Prohormonlara Giriş I.bölüm

Konusu 'Türkceye Çevirilen Yazilar' forumundadır ve D.Wolf tarafından 7 Şubat 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 13 üye.
 1. D.Wolf
  Offline

  D.Wolf Üye

  Katılım:
  19 Ocak 2008
  Mesajlar:
  1.306
  Beğenileri:
  2.188
  Ödül Puanları:
  123
  Yer:
  istanbul
  Prohormonlar, vücutta enzimatik olarak anabolik hormonlara dönüşen maddelerdir ve enzim dönüşümleriyle steroidlerden ayrılırlar..prohormonlar, metabolizmada enzimatik süreç ile vücuttaki hormon seviyesini artırırılar…kendi aralarında hormonal etki olarak minimum etkiye sahiptirler..anabolik steroidlere benzer biçimde, prohomonlar da kas kütlesini ve güç seviyesini artırır. Ne çeşit prohormon kullanımına baglı olarak cinsel gücü, konsantrasyonu artırma, yag oranını düşürme vs gibi etkilere sahiptirler.


  Prohormonların yan etki bakımından tamamen güvenli ve zararsız değildir ve prohormon kullanımı hafife alınmamalı, yeterli araştırmayla kullanıma başlanmalıdır..böylece, jinekomasti, prostat büyümesi, akne, saç dökülmesi, letarji(uyuşukluk) ve ciddi derecedeki yan etkilerin ortaya cıkma şansını azaltırsınız..yine de, kimse prohormon kullanımın herhangi bir yan etkiye yol açmayacagını düşünmesin.


  Hedef hormonlar

  Prohormonlar vücuda sokuldugunda ya 7-hydroxysteroid dehydrogenase (17HSD) ya da3-beta-hydroxysteroid dehydrogenase (3HSD) vasıtasıyla, aktif mukabillerine dönüşürler..aşagıdaki hormonlar, prohormonların anabolic hormonlara dönüşenlerindendir..


  Testosterone: Testosteron en cok bilinen anabolic hormondur.çok etkili olmasının yanında yan etkileriyle de bilinir, özellikle hem DHT, hem de estradiol(östrojenik bir hormone) dönüşmesiyle bilinir. Artan östrojen seviyesiyle jinekomasti, bir kadının vücudundaki yağın orantısız dağılımı gibi artan yag kütlesi gibi soncular ortaya cıkarabiliyor..artan östrojen seviyesinin estetik olarak iyi bir etki bırakmasada, östrojen su tutma gibi anabolik etkilere de sahiptir.. Androstenedione ve 4-androstenediol (4AD) her ikisi de testosterone dönüşür…Genellikle, 4AD çok yüksek bir dönüşüm oranına sahip ve androstenedione gibi hemen estrone ye ve DHT ye dönüşmedigi çok daha etkilidir..


  Dihydrotestosterone (DHT): DHT çok yüksek androjenik bağı olmasıyla bilinir..iskelet kasında yüksek miktarlarda bulunmaz, daha cok, beyin, prostat, cinsel organ ve deri de bulunur..yüksek miktarlarda DHT akne, saç dökülmesi ve prostate büyümesi ile ilişkilendirilir..Aslında, DHT merkezi sinir sistemi üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir ve testosterone üzerindeki pozitif etkilere yardımcı olur, (egzersiz boyunca konsantrasyonun artması gibi), cinsel gücün artması, aşırı östrojeni engellemesi gibi..DHT prohormon kullanıcılaırn cogunun söyledigi ortak şey, kaslardaki sertligi artırması üzerinden önemli bir etkiye sahip oldugu.. 3 alpha androstenediol (3 alpha), 3 beta androstenediol (3 beta), ve 5 alpha androstenediol (5AA) buların hepsi DHT ye dönüşür.. genellikle, 3 alpha prohormon olarak seçilir çünkü 5AA bir östrojen agonist olup, 3 alpha nın dönüşüm oranı 3 beta dan cok daha yüksektir..


