Protein alımının bir yolu daha KURUYEMİŞLER ( BESİN DEĞERLERİ )

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve 1reex1 tarafından 8 Ocak 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 21 üye.
 1. 1reex1
  Offline

  1reex1 Üye

  Katılım:
  16 Mart 2008
  Mesajlar:
  76
  Beğenileri:
  24
  Ödül Puanları:
  0
  [FONT=Verdana,Tahoma,Arial,Helvetica,Sans-serif,sans-serif][SIZE=-1]Protein alımınız eksik olduğu düşünüyorsanız aşağıdaki besin değerine bir bakın..[/SIZE][/FONT]

  [FONT=Verdana,Tahoma,Arial,Helvetica,Sans-serif,sans-serif][SIZE=-1]KURUYEMİŞ BESİN ÖĞELERİ TABLOSU[/SIZE][/FONT]
  [​IMG]
  Yağda var diyorsanız bu tabloda benim tercihim leblebi ( sarı leblebi ) 19-23 gr Protein 5-7 gr yağ 50-60 gr arası karbonhidrat bulunuyor . Öğrenci olduğumdan okulda protin nasıl alırım diye düşündüm bunları buldum
  Leblebinin Faydaları

  -Anne sütünü artırır.
  -Asit fazlasını alır, mideyi rahatlatır
  -Neredeyse yok denecek kadar az yağ içerir ve içinde bulunan yağlar vücuda yararlıdır
  -Tokluk hissi verir. Bu sebeple diyet yapanlar için kilo kaybına yardımcıdır

  Ayçekirdeğin Faydaları

  -İçerdiği fosfor ve çinko kemik ve dişlerin oluşumu için gereklidir. Ayrıca fosfor, kalp kasının kasılması ve böbrek fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcıdır.
  -İçerdiği çinko ise yaraların iyileşmesi, aknenin önlenmesi, bağışıklık sisteminin güçlenmesi, tekrarlayan enfeksiyonların ortadan kalkması, tat ve koku duyarlılığının güçlenmesi, sperm hareketlerinin artması açısından önem taşır.
  -İçerdiği B6 vitamini bağışıklık sistemini güçlü tutmaya yarar, kan şekeri düşüklüğüne faydalıdır.
  -Ayçiçek yağındaki E vitamini kalp, damarlar, beyin ve sinir fonksiyonlarını düzenler, yaraların iyileşmesine yararlı olur, prostat kanserine karşı korur, cilt yaşlılığını geciktirir.
  -Posalı bir besindir. Posalı besinler kanser yapıcı zararlı maddelerin bağırsakta kalma süresini kısalttığı ve bağırsak duvarı ile temasını azalttığı için kanserden korunmada faydalı olurlar.

  Kabak Çekirdeğin Yararları

  -İçindeki fosfor; kemik ve dişlerin oluşumu, kalp kasının kasılması ve böbrek fonksiyonlarının düzenlenmesi için gereklidir.
  -İçeriğinde bulunan B15 vitamininin kolesterolü düşürdüğü ve protein yapımına yardımcı olduğu bilinmektedir.
  -Lifli bir besindir. Lifli besinlerin kan şekerinin daha dengeli yükselmesini sağladığı, kabızlık ve bazı kanser türlerinin önlenmesinde yararlı olduğu saptanmıştır. Alınan posa miktarı arttıkça koroner kalp hastalığı ve buna bağlı oluşulabilecek risklerde azalma olduğu görülmüştür. Posa uzun süre doygunluk hissi yaratıp besin alımını azalttığı için kandaki kolesterol yağlarını düşürücü etki yapar, kanser yapıcı zararlı maddelerin bağırsakta kalma süresini kısaltır ve bağırsak duvarı ile temasını azaltır. Bu sayede de kanserden korunmada faydalı olur.
  -Hergün belirli miktarda tüketilirse prostat kanserinin önlenmesine yardımcıdır.

