşturan su, kan, kas, kemik vs gibi çeşitli terimlerden oluşuyor. Su kütlesi, kemik kütlesi vs gibi özellikler yapılan egzersizlere ve beslenmeye dayanarak azalır veya artar ve bunlar her insanda ortalama bir degere sahiptirler, bu yuzden bunlar her insanın vücut yapısına göre optimal bir degerdedir.

Spor gecmişi, yapılan antrenmanın temposu, yagsız alınan protein kaynakları, protein-karbonhidrat metabolizmasının ne kadar düzenli ve hızlı çalıştıgı, yapılan kürler, kullanılan ilaçlar ve dozajları, vücuttaki kuvvet oranı, kemik kütlesi, kas kütlesi vs gibi özellikleri de protein alımı için göz önüne alabilirsiniz, ama bunlar spor yapan ve özellikle vg yapan insanlarda hep yuksek taşınan özellikler olarak bilindigi için, optimal degerler göz önüne alınarak yag oranını ve kas kütlesini az cok tespit veya tahmin ederek protein alımı belirlenebiliyor cunku yag oranı yeterli-az seviyesinde oldugu için, diğer kalan dilim hep biribirleriyle etkileşim içinde olan vücut kütlesi maddeleridir.

Özet olarak işin temel mantıgı yag ve kas kütlesinin temelinde yatıyor. Kas kütlesi yuksek olan birisinin diğer özellikleri de yuksektir, örnegin kemikleri daha saglamdır ve daha kütlelidir, daha fazla kan akışı saglanır, kısacası kas kütlesinin yeterli olması diğerlerinin hepsini olumlu etkiliyor. Böylece geriye, yag ve kas kütlesi kalıyor, bunun da alt kümeleri yukarıda yazmış oldugum spor geçmişi, yapılan antrenmanın temposu vs ile giden özellikleri oluşturuyor. Vücut yag oranını six pack derinligiyle yaklaşık olarak tahmin etmek bile mümkün ve vücut kas kütlesi de belli bir yere kadar hızlı gerçekleştirir ve kas kütlesinin artması için de kütle alımının saglanması gerekir ve kaldırdgınız agırlıklar, gösterilen performans ta skafanızdaki alım aralıgını tahmini olarak belirleyebilir . Bu yuzden protein alımını, kür yapmıyorsanız, çok kütleli ve buna baglı olarak kas yuzdenız çok yuksek olma gibi özellik bulunmuyorsa, kg başına 2-2,5 gr gibi bir rakamla kısıtlamak yanlış değildir, literatürde sadece optimal ve gelişim veya koruma amaçlı olarak en az olması gereken bir deger aralıgı olarak söylenmiştir.

jimraynor, gencVGci, vanesy ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  4. yolcu02

yolcu02 Üye

Beğenileri:
    151
    Ödül Puanları:
    53
    arkadaşlar bunlar hepsi satış stratejileri kesinlikle ben inan mıyorum uygulamıyorumda.

d_19 bunu beğendi.
  5. gfb_zorba

gfb_zorba Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Danışmanlık
    Yer:
    ÇoRLu
    İdeal olan bazı sitelerde 1,5-2 bazı sitelerde 2-2,5 olarak gözüküyor. Neye yada kime göre ideal olduğu hakkında bir bilgilendirme isteyebilir miyiz gerçekten ideal olanın? Yada kişiye göre değişiyorsada belirtilen kriterler neler??

6. pastnova

pastnova Üye

Beğenileri:
    152
    Ödül Puanları:
    53
    Aslında bunu en iyi gözlemliyerek çözebiliriz.2-2.5 gr banada çok uçuk geliyor.Hiç bi zamanda uyamıyorum.ben 100-110 gr ı geçmeye çalışıyorum 75 kg'ım.Belki 160 gr alsam çok daha iyi gelişicem belkide sadece sivilce olarak geri dönücek.Ama bunu gözlemliycek midem yok.Bi parça daha gelişicem diye bu olayı azap haline getirmek istemiyorum.

7. zhu.zhq

zhu.zhq Üye

Beğenileri:
    340
    Ödül Puanları:
    73
    yolcu02 proteini 2- 2.5 kat almiyosun antrenmandan sonra sut iciyosun ama baya bi saglam vucudun var ozel olarak yaptigin bise varmi :)

8. Rpac

Rpac Üye

Beğenileri:
    1.540
    Ödül Puanları:
    123
    Günlük protein alımının kişiden kişye değişecek bir durum olduğunu düşünüyorum. Aynı kilodaki insanların kas kemik ve yağ oranlarına göre değişecek bir katsayı bence. Tabi bunun içine vücudun proteini kullanabilme kabiliyeti gibi genetik faktörler de girince, durum zamanla kazanılacak tecrübeye göre katsayıyı belirlemeye gidiyor.

