Protein, Karbonhidrat ve Kalori üzerine

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve bron tarafından 2 Mart 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. bron

bron Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Herkese selamlar
    Başlıkta belirttigim 3 kavramla ilgili merak ettiklerim var. En önemli sorunum kütle kazanamamak.

1. 178 boyunda 66 kiloyum. Günlük 110 gr protein alıyorum. Bu kötü bir rakam değil. Protein kas yapmaya yarıyor bildiğim kadarıyla yani doğrudan kiloyla ilgisi yok mu?

2. Karbonhidrat olarak ise 2-3 dilim ekmek, bir tabak makarna, 40 gr müsli, 1 elma ve bir bardak portakal suyu... Bunlar yetersiz mi bu yuzden mi kilo alamıyorum

3. Kalori hesaplaması yapmadım. Ama anladıgım kadarıyla et, süt, yumurta bunlar kalorili gıdalar değil. Çok besleyici protein olarak ama kalorisi az değil mi? Ben kaloriyi hangi gıdalarla artırabilirim. İlla şekerli tatlılar mı yemem gerekiyor baklava, pasta, kek gibi? Şu ana kadar hiç ağzıma sürmedim de...

Ya da 3.'yü hiç hesaba katmadan protein ve karbonhidrat alımını mı artırmalıyım?

2. Bureaucracy

Bureaucracy Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    İzmir
    slm bron.kilo almak istiyorsan protein ve karbonhidrat ağırlıklı beslenmen gerekiyor.saydığın gıdalar senin sağlıksız kilo almana yol açacaktır.(şekerli tatlılar pastalar..)çünkü bu gıdalarda yağ oranı yüksektir ve sana yağ olarak kilo aldırırlar.ayrıca ileride kalp ve damar hastalıkları riski artar.bu spordaki en büyük amacımız 'kas kütlesi' olarak kilo almaktır.onun için karbon hidrat ve protein ağırlıklı beslenmelisin(balık,tavuk,kırmızı et(fazla değil).makarna,pilav)ben olaya yüzeysel yaklaştım.bu konuyla ilgili bir sürü başlık var forumda.aratırsan bir sürü sonuç bulacaksın.

3. bron

bron Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Benim asıl merak ettiğim, eğer protein alımım yeterli karbonhidrat alımım yetersiz ise kas yapamaz mıyım?

4. androm

androm Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Paris
    soyle bir ornek vereyim,sorunun cevabini bu sekilde kendin verebilirsin. bina insa ediyorum yeterince cimento , kum ve suyum var ama kazma kurek yok. sence bina insa edilebilir mi :)

bu ikiliye yagi da ekleyelim. agirliginin 4 veya 5 kati gr olarak karbo, yaklasik 2 kati protein ve yarisi yag sart. karbonhidrat kaynaklarini dusuk glisemix indeksli esmer pirinc, makarna, yulaf, cavdar vb..kaynaklardan secebilirsin.

5. Bureaucracy

Bureaucracy Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    İzmir
    yeteri kadar hacim kazanamassın.yani karbonhidrat hacim için çok gerekli.sadece proteinle olmaz.

Sayfayı Paylaş