  Kavrulmuş Antep Fıstığının Faydaları

  -İçerdiği B1 vitamini kan oluşumuna yardımcıdır, kandaki kolesterolü düşürür, kavrama yeteneği ve öğrenme gibi beyin fonksiyonlarını optimize eder.
  -B1 vitamininin ayrıca; enerji, büyüme ve iştah üzerinde olumlu etkileri vardır. Mide, bağırsak, kalp, kalp kasları için gereklidir.
  -Yaşlanmaya karşı korur, sigara ve alkolün zararlı etkilerini azaltır.
  -Lifli bir besindir. Lifli besinlerin kan şekerinin daha dengeli yükselmesini sağladığı, kabızlık ve bazı kanser türlerinin önlenmesinde yararlı olduğu saptanmıştır. Alınan posa miktarı arttıkça koroner kalp hastalığı ve buna bağlı oluşabilecek risklerde azalma olduğu saptanmıştır. Posa uzun süre doygunluk hissi yaratıp besin alımını azalttığı için kandaki kolesterol yağlarını düşürücü etki yapar. Posalı besinler kanser yapıcı zararlı maddelerin bağırsakta kalma süresini kısalttığı ve bağırsak duvarı ile temasını azalttığı için kanserden korunmada faydalı olurlar.

  Yer Fıstığının Faydaları

  -İçinde bulunan B1 vitamini kan şekerinin yakılması, kalp sağlığının korunması ve öğrenme gibi beyin fonksiyonları için gerekli olan bir vitamindir.Yaşlanmaya karşı vücudu koruduğu gibi alkol ve sigaranın zararlı etkilerini de azaltır.
  -İçerdiği B3 vitamini kolesterolü düşürür, dolaşımı arttırır, zihni açar.
  -Kanın pıhtılaşması, kas gücü ve sinir iletimi için gerekli olan kalsiyum minerali içerir.
  -Posalı bir besindir. Posalı besinler kanser yapıcı zararlı maddelerin bağırsakta kalma süresini kısalttığı ve bağırsak duvarı ile temasını azalttığı için kanserden korunmada faydalı olurlar.

  Fındığın Faydaları

  -Omega 3 kaynağı olarak kalp ve damar dostu bir besindir.
  -İçinde bulunan Omega 3 kan pıhtılaşmasını ve damar sertliğini önler; tansiyonu düşürür, şeker hastalarında kalp hastalığı riskini azaltır.
  -E vitamini bakımından zengin olması nedeniyle antioksidan ve yaşlılık engelleyici bir gıdadır, adet döneminde kan şekeri düşüklüğüne faydalıdır.
  -İçerdiği E vitamini şeker hastalığının gelişimini engeller; kalp, damar, beyin ve sinir fonksiyonlarını düzenler, yaraların iyileşmesine faydalı olur, prostat kanserinden korur.
  -Fındıkta bulunan B5 vitamini stresi giderici özelliği olan bir vitamindir.
  -İçerdiği B6 vitamini bağışıklık sistemini güçlü tutmaya yarar, kan şekeri düşüklüğüne faydalıdır.
  -Gebelikte mutlaka takviyesi gereken B9 vitamini içerir. B9 vitamini damar sertliği yapıcı maddeyi azalttığı gibi kalp krizi, felç ve bunama riskini de azaltır.
  -İçerdiği D vitamini kırmızı kan hücrelerinin yapımında rol alır, cilt yaralarının iyileşmesini hızlandırır.
  -İçerdiği krom, kan şekerindeki oynamaları engellemek için gereklidir.
  -Bor bakımından zengindir; kemikleri güçlendirir.

  Cevizin Faydaları

  -İçerdiği B6 vitamini, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve damar sertliğini önleme açısından yardımcıdır. Kansere karşı bağışıklık kazanmada rol oynar.
  -Damar dostu, antioksidan ve yaşlılık engelleyici bir besindir. İçerdiği E vitamini şeker hastalığının gelişimini engeller; kalp, damar, beyin ve sinir fonksiyonlarını düzenler, yaraların iyileşmesine faydalı olur, prostat kanserinden korur.
  -Cevizde bulunan arginin isimli aminoasit kan damarlarını gevşeterek tıkanmasını önler.
  -İçerdiği folat, E vitamini ve potasyum kalp hastalıklarına, flavonoid adlı madde ise kansere karşı koruyucu özelliğe sahiptir.
  -İçeriğindeki %7 oranında Omega - 3 yağ asidi kanın pıhtılaşmasını ve damar sertliğini önler, tansiyonu düşürür, şeker hastalarında kalp krizi riskini azaltır.
  -İçinde bulunan magnezyum, migren ataklarını azaltmada yardımcıdır; kemik ve sinir dokusunu, kasların çalışmasını ve kalp atımlarını düzenler.
  -İçerdiği krom, kan şekerindeki oynamaları önlemek için gereklidir.
  -Cevizde bulunan kalsiyum; adet öncesi karında gaz, ruhsal durum değişiklikleri, baş ağrısı, şekerli ve tatlı besinlere aşırı istek, uykusuzluk, yorgunluk, baş dönmesi gibi belirtilerin azalmasına yardımcı olur; kemik erimesini önler.
  -Lifli besinlerin kan şekerinin daha dengeli yükselmesini sağladığı, kabızlık ve bazı kanser türlerinin önlenmesinde yararlı olduğu saptanmıştır. Alınan posa miktarı arttıkça koroner kalp hastalığı ve bağlı oluşabilecek risklerde azalma olduğu görülmüştür. Haftada en az 5 adet ceviz içi yiyenlerde koroner kalp rahatsızlığının daha az ortaya çıktığı belirtilmektedir.