9. zhu.zhq

zhu.zhq Üye

Beğenileri:
    340
    Ödül Puanları:
    73
    biraz arastirdim. vucudun 2-2.5 kati protein almanin mantigi vuucutdaki nitfojen seviyesini pozitif tutmak icinmis. bunun icinde kandaki amino asit havuzunun surekli doygun kalmasi gerekiyomus. bunu hergun heran hesaplamak mumkun olmiyacagi icin oyle bir genelleme yapmislar. yani asil ama pozitif nitrojen seviyesini korumakmis.

Azi, ProteinCanavarı, Body06 ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  10. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    Bazı kaynaklarda 1 ve 1.2 oranı bile yeterli derdi yeter ki doğru protein kaynağı seçilmiş olsu. Çok uzun tartışılacak bir konu. Ama kişiden kişiye değişeceği kesin.

11. dominic

dominic Üye

Beğenileri:
    213
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Vienna-Turkey
    ilk başladığım zamanlarda günde 100 -120gr. protein yeterli olacağını düşünmüştüm zaman geçti antrenman da kılolar arttıkça kendi kendime neden gelişemiyorum sorusunu sordum ve kilo başına pro. mıktarını 2. grm çıkardım 700 gr. tavuk fleto, 15 yumrta. vb. sonuç çok daha iyi oldu yani ilk başlarda önemli olamaya bilir ama sonra zaten yemezseniz olmayacaktır deneme yanılma ile kendiniz görebilirsiniz bunu.

Azi, AnkTıp92 ve cadocx bunu beğendi.
  12. medenikarpuz

medenikarpuz Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Kilo basina alinmasi gereken protein icin belirtilen deger diger forum kullanicilarininda soyledigi gibi optimal degerdir. Bu konu aslinda hic uzatilacak bir konu degildir. Neden degildir? Cunku herkesin bildigi uzer hepimiz farkli bunyelere sahibimiz ve gelisimimiz farkli oluyor. 2-2.5 gr olayi ise muhtemel degerdir. Antreman siddetinize ve bunyenize gore degisebilir eksik kalabilir fazla gelebilir bu degisebilir. Zaten fazla alinan protein karbo. eksikliginde karbo. yerine gecerek kullanilir kas insaasi saglanmaz. Belirtilen 2-2.5 degeri kesinlikle kimse icin kesin sonuc vermez fakat muhtemel bir degerdir. D.Wolf un belirttigi gibi 3 asagi 5 yukari boyledir. Bir arkadasimiz satis yada reklam politikasi demis fakat kimse 2-2.5 gr besin takviyesi demiyor neyin reklami? Tavugun mu baligin mi :)
    Pek tabi ihtiyaciniz olan proteini duzenli ve programli olarak dogal gidalardan alabilirsiniz yumurta, balik, tavuk vb. Kisacasi ne reklam ne baska birsey bu standart olmasa bile ona cok yakin bir degerdir ve deneme yanilma ile cok rahat gorulebilir. Kesinlikle ama kesinlikle sacmalik degildir.

13. yolcu02

yolcu02 Üye

Beğenileri:
    151
    Ödül Puanları:
    53
    ben protein olarak optimum kulanıyorum ve sadece antremandan sonra 1 ölçek amino antremandan önce üniversal amino 2700 onun dışında kulanmıyorum .fakat aylık antreman programı değiştiriyorum.bi ay süperset bi ay güç antremanı bi ay normal set.süt bol içiyorum.fındık yemeye çalışıyorum hergün.anlayacağınız sıkı antreman sıkı beslenme suplementlere takılıp kalmayın.steroit hiç kulanmadımm kimseyede önermem bu arada

zhu.zhq bunu beğendi.
  14. michaelarda

michaelarda Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    II.Kademe Fitness Eğitmeni
    Yer:
    İskenderun
    işte bu kafalardaki karmaşayı biraz olsun kapatır... çok profesyonel birisiyseniz zaten düzenli olarak aylık kan testlerine, özel bir takım ölçümlere gidersiniz... hatta inanmazsınız ama vücudundaki enerjiyi dinç tutmak için mastrubasyon yapmayan sporcular bile var... adam kalori hesabı yapıyor ki sperm attığınızda ki vücuttan harcanan kaloriyi bi düşünün...

