protein kaynağı olarak bakliyat

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve msaeternal tarafından 1 Eylül 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. msaeternal

msaeternal Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Ben protein kaynağı olarak yanlızca bakliyat tüketiyorum. Et hiç yemiyorum. Yumurtayı ve sütü de çok nadir tüketiyorum. Yanında kalsiyum ve multivitamin kullanıyorum. Bakliyatın yanında biraz meyve ve sebze atıştırıyorum. Şekeri ve yağı tamamen çıkardım öğünlerimden. Tatlı hiç bişey yemiyorum.Yaptığım yemeklerde de sıfır yağ var. Yanlızca bakliyat gerekli desteği veriyo gibi. Bakliyat olarak en fazla kırmızı mercimek olmak üzere, yeşil mercimek, nohut, fasülye, iç bakla ve biraz da bulguru mix yapıp öyle pişiriyorum. Şu an için tek gram yağ yok ama 74 kilodan 65 kiloya düştüm.

Sizce hiç et, yumurta ve protein tozu takviyesi olmadan yeterli olur mu? Bakliyatlardaki protein ne derece kaliteli? Zaten çok yoğun bi sporda yapmıyorum. Yüzüp, koşuyorum sadece.

2. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    amacın ne ki?
    kilo mu vermek istiyorsun (avatarından anladığım kadarıyla böyle bir amacın olmamalı) yoksa yapılanmak amacında mısın?
    vucut geliştirme yapmıyorsun heralde?

3. msaeternal

msaeternal Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Amacım aynı vücudu koruyup kola ve omuza yüklenmek ama bakliyatla yapmayı deniyeceğim bunu. Et, yumurta ve süt tüketmeden. Bakalım sonuç ne olacak. Öğrenmek istediğim tek şey. Bakliyatlardaki protein türleri nedir? Protein açısından iyi bi kaynak mı sizce?

4. Mestano

Mestano Yeni Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    İlk olarak Vg dışında da tek çeşit beslenmek oldukça yanlış. Sende bunun hat safhasını görüyoruz. İleride bunun zararlarını çok büyük şekilde göreceğinden eminim. Dikkat ettiysen kesin cümlelerle konuşuyorum
    -Yağ almayarak A,D,E ve K vitaminlerini sentezleyemezsin, bunları sentezlemesende direkt olarak vücuttan atarsın. Bunların zararlarını farkında mısın?Ayrıca önümüzde kış var, daha çok üşüyeceksin!!
    -"Protein kaynağı olarak bakliyat tüketiyorum, başka bir şey tüketmiyorum demedim" diyebilirsin ama tüketilmesi gereken şeyleri yemediğini ya da az yediğini belirtmişsin.
    -Mineral ve vitamin olarak vücut ihtiyacın tek çeşit beslenmekten dolayı yeterli düzeyin oldukça altında karşılanacaktır. Sen yüksek glikoz alarak enerji almayı beklerken mineral yetersizliğinden vücut yorgun düşecektir
    Tabi şu sıcaklarda mineral ve tuz kaybını düşünürsek, vücutta bir organının sekteye uğrama ihtimali oldukça artaracaktır.Ee günümüz sporcularının yaz ortasında sahanın ortasında yere yığılmalırını göz ününe alırsak bunun kalp olma ihtimali fazla, ayrıca önümüz kış vücudunu hastalıklara karşı nasıl korumayı bekliyorsun? Ayrıca dışarında ek olarak yüksek oranda vitamin alsanda bunları sentezleyecek gıdaları almadıktan sonra hiçbir işe yaramaz.
    -Bakliyatlardaki protein kalitesiyle et,yumurta ve süt ürünlerindeki protein kalitesi tartışalamayacak bir konu, protein ihtiyacını hayvansal gıdalardan karşılamalısın.
    -Yağ zararlı birşey değildir, vücuttaki yağlarda yağlı tüketmekten dolayı olmaz sadece. Gün içindeki yediklerimizde zaten yağ oranı düşüktür(elbette dikkat etmek gerekir ama seninki gibi abartılı biçimde değil). Vücutta depoladığımız yağlar kullanılmayan karbonhidratlar, proteinler ve yağların karışımıdır. Yani sen hiç yağ almadan fazla karbonhidratta alsan yağlanabilirsin.
    -Ayrıca aldığın proteinlerin parçalanarak aminoasitlere dönüşeceğini ve senin çeşit olarak fazla protein almadığını düşürsek. Vücut yönetim faaliyetlerinde zamanla düşecektir.
    -Yüzüp koştuğunu söylemişsin. Hareketliliğin en çok olduğu ve dışarıdan aldıklarımızı çok kolay kaybettiğimiz sporladan ikisi, bunları yaparken bu çeşit beslenme de oldukça yanlış.
    -Ve sana son nasihatım ; herşeyden dozunda tüketmeye bak, çikolata da ye, yağlı da ye, meyve de tüket ama dozunda.

