Protein Karbonhidrat Kalori

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Afanesyeva tarafından 9 Ekim 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. Afanesyeva

Afanesyeva Üye

Beğenileri:
    79
    Ödül Puanları:
    0
    BB ile ilgilenmeye başladğıım ilk zamanlarda beslenme ile ilgili okuduğum yazılar sadece karbonhidrat ve proteinle oranlarıyla ilgiliydi.Ben de bunlardan edindiğim bilgiler doğrultusunda günlük kg başına 2.2gr protein 5 gr da karbonhidrat almaya çalışıyordum.Ama ilerleyen zamanlarda forumda günlük alınması gereken kalori miktarıyla ilgili yazılar okudum.Şimdi ben proteini kas yapımı için karbonhidratı da enerji sağlamak için alıyorm öyle değil mi? Kalori de enerjinin ölçü birimi öyle değil mi? Ben bundan yola çıkarak kalori hesaplarına hiç girmeyip yine en baştaki gibi karbonhidrat ve protein oranlarımla yaptığım yemek programıma devam edeyim, nasıl olsa kaloriyi biz karbonhidrat sayesinde alıyorz diye düşünmüştüm.Ama besin değerleriyle iligli bi sayfaya baktığımda bazı besinlerde karbonhidrat olmadığı halde bu besinlerin enerji verdiklerini gördüm.Şimdi sormak istediğim bi kaç soru war.
    1)Bu tezat neden?
    2)Ben yemek programıma aynen devam mı edeyim yoksa harcamam gereken kaloriyi de hesaplayp onu da mı programıma ekleyeyim?
    3)Eğer karbonhidrat dışında besinn yapısında bulunan başka şeyler de enerji veriyorsa ben programı kalori-protein hesaplarına göre mi yapmalıyım yoksa aynı programa devam mı?

Son düzenleme: 9 Ekim 2007
  2. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Üç temel besin öğesi vardır, Protein, Karbonhidrat ve Yağ.
    Bunların hepsi belirli bir kalori değerine sahiptir.
    Protein ve Karbonhidratın bir gramında 4 kalori varken,
    Yağın bir gramında 9 kalori bulunmaktadır.
    Her birinin işlevi ayrı olduğu için, içerdikleri kalori kadar, işlevlerini bilerek tüketmek faydalı olacaktır.
    Mesela günde 800 gram protein alayım, nasıl olsa 3200 kalori içeriyor diyemeyiz.
    Proteinin fazlası enerji olarak kullanılır ama verimli olmaz.
    Proteinlerin parçalanarak enerjiye dönüştürülmesi insan gereksiz bir yorgunluk yaratır, ve böbrekleri yorar.
    Onun yerine yeterince protein, yeterince karbonhidrat almak gerekiyor, ve tabii sağlıklı hormon işleyişi için yeterince yağ almakta çok önemli.
    Yani kalori sayısından daha cok, hangi temel öğelerden, ne oranda alındığı önem kazanıyor.
    Kilo başına 2.2 gr. protein lafına itibar etme, aşırı sert idmanlar yapan ilerlemiş vücutçular için geçerli bir değer.
    Normal seviyede bir sporcu için, vücuttaki yağsız kütle için (mesela 80 kilo olan yüzde 20 yağlı birisi için bu 64 kg. kütle demek) 1.5 gram ile 2 gram seviyesinde.
    Yani 96 ile 128 gram.
    2.2 gram hesabı ise 176 gram protein gerektirir, ben onu dedirten supplement üreticilerine hadi be! diyorum ;)

Afanesyeva bunu beğendi.
  3. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    -Karasan;birçok yerde görüyorum;''Vücut yağ oranım...''. Bu oranı nasıl belirliyoruz? Bir teste mi tabi tutuluyoruz yoksa belirli kriterlere göre rakamları girip,kullanılan formül sonucu mu elde ediyoruz?

4. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    -Aklıma,soruyu sorduktan sonra google dan ''vücut yağ oranı hesaplaması'' diye aratmak geldi.Ve hesaplamaya göre vücut yağ oranımı öğrendim.
    -Fakat sorulan soru boy-bel çevresiydi. Bu kriterlere göre ne kadar sağlıklı sonuç çıkar?Ben çok yemek yiyorum ve midem geniş ve bel ölçüm de bu sebepten bir miktar fazla çıkacaktır.Galiba bu hesaplamalardan;3 aşağı 5 yukarı bir değer elde ediyoruz. Yanılıyor muyum?

5. arnold_junior_

arnold_junior_ Yeni Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    size katılmak güzel...
    bende bulk kullanmaya karar verdim
    179 boyunda 68 kiloyum ve 4 aydır aynı kilodayım ne iniyor ne artıyor bunu bile anlayamadı kimse:) bu dengeyi bulk la kırmak istemem asırı yaglanmaya neden olabilirmi en son yag oranım yuzde 32 ydi:)

6. Mestano

Mestano Yeni Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    179 boyunda 68 kilo ve yağ oranın yüzde 32?
    Yanlış anlama ama senin neren kas?
    Bu sayılarda bir yanlışlık olmasın?
    Yani bak senin vücudunun 21 kg si yağ, geri kalan sadece 47 kg ve 179 boyun var?
    Bunda bir çelişki var...

7. arnold_junior_

arnold_junior_ Yeni Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    evet o yuzde 32 yuzde 50 lik normal uzerinden check-up sonucu:)

yani vucudumun yuzde 32 si yag degil korkma :)

ama bedenim spora elverişli yani cabuk şişiyor kas yapıyorum mesela 68 kiloyum ama 72 gorunuyorum
    soruma da cevap verebilirmisiniz?

8. Mestano

Mestano Yeni Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Bulk yukarıda Karasan'ın dediği gibi yağlanmak değildir, önüne geleni yemek değildir. Bulk amacın kas yapmak olduğu ancak istem dışı olarak yağlanmanında yaşandığı bir dönemdir. Eğer sen ben bulktayım deyip herşeyi yemeye kalkmazsan aşırı yağlanma felan olmaz. Hatta yemen dikkat edersen hiç yağlanmazsın;) Çünkü "bulktayım, yağlıyım" durumuda biz bodycilerin biraz kendisini kandırmasından olsa gerek(profesyonelleri katmıyorum tabi bu duruma).

9. arnold_junior_

arnold_junior_ Yeni Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    tam olarak anlayamadım..
    demek istedigin bulk kullanırsam hiç bi şekilde yaga dönüşme imkanı yokmu?
    içinde yuzde 70 oranında karbonhidrat var.

asıl sorun şu ki benim vucudumun yag emilimi az genetik babamdada var vucudumuz arnolld gibi sarkıyor..
    bu durumda ne yapabilirim sence genetik faktörü engelleyebilirmi?
    teşekkür ederim

Sayfayı Paylaş