Programım içerisinde bulunan bacak hareketleri ve eklemek istediğim squat

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Coyote tarafından 14 Mart 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Bana verilen program içerisinde, bacak hareketleri olarak

Leg press ve Leg Curl bulunuyor.

Ancak squat gibi mükemmel bir hareketin, yeni başlayan birisinin programında dahil olması gerekmiyormu?

Legpress makinesinde, 200 kg ve son ağırlık ile çalışıyorum. Bacak bölgem oldukça kuvvetli oldugu icin banamısın demiyor.

Leg curl ise 60-70 kg ile çalışıyorum.

Haftada 1 kez bacak çalışıyorum.

Yenibaşlayan birisinin programında squat olmalımı?

Yoksa makine ilemi çalışmalı?

Bu hareketin yağ yanması ve hgh salınımı konusunda oldukça yararı oldugunu bildiğim icin programıma koymak istiyorum. Sağlam bir vücut inşa etmek için oldukça gerekli bir hareket.

Yardımcı olursanız çok sevinirim.

2. aycan1903

aycan1903 Üye

Beğenileri:
    367
    Ödül Puanları:
    73
    yeni başlayan birisiyim diye cümlene başlamışsın... 2004'te bodye ilk başladığımda benim de programımda seninki gibi aletli bacak hareketleri vardı... taa ki 3. aya gelinceye kadar...

squat çok faydalı bir hareket olduğu kadar bel için de çok tehlikeli bir harekettir... çok dikkatli yapılması gerekir, hatta makinesi varsa makinede yapılması daha uygun olur...

dedim ya işte benim hocam squat'a 3. ayda başlatmıştı ve aynen şu programı uygulamıştım... (daha sonra da bodyi bıraktım :( )

5 dk. bisiklet (squattan önce kesinlikle yapmalısın, sakatlanma riskini kaldırıyor...)
    squat 12-10-8-6
    leg press 12-10-8-6
    leg curl 12-10-8-6
    calf 4 X20

şimdi sen bence hocanın verdiği programı devam ettir, ileriki zamanlarda squat'ı mutlaka listene ekleyecektir...
    saygılar!

3. makineci

makineci Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    0
    hocan şuan vermediyse başlamasan daha iyi olur ama bel bölgen de bacakların kadar güçlüyse ben bir sorun olacağını sanmıyorum fakat hiç squat yapmadıysan şimdiye kadar, hafif kilolarla 1 ay çalışarak hem vücudu alıştırırsın, hem de hareketin yapılış şeklini-tekniğini iyice oturtarak ilerde ağır kilolarda sakatlanma riskini minimuma indirirsin. ben squat ve deadlift'e başlamadan önce o şekilde çalışmıştım.

bu arada aycan şimdi olmuş işte bak:D: profildeki fotoda karın kasları belli oluyor tebrikler thums:

aycan1903 bunu beğendi.
  4. aycan1903

aycan1903 Üye

Beğenileri:
    367
    Ödül Puanları:
    73

makinecinin fikirlerine katılıyorum... çok hafif kilolarda çalışman sorun yaratmaz, ileriye yönelik temel olur!

NOT: makineci bu daha başlangıç! bana bi kaç ay daha süre ver... ;)

5. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Cok teşekkürler, bel bölgemde oldukça kuvvetli daha evvel evde 30 kg ile 15 tekrarlı 3 set squat yapıyordum haftada bir kere.

Uzun zaman dağ-uzun yol bisikleti ile uğraştığım icin kas gelisimine pek önem vermemiştim ancak bacak bölgem oldukça kuvvetli.

Tavsiyelere uyacağım.

Ancak leg press makinesi squat ile benzer etkiyi sağlarmı?

6. makineci

makineci Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    0
    zannetmem, her ne kadar etki ettikleri yerler aynı gibi görünse de arada ufak nüanslar olacağı görüşündeyim: squat gerçekten oldukça komplike bir hareket, tüm vücut koodinasyonu ve denge çok önemli, bu sebeple leg-press'den kesinlikle daha faydalı bir hareket olacağı düşüncesindeyim.

Coyote bunu beğendi.
  7. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Bunun bende farkında oldugum icin ve iyi bir gelisim sağlamak için mutlaka programda makine yerine temel egzersizler olsun istiyorum.

salonda dikkat ettiğim ilk şeylerden biri ileri seviye sporcuların bacakları oldu. hacimsiz ve zayıf bacaklara sahip oldugunu gordum bir çok sporcunun. Gittiğim 2 hafta icinde serbest ağırlıklarla bacak çalısan iki kişi gördüm.

Bacak çalışmalarına bir çok kimse önem vermediğini sezinledim.

İyi bir bacak antremanının komplike bir gelişime çok buyuk katkı sağlayacağı düşüncesindeyim. Butun okuduklarımdanda bu sonucu anlıyorum.

Programa 1 veya 2 ay sonra eklesem sorun yaşarmıyım. Haftada bir kez cok sıkı bacak calısmayı dusunuyorum.

saygılar.

Sayfayı Paylaş