  Bademin Faydaları

  -Omega 3 kaynağı olarak kalp ve damar dostu bir besindir.
  İçinde bulunan Omega 3 kan pıhtılaşmasını ve damar sertliğini önler; tansiyonu düşürür, şeker hastalarında kalp hastalığı riskini azaltır.
  -E vitamini bakımından zengin olması nedeniyle antioksidan ve yaşlılık engelleyici bir gıdadır, adet döneminde kan şekeri düşüklüğünü engeller.
  -İçerdiği E vitamini şeker hastalığının gelişimini engeller; kalp, damar, beyin ve sinir fonksiyonlarını düzenler, yaraların iyileşmesine faydalı olur, prostat kanserinden korur.
  -Bor bakımından zengindir; kemikleri güçlendirir.
  -İçinde bulunan kalsiyum kandaki kolesterol düzeyini düşürür, kemik erimesini önler.
  -İçinde bulunan magnezyum adet dönemi gerginlikleri ile adet öncesinde karında gaz, ruhsal durum değişiklikleri, baş ağrısı, şekerli ve tatlı besinlere istek, uykusuzluk, yorgunluk, baş dönmesi gibi belirtilerin azalmasına yardımcı olur.
  -Alınan posa miktarı arttıkça koroner kalp hastalığı ve buna bağlı gerçekleşebilecek risklerde azalma olduğu saptanmıştır. Haftada en az 5 adet badem yiyenlerde koroner kalp rahatsızlığının daha az ortaya çıktığı belirtilmektedir.
  -Bademde bulunan yağlar kötü kolesterolü azaltır.
  -Bademde bulunan arginin isimli aminoasit kan damarlarını gevşeterek tıkanmalarını önler.
  -Vücut direncinin artmasında, yaraların iyileşmesinde, tat ve koku duyusunun oluşumunda faydalı; sperm hareketlerini arttıran, büyüme, gelişme ve gebelik dönemlerinde ihtiyaç duyulan çinko minerali içerir.

  Mısırın Faydaları

  -Mısır lifli bir besindir. Bu yüzden kan şekerinin daha dengeli yükselmesini sağlar ve kabızlığı önler, alınan posa miktarı artıkça koroner kalp hastalığı riski de azalır.
  -İçerdiği yüksek karbonhidrat miktarı sayesinde da enerjinize enerji katar.
  -Mısırda protein, kalsiyum, demir , fosfor, A ve B2 vitaminleri bulunur.
  Sitede aradım bulmadım verilmişse kusura bakmayın ... !bench_O
   
  Pelloosshh, Body06, prostarkztr3 ve diğer 9 kişi bunu beğendi.
 2. diez
  Offline

  diez ADMIN Yönetici Admin

  Katılım:
  18 Ocak 2006
  Mesajlar:
  12.633
  Beğenileri:
  14.612
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  Çorum
  Forum kuralları gereği yazının kaynağını belirtmelisiniz.!
  https://www.bodyforumtr.com/vbforum/forum_kurallar_g_ncellendi-t1581.html

  ayrıca kuruyemişler vg.ciler için proteinden ziyade sağlıklı yağ kaynağı olarak kullanılırlar..aminoasit profilleri hayvansal gıdalar özellikle et ürünleri kadar zengin değildir..spor, özellikle vg yapmayanlar için çok daha önem taşımaktadır bu bitkisel protein miktarları..
   