Yani ortalama olarak verilmiş ve sizde öyle kullanın bence... Jay Cutler,Arnold Schwarzenegger, Ronnie Coleman Beslenmesini vs. izleyin ;)

15. dachosen

dachosen Üye

Beğenileri:
    269
    Ödül Puanları:
    73
    Hiç antremandan sonra yada uyandığınızda vücudunuzun protein istediği oldu mu? Ben öyle karar veriyorum. Sanki vücudum proteine ihtiyaç duyuyormuş gibi hissediyorum.. Ve ona istediğini veriyorum.. İnanır mısınız hiç öyle matematiksel işlemlere girmedim bilmem kilom şu 2.5 katı falan.. Komik gelebilir ama vücudunuzu dinlemeyi deneyin :)

gencVGci ve kabus2213 bunu beğendi.
  16. fly_bird

fly_bird Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Herkese Günaydın,

Yaşım 39
    Boy 1,65
    Kilo 45

Formu kuran ve katkılarından dolayı herkese teşekkür ederim.Formda bulunan kilo alma ve yeni başlayanlar bölümünün tamamını okudum. Amacım Kilo almak ve düzgün bir fiziğe sahip olmak.Forumdan anladığım kadarıyla bu isteklerime disiplinli bir çalışma ile ulaşabileceğimi düşünüyorum. Bilgisi olan arkadaşlardan şunu rica ediyorum. Bu spora başlamak için geç mi kaldım? İyi bir beslenme programı,kilo aldırıcı tozlar ve hareketleri doğru yaparak yani spor ile amacıma ulaşabilirmiyim? Formu okudum ama benim yaşımda başlayana hiç rastlamadın genelde benden daha genç arkadaşlar zamanında başlamış bu yüzden önerilerinizi bekliyorum. Yazımı okuyan arkadaşlar görüpte katkıda bulunurlarsa çok memnun olurum. Bu foruma ve tüm arkadaşlara katkılarından dolayı teşekkür ederim.

17. emregunes

emregunes Üye

Beğenileri:
    175
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Bursa
    Öncelikle Muscle&Fitness in neredeyse her sayısında kilo başına en az 2 gr protein alımı yapın diyor.Bunun üzerine 2 gr da gereksiz mi gerekli mi sohbeti pek mantıklı olmuyor.Bu işin profesyonellerini dinlemek lazım.

cadocx bunu beğendi.
  18. zumruduanka

zumruduanka Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    pazarlama
    Yer:
    istanbul
    ''Bugün yüksek sesle bilimsel araştırmalar bunu açıklamaktadır. En önemlisi ise, bir öğünde alınan yüksek oranda proteinlerin ekstradan fayda vermemiş olmasıdır. Hala birçok sporcunun bir öğünde 60-70gram protein depolaması şaşkınlık vericidir. Eğer doğru bir şekilde alımlar tatbik edilse, belki de bugün ki durumda sporcuların yüksek oranda yağ yakıcı ve anti-katabol devresi için yüksek rakamlarda ilaç almalarına gerek kalmayacak.

Bizler bilgi aktarırken, mantık ve teorik bilgiyi seçmiş de olsak, mutlaka bilimsel ve kaynağımızı sağlam oluşturarak sizin masanıza hazır paket halinde bilgiyi sunuyoruz. Protein ve Karbonhidrat ihtiyaç konusunu uzunca işleyebiliriz ve bu son makale’de olmayacak. Şimdi örnek olması açısından ünlü sporcuların uygulamalarından bahsedeyim. Ayrıca Bu sektörde dönen dolapları da açıklığa kavuşturmuş olalım.

- Eski Mr.Olympia Vücut geliştirme sporcusu Günther Schlierkamp, bir porsiyonda en az 60gram protein ve genelde 100gram’a kadar çıkarak günde 600gram protein tükettiğini söylüyordu. “2002 IFBB GNC Show of Strength” yarışmasına hazırlanırken porsiyonları 35-40grama düşürmüş ve günlük protein miktarını 380grama indirmişti. Bu program’ın işe yarayacağını bilmiyordu fakat kariyerinin en büyük başarısını o yarışmada elde etti. Profesyonel müsabakada şampiyon oldu ve o yarışmada Ronnie Coleman’i devirdi. Böylece Ronnie Coleman’i ilk deviren isim olmuştu. Schlierkamp, o günden sonra Mr.Olympia’da ilk 6 da yerini almıştı. Çünkü yıllardır girdiği Mr.Olympia yarışmasında ilk 15’de bile yerini alamaması ve bu programla ilerlemesi olayı ilginç kılıyordu.

- 3 kere Mr.Olympia Şampiyonu olan Sergio Oliva, kendi döneminde vücut ağırlık başına 3-4gram protein aldığını itiraf etmişti. Bir dönem yaptığı harcamalar nedeniyle protein alımını ortalama 1,8grama düşürdüğünü fakat aynı oranda hacim ve kas geliştirdiğini açıklamıştı. O günden sonra yüksek protein alımına gerek duymadığını açıklamış ve idmanlarını da bu kural çerçevesinde yapmıştır.