  Nandrolone: nandrolone en güvenli ve yan etkisi en az olan steroid olarak bilinir..prostat büyümesi, akne, saç dökülmesi gibi sorunlara yol açan DHT ye dönüşmez, ama bazı östrojenik yan etkileri vardır..Nandrolone ile ilgili en cok bilinen yan etki, libidonun geçici olarak azalmasıdır.. 19-norandrostenedione ve 19-nor-4-androstenediol (norandrodiol) bunların her ikiside nandrolone ye dönüşürler, ve norandrodiol daha etkili ve dogurdan östrojene dönüşmedigi için, diğer ikisinden daha iyi oldugu düşünülür..  Boldenone: boldenone yagsız kas kütlesi kazanılma konusunda etkili steroidlerden birisi olarka tanınır..biraz, DHT ve östrojene dönüşür ve bu miktar testosterondan daha azdır.. ayrıca, iştah açma konusunda uyarıcı olmasıyla da bilinir.. 1,4-androstadiene-3,17-dione (1,4 andro) prohormonu, boldenona dönüşür..


  1-testosterone: 1-testosterone güç ve hacim kazanma konusunda en etkili prohormon olarak görülür..hatta, 1-testosterone nin testestorondan %700 daha fazla anabolik etkiye sahip oldugu ve östrojene hiç dönüşmediginden sık sık bahsedilir.. 1-testosterone, güç ve hacim konusunda aniden ve hızlı bir etki gösterir, yenilenmeyi çok hızlandırır ve vücuttaki yag miktarının azalmasına katkıda bulunur.. bunların yanında, 1-testosterone, akne, sac dökülmesi gibi oldukça yüksek bir androjenik etkiye sahiptir.. 1-androstene-3beta, 17beta-diol (1AD) etkili bir 1-testosterone öncüsü olup, 1-testosterone kendisi içinde mevcuttur..

  Kür ve Tedavi

  Eksojen(dışarıdan) hormone alımı insan vücudu mekanizmasında ters tepkilere yol açabilir..bunlardan en bilineni HPTA(hipotalamus, testis ve hipofizle alakalı bir hastalık) dır. Esasen, vücut dışarıdan, başka kaynaklardan hormon aldıgında doğal hormon üretimini durdurur..bunun sebebi, yan etkileri fazla olan prohormon ve steroid kullanımının testislerd eküçülmeye yol açmasıdır..bu yüzden, önemli olan, prohormonları belirli periyotlarda kullanıp, sonra da terapi yaparak vücudun doğal testesteron kullanımına geri dönmesini saglamaktır..bir prohormon kürü, genellikle maddeye, amaca ve dozaja baglı olarak 2-8 hafta surer ve bunu takip eden ona eşit veya daha uzun bir sure devam eden iyileşme periyodu surer..bu periyot boyunca, kalori alıımı artırılır ve sürekli veya yogun yapılan antrenman şekli iyileşme hızını düşürür..

  Kürden sonra, doğal testesteron üretimine geri dönmek için belli maddeler kullanılır..en cok kullanılan maddelerin başında anti-östrojenler gelir..bu maddeler, kürden sonra, cogunlukla artan östrojen seviyesini azaltıp, daha fazla testesteron üretmesi için vücuda sinyaller gönderir..en cok kullanılanları 6-oxo ve formestane olup, reçeteli olanları da clomid ve nolvadex tir..


  Birçok hormon farklı biçimlerde bulunur ve farklı yollarla alım yöntemleri vardır..en cok kullanılanları oral(agız yolu ile), transmedral(enjekte), sublingual(dil altı ile) dır.. Cyclodextrins, sublingual(dil altı ile) alımı artırmak için kullanılan ortak alım şekliyken.. cypionate esters ileri seviye alım şekli için kullanılır..oral yolla alım en kolay şekildir ama bu daha düşük biyoyararlılık ve canlının zehirlenme ihtimalinin yükselmesi demektir..bunlara ek olarak, oral yolla alım günlük ancak, 3-4 kerelik alımlarla kullanılabilir çünkü vücuttaki kan seviyesini birkaç saat boyunca oldukça yükseltir..sublingual alım şekli daha etkilidir, fakat maksimum verim isteyenler için transmedral(enjekte) alım en iyi seçimdir..enjekte ile alım, 12 saat boyunca aralıksız prohormonun yüksek bir biyoyararlılıkla çalışmasını sağlar.enjekte edilen bölge, temiz, tercihen kılsız ve kaşınmadan kurtulmak için rotasyonel olarak o bölge hareket ettirilmelidir..Teorikte,bazı prohormonlar da enjekte edilebiliyor, ama medikal bir kontrolden geçmeden bunlar kullanılmamalı..