[Zafer] bunu beğendi.
  5. Veyron

Veyron Özel Üye

Beğenileri:
    440
    Ödül Puanları:
    93
    Yer:
    Republic Of Fenerbahce
    ET ve yumurtayla alacağın esansiyel amino asitlerin çoğunu bakliyatlarla alamazsın. Vücut çalışan biri için iyi birer protein kaynağı değildir bakliyatlar. Ben şahsen et ve yumurta ve süt ürünleri hariç yediğim bakliyat veya sebzelerdeki proteini hiç hesaplamadım.

Vejeteryan olanlar protein genelde soya ürünlerini tüketiyorlar madem bir deneme yapcaksın bunuda eklemeyi unutma.

6. cenci

cenci Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    ANKARA
    insanın kendi vücudunu deneme yanılma unsuru olarak kullanmasını anlamak mümkün değil.sonuçta bu konuda deney yapacak bilgiye sahip olmadığında ortada.bilindik yöntemler dururken amerikayı bir daha keşfetmek için hindistana gitmenin alemi yok.forumda az bir araştırma yapsan amaçların doğrultusunda bilgiye ulaşman mümkün.bu spora yıllarını vermiş sporcuların deneyimlerinden yararlanırsın en azından(daha fazlası ne olur bilinmez)

7. [Zafer]

[Zafer] Üye

Beğenileri:
    244
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Üniversite öğrencisi
    Yer:
    İstanbul
    Amacın hacim ise ki sanırım biraz kol ve omuz istiyosun,etten tiksiniyosun heralde,eğer öyleyse beslenmeni hiç değilse lor,süt,yumurta gibi bişeyle desteklemen senin açından iyi olur.Yukarıda da Mestanonun da belirttiği gibi çok katı diyetlere gerek yok,bence de az da olsa beslenme konusunda toleranslı olmak daha iyi.Bi de son olarak yanlış algılama ama bi sporcu sitesine elinde viski şişesiyle avatar koymak biraz garip değil mi :)

8. okulaya51

okulaya51 Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    kendin mi düşündün bunları yoksa sana biri akıl mı verdi...
    kafana göre iş yaparsan sonuçları ağır olur..!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

9. burakula01

burakula01 Üye

Beğenileri:
    190
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İsT
    et,yumurta,tavuk şart yüzme veya koşu da yapıyorsan bunları mutlaka tüketmelisin belki her gün değil ama haftanın 2-3 günü mutlaka tüketmen lazım .

10. SEZER YZL

SEZER YZL Yeni Üye

Beğenileri:
    481
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    istanbul
    son mesaj atılalı cok olmus ama bence guzel bır konu
    hıc hayvansal gıda yenmeden yapılacak vucut gelıstırme tabııkı ıyı olmıyacaktır ama yıyemıyorsakta en azından soya urunlerını dıyetımıze eklemelıyız soya urunlerınden yapılabılecek yemeklerde forumde mevcut

11. Aytosh

Aytosh Yeni Üye

Beğenileri:
    156
    Ödül Puanları:
    0
    ben de bakliyatlardan protein alırım ama bunu günlük alımdan saymam. sadece hayvansal proteinleri saymalıyız günlük alımı hesaplarken.

12. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum

Sayfayı Paylaş