Program ve gidişat hakkında

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Emiroa tarafından 19 Şubat 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
  1. Emiroa

Emiroa Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Erdek
    Merhabalar,
    1.5 sene önce 183 boy ve 122 kilo fiziğe sahip bir insandım.. Dik bir yokuşu çıkarken deli gibi artan nabız ve nefes nefese kalmam sebebiyle zayıflama kararı aldım..
    2009 Kasımdan 2010 Ağustos'a kadar her gün 60-90 dk. arası 110-130 nabız aralığında ayak bileklerinde 1 kg ağırlık ile yürüyüş yaptım.. Beyaz ekmeği kullanmayarak sadece tam buğa,çok tahıllı ya da çavdar ekmeği türlerini tercih ederek ve kola/gazlı içecekleri hayatımdan çıkararak 105 kg.ya düştüm..
    122 kilo iken 2-3 günde bir tuvalet ihtiacı hissederken..Şu an itibari ile yemek yedikten 45dk sonra wc olu gözleen bir insan oldum...Bunu metabolizma hızımın artmasına bağlıyorum..105 kilo civarında yaptırdığım tam kan sayımında da açlı kan şekerimin 102 lerden 88lere düştüğünü ast-altdeğerlerinin limitler içine girdiğini gördüm...
    Ağustos 2010 döneminde ürüyüş rutinimi arttırmama rağmen kilo kaybım durdu ve bu durum 2-3 a kadar devam etti..Bu arada yediklermi azaltmama rağmen hiç bir zaman katı ve aşırı kontrollü bir diyet yapmadım...
    Doktor olan bir arkadaşım ile durumu konuştuğumda kaslanmam gerektiğini, 'daha büyük motor daha fazla yakar' sözüle anlattı :)

Yaşadığım yer Erdek'te belediyenin spor salonuna gitmeye başladım.. Yaklaşık 5 aydır amatör olarak bu sporla ilgileniyorum.Bu sürenin son 2 ayı yazacağım çalışma programını ugulayarak son 1 ayı antreman öncesi MMUSA Thermo isimli yağ yakıcı ürünü kullanarak ve son haftam yurtdışından sipariş ettiğim twinlab protein tozunu 1 ölçek idmandan önce 1 ölçek idmandan sonra alarak geçti..

Salon Salı,Perşembe,Cumartesi,Pazar günleri erkeklere açık... Ben kendime 2 antreman rutini çıkardım.. İLk rutin göğüs,biseps,triseps ikinci rutin sırt,omuz,triceps olarak geçiyor... Bu antreman rutininin hareketlerini muscle&fitness dergisinin internette bulduğum videolarından çıkardım.Her kas grbu yaklaşık 4-5 ayrı hareketten ve her hareket 3-5 setten oluşyuor. 1er gün atlayarak gittiği için bu antremanla değişimli olarak uyguluyor ancak cumartesi günkü ağırlık antremanından sonra pazar günü ağırlıkla uğraşmıyor 5km koşu ve 130 nabızla 25 dk. bisiklet yapıorum... Her antreman günü sonrası 3x15 set leg curl yapıyorum ve her antreman ısıma maksatlı 11km süratle 1 km. koşarak başlıyor...Antremanlarım ortalama 1 saat 15 dk sürüyor. Her hareket arası beklemsürem 30-60 sn.
    Çok uzun yürüdüğüm , bisiklet kulandığım ve her antreman öncesi 1km koşu ve bitirişte leg curl sebebi ile ilave bacak antremanı yapmıyorum..

Yalnız 105 k olarak başladığım serüvende şu an 108-109 kg civaındayım :) Ancak göğüs çevrem 11 cm artarak 127 cm.e kol çevrem 5 cm artarak 42 cm.e geldi..Bunun yanında 112 cm olan bel çevremi 105 cm.e düşürdüm...İlk halime oranla kesinlikle farkedilir bir gelişmem var...Eskiden şşmansın diyen arkadaşlarım şu an biraz kilo fazlan var diyorlar sadece...

Şimdi soracaklarıma gelince;

1.Ben aynı gün omuz-sırt-triceps çalışırken ya da göğüs-biseps-triseps çalışırken zorlanmıyorum..Makinada kullandığım ağılıklar 40-50 kg civarında dambılllarda ise 10-12.5 arasında..Kendimi sakatlayacak kadar zorlamıyorum ama tabi antreman sonrası yaptığım hareketlerin kaslarımı gerdiğini hissediyorum.. Bu rutinden memnunum ama değiştirmem gereken yer var mı? Yani omuz ve sırt ya da biseps-triseps aynı gün çalışılmaz gibi bir görüş var mı?

2. Protein tozu almadan önce daha fazla kasılma hissediyordum antreman sonrasında, acı değil ama daha fazla belli ediyordu diyeyim..Şimdi böyle bir sıkıntım yok...Vücut kasları kolay iyileştirdiği için olabilir a da psikolojik olabilir diye düşünüyorum..Fikrinizi belirtirseniz sevinirim..

3. Yazın yeni bir bisiklet satın alarak haftada 3-4 defa 2 saat civarında düşük vites üksek kadens(dk.da pedal çevirme sayısı) ile kardiyo yapacağım ve beslenme konusuna forumdaki diyetleri izleyerek sertlik getireceğim... Kilo kaybı konusunda çok iddialı değilim ama bel çevremi önce 100cm sonra da 92 cm altına düşürmeye nietliyim...İlave görüş ya da önereceğiniz teknikler var mı?

4. Sıvı l-karnitin aldım gnc firmasından bunu pazar günleri yaptığım kardiyo çalışmaları öncesinde kullanma nietindeyim...Sizce kardio dışı günlerde de ağırlık antremanlarında kullanmam yağ kaybını arttırır mı?

Uzun olduğunun farkındayım..Sabır gösterip okuduğunuz için teşekkür ederim.. Sorularım ile ilgili cevaplar ya da her türlü yorumunuz için şimdiden teşekkürler...Kolay gelsin..

2. Emiroa

Emiroa Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Erdek
    Hiç kimsenin yorum yapmamasından yola çıkarak programımda hata olmadığını düşünüyorum..
    Okuyanlara teşekkür ederim..

Sayfayı Paylaş