  Son düzenleme: 8 Ocak 2009
  Pelloosshh, cAnber, bravehearts ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
 3. Reddie
  Offline

  Reddie Üye

  Katılım:
  8 Ekim 2005
  Mesajlar:
  1.213
  Beğenileri:
  388
  Ödül Puanları:
  93
  bunlarin hic birini kuruyemisciden tavsiye etmiyorum, bi sekilde islenmemisini kurutulmusunu yiyin, kavururken kullandiklari yag butun degerleri alt ust ediyor farkinda olmadan kalitesiz yag yiyor insanlar
   
  1983, Azi, magicbaris ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
 4. RocKuN
  Offline

  RocKuN Üye

  Katılım:
  10 Haziran 2011
  Mesajlar:
  198
  Beğenileri:
  44
  Ödül Puanları:
  38
  yağ yakımı amaçlı yapılan diyette kuruyemiş önerilir mi?
  Haftada 3-4 gün 100 gr leblebi yada 100 gr fındık yiyorum ama yanlış mı acaba ?
   
 5. Danny Boy
  Offline

  Danny Boy Yeni Üye

  Katılım:
  1 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  3.254
  Beğenileri:
  8.797
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Medical Laboratory Technician-Public Relations Spe
  Yer:
  İstanbul-Скопје-Београ&#1076
  hıcbır sorun olmaz ama mesala saglıklı yagı cesıtlendır 1 gun fındık ye dıger gun badem gıbı
   
  Azi ve RocKuN bunu beğendi.
 6. thekinger
  Offline

  thekinger Üye

  Katılım:
  24 Haziran 2010
  Mesajlar:
  639
  Beğenileri:
  78
  Ödül Puanları:
  38
  Bu tablodaki protein değerleri 1 gramdaki ürün içinmi?
  Yani 1 gram kabak çekirdeğinde 33 gr proteinmi var?
   
 7. RaPPeRuA
  Offline

  RaPPeRuA Üye

  Katılım:
  2 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  439
  Beğenileri:
  84
  Ödül Puanları:
  38
  Meslek:
  Psikolog
  Yer:
  İzmir
  Epic Fail.

  Hadi 33gr kabak çekirdeğinde 1gram proteinmi var diye sorsan anlayacağımda.
  Hiçbir üründe kendi ağırlığından fazla karb., protein olmaz.
   
  kratos1, carmelo114 ve Azi bunu beğendi.
 8. thekinger
  Offline

  thekinger Üye

  Katılım:
  24 Haziran 2010
  Mesajlar:
  639
  Beğenileri:
  78
  Ödül Puanları:
  38
  Bende o yüzden soruyorum zaten, ölçü belirtilmemiş. mg mı olması gerekiyor yoksa 100 gr olduğunumu varsayacağız.
  sen anladıysan aydınlat öğrenelim.
   
 9. CarpeNoctum
  Offline

  CarpeNoctum Üye

  Katılım:
  3 Şubat 2009
  Mesajlar:
  702
  Beğenileri:
  1.307
  Ödül Puanları:
  103
  Yer:
  Zimbabwe
  Evet genelde öyledir , belirtilmemiş ise 100 gr .

  Benım merak ettıgım konu kuruyemis kombineleri ile alınan proteinin biolojk değerini arttırma durumu varmıdır , bılgısı olan ?
   
 10. kro123
  Offline

  kro123 Yeni Üye

  Katılım:
  9 Nisan 2012
  Mesajlar:
  166
  Beğenileri:
  91
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  İstanbul
  :S arkadaşım ininden yenimi çıktın acaba bitkisel protein nedir
   
 11. TheBlack_D-D_
  Offline

  TheBlack_D-D_ Üye

  Katılım:
  2 Nisan 2011
  Mesajlar:
  438
  Beğenileri:
  113
  Ödül Puanları:
  53
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Öğrenci
  Yer:
  Sochi
  Nick-mesaj uyumu dedikleri böyle bir şey olsa gerek. Dostum konuyu baltalama biraz da saygılı ol.

  Bu arada konu biraz eski sanırım
   
  martinez35 ve Coentrao bunu beğendi.
 12. kro123
  Offline

  kro123 Yeni Üye

  Katılım:
  9 Nisan 2012
  Mesajlar:
  166
  Beğenileri:
  91
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  İstanbul
  TheBlack D-D bodybuilding sporunu akıllıca profosyonelce yapan bir insan bırak böyle bir konu açmayı laf arasında söylemez bitkisel proteini
   
 13. tero
  Offline

  tero Yeni Üye

  Katılım:
  18 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  146
  Beğenileri:
  56
  Ödül Puanları:
  0
  bitkisel protein dediğin şeyin en iyisinin yarışı çöptür amelelikten başka bi işe yaramaz bunlar
   
 14. themertyildiz
  Offline

  themertyildiz Üye

  Katılım:
  2 Eylül 2011
  Mesajlar:
  410
  Beğenileri:
  953
  Ödül Puanları:
  103
  Cinsiyet:
  Bay
  Sayın tero siz neyi konuşuyorsunuz ? Bu nasıl bir zihniyet ? Bu nasıl bir mantık ? Üstelik BFTR'de böyle bir yazı yazmak...