  Yan etkiler ve Önlem

  Jinekomasti: jinekomasti , androjen kullanımı sonucu en cok korkulan yan etkilerden birisidir..aşırı östrojen seviyesinden dolayı, cok daha kötü bir hal alıp, aşırı yaglanmaya ve genetik faktörlere baglı olarak kötü sonuclar ortaya cıkarabilir..eger jinekomasti ciddi bir endişe oluşturuyorsa,aromatize prohormonları almamak veya 1-testosterone veya DHT öncüsü, 1,4 andro lu gibi östrojen agonistler en iyi ve daha güvenli seçimlerdir..nolvadex gibi ürünler, jinekomasti gelişiminin işareti olan göğüs kaşıntısı veya büyük göğüsler gibi durumlarda hemen kullanılmaya başlamalıdır… bu semptomları kürün ilk birkaç haftasında görürseniz, kür, gerekli önlemler alınarak hemen yarıda bırakılmalıdır..

  Akne: herne kadar bazı insanlar daha az etkilense de, çoğu durumlarda, steroid ve prohormon kullanımlarında yaşamak zorunda kalacagınız durumlardan birisidir..bir çeşit OTC konusuyla ilgili tedavilerin mevcut olmasının yanında, reçeteli tedavileri de dermatolojistlerde mevcuttur..bir çalışma, “guggul” un kullanımının akne oluşumunu azaltacagını göstermiştir.unutulmaması gereken nokta, eger size isotretinonin reçetesi konulduysa, prohormonları aynı anda kullanmayınız..


  Saç dökülmesi ve prostate büyümesi:
  saç dökülmesi ve prostate büyümesiin temel sebebi, prohormon kullanımı sonucu kafa derisinde ve prostatta DHT miktarının artmasıdır.saç dökülmesi ve kafa derisindeki bu rahatsızlıklardan dolayı, şüphesiz ki, bu, DHT öncülerini kullanmanın mantıksız oldugunu ortaya cıkarıyor.. 19Nor hariç, çoğu prohormon DHT yi artırma konusunda oldukça üstün bir beceriye sahiptirler ve bu yüzden 1,4 andronun bir kez daha güvenli tarafta oldugu gözüküyor..hernekadar reçetesiz tedaviler bir saç dökülmesiyle ilgili bir etki yapmasada, saç dökülmesiyle ile ilgili çeşitli tedaviler bulunumakta..etkili tedaviler arasında minoxidil, azeleic acid, Folligen, Nizoral, retinoic acid, ve spironolactone vardır.. azeleic acid ve spironolactone akne tedavisinde etkili olabilir.. Finasteride (Propecia, Proscar) testosteronun DHT ye dönüşmesini engelleyip, prostate büyümesi ve saç dökülmesi konusunda da yardımcı olabilir, ama DHT nin vücuda yaptıgı katkıları da düşürebilir..saw palmetto extract ta DHT dönüşümünü de engelleyebilir ve prostate büyümesi riskini azaltır.

  Psikolojik etkileri; prohormon küründe depresyon, yorgunluk, uykusuzluk gibi sorunlar görülebilir…uykusuzluk, melatonin gibi çeşitli OTC tedavileriyle azaltılabilir..eger, prohormon kullanımı sonucu depresyon veya uykusuzluk ciddi ve çekilmez bir hal alıyorsa, ya farklı madde kullanacaksınız ya da kullanımı keseceksiniz..supplementlerle çeşitli kombinasyonlar yaparak bu sorunla da mücadele edilebilir..