- 7 kere Mr.Olympia şampiyonu olan Arnold Schwarzenegger, en samimi arkadaşı Franco Columbo tarafından şu övgülü sözlere maruz kalır: “Arnold’un öyle etkileyici yapısı ve mükemmel genetiği bulunuyor ki, günlük 170gram protein ile beslenmiş de olsa, tam inancı ve sıkı idmanıyla yine o dehşet verici kaslara ulaşıyordu.”

- Mark Dugdale, IFBB ve Flex dergisi editörünün de katıldığı bir seminerde konuşmuştu. Orada günlük yüksek oranda proteinlerin alınmasına gerek olmadığı ve vücudun düşük miktarda alınan proteinlerle aynı oranda kas inşa edebileceğini açıklaması Şok etkisi çıkarmış olmalı ki, IFBB başkanı ve Flex editörü Mark Dugdale’ye uzun bir zaman çağrı yapmadı ve yer vermedi.

- Ünlü Beslenme uzmanı Chris Aceto, bir dönem vücut ağırlık başına 3-4 gram protein alınması gerektiğini açıklamış fakat bazı sporculara 2 gram protein önerdiği görüldü. Dergi ve vücut medyasında 3-4 gram önerip de arka planda 2 gram önermesi, bu sektörün nasıl yürüdüğünün bir başka yüzü olmuştur. Muscle Fitness dergisinin Bilim araştırma editörü ve takipçsi Jim Stoppani, kendisinin 1,7gram protein alması ve çevresinde bazı özel yetiştirdiği sporcularada aynı planı vermesi bizim anlattıklarımızı desteklediğini gösterir. Fakat bunu dergide yayınlamaması yine bu sektörün ayıbını ortaya koymaktadır. Jerry Braninum ve Steve Holman gibi bilimsel araştırmacıların defalarca bağımsız bir şekilde proteinlerin sindirilme ve kullanımı konusunda araştırmalar yapılmasını rica etmiş de olsalar, bu araştırma hiçbir zaman gerçekleştirilmemiştir.

Kasların en ileri düzeyde gelişmesi için, ihtiyacı kadar protein alması mecburidir. Bu proteinleri, kaliteli protein grubu oluşturmalı ve enerjiniz için alacağınız karbonhidratları kaliteli olanlardan seçmelisiniz.

Aşağıda ağır ve hafif çalışan sporcu şeklinde gruplara ayrıldı. Doğal ve ilaçlı olarak ta gruplara bölündü. Her bir grup için alınması gereken protein ve karbonhidrat miktarları yazıldı.

Eğer idmanlarınızı haftada 3 gün ve çok ağır tempoda uygulamıyorsanız, yüksek oranda protein ve karbonhidrat almanıza gerek kalmayacak. Eğer sıkı bir idman programı içerisinde iseniz yüksek protein ve karbonhidrat alarak hacme ulaşabilirsiniz.

Bütün bunların yanında öğrenci olmanız, bilgisayar başında vakit geçirmeniz ve inşaat sektöründe ağır işçi olmanıza kadar ağır-hafif durumu gözetilerek alacağınız gıdaların rakamları değişebilir''
    http://www.vucutbilim.com/beslenme/makaleler/163-protein-ve-karbonhidrat-hesaplama.html

burda da fazlası zarar diyor,buyrun burdan yakın

kabus2213, wolfmen ve umut94 bunu beğendi.
  19. wolfmen

wolfmen Üye

Beğenileri:
    71
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    MERSİN
    tam piyasanın senden istedigi bir sporcu tipisin... adamlar satmak icin senden iyisini bulacagını sanmıyorum...bu muscletech veya digerleri amacları senin kaslı olman oldugunu mu sanıyorsun? amacları sana mallarını satmak ve ceplerini doldurmaktır. bu yüzden eger supplement hakkında bilgi almak istiyorsan satanlardan degil piyasadaki bu işle ilgilenen doktorlardan almalısın....bu doktorlar bagımsız olmalı... ve yaptıkları arastırmayı yayınlamalılar.. yani bir delil göstermesi gerekir..

erencaner ve FiestaCondom bunu beğendi.
  20. emregunes

emregunes Üye

Beğenileri:
    175
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Bursa
    Nasıl bir sporcu tipi olduğum seni hiç mi hiç ilgilendirmez.Sen otorite falan mısın?

Ben söyleyeyim sen sadece yazıyorsun.Ver bakalım o doktorlardan kaynak.Madem adres olarak onları gösteriyorsun.Bekliyorum.......Haa veremezsin değil mi? Yine boşa salladın değil mi diğer yazılarındaki gibi :)

Son düzenleme: 17 Ağustos 2010

Sayfayı Paylaş