Program

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve pravij tarafından 29 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. pravij

pravij Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Selam arkadaşlar geçen hafta bi spor salonuna yazıldım aletler ortam falan iyi ferah ama sıkıntı hocamda herhangi bi program yapılmadı sadece duvarda ilk ay programı yazıyo onu yapıyorum ama arkadaşlarım bunun yanlış olduğunu söyledi program şu
    şimdi yağ yakmak istediğim için önce bisiklet, koşu ve eliptik bisiklet yapıyorum sonra dumbellerle yana eğilme hareketi sonra twist, mekik yapıyorum ve aletlere geçiyorum aletler önce bench pressin aleti var onu yapıyorum sonra kelebek diye bi alet var bilirsiniz ben tam bilmiyorum sonra enseye çekiyorum bi alet var adını bilmiyorum sonra sırt omuz ön kol tüm bunları 1 günde yapıyorum 2bucuk saat sürüyo bunun yanlış olduğunu anladım şimdi yeni prog nasıl yapayım arkadaşlarım günde 2 bölge iyi falan diyolar anlamadım yardım ederseniz sevinirim.

2. Gkhan_D

Gkhan_D Guest

İlk ay programları zaten tüm bölgeyi çalıştırmaya yöneliktir neresi yanlış anlamış değilim günde 2 bölge evet iyi ama ona sonra geçiriyorlar sen yeni başlamışsın şimdi vücudun hamı zaten 1 haftaya anca gider 3 haftada metabolizman alışsın spora günde 2 bölge yapılınca o 2 bölgeye daha fazla hareketle giriyorsun genel olarak ilk ay programında 1 antrenman günü içinde tüm kas grupları çalıştırılır.

3. pravij

pravij Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Bu program doğruysa sorun yok bilmiyorum işte arkadaşlarım yanlış diyince şüphelendim doğru olan buysa sorun yok teşekkürler

4. Gkhan_D

Gkhan_D Guest

Arkadaşlara sor bi ilk ay ne yapmışlar :) antrenörün dediğine bak sen birde orda bilgili,tecrübeli kimseler varsa onlara danışırsın.

5. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Normal bir başlangıç programına benziyor, gerçi triceps ve bacak hareketi yazmamışsın ama muhtemelen yazmayı unutmuşsundur diye düşünüyorum. 2.5 saat sürmesinin suçu da büyük ihtimalle önden yaptığın kardiyodandır. Bisiklet, koşu, twist falan derken ne kadar vaktin gidiyor? Kardiyoda 30 dakikayı aşmana çok gerek yok, ağırlık çalışmak da zaten yeterince kalori yaktırıyor, hatta biraz tartışmalı ama bence kardiyodan da daha çok yaktırıyor.

Diğer konuya gelirsek, arkadaşlarının konu hakkında en ufak bir bilgisi bile yok, söylediklerini dinleme. Yeni başlayanlara tüm vücudu genel hareketlerle aynı gün çalıştıran bir program verilir ve bu program genelde haftada 3 gün tekrarlanır. Bunun sebebi şudur, ağırlık çalışmasından sonra kasların ve sinirlerin dinlenmeye ihtiyacı olur. Yeni başlayan kişi çok yüksek ağırlıklara giremez ve kaslarını ve merkezi sinir sistemini mesela 1 yıldır spor yapan birisi kadar yoramaz. Bu sayede 1 günlük bir dinlenmeyle aynı bölgeyi tekrar çalışabilecek duruma gelir. Mesela bench pressten bahsediyorsak, yeni başlayan birisinin 30 kiloyla bench presse başladığını düşünürsek vücudu çalışmadan 2 gün sonra tekrar bench presse girerek mesela 32 kiloyla çalışabilecek düzeye gelir. Bu yüzden haftada 3 gün çalışarak bench pressine haftada 6 kilo ekleyerek gidebilir. Ama günde 2 bölge girerek haftada bir bench presse sıra gelseydi bu şansı olmayacaktı. 1 haftada geldiği düzeye ancak 1 ayda gelecekti. Bir süredir ağırlık çalışan ve bench pressini 80-90 kiloya çıkartmış birisi ise bu kadar ağırlıktan sonra ancak 1 haftada kaslarını, bağlarını ve sinirlerini dinlendirerek tekrar bench presse girebilecek duruma gelir. Bu artık başlangıç seviyesinde bir sporcu değildir ve arkadaşlarının dediği günde 2 bölgeyi çalıştıracak bir programdan daha çok verim alır. Sayıları kafadan attım tabi, bunlar değişir.

Orta düzey programa geçeceğin zamanı hissedersin. Şimdiki aklım olsa başlarken en az 4-5 ay bölge bölge çalışma işine girmezdim. Ne zaman iki antrenman arası yeterince dinlenmediğini hissedersen bölgeleri ayırarak çalışmaya o zaman geç derim. Gerçi büyük ihtimalle gelecek ay falan geçersin ama neyse :)

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 23:59 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 23:57 ----------

Ha eklemeyi unutmuşum, amacın yağ yakmaksa set aralarını 1 dakikadan kısa tut. Set araları uzuyorsa antrenman o yüzden de çok uzuyor olabilir.

pravij bunu beğendi.
  6. pravij

pravij Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    aynen triceps ve bacağı bilerek yazmadım onlarıda yapıyorum iyi doğru yaptığıma sevindim çok teşekkürler

Sayfayı Paylaş