Programım ve Sorularım

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Çaylak123 tarafından 1 Kasım 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. Çaylak123

Çaylak123 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Herkese iyi günler ,öncelikle bu spora yeni başlayanlara yardımcı olan bu forum yöneticilerine ve sayın hocalarımıza teşekkür ediyorum.Bu spora başlamamın ilk nedeni vücudumun belden yukarısının çok çelimsiz olduğunu farketmemdi. Başlayalı yaklaşık 1 ay oldu fakat bu sporun sadece görünüş için yapılmadığını anladım çevremdeki birçok arkadaşta ilgileniyor fakat tek nedeni görünüşün iyi olması ve benzeri.. ben bu sporun vücudumu dinç tuttuğumu ve bana daha sağlıklı bir yaşam sunduğunu anlamış bulunmaktayım vede uzun süre ilgilenmeyi düşünüyorum.Fakat aklıma takılan birkaç soru var bu soruları salondaki hocama ve sağlıklı yaşam koçuna da sordum fakat pek ilgili olmadılar ona rağmen forumda da inceledim fakat herkesin farklı bir vücut oranı genetiği var onlarla kendimi kıyaslamak ne kadar doğru olabilir emin olamadım ve sonuç olarak bu konuyu açmış bulunmaktayım öncelikle haftada 3 gün(çarşamba,cuma,pazar) yaptığım hareketlerin programımı yazayım;

Bacaklarım çok sağlam arkadaşlarıma oranla(küçüklükten beri cross ve futbolla ilgilenirim) o nedenle karın ,göğüsümü geliştirmek istediğimden salondaki hocam bana bir program yaptı;

Başlangıçta 10 dk kadar koşuyorum daha sonra:
    Flat bench press 12x3 (toplam 23 kilo) ardına Flat bench dumbbel flys 12x3(6 kiloluk dumbbel)
    İncline bench press 12x3 (toplam 23 kilo) ardına İncline bench dumbbel flys 12x3(6 kiloluk dumbbel)
    Decline bench press 12x3 (toplam 23 kilo) ardına Decline bench dumbbel flys 12x3 (6 kiloluk dumbbel)
    Toplam 210 mekik çekiyorum bu mekikleri göğüs hareketlerinin aralarına dağıttım göğüsüm çok zorlanmasın diye ayrıca bunların üstüne 45 dakika havuzda yüzüyorum..

Vücut ölçülerimde 55 kiloyum , yağ oranı %5 çıktı analizlerde(az dedi bayağı hoca) , 1.78 de boyum var ve 15 yaşındayım mayısta 16 olacağım .yazdıklarım doğrultusunda 3 tane cevabını merak ettiğim sorum var;

1_Boy ile bir takıntım yaşıma göre kısa değil fakat çevremdeki insanlar ve internette hep bu body hareketleri boyun uzamısını engellediğini söylüyor boy uzama plakları kapanıyormuş sanırım benim sorumda şu bu ben vücut ölçülerime ve yaşıma göre yaptığım hareketlerin boyumun uzamasına herhangi bir etkisi olurmu? 2_Boyumun en az 1.85 olmasını istiyorum genetik olduğu da söyleniyor babam 1.78 annem 1.61 boyunda büyümünenin tamamlanmasına yakın sizce bu boya ulaşabilir miyim ne yaparsam yararlı olur ?
    3_Dik durduğumda biraz belim ağrıyor olabildiğince dik durmaya çalışıyorum heryerde bu sporun bu ağrılarımın geçmesine yararı olur mu acaba ?

Herkese şimdiden teşekkür ediyorum bu soruları belki daha önce sık sık görmüş olabilirsiniz ama özellikle şu boy konusu artık beni rahatsız etmeye başlamıştı sanki boyum uzamıyor artık gibi geliyordu bende buraya yazmak durumunda kaldım cahilliğimi mazur görün lütfen ..

2. Ünkut

Ünkut Üye

Beğenileri:
    196
    Ödül Puanları:
    53
    sadece gögüsmü calisiyorsun? yüzmeyi kosmayi felan cikar programdan... yag oranin oldukca düsük gerektiginden fazla hareket edersen kilo alamassin.. sanirim hizli bir metabolizmaya sahipsin o yüzden 2-3 saatte bir mideyi doldurmaya bak.. Boy kisaltmaz Boy kisaltacak bir egsersiz yok cünkü programinda.. bel agrilarindan kurtulmak icin sirt ve karin calisman lazim..

3. Çaylak123

Çaylak123 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Göğüs ve karın çalışıyorum fakat bunların yanında yaptığım hareketlerden dolayı kolumdada büyük bir gelişme oldu , koşuyu çıkarttım programımdan zaten son zamanlarda pek koşmuyordum ama yüzme iyi olmaz mı hem boy uzamasını vede göğüs geliştirmeye ?

4. Çaylak123

Çaylak123 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    İki sorum daha var 1.78 boy i 55 de kilo benim şuan en az 7 kilo almam lazımmış zaten görnüştede çok çelimsiz görünme sebebim bu analiz kağıdımda bazal metabolizmanın 1277-1479 arasında olması gerektiği yazıyor benim ölçülerime göre fakat benim 1495 günde 4 litreye yakın su içerdim 2 ye düşürdüm bunun dışında bunun düşmesi için ne yapabilirim ?
    Diğer sorumda kilo almak için neler yapabilirim mesela bir ölçüsü varmıdır hergün bir tam ekmek bitir gibi felan veya gece yatmadan ye yat diyorlar bunların bir faydası olur mu ?

5. Ünkut

Ünkut Üye

Beğenileri:
    196
    Ödül Puanları:
    53
    tahmin ettigim gibi hizli bir metabolizman var Kilo almak icin 2-3 saatte bir yemen lazim.. kafaya takma ekmek abur cubur cikolata felan herseyi götür tabiki bol bol et yumurta pilav felan yemeye bak yani proteini bol tüket...

6. buraksaibot

buraksaibot Yeni Üye

Beğenileri:
    76
    Ödül Puanları:
    28
    bel ağrıların için kesinlikle doktora git, eğer geciktirirsen büyük sorunlar çıkabilir kendimden biliyorum

7. Çaylak123

Çaylak123 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Cevap veren herkese teşekkür ediyorum fakat sorularım hala güncel bilgisi olanlar lütfen yardımcı olabilirler mi ?

Sayfayı Paylaş