  Hiçbirşey bilmiyorsanız bile en azından saygı göstermeyi bilin.Ya da önce hiçbirşeyi bilmediğinizi kabul etmekle başlayın işe...

  Söylenecek çok söz var aslında ama bu üslubunuzdan sonra hepsi boş kalır...
   
  maietnigri ve Danny Boy bunu beğendi.
 15. Danny Boy
  Offline

  Danny Boy Yeni Üye

  Katılım:
  1 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  3.254
  Beğenileri:
  8.797
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Medical Laboratory Technician-Public Relations Spe
  Yer:
  İstanbul-Скопје-Београ&#1076
  Sevgili Arkadaşlar ;

  Bitkisel proteinler tabii ki de tamamlanabilir ve B.D artabilir mesela patates ve yumurta birleşimi 100 üzeri bir B.D sahiptir ,

  Yada bezelye-soya-pirinç tarzı kombinelerde keza öyle ,

  Bitkisel proteinler her zaman için çok önemlidir çünkü hepsi sağlıklıdır , kolestrol içermezler , genelde zaten kombine yenirler :)

  Bizim kültürümüzde aslında bilmeden farkında olmadan ne de güzel kombineler yapmış atalarımız , kuru fasulye-pilav-cacık :) tarzı bir çok kombinemiz vardır ve hepsi hem sağlıklı hemde tam proteinler oluşturur :)


  Saygılarımla , Danny Boy ...
   
  olcayy37, Alper19891, dishiwelet ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
 16. ParZ
  Offline

  ParZ Üye

  Katılım:
  28 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  1.308
  Beğenileri:
  873
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  öğrenci
  yanlış tablodan bakabilirsin karbo ve yağ oranları yüksek
   
 17. notdream
  Offline

  notdream Üye

  Katılım:
  3 Temmuz 2012
  Mesajlar:
  14
  Beğenileri:
  6
  Ödül Puanları:
  13

  Ne varsa eskilerde var. Bilgi , üslup, saygı. Şimdi ki gençlerin öğreneceği çok şey var. Teşekkürler güzel yazın için Danny Boy. Sevgiyle kalın.
   
  İshak01, maietnigri, Alper19891 ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
 18. tero
  Offline

  tero Yeni Üye

  Katılım:
  18 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  146
  Beğenileri:
  56
  Ödül Puanları:
  0

  noter is detected !!
  :D

  biz doğruları sölüyoz devşirme proteinle hiçbişe olmaz ha ben kafama göre takılırım derseniz siz bilirsiniz. ilk mesajda diez zaten gerekn cevabı vermiş


   
 19. AkrepHan
  Offline

  AkrepHan Yeni Üye

  Katılım:
  3 Nisan 2012
  Mesajlar:
  1.289
  Beğenileri:
  288
  Ödül Puanları:
  0
  kuruyemiş günlük 2 3 avuç yerim kaju badem genelde olur olmazsada ne varsa protein alımından ziyade sağlıklı yağ ve testo için ama badem tercih etmemin sebebi omega 3 ve çok protein içerdiğidir. ama listeyi incelediğimde kabak çekirdeğinde daha fazla olduğunu gördüm buna göre kabak çekirdeği,badem ve sarı leblebi kombinasyonu uygulayacam ramazanda :) (anne tarafım çorumlu olduğu için sıkıntı olmayacak) :D
   
  İshak01 bunu beğendi.
 20. kacaksevgilim
  Offline

  kacaksevgilim Üye

  Katılım:
  4 Mart 2013
  Mesajlar:
  6
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  11
  body hiç başlamamış biri olarak İlk 3 ayda müthiş sıçarama yaparken 5 kilo almıştım. şuan resmen yıkıma uğradı kaslar.Ağırlık attırmıştım.Şuan kışın hacim kazanmak için yaptıgım karışık kuruyemiş olayına geri döndüm.Amaç beslenmeyi arttırarak yıkımı durdurmak ve kaybettiğim 2 kilo geri kazanmak boy 173 cm kilo 66 ağır ektomorf oldugumdan 76 da yapsam durmaz vucutta
   

Sayfayı Paylaş