  Böbrek / karaciğer sorunları: karaciger zehirlenmesi büyük bir önem taşıyan konu olmasından dolayı, prohormonların da karaciğer ve böbreklerde sorunlara yol açtıgı tartışılan bir konu olmaya başladı…acetyl-l-carnitine, yeşil çay, ALA, coenzyme, Q10 gibi mitokondriyel besinler ve antiokasidannlar , hatta milkthistle(deve dikeni) bu bölgelerdeki sorunları gidrmede etkili bir şekilde yardımcı olurlar..bir de, prohoromon küründe saglıklı bir şekilde beslenme biçiminde çok önem verilmeli..


  Kaynak;http://www.bulknutrition.com/a37_Introduction_to_Prohormones.html

  Çeviri:
  D.Wolf
   
  AndreaDoria, Şeyhül-islam, Wild ve diğer 23 kişi bunu beğendi.
 2. fireboy777
  Offline

  fireboy777 Üye

  Katılım:
  4 Ocak 2008
  Mesajlar:
  52
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  prohormon kullanana arkadaşlar var mi ?
  hangi urunleri nasıl kullandılar ve etkiler ne oldu ?
  d.wolf güzel konu olmuş zaten son zamanlarda y.dişinda acayip revacta bu prohormon olayı
   
 3. luciano
  Offline

  luciano Üye

  Katılım:
  25 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  124
  Beğenileri:
  33
  Ödül Puanları:
  0
  Sevgili D.Wolf eline, emeğine sağlık. II. Bölüm de varsa onu da bekliyoruz. Bu tip yararlı yazı ve makalelerin devamı gelsin. Teşekkürler.
   
 4. sleepy
  Offline

  sleepy Üye

  Katılım:
  5 Aralık 2007
  Mesajlar:
  843
  Beğenileri:
  639
  Ödül Puanları:
  0

  Animal Stak kullanmıştım.

  İyi denemeyecek bir beslenme ve Stak harici supplement kullanmadan çok iyi bir etki aldım.
   
 5. zuzu
  Offline

  zuzu Üye

  Katılım:
  8 Ekim 2005
  Mesajlar:
  385
  Beğenileri:
  144
  Ödül Puanları:
  0
  Animal Stak prohormon değildir.

  Yurtdışında şu an satılmakta olanlar sanırsam 2. jenerasyon prohormonlar. İlk satılan jenerasyonlar yasaklandıktan sonra yeni jenerasyonu aynı öncekiler gibi çok fazla yan etkisi olmama iddiasıyla piyasaya çıkarıldı. Bir kaç forumdan takip ettiğim kadarıyla genel olarak en büyük sorunu pahalı olması :) Sonuçlarından memnun insanlar ama ne gibi zararları var kestirmek güç. Ayrıca bu ürünlerde de kür sonu tedavisi uygulanıyor yine bazı anti östrojen ajanlarıyla. ( 6 oxo diye bi madde kullanılıyor sanırsam )
   
  Son düzenleme: 13 Şubat 2009
 6. berk_nbdlr
  Offline

  berk_nbdlr Üye

  Katılım:
  23 Nisan 2006
  Mesajlar:
  5
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  öğrenci
  Yer:
  izmir
  merhaba öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Propecia ya da proscar kullanan arkadaşlar varsa etkileri konusunda bizi bilgilendirirse sevinirim.
   
 7. muscle_pump
  Offline

  muscle_pump Yeni Üye

  Katılım:
  17 Eylül 2008
  Mesajlar:
  335
  Beğenileri:
  53
  Ödül Puanları:
  0
  animal stak kullanmayı düşünüyorum ve prhormommu değil mi anlamadım bunu açıklarsanız sevinirim...Ve animal stack testosteronu artıcı özelliği olduğundan testisler üzerinde bir baskı tehditi oluştururmu...

  daha çok kullanan tecrübeli arkadaşlar cevap verirse sevinirim...
   
 8. efe kurtyılmaz
  Offline

  efe kurtyılmaz Üye

  Katılım:
  28 Ekim 2008
  Mesajlar:
  90
  Beğenileri:
  6
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  antrenör
  Yer:
  izmir
  daha öncede foruma yazdığım kombinasyon çok işe yarıyor.3x75mg dhea,3x75mg zinc,3x625mgtribulusterestis,3x400mg saw pelmento.sabah aç karnına,antrenman öncesi,yatarken kullanılır
   
 9. diez
  Offline

  diez ADMIN Yönetici Admin

  Katılım:
  18 Ocak 2006
  Mesajlar:
  12.630
  Beğenileri:
  14.611
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  Çorum
  animal stack PH. değildir ve lütfen bu başlıkta artık bu üründen bahsetmeyiniz..
  bahsedilen ürün için zaten bir başlık mevcut..

  https://www.bodyforumtr.com/vbforum...mal-stack-t12713.html?t=12713&highlight=stack


  prohormone kullanmadan önce bazı markalara ait ürünler ile ilgili bol bol yorum okumalısınız..genelde bb.com forumlarında kullananların yüzlerce yorumları mevcut..

  kullanmadan önce mutlaka çok çok iyi araştırmalısınız..yan etkileri genelde nelerse ona göre önlemler almalısınız..

  öncesinde mutlaka çok iyi bir supplement kombinasyonu hazırlamalısınız..çok çok iyi beslenmelisiniz..
  yine başlamadan önce karaciğer vb desteği olarak hawthorn berry,milk thistle, saw palmetto vs içerikli on cycle therapy ürünlerinden kullanmalı ve kür boyunca devam etmelisiniz..
  http://www.bodybuilding.com/store/ai/cycle.html

  yine kür sonunda (yaklaşık 5-6 hafta sürer) pct (post cycle therapy )olarak kazanılan kasları koruma adına 4-6 hafta boyunca bazı ürünler kullanılmalıdır..
  http://www.bodybuilding.com/store/ai/postcyclesupport.html

  ilave olarak testo seviyesini takrar yükseltebilmek için reversitol tarzı ürünler kullanılmalıdır..

  buarada kür boyunca eklem desteği ürünü, emilim için balık yağı ve taurine kullanılabilir..
   
  Son düzenleme: 12 Nisan 2009
  Malebolgia bunu beğendi.
 10. muscle_pump
  Offline

  muscle_pump Yeni Üye

  Katılım:
  17 Eylül 2008
  Mesajlar:
  335
  Beğenileri:
  53
  Ödül Puanları:
  0
  herşey ii tamamda animal stack kullanınca kür sonu tedavisi olan pct ye ne gerek var ne de olsa steroid değil
   
 11. shownodese
  Offline

  shownodese Üye

  Katılım:
  3 Ocak 2008
  Mesajlar:
  966
  Beğenileri:
  251
  Ödül Puanları:
  73
  Meslek:
  gayrimenkul danışmanı
  Yer:
  kocaeli
  d wolf sen kutsal bir adamsın bu çok önemli bi konu ama millet farkına warmamış
   
 12. aka1453
  Offline

  aka1453 Yeni Üye

  Katılım:
  28 Kasım 2008
  Mesajlar:
  681
  Beğenileri:
  216
  Ödül Puanları:
  0
  Prohormone larda Culver Concepts in CHLORODROL 50 ve ORAFINADROL 50 en iyilerden.PrimaForce un HAVOC da gayet kaliteli libido artısı var.Bunlar kadar iyi olmasada GASPARi NOVEDEX XT.Ama CULVER CONCEPT in urunu uzak ara diger prohormonlara fark atar zaten her yerde satılmıyor.İlk cikip ta yasaklanan Halodrol dan bile daha atkili oldugundan websiteleri bahsediyor.
   
 13. asteq
  Offline

  asteq Üye

  Katılım:
  2 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  537
  Beğenileri:
  141
  Ödül Puanları:
  53
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  fethiye
  benm anlamadğım prohormon denipte neden streoidlerden bahsedildiği....prohormonlar bunlardan hangisi?
   
 14. tdağysn
  Offline

  tdağysn Üye

  Katılım:
  25 Eylül 2007
  Mesajlar:
  317
  Beğenileri:
  89
  Ödül Puanları:
  38
  Cinsiyet:
  Bay
  androstendienon bir çeşididir...
   

Sayfayı